• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Планорбиси - тема за взаимопомощ

Започната от fena81, 22.09.2009 11:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pep4ooo


И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.
[/quote]

Мадам така можеше да кажеш :-) аз сам страшен темедуд попринцип,но ще ви послушам все пак :-) аз да се оправя с тия гадинки пък ако трябва после тия ботии ще ги подаря на някои.мерси за инфото

*lock *lock *lock

bigbeer

Цитат на: pep4ooo - 30.11.2009 00:35
И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.


Мадам така можеше да кажеш :-) аз сам страшен темедуд попринцип,но ще ви послушам все пак :-) аз да се оправя с тия гадинки пък ако трябва после тия ботии ще ги подаря на някои.мерси за инфото

*lock *lock *lock


И да намаляш храната плужЪците нема да ти намалеят.. за тоз вариант забрави. А една боция за да прояде охлюви требе да стане поне 4-5 см. та ак го земеш малки ще требе първо да го понахраниш да порастнат :)

vasso

Аз не вярвам 1 ботия да се справи сама с толкова много гадинки. Трябват ти поне няколко. После може да ги продадеш. :-)

pep4ooo

Цитат на: vasso - 30.11.2009 01:09
Аз не вярвам 1 ботия да се справи сама с толкова много гадинки. Трябват ти поне няколко. После може да ги продадеш. :-)

Аз сам съгласен и да ги подаря само и само да премахна гадини,но както каза дамата
Цитат на: Divane - 30.11.2009 00:24
Пепчо,муцка, като не слушаш - чупи си главата! Аз ти казах вариант. какво като са 15 съда - взимаш 1,повтарям 1 ботия, пускаш я в първия аквариум за 2 дена - очиства терена,после я местиш в 2 акв. -очиства терена.. и така до 15. Ако искаш си купи 10 и после се чуди какво да ги правиш. В крайна сметка ти решаваш - растения или риби!
И още нещо - ако намалиш храната - паразитните охлюви сами ще изчезнат.

вече не знам какво да правя,дайте ми оригинален вариянт да ги махна :-) то не бяха ботии то не бе чудо :-) явно трябва да се разделя с толково много ампуларии и отделно тия гадини ......

valnata

Излови ампулариите и ги премести в друг аквариум. Ще загубиш и от тях някоя бройка но повечето ще се спасят. Вярно е, че ще има малко работа ама друг начин няма.Сами няма да се преместят. :-) После взимаш една или две ботии и ги пускаш при гадините. Ампулариите ще си ги развъдиш и пак ще са 300. Другият вариант е да загубиш всичко. :-D

Alexfield

Не знам защо си пуснал отделна тема, съвсем спокойно можеше да продължим да го дискутираме в предишната.
По същество:
Амплуариите могат да пострадат само ако са много млади/малки и още не им се е оформил щитът - т.е. за развъден аквариум за амплуарии мисля че боциите не са подходящи. Имам един средно голям охлюв (не му знам името) с размер 1.5-2см, който има щит. Той няма никакви проблеми с боциите. Имам и някакво колосално количество мелании. Нямам представа колко са , но определено са над 2000. Т.е. и те нямат проблем с боциите.
От друга страна ти говориш за над 15 аквариума. Аз съм скептичен относно съвета на Divane: 1 боция и да я местиш на всеки 2 дни. При мен за 360 литров аквариум с поне 500 охлюва на 2 (а после 5) боции им трябваше месец докато овладеят епидемията и може би около 3 месеца докато ги ликвидират окончателно. Все пак една боция няма черна дупка в стомаха и може да изяде лимитирано количество охлюви на ден. Дори и да ги изяде всичките, винаги остават яйца и като махнеш боцията охлювената епидемия избухва след 2 седмици с пълна сила отново. Освен това като я преместиш в друг съд, ще и трябват ден-два да свикне с новата обстановка. Не може да се очаква още с пускането да тръгне като месомелачка срещу охлювите.
Боцията е трайно решение. В смисъл да си ги запазиш за постоянно.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Divane

Аз пък ви казвам,че когато в аквариума има и други рибки..и се сипва храна за тях,ботията бързо забравя за охлювите.

Факт е също,че ако се намали храната в аквариума,т.е. сипва се по много малко,така че да се усвоява бързо и да не остава по грунда - охлювите намаляват драстично. Това съм наблюдавала в моите аквариуми.

rakim

Има хищни охлюви които унищожават всички други за отрицателно време.Продават се навсякъде,поне в Пловдив.
540л Южна Америка

elblanko

Цитат на: Divane - 30.11.2009 11:43
Аз пък ви казвам,че когато в аквариума има и други рибки..и се сипва храна за тях,ботията бързо забравя за охлювите.

За първи път чувам за боция която да не яде охлюви, може да има психични отклонения.  :-D
С какво ги храниш, та не искат да хапват мръвка?
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

kapacitet

А кой е този паразитен охлюв, че ми стана интересно. :coffee:

Divane

Цитат на: elblanko - 30.11.2009 15:43
За първи път чувам за боция която да не яде охлюви, може да има психични отклонения.  :-D
С какво ги храниш, та не искат да хапват мръвка?

явно много обичаш да комуникираш именно с мен! :-D
Казваш,че чуваш за пръв път..чудесно - човек се учи докато е жив! :-P
Моите боции са при дискусите - изобщо не ги вълнуват никакви охлюви - щом пусна храната на дискусите - първи са на терена..даже и хирономус си хапват.
Една от боциите преди това беше в друг аквариум,в който имаше дребни рибки,хранени с хранилка веднъж на ден. Както е известно - дребните рибки като расборите хапват от повърхността предимно,т.е. количеството паднала на дъното храна е минимално.Та същата боция направо умираше от кеф,когато й слагах охлюви и ги изяждяше за норматив. Сега обаче така е загубила интерес откакто е при дискусите,че трите ми планорбиса,които виждам са станали с големина на неритина :-D Отделно имам и няколко неритини..

Още по-подробно да обяснявам ли или не е нужно?

rakim

Цитат на: kapacitet - 30.11.2009 15:52
А кой е този паразитен охлюв, че ми стана интересно. :coffee:
Не му знам името,но е доста разпространен в магазините и се размножава лесно също. Най бруталния унищожител :-)
540л Южна Америка

Divane

само,че този охлюв ще унищожи и полезните си събратя..не му върши работа ;)

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

kapacitet

Мисля, че говорим за различни неща. На мен ми е интересно за какъв вид охлюви става въпрос в темата. Просто на няколко места са споменати като паразитни. *DRINK*
: 30.11.2009г 16:04ч
ЦитатЗдравейте колеги,искам да питам само един вапрос,сорка за   , но не искам да си правя експеримент.Имам проблем с паразитни охлюви и ще взема няколко боции,но има и друг проблем,че имам и ампуларии и не знам да ли може да стане всикочко на черупки или само тия гадове ще яде прекрасната животинка боцията ? 

Similar topics (2)

32962

Публикации: 16
Прегледи: 41183

312

Публикации: 247
Прегледи: 159447