• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 05:22

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Как да затрия меланиите при рестарт?

Започната от gebo777, 02.05.2014 04:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gebo777

Колеги, ще рестартирам един 200-литров аквариум с външна помпа и стигнах до препятствие, за чието преодоляване имам нужда от някой и друг съвет :-)
Имам 3D гръб, за да не се вижда техниката. Имам обаче и много мелании, които задължително трябва да махна. Аквариумът и помпата са лесни, но зад гърба няма как да ги изчистя механично... А и все някое яйчице ще остане някъде... Не искам да ползвам гореща вода, защото по гърба много красиво е плъзнал явански мъх и ми се иска да го запазя.
Първосигнално ми идва идеята да пусна две шепи син камък и да оставя помпата да го върти една седмица, за да ги изтровя. Дали обаче няма да убия и мъха и дали обилно промиване после ще премахне медта - ще гледам основно скариди и не трябва да има никакви остатъци от мед. Разбира се, мога след старта и преди да пусна обитатели да сложа активен въглен в помпата, но мислите ли, че това ще е достатъчно и колко време да го държа?
На тестовете за наличие на мед не може да се вярва, според мен са ала-бала - медните съединения са тежки и полепват по повърхностите, а не плуват във водата... Остава ми да разчитам на личния опит на някой от вас, а пък бирата ще е от мен  *DRINK*
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

petko

Синия камък не е решение.На мъха няма да повлияе,но извеждането му е трудно.Утаява се и полепва по повърхностите.Не се премахва напълно със смяна на вода.
Слагал съм преди време 1гр. на 250 л.вода.В резултат загубих две аймуниерита първите няколко часа,добре че имах кондиционер под ръка та сипах двойна доза и спасих останалите.

borracho

Пусни десетина хелени, те ще ти решат проблема. Ако няма откъде да намериш пиши ми на л.с.
бъди сеяч, а не разбирач!

Penta

Цитат на: borracho - 02.05.2014 08:44
Пусни десетина хелени, те ще ти решат проблема. Ако няма откъде да намериш пиши ми на л.с.
И след това отвори тема "Как да затрия Хелени-те"   :-D

gebo777

Да, хелените не са 100%-во решение - моите бяха стотици, още имам за раздаване. :-) Изтребват до крак всичко друго освен меланиите - с тях успяват да постигнат някакво равновесие, което обаче е много динамично - голямо гонене и ровене пада, а грундът става бирбат... В тая всекидневна дълбока оран нищо с плитки корени не може да оцелее...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

miTko

Няма начин, все нещо ще убиеш.

Ако запазваш само грунда е лесно.Изваряваш грунда. Всъщност, не е необходимо дори да ври, да държи 60 градуса за половин час и всичко е труп. Веднъж, преди години го правих, но имах 70л аквариум, твоя ще има доста повече грунд.
Разни мои АКВАРИУМИ 

wwladoo

Здравей!!!Моето предложение е Нистатин на таблетки от аптеките за хора--опаковка 20табл.--струва около 4лв и ст. до 5лв.--слагаш едно хапче на 20 литра вода пускаш яко аерацията(филтърната медия да е извадена) и след няколко дни ще обираш само празните черупки,водата ще се поразпени малко но това само в началото.Може да го направиш номера и при наличие на риби вътре без проблем,действа им профилактично против гъбични заболявания,даже се спускат да го вкусват което не е проблем изобщо, само не трябва да има скариди вътре ще ги утрепе.Не влияе на растенията.После вадиш празните черупки,сменяш водата и си правиш рестарта--виж за съдържание на мед в препарата,не мога да ти кажа,правил съм номера само при наличие на риби.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

sVGNsali

Цитат на: wwladoo - 04.05.2014 12:43
Здравей!!!Моето предложение е Нистатин на таблетки от аптеките за хора--опаковка 20табл.--струва около 4лв и ст. до 5лв.--слагаш едно хапче на 20 литра вода пускаш яко аерацията(филтърната медия да е извадена) и след няколко дни ще обираш само празните черупки,водата ще се поразпени малко но това само в началото.Може да го направиш номера и при наличие на риби вътре без проблем,действа им профилактично против гъбични заболявания,даже се спускат да го вкусват което не е проблем изобщо, само не трябва да има скариди вътре ще ги утрепе.Не влияе на растенията.После вадиш празните черупки,сменяш водата и си правиш рестарта--виж за съдържание на мед в препарата,не мога да ти кажа,правил съм номера само при наличие на риби.

+1
Правилмсъм по горе казаното, макар и с вкл техника и без аерация. Имах и скариди и риби. Живи и здрави са си. Но мелании не съм виждал в аквариумаси от тогава - повече от месец мина..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

gebo777

Да, това звучи лесно и ефективно, evgeni200 ми каза и за готварска сол - толкова ги намразих тия мелании, че ще проведа и двете "лечения" едно след друго. :-) Ще сложа в аквариума и разглобения външен филтър заедно с пълнежите и маркучите - така няма да има къде да се скрият. :-)
Благодаря на всички за идеите!  *DRINK*
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Similar topics (5)

55179

Публикации: 4
Прегледи: 4622

2741

Публикации: 22
Прегледи: 13209

59529

Публикации: 3
Прегледи: 3479

49187

Публикации: 23
Прегледи: 8663

54626

Публикации: 3
Прегледи: 3785