• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 14:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нематоди - бели червейчета

Започната от WOLF, 04.08.2005 23:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dzimko

Здравейте колеги.
В Аквариума с дискуси вдигнах температурата до 34 градуса с цел лечение и по стъклата се появиха бяли червейчета които не ми приличат на Планария. Голями са около 1 мм. В Аквариума съм сложил лекарство Трихомонацид, но нито то им влияе нито високата температура. Дайте съвет как да се преборя срещу тази напаст...

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F14kbm9s.jpg&hash=953a49da2223d34f02fa1f2484ae4c0c8a887bc7

ico

Като намалиш температурата пусни някакви живородки, които дискусите няма да изядат. Би трябвало да решат проблема. Само че трябва да са малко гладни, а това дали ще може да им го осигуриш...
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dzimko

Цитат на: ico - 18.02.2012 14:16
Като намалиш температурата пусни някакви живородки, които дискусите няма да изядат. Би трябвало да решат проблема. Само че трябва да са малко гладни, а това дали ще може да им го осигуриш...

Тези червейчета дали имат някаква вреда за рибите? От няколко дена два дискуса спряха да се хранят . Външни белези никакви не виждам. Може би единият дискус в началото потъмняваше но сега като го лекувам вече е с нормален цвят но пак не се храни.

Giorgio_Armano

тези червейчета са- ПЛАНАРИЯ
Получава се от прекомерно хранене с жива храна.
Вадиш всичко от аквариума,изваряваш пясъка  и стартираш наново.
Това е лесния вариант.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Mitko80

Цитат на: Giorgio_Armano - 18.02.2012 15:30
тези червейчета са- ПЛАНАРИЯ
Получава се от прекомерно хранене с жива храна.
Вадиш всичко от аквариума,изваряваш пясъка  и стартираш наново.
Това е лесния вариант.
това е истината,супер отговор,трябва да има повече колеги гато вас господин Armano

ico

  =-O  :buff: Рестарт на аквариума с варене на дъното е лесен вариант?  :duvar:
И аз съм имал такива гадини, една риба поне да бяха изяли... че да си стартирам аквариума наново.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dzimko

Колеги това не е планария. Тези червейчета са едва 1 мм до 2мм големина и изобщо не може да им се видят очите или пък да са с триъгълна глава...

: 18.02.2012г 15:03ч
Цитат на: Giorgio_Armano - 18.02.2012 15:30
тези червейчета са- ПЛАНАРИЯ
Получава се от прекомерно хранене с жива храна.
Вадиш всичко от аквариума,изваряваш пясъка  и стартираш наново.
Това е лесния вариант.

С жива храна изобщо не съм хранил, но с кайма- да.
И аз предполагам че са от храната но как да се отърва сега от тях...
Ще пробвам както каза колегата с гупи или молизезии да видим какво ще стане.

DJER

Това са нематоди и не ти пречат въобще, не им се притеснявай, имаш излишък от храната и от там са се появили. В случая са ти от помощ само(възстановяват равновесието ти в аквата ;-)).

mitacheee

Това е планария.Ако не са такива не се притеснявай :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F1z4akuc.jpg&hash=845d8b181d33c803322182144564f1a44f7fbd01

Асен Евгениев

Цитат на: Mitko80 - 18.02.2012 15:43
това е истината,супер отговор,трябва да има повече колеги гато вас господин Armano
Еееех, поста ти направо се разтече от монитора ми. *MATCHFART* То бива подмазване, бива, ама...
Планариите не понасят 34 градуса температура, колкото е в аквариума на колегата. А на тия
червейчета явно им е гот.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

dzimko

Все пак се надявам с времето тези червейчета да изчезнат защото ме дразнят да ги гледам по стъклото.
Благодаря колеги на всички споделили мнение...

DJER

Ще, ще , като почнеш с по големи смени на води и няма излишък на храна сами изчезват ;-).

multisam

кога се виждат?през нощта ли?мисля че е планария,но още малка

могат да се премахнат

Борба с планариите

Това не е никак лека задача. От повечето постоянни паразити в аквариума може да се избавите, като извадите всички риби от аквариума и/или като третирате с различни препарати. Трябва да се има предвид, че планариите са изключително издръжливи животни, които могат да гладуват продължително време. Способни са с месеци да се движат в аквариум без храна, като само намаляват големината на тялото си, но не променят неговите пропорции (т.е. остават точно толкова жизнени).

В естествената си среда планариите почти нямат врагове. В аквариумни условия могат да се добавят гладни гурами и макроподи, но и това няма да е достатъчно решение на проблема с тези червеи. Причината е в нощния им начин на живот и умелото криене под камъни, корени и други трудно достъпни за рибите места през деня.

Най-често и с най-добър резултат за премахването на планариите от аквариума се използват капани. В парче марля се поставя неголям къс ситно накълцано говеждо месо, което се спуска с помощта на конец в близост до камък или растение на малко разстояние от дъното. Тази процедура се прави при затъмнен аквариум. Скоро след пускането на примамката планариите ще се закачат за нея. Веднага след изваждането капанът се поставя във вряща вода. Примамката се подменя и процедурата се повтаря няколко пъти в същия ден, а после и всяка седмица в рамките на един месец. Едва тогава ще има някаква сигурност, че и новоизлюпените червеи са били уловени.

Друг популярен метод е свързан с рязката промяна на условията в аквариума. Почти всички планарии не понасят температура над 30-32 °С, както и висока соленост на водата (250 грама готварска сол на 100 литра аквариумна вода). Тези параметри на водата би трябвало да се понасят лесно от повечето тропически риби, но ако се прибягва до този метод, това задължително трябва да става при засилена аерация.

DJER

multisam, ти прочете ли написаното по горе ..... ако е така сам си противоречиш!

totishish

Почни да сифонираш дъното за да премахнеш по голямата част от храна която се е насъбрала. Можеш да връжаш обратно водата в аквариума кото предварително си я филтрирала. Така повечето гадинки сами ще си изчезнат.

Similar topics (2)

47108

Публикации: 3
Прегледи: 4432

49937

Публикации: 0
Прегледи: 2222