• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 17:04

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Вътрешен филтър

Започната от baro, 25.09.2010 15:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

baro

Здравейте на всички,от месец съм стартирал едно 50 л.аквариумче ,вътрешния филтър е Сън Сън 300 л/ч.Та моята питанка е до кога да го държа този активен въглен и с какво може евентуално да го заменя по нататък.

Raven

Време е да го махнеш, активният въглен служи да премахва амоняка в новостартиран аквариум.
След това се смята че започва да връща обратно във водата насъбраните токсини.
Ако ще го сменяш сложи на негово място филтърен материал- някаква гъба за механична филтрация.
няма смисъл да слагаш каквото и да е друго защото обемът е малък и няма да има ефект.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Bolta

Аз активният въглен от вътрешните филтри го бях сменил със сера сипоракс мини , но незнам дали е правилно , иначе си имат и преградки с гъби за механична филтрация .

baro

Ами то филтърчето е доста малко по размер ,има едропореста гъба от долу и една кутийка колкото два кибрита голяма където е активния въглен , и се чудя дали има такава по дребна керамика с която мога да я напълня.

MeTogu

Не знам точно как е устроено филтърчето ти,но аз съм направил така.
Взех една средно голяма аераторна гъба.Направих преходник към помпата.Прибрах кутийката в шкафчето за ресерва.
С това увеличих поне 4-5 пъти гъбата която да има механична филтрация и да събира бактериите.Така съм направил не само с малките 300-450 л/ч но такава голяма съм сложил и на 1200 л/ч и аквариума с кристално бистър.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

baro

Да видим дали съм разбрал правилно вкарал си филтъра в такава гъба за помпа-вибратор или греша.

Raven

Просто вадиш само главата на филтъра и я набучваш по някакъв начин в една голяма едропореста гъба.
Вече как точно да стане това зависи от самата глава и формата на долната и част, евентуално нещо се преправя- примерно може да се залепи тръба или нещо подобно.

Големи сини гъби се продават на пазара в София ,може да ги има и по магазините, сумарно се получава около един литър филтриращ материал, а това вече си е предпоставка за биофилтрация и за по сериозна механична филтрация.

Такава гъба се плакне на една две седмици с вода от аквариума- примерно като се сменя вода с маркуч се плакне гъбата под струята на маркуча, по този начин се отмива само механичната мърсотия а колониите от бактерии си остават в гъбата и биофилтрацията се запазва.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

baro

Благодаря на всички за мненията и съветите предобих представа как трябва да се получи.

ivanchoy_mk

Цитат на: MeTogu - 25.09.2010 16:51
Не знам точно как е устроено филтърчето ти,но аз съм направил така.
Взех една средно голяма аераторна гъба.Направих преходник към помпата.Прибрах кутийката в шкафчето за ресерва.
С това увеличих поне 4-5 пъти гъбата която да има механична филтрация и да събира бактериите.Така съм направил не само с малките 300-450 л/ч но такава голяма съм сложил и на 1200 л/ч и аквариума с кристално бистър.

Моя също е бистър и с малката гъба от филтара.

MeTogu

Аз имам аквариум 160 литра който е без филтрация и аерация.Пълен е с растения и гупички.Аквариума е на повече от 2 години и е много бистър.
Но все пак се предполага че знам какво правя и знам как да го правя.Даваме съвети на колегите който имат някакви затруднения или неяснота кое как да направят.Аз не бих дал съвет на малд акварист да остави малката гъбичка в аквариума в който има 20-30 рибки и няма растения.Темата е много обширна.За това всеки споделя кое и как е направил,колегите сами вземат решения как да процедират спрямо техните си аквариуми.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ivanchoy_mk

03.10.2010 13:17 #10 Last Edit: 03.10.2010 13:50 by nikolaytoshev
Цитат на: MeTogu - 03.10.2010 12:22
Аз имам аквариум 160 литра който е без филтрация и аерация.Пълен е с растения и гупички.Аквариума е на повече от 2 години и е много бистър.
Но все пак се предполага че знам какво правя и знам как да го правя.Даваме съвети на колегите който имат някакви затруднения или неяснота кое как да направят.Аз не бих дал съвет на малд акварист да остави малката гъбичка в аквариума в който има 20-30 рибки и няма растения.Темата е много обширна.За това всеки споделя кое и как е направил,колегите сами вземат решения как да процедират спрямо техните си аквариуми.

А какво съм те обидил се извинявам просто казвам, че може да кара и без да купува.

Similar topics (5)

19423

Публикации: 12
Прегледи: 5969

59645

Публикации: 5
Прегледи: 9598

39374

Публикации: 29
Прегледи: 11770

38247

Публикации: 5
Прегледи: 4198

53568

Публикации: 0
Прегледи: 1574