• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стара техника-помагайте

Започната от fisherman9, 24.12.2012 00:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

fisherman9

Здравейте.Отварям тази тема с призив да ми помогнете със сглабянето на аквариума.Скоро намерих старото си аквариумче(20 л.),в който имаше цялата техника,която е доста стара и повечето неща са правени в СССР и Китай :-(.Реших да се опитам да пусна в действие аквариума,тъй като е работил успешно няколко години,но аз не съм правил нищо по него освен да храня рибките и сега техниката му ми е тъмна Индия.Прочетох някои неща,разбрах,че имам въздушен компресор и нагревател,но другите неща не знам за какво служат и предполагам,че вече никой не използва такива.Прикачвам няколко снимки за да видите за какво става на въпрос и моля помагайте с разшифроването на техниката :-D


1-предполагаемият въздушен компресор,работи на 220 и 240 волта
2-?
3-нагревател?


1-термометър
2-пише че е нагревател и работи на 220V
3-?
4-най-мистичната част от техниката,пълно е с нещо като фин пясък

Предварително мерси на всички отзовали се.

ogogogo

И черната кутийка е компресор.
Мистичното 4 също е нагревател.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

paolo6481

Малката 3-ка е камъче за въздушен филтър.Липсва гъбата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

fisherman9

Благодаря за бързите отговори!
Първо,гъба за компресора имам,но не съм я снимал.Има ли някъде показано как се свързват компресора,гъбата и камъчето?
Второ,как да включа черния компресор и нужно ли е да включвам и него,и белият?

Bolta

Цитат на: fisherman9 - 24.12.2012 01:17
Има ли някъде показано как се свързват компресора,гъбата и камъчето?
Второ,как да включа черния компресор и нужно ли е да включвам и него,и белият?
Поставяш камъчето в гъбата, а нея я слагаш в аквариума, като я закрепяш за стъклото посредством вакумче. Компресора включваш в захранването, а на изхода му нанизваш шлаух (маркуче) и го отвеждаш до гъбата.
Не е нужно да включваш двата компресора. До колкото виждам единия е с два изхода, така че него може да не го ползваш. Все пак виж/чуй кой е по-тих и ползвай него! *THUMBS UP*

Малко извън темата...
Друг е въпроса, че бих те посъветвал да НЕ ползваш от тези нагреватели, а да си вземеш такъв с термореле, също така компресора+гъбата могат да се заменят с малко вътрешно филтърче.

paolo6481

е за 20л.аквариумче и с гъбата става.То зависи и какво ще гледа в него.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

fisherman9

А дали е възможно белият компресор да работи без камъчето,тъй като се отчупи голяма част от него?И как се включва черният компресор,който има вход и изход за шлаух?

Асен Евгениев

Цитат на: fisherman9 - 24.12.2012 10:04
тъй като се отчупи голяма част от него
Това не е проблем.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Mu3epHuk

Цитат на: fisherman9 - 24.12.2012 10:04
А дали е възможно белият компресор да работи без камъчето,тъй като се отчупи голяма част от него?И как се включва черният компресор,който има вход и изход за шлаух?


   Не са вход и изход, а два изхода. Служи да снабдяваш два и повече аквариума с въздух. Удобен е, ако имаш аквариум и родилка. В твоя случай е достатъчен компресора с един изход (белият на цвят). Колегата по-горе те посъветва да избереш по-тихият от двата. Сам прецени кой е. Ако имаш още въпроси - питай.  :coffee:

fisherman9

Днес инсталирах някои неща и донякъде стартирах аквариумчето.Вместо компресорите за въздух сложих едно филтърче,но излезе проблем с нагревателите.Свързах ги и трите към ел.мрежа и не мога да разбера дали стават за нещо въобще.Този с пясъка(на втората снимка номер 4) не показа никакви признаци че работи и не мога да разбера каква е функцията на пясъка.Нагревател номер 2 от втората снимка е 10 вата,които явно идват малко за аквариума.Поне знам,че работи-като го извадя от водата се загрява,но като го потопя изстива отново :-D)Третия нагревател(на първата снимка номер 3),в който ми беше надеждата защото е 100 вата,все още не мога да разбера дали работи или не.Като го включва към тока светва лампичка в горната му част,но хич не загрява,на каквато и степен да го наглася.
В момента температурата на водата в аквариума е 23 градуса и май ще се наложи да взема нов нагревател когато пусна първите му обитатели.
Ако някой има опит с подобна техника като моята,нека даде някой съвет или направо да изхвърлям ненужните неща. :-)

tahio

Цитат на: fisherman9 - 24.12.2012 19:09
Днес инсталирах някои неща и донякъде стартирах аквариумчето.Вместо компресорите за въздух сложих едно филтърче,но излезе проблем с нагревателите.Свързах ги и трите към ел.мрежа и не мога да разбера дали стават за нещо въобще.Този с пясъка(на втората снимка номер 4) не показа никакви признаци че работи и не мога да разбера каква е функцията на пясъка.Нагревател номер 2 от втората снимка е 10 вата,които явно идват малко за аквариума.Поне знам,че работи-като го извадя от водата се загрява,но като го потопя изстива отново :-D)Третия нагревател(на първата снимка номер 3),в който ми беше надеждата защото е 100 вата,все още не мога да разбера дали работи или не.Като го включва към тока светва лампичка в горната му част,но хич не загрява,на каквато и степен да го наглася.
В момента температурата на водата в аквариума е 23 градуса и май ще се наложи да взема нов нагревател когато пусна първите му обитатели.
Ако някой има опит с подобна техника като моята,нека даде някой съвет или направо да изхвърлям ненужните неща. :-)
Здрасти,
пясъкът в нагревателя служи да акумулира топлината от реотана. Щом не загрява, вероятно е изгорял. Можеш да го изхвърлиш.  10-ватовият вероятно ще ти е слабичък за 20 литра вода, но това е относително. Зависи и от температурата в помещението в което е аквариумът. Третият щом свети вероятно работи. Но щом пък не нагрява знам ли. Обаче ако действително е 100 вата може да си направиш рибена супа в аквариума. Много са 100 вата за 20 литра вода. Най- добре си вземи нагревател с реле. За твоя аквариум 20-30 вата би трябвало да стигат. Но попитай в магазина.
Сега най-важното - какво мислиш да гледаш в аквариума? Кажи преди да ги вземеш за да може да получиш правилните съвети. Аз лично в такъв аквариум бих гледал скариди или 1 бета. Предполагам, че колегите ще помогнат повече. Успех с начинанието

fisherman9

Цитат на: tahio - 24.12.2012 19:44
Сега най-важното - какво мислиш да гледаш в аквариума? Кажи преди да ги вземеш за да може да получиш правилните съвети. Аз лично в такъв аквариум бих гледал скариди или 1 бета.
Бях се насочил към анциструс и/или гупи,но май ще се окажат малко 20-те литра за тях. :-(
Иначе за стаята,в която се намира аквариума,може да се каже,че е доста топло винаги,но не знам дали само с 10-ватовото нагревателче ще мога да контролирам температурата на водата.

OgnyanI

Според мен е напълно достатъчен нагревателя, щом в самото помещение "е доста топло винаги", но поне в началото е хубаво да фърляш някое око на термометъра за няколко часа. Има ли капак?

fisherman9

Цитат на: OgnyanI - 24.12.2012 21:20
Според мен е напълно достатъчен нагревателя, щом в самото помещение "е доста топло винаги", но поне в началото е хубаво да фърляш някое око на термометъра за няколко часа. Има ли капак?
Има капак,защо?Между другото,не знам дали е заради стайната температура или нагревателя е проработил,но вече температурата на водата се вдигна на 25 градуса.

Heartwork

Имаш 2 нагреватела, 2 аератора, маркуч и термометър.
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!