• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 10:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Спукано стъкло или кондензирана влага от аквариума

Започната от siviq, 20.09.2012 11:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

siviq

 Днес за нещастие, по половината подложка под аквариума имаше влага. Вчера като че ли нямаше такова нещо, щях да забележа. Ползвам за подложка тия дървените покривки за маса, малките където се навиват на руло. Трябваше уж да са за малко, но така си отиде вече няколко години. Аквариума е 60литра, по страничните стъкла няма пукнатини – поне на пръв поглед. Нямах време сутринта да го огледам като хората.
А дъното, никак не ми се иска да проверявам, тъкмо пренаредих разтенията... Аквата не е изпразвана от 2-3 януари, тогава го рестартирах.
Аз се надявам, да не е пукване, а оттекъл кондез от задния и страничен фон. Преди няколко седмици сложих заден и страничен фон, към страните на аквариума където има стена. И всички ръбове на фона ги облепих с тиксо, за да стой изпънат. Естествено, понеже не е залепен за стъклото, в малкото разтояние е напълно вероятно да се кондензира вода. Тя от своя страна, да е оттекла към подложката - гравитация..
Самият фон е като промазан, така де, знаете ги какви са. Доста се беше просмукала водата, не като да тече, но беше влажна подложката. Не ми се иска да го изпразвам, за да проверявам дъното. Ако някой е имал подобен пролем нека сподели, да се ориентирам правилно. Иначе имам  готовност още довечера да започна изпразването.

EDIT: Размерите ги нямам с точност, приблизително са 50х30х40, има и стъклен капак, който не би трябвало да е пропуснал вода, въпреки че
при предишната смяна на вода, преди два дена, го напълних почти до ръба... :-[
  Видимо, нивото на водата е същото, но като се има в предвид влажността под аквариума, не е повече от 100мл вода.



serdarov

Не си написал нищо за капака на аквариума, дали е над страничните стъкла или е вътре между тях. Обикновено конденз се получава най-много на капака и водата може да се стича по страничните стъкла навън. Махни капака и намали нивото на водата с 1/3 това ще намали налягането на водата, а на рибите и растенията няма да им стане нищо. Ако продължава да има влага или е спукано дъно или аквариума е почнал да се разлепя.

siviq

Цитат на: serdarov - 20.09.2012 11:43
Не си написал нищо за капака на аквариума, дали е над страничните стъкла или е вътре между тях. Обикновено конденз се получава най-много на капака и водата може да се стича по страничните стъкла навън. Махни капака и намали нивото на водата с 1/3 това ще намали налягането на водата, а на рибите и растенията няма да им стане нищо. Ако продължава да има влага или е спукано дъно или аквариума е почнал да се разлепя.

Да, капакът е стъклен, между страничните стъкла. като е със стъклени ръбове захванат за двете къси страни. Ще пробвам с намалянето на водата.

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

siviq


kGitsov

A какви риби гледаш?
Смисъл питам защото моите тернеции например скачат като ги храня и щом го пълниш до ръба, което мен лично не ме кефи, може някоя риба да е изплискала..

Наблюдавай го малко. Ако не продължава да тече, значи е нещо моментно станало..
А конденз трябва да се получи при доста големи температурни разлики. Т.е. ако в аквариума ти е 25*С навън трябва да е поне 50  =-O
Незнам.. наблюдавай!

П.П. И смени тая твърда подложка, все пак са 60 кила
70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

siviq

Цитат на: kGitsov - 20.09.2012 13:12
A какви риби гледаш?
Смисъл питам защото моите тернеции например скачат като ги храня и щом го пълниш до ръба, което мен лично не ме кефи, може някоя риба да е изплискала..

Наблюдавай го малко. Ако не продължава да тече, значи е нещо моментно станало..
А конденз трябва да се получи при доста големи температурни разлики. Т.е. ако в аквариума ти е 25*С навън трябва да е поне 50  =-O
Незнам.. наблюдавай!

П.П. И смени тая твърда подложка, все пак са 60 кила

Вътре живеят 5 обикновенни неона, двойка анцинтруси и към 30 малки анцутруса. Не мисля, че те са разливали водата.
: 20.09.2012г 13:01ч
Цитат на: siviq - 20.09.2012 11:14
Днес за нещастие, по половината подложка под аквариума имаше влага. Вчера като че ли нямаше такова нещо, щях да забележа. Ползвам за подложка тия дървените покривки за маса, малките където се навиват на руло. Трябваше уж да са за малко, но така си отиде вече няколко години. Аквариума е 60литра, по страничните стъкла няма пукнатини – поне на пръв поглед. Нямах време сутринта да го огледам като хората.
А дъното, никак не ми се иска да проверявам, тъкмо пренаредих разтенията... Аквата не е изпразвана от 2-3 януари, тогава го рестартирах.
Аз се надявам, да не е пукване, а оттекъл кондез от задния и страничен фон. Преди няколко седмици сложих заден и страничен фон, към страните на аквариума където има стена. И всички ръбове на фона ги облепих с тиксо, за да стой изпънат. Естествено, понеже не е залепен за стъклото, в малкото разтояние е напълно вероятно да се кондензира вода. Тя от своя страна, да е оттекла към подложката - гравитация..
Самият фон е като промазан, така де, знаете ги какви са. Доста се беше просмукала водата, не като да тече, но беше влажна подложката. Не ми се иска да го изпразвам, за да проверявам дъното. Ако някой е имал подобен пролем нека сподели, да се ориентирам правилно. Иначе имам  готовност още довечера да започна изпразването.

EDIT: Размерите ги нямам с точност, приблизително са 50х30х40, има и стъклен капак, който не би трябвало да е пропуснал вода, въпреки че
при предишната смяна на вода, преди два дена, го напълних почти до ръба... :-[
  Видимо, нивото на водата е същото, но като се има в предвид влажността под аквариума, не е повече от 100мл вода.




След щателна проверка, се оказа, че няма спукано стъкло. Просто като съм сменял водата, същата е попаднала между фона и стъклото. И след известно време се е просмукала в подложката. *THUMBS UP*  *lock

Similar topics (5)

31253

Публикации: 1
Прегледи: 4088

53863

Публикации: 10
Прегледи: 4788

28572

Публикации: 17
Прегледи: 6218

41798

Публикации: 8
Прегледи: 3892

1858

Публикации: 22
Прегледи: 11025