• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 13:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Големина на мехурчетата въздух от пластмасово камъче

Започната от Лора, 29.11.2013 09:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Лора

Имам въпрос.
Този аератор не им ли пречи на рибките. Прави много големи бълбуци и имам чувството, че ще избълбукат рибочетата. Камъчето му е от пластмасовите. Не знам защо ги продават така, но това не е камъче за мен.

Иначе снощи забелязах още рибки да цъкат по дъното. А каката, като се прибра от училище и като и казах, че са се излюпили рибки, не се отдели от аквариума. Гледаше и ги броеше. :-D
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Георги

Намали силата на въздуха колкото можеш.

Лора

Там е работата, че не може.
Развих камъчето и поставих от тампоните за грим м/у двете половини и го завих. В началото беше добре, сега пак не е. Ще мисля варианти. Най много да пъхна една клечка направо в маркуча.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Георги

Тогава го вдигни по-близо до повърхността.

suntsu69

Сложи го в гъба - направи филтър. По филтъра се събират всякакви частици и малките ходят да си похапват постоянно

Caxapa

Камъчето за което обясняваш е сигурно Ехайм модел. Та този тип камъчета ги нагласям по следния начин:  Пускам аераторната помпа на макс.  След това ватата която е на камъчето ако е работила дълго време е промивам и стягам капачката до край. Ако липсва отверка става и със стотинка. Потапям камъчето в съг с вода и бавно отвивам докато започне да пуска балончета.  Намалям дебита на помпата ако има възможност а ако ли не  някъде по маркуча слагам стоп/кранче и намалям от там.  Отново регулирам самото камъче и го монтирам едва тогава при малките рибки. По същия начин става и в общия аквариум но там не е необходима такава прецизност.

hunter

Аз имах 2 вида камъчета едното с пластмасов накрайник и имитация на керамика отпред. Като се налепа по него водорасли примерно кафяво и почваше с едрите балони. Свалям го и във разтвор с белина и вода за 24 часа става снежно бяло пак и като го пусна си прави ситни балони. Другото се състоеше също от 2 части ни и двете пластмасови и по между им ситни дупки. Та и то като му се вдянат боклуци и то така правеше. Него го лекувах като разделя двете части и го почистя. От втория модел съм срещал и лепени и не се отварят. Не знам твоето от кой модел е но големите балони са заради налеп.

Публикациите са слети: 29.11.2013 14:02

Сега се сетих стар трик който на времето прилагах. Като казваш, че не можеш да намалиш силата на помпата не е съвсем тъка. Слагаш от система онези врътки дето се наглася капката. Дето се слагат на маркуча и се плъзгат по него и го сплескват. Сещаш ли се? Другото е, че вече се продават такива екстри като преход със върток и от него регулираш. Аз като нямах под ръка, сгъвах маркуча на 2 да го сплескам и със една щипка за пране го хващам и пак намаля. Или просто го сплескай и обвий с тиксо докато си купиш.

Caxapa

Ял съм попарата със щипка. Или  спира напълно котока от въздух или /само два пъти/  ми е изтървало и вътре си бе центуфуга а новородените не бяха оцелели с този тайфун.

Лора

Камъчето е от втория вид, със ситни дупчици, като се разглоби се вижда, че са каналчета.
Това от системата го вдянах в маркуча и като се опитам да му намаля дебита и започва едно нетърпимо бръмчене на аератора (шарк). В момента камъчето работи с няколко пласта тампон за грим и балончетата станаха по ситни и самия аератор не бръмчи толкова силно. Не че аерира водата, но я движи. Което в случая е много по добре от нищо.
За сведение плуващите рибки са вече 5, като видях още 3 рибета залепени за стъклото. До тук бройката скача на 8.


В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

hunter

Да това с бръмченето е така страничен ефект понеже дава сакънтия на мембраната. На мен до сега щипка не ми е правила такъв гаф и не се бях замислил, за малки рибки си е кофти. Да камъчето от вариант 2 като го разглобиш си е на канали както казваш. Еми не можеш ли да го почистиш да го отвориш?

Ivan_S

Цитат на: Лора - 29.11.2013 14:15
Камъчето е от втория вид, със ситни дупчици, като се разглоби се вижда, че са каналчета.
Това от системата го вдянах в маркуча и като се опитам да му намаля дебита и започва едно нетърпимо бръмчене на аератора (шарк). В момента камъчето работи с няколко пласта тампон за грим и балончетата станаха по ситни и самия аератор не бръмчи толкова силно. Не че аерира водата, но я движи. Което в случая е много по добре от нищо.
За сведение плуващите рибки са вече 5, като видях още 3 рибета залепени за стъклото. До тук бройката скача на 8.

Сега ще опитам да ти предложа 2 идеи: една малко налудничева и една по-нормална :)

Опитай да намалиш потока на въздуха с някакво устройство, регулаторче. За такова hunter ти е загатнал. Доколкото се ориентирам май говори за тези регулатори, които се слагат на системите. Не може да няма комплект за система в аптеката. Иначе регулаторчета за въздух си има и по магазините. Аз съм купувал такива по 50 ст. бройката.

Втората идея, с по-малка вероятност за успех е с тройник да свържеш второ камъче, което обаче да не потапяш в аквариума. Идеята е да се разпредели потока от въздух и така ще се намали дебита и в двете камъчета. Включването на регулаторчета и при тази схема, не е изключено.

Предварително се извинявам, ако предлагам нещо не много в час по темата. Уж я следя от самото начало, но може и да съм пропуснал нещо  :-[.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

suntsu69

Да, системата с тройника върши работа за намаляване на потока въздух. Дали ще помогне за големината на балоните - не мога да кажа.

Ivan_S

Може и да полвияе върху големината на балончетата, ама то си зависи от камъчето доста, трябва да се пробва. Аз по този начин, като се замисля, съм постигал мехурчета съвсем малко по-едри от тези, които се подават с СО2 система. Ама най-вече си зависи от порьозността на камъчето. Е, мехурчетата излизаха само от 2-3 места, но беше достатъчно да аерира и леко да раздвижва хайверчета, които обаче бяха в инкубатори. Малко се съмнявам, че ще бъде ефективно в аквариум, но ... нищо не пречи да се опита.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Лора

Ще снимам това пластмасово камъче, че да не гадаете.
Иначе съветите са ви много полезни, за повечето се досетих, но не вършат работа за това камъче. При първа възможност ще го снимам (тази вечер)
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Лора

Това е камъчето с натиканата вата. Виждат се каналите през които излиза въздуха
[smg width=300 id=2631]

Капачето

[smg width=300 id=2629] [smg width=300 id=2628]

И в затворено положение, но с махната вата. Иначе не може да се затвори.

[smg width=300 id=2632]

Така с натиканата вата (тампон за махане на грим) балончетата са малки и задоволителни. Мърдат водата.

Edit: Разделих въпросите за камъчето от основната тема.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Similar topics (2)

19423

Публикации: 12
Прегледи: 5975