• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ за осветление (и растения)

Започната от vench, 06.08.2016 19:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vench

Имам нужда от помощ с осветлението. Очаквам някой, който разбира, да ми даде конкретен съвет.

В момента съм с лед осветление, което преди около месец увеличих като ленти и като мощност (от снимките можете да видите какво е сега). По съвет на човека, който ми прави аквариума, не си монтирах луминисцентни лампи, тъй като щели да ги спират от производство. По принцип изглежда супер, но имам проблем с растенията.

Общо взето те продължават да измират. Дупчат се, стават на паяжина и листата им окапват. От няколко седмици торя с Easy Life Ferrо, но ефект няма. Един акварист със сериозен опит ми обясни, че лед осветлението не е подходящо за всички видове растения и вероятно проблемът е в него.

Поради тази причина съм се решил да си взема луминисцентно осветление все пак. Признавам си, че не разбирам от техника, от ватове и т.н. Моля някой да ми даде напътствия какво тяло трябва да си взема, какви пури и т.н....


Размери на аквариума:

дължина - 80 см.
височина - 50 см.
дълбочина - 30 см.

Прилагам няколко снимки на растенията, осветлението и самия аквариум:

http://imgur.com/a/y6M78


Penta

Цитат на: vench - 06.08.2016 19:48
Един акварист със сериозен опит ми обясни, че лед осветлението не е подходящо за всички видове растения и вероятно проблемът е в него.

Няма такова нещо, растенията определено не се дупчат от осветлението !
То е като да се разболееш и да те тъпчат само със захар и да обвиняваш слънцето...
Храната за растенията ти не е достатъчна, светлината от LED си е много добра. Единствен проблем с тези ленти може да имаш за ниските растения до които тя да не достига, при височина от 50см.

vench

Най-новото растение (това високото вляво) го засадих преди 2 седмици. Само за 10 дни пусна две нови листа, които израснаха изключително бързо. И двете обаче са на дупки...

Казвам го като допълнителна информация.


Все пак какво трябва да направя в такъв случай. Още торове?

petko

Изкарай растенията от кофичките и ги засей направо в грунда.
Колко е дебелината на грунда,вижда ми се малко.

vench

В задната част, където са растенията, е около 5 см. Не всички са с кофичките, някои са на гол корен, но може би грундът наистина идва малко, защото понякога изплуват.


По принцип имам към 2 кг. готов и измит грунд, който мога да добавя...


Значи все пак да не сменям ЛЕД осветлението?

pietrokaja

На четвъртата снимка аз виждам зелени точки ло листото а в края(по ръба)като че ли са нишковидни водорасли.Ако съм прав за водораслите осветлението ти е предостатъчно.
Както казва Пента липсва им храна. По принцип растенията за силно осветен аквариум искат и СО2. Първо се нагласят светлината и въглерода и след това се подават торове.

Карган

растение е нахапано от боциите. Ако ще правиш растителен акваиум, рибите, които имаш не са най-добрия избор.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

Similar topics (5)

28016

Публикации: 14
Прегледи: 6038

23491

Публикации: 1
Прегледи: 1961

49862

Започната от Rashidos


Публикации: 18
Прегледи: 5426

28572

Публикации: 17
Прегледи: 6183

25426

Започната от ivanchoy_mk


Публикации: 9
Прегледи: 4320