• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Осветление за Аквариум

Започната от MechoPuh, 08.03.2017 14:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

MechoPuh

Добър Ден !От скоро съм започнал да се занимавам с Акваристиката , така че мога да се нарека спокойно - НОВАК . Та така , аквариумът ми работи вече от 2 месеца , но вече е време да слагам и растенията , а за да сложа растенията ми трябва и осветлението !Аквариумът ми е 60 литра и искам да ви попитам :
1.Какъв вид осветление да взема
2.На коя марка
3.Най-доброто , което вие бихте ми предложили
-----------------------------------------------
За сега съм се спрял на Sylvania T8 18W GroLux и Sylvania 18 18W Aquastar

ИСКАМ ДА КАЖА , ЧЕ СЪМ ПРОЧЕЛ ВСИЧКИ СТАТИИ ЗА ОСВЕТЛЕНИЕТО , НО НЕ МИ СТАНА ЯСНО КОЛКО ЦВЕТНА ТЕМПЕРАТУРА ТРЯБВА ДА  ИМАМ И Т.Н.Т
-------------------------------
Аквариумните ми обитатели
6x Червен Неон
6x Розово Данио
2x Черна Молинезия
-------------------------------
Растенията , които мисля да слагам
1.Валиснерия
2.Лимонче
3.Паричка
4. И може би още някое лесно за отглеждане ! :)
--------------------------------------------------- *bg* *bg* *THUMBS UP*

karadaliev

Тези, които си избрал като растения са все лесни за гледане, можеш да добавиш и анубиас (може би нана предвид твоя размер) към тях също.

Ако си се ориентирал към луминисцентни лампи то двете, които си избрал не са лоша комбинация. Аз я харесвам най-малкото. Може би ако имаш място добави и една Daylightstar, това ще ти даде пълен спектър, което от своя страна ще направи и по-красив визуално и аквариума и рибките.

Ако искаш нещо малко по-различно то има доста удачни LED решения, които могат да ти дадът силно и плътно осветление (дори за видимо по-трудни за гледане растения) на по-ниска цена на тока. Но там готовите решения като Aquastar LED да речем идват скъпи и ще трябва да потърсиш някой и друг гайд, или направо човек, който да ти го направи като хората.

MechoPuh

Цитат на: karadaliev - 08.03.2017 15:02
Тези, които си избрал като растения са все лесни за гледане, можеш да добавиш и анубиас (може би нана предвид твоя размер) към тях също.

Ако си се ориентирал към луминисцентни лампи то двете, които си избрал не са лоша комбинация. Аз я харесвам най-малкото. Може би ако имаш място добави и една Daylightstar, това ще ти даде пълен спектър, което от своя страна ще направи и по-красив визуално и аквариума и рибките.

Ако искаш нещо малко по-различно то има доста удачни LED решения, които могат да ти дадът силно и плътно осветление (дори за видимо по-трудни за гледане растения) на по-ниска цена на тока. Но там готовите решения като Aquastar LED да речем идват скъпи и ще трябва да потърсиш някой и друг гайд, или направо човек, който да ти го направи като хората.

Ами мога ли да добавя само една пура ?! И ако добавя само една пура , каква бихте ме посъветвали да бъде тя ?!

BatV

Цветовата температура няма значение за растенията, тя е за теб - как искаш да изглежда аквариума.
Пурите са означени с три числа - например 954.
Първото число показва, колко реално възпроизвежда лампата цветовете, после идва цветовата температура - 5400К.
Топли цветове са по-ниските 2700 - 3000. После неутрални 4000 и студени 6000-8000К.
Ето статия на осрам да се образоваш:
http://www.osram.com.au/media/resource/hires/333565/light-can-be-white-en.pdf

Една пура не е добре - няма да е равномерно осветен аквариума, по добре две - 830 и 865.

Надявам се си мерил дали ще се съберат, защото 18ватовите са 60см.

Успех!

Едит: сега като чета какво ще гледаш в аквариума може да минеш и с една. Т5 НО 24W - тяхната дължина е 55см.



MechoPuh

Цитат на: BatV - 08.03.2017 23:07
Цветовата температура няма значение за растенията, тя е за теб - как искаш да изглежда аквариума.
Пурите са означени с три числа - например 954.
Първото число показва, колко реално възпроизвежда лампата цветовете, после идва цветовата температура - 5400К.
Топли цветове са по-ниските 2700 - 3000. После неутрални 4000 и студени 6000-8000К.
Ето статия на осрам да се образоваш:
http://www.osram.com.au/media/resource/hires/333565/light-can-be-white-en.pdf

Една пура не е добре - няма да е равномерно осветен аквариума, по добре две - 830 и 865.

Надявам се си мерил дали ще се съберат, защото 18ватовите са 60см.

Успех!

Едит: сега като чета какво ще гледаш в аквариума може да минеш и с една. Т5 НО 24W - тяхната дължина е 55см.

Благодаря ви за отговора ! Ще гледам само прости и бързо растящи растения (Валиснерия например) :) Ще прочета статията ! :)

PVV

Понеже стана на въпрос за пурите Sylvania 18 18W Aquastar  ще използвам темата на колегата да попитам. След като мине животът им /около година го дават/ има ли промяна в консумираната енергия на пурите или се променят само  характеристиките им. Питам, понеже имам такива на по 2-3 години работа, не гледам растения, но в цихлидарника цветовете на рибите са по-хубави отколкото със стандартни луминесцентни лампи.

BatV

Дръж я докато изгори, щом е за цихлиди.
Интензитета на светлината се променя с времето, както и цветопредаването, но не и консумацията.
Поздрав!

Similar topics (5)

36624

Публикации: 9
Прегледи: 5603

27186

Публикации: 14
Прегледи: 4956

31253

Публикации: 1
Прегледи: 4051

57576

Публикации: 1
Прегледи: 2916