• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Кайман 60 - проблем с помпа, както и съвети за поддръжка след 2 г. употреба

Започната от mr.temptation, 30.11.2011 10:05

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mr.temptation

Здравейте,
имам аквариум Кайман 60 на около 2 години експлоатация (последната година в моя дом). Досега съм нямал абсолютно никакви проблеми с аквариума - водата дори сега е чиста и бистра, респ. рибките си живеят чудесно, даже имам и малки (оставил съм ги на естествения подбор и мисля че 2-3 са с достатъчно голям размер да оцелеят)
От 2 дни се появи проблем с помпата - Blue power 05 (350 l/h) Както знаете, тя се намира в затворения обем на т.н. филтърно тяло на аквариума (след преградените отсеци на мех. филтър- 2 бр. гъби, биологични филтри - 2 бр., единия с едни топчета, другия с керамика). Помпата в нормален режим просто завихря водата, насочвайки я към филтрите. Сега стана видимо по-шумна и изхвърля мехурчета, както и лека мътилка. Спрях я, но тук се появи едно от малкото недомислия в този иначе чудесен аквариум - помпата и нагревателя са с едно захранване - т.е. сега и нагревателя е изключен.
И така - довечера ще почистя филтрите и помпата и ще видя какво ще стане. Но като цяло си мисля, че няма нищо вечно и че може би е нормално някои части да почнат да се сменят.
1. Как мислите - дали направо да не се ориентирам към купуване на нова помпа и къде ги има налични в София. И няма ли в такъв случай да е по-добре да мина на модела с 450 л/ч (мисля че разликата е 3-4 лв.)
2. Има ли смисъл да правя някакви промени по филтрите, при положение че водата е чиста и бистра. Т.е. да не сменям филтърния пълнеж (респ. рестарт), а да се огранича само със смяна на гъбата

Mu3epHuk

 Здравей! При всички положения си запази пълнежа. Щом казваш, че водата е бистра и нямаш проблеми, значи сегашната му модификация от пълнежи, която си подбрал е достатъчно добра за целта. Колкото до самата помпа, отвори я и й изчисти роторчето от наслоявания. Между магнитите не е добре да има натрупана мръсотия и затова е казано периодично да се изчистват. Специално тези вибрации не ми е ясно на какво конкретно се дължат, дали ще са износени оси на роторчето при условие, че филтърът е на едва две години. Евентуално можеш да го пробваш потопен и със събрани филтри как ще работи (след тяхното изплакване), ако пак се получават вибрациите - търси инж. д-р да помага :) Аз съм с подобен филтър (на външен вид прилича на твоя). Отначало помпичката беше 300л/ч, но след 5 месеца експлоатация изгоря електромоторчето. Уплътнението около кабела не е било достатъчно добро и се е просмукала постепенно вода. Дори ме "биеше" ток, когато се е случваше да върша нещо по аквариума при включен филтър. Един ден намерих мазно петно на повърхността и неработещ филтър. В магазина ми го подмениха след близо 2 месеца чакане с по-мощния вариант 400 л/ч. Аквариумът ми е фабричен 63 л. Струва ми се, че и да вземеш по-мощна помпа от 450 л/ч , няма да се получи чак толкова мощно течение, което да представлява проблем. В краен случай ще разместиш пълнежа, за да намалиш по този начин дебита и си готов.  *THUMBS UP*

mr.temptation

Благодаря за първото мнение. Всъщност аз към момента няма какво да коментирам, като сменя довечера водата и почистя вече ще мога да кажа нещо ново.
Питах в смисъл дали след 2-3 години техниката в Кайман 60 (уж по-така аквариум) се скапва нормално и е по-добре да се поднови вместо да се ремонтира.
Доколкото знам помпичката струва около 25лв, та се зачудих дали за 30 примерно, не е по-добре да взема по-мощната (с еднакви размери, която пасва в овала на пластмасовия кожух), така и така ако се смени. Но сега се замислям - няма смисъл при положение, че водата е бистра. Е, няма да коментирам и ролята на растенията, които имам, но това е друга тема. Няма да пипам и пълнежа. Надявам се рибоците да оцелеят след стреса от по-ниската температура тези дни и липсата на нормална филтрация

Mu3epHuk

 Ако след почистване, помпичката отново не работи нормално, занеси я в магазина, от който е закупена. В случай, че още е гаранционна, носи и гаранционната карта. Моята помпичка беше гаранционна и по описаните условия трябваше да чакам да ми я пратят в завода производител в Полша и да се опитат да я ремонтират за тяхна сметка, в случай че е възможно. От магазина ми дадоха временна от същия модел - лепена и изтормозена, но вършеше работа все пак. След време ми се обадиха по телефона от магазина да кажат, че помпичката е пристигнала. На място ми казаха, че моята помпичка нямало как да я оправят. Нямали и в наличност 300 л/ч, затова безплатно ми подаряват 400 л/ч. Филтърната глава е със същите габарити. Дори да ти се наложи да закупиш нова глава, 450 литра на час няма да ти прави водовъртеж. Имай предвид, че като се позадръсти гъбата, дебитът пада. По-лесният вариант ще е да се приспособи флейта или друг накрайник. Така няма да имаш никакви грижи с по-голямата мощност на филтъра. Все пак стискам палци с почистване всичко да се оправи!  *DRINK*

mr.temptation

Снощи почистих акавриума, смених водата, а на помпата разглобих каквото не е капсуловано и го изчистих идеално - решетки (пластмасови капачета), под тях, отворите и тръбичките. Извадих роторчето и наистина имаше наскоявания по перките, така и по вътрешната ниша.
Пуснах системата...и като текна :-)
Може да се каже, че проблема е решен.
Всъщност се притеснявах да не би да ми се наложи рестарт на аквариума, ако се закучи с доставка и търсене на помпи, както и да търся друг независим нагревател (поради общия им пуск).
Може би по-съществения въпрос, провокиран от конкретния проблем е - дали е необходима някаква постепенна подмяна на оборудването, но явно всички чакат нещо да се скапе и тогава

Mu3epHuk

 Радвам се, че проблемът вече е решен!  *THUMBS UP* Изглежда, че през няколко месеца е добре да отваряш помпичката и да вадиш роторчето като почистиш внимателно всички наслоявания. Аз за удобство ползвам малко количество памук, навито на клечка за зъби. Не е нужно много старание. Отварям моята помпичка около 3 пъти на година. Колкото до резервната техника... за всеки случай си бях купил резервен нагревател с термореле за Коледа (като подарък за рибките  :-D ) и след 2 месеца прибягнах към него, понеже старият, с който изкарах  6 години се бе накиснал с вода и не работеше временно. Сега и старият работи, но съм го оставил като резервен. Така че резервна техника си трябва. Пазя си и старият филтър от по-малкия аквариум. С по-малък филтърен капацитет е от сегашния, но при "авария" ще ме оправи за известно време. Имам и аераторна помпичка с камъчета  :-) Помпичката я ползвах когато местех рибките. Затисках камъчето с дунапренения филтър и двете ми кошнички със сипоракс, поместени в общ голям леген, в който бяха рибките и растенията, докато действах по местене на аквариума, промиване на камъчета и наливане на старата аквариума вода, за да не излезе, че правя рестарт. Така че дори и обикновена помпичка е добре да ти се намира. Твоят филтър като модел ми харесва. Ако преди година ми се даваха повече пари, щях да взема същия, но си карам с AquaEl BIO-80. Имат известни сходства, но твоят е доста по-добре измислен.  Ако някой ден ти се повреди помпичката, гледай с посредничеството на магазина от който си го купил или дори от интернет сайт да си набавиш същата помпичка, вместо да даваш пари за друг модел филтър!  *THUMBS UP*

mr.temptation

Колега, благодаря за мненията. Ти се оказа единствения писал, но и да си "признаем" - темата е малко скучна за повечето форумци. Тя не беше и добре формулирана, истинския и смисъл беше за оборудването на Кайман 60. Да, прав си, би било чудесно да имам резервни части и ще си взема - при мен "проблема" по-скоро е дали да премина на Кайман 80 или 110  :-)
Кайманите са от малкото аквариуми, които ми харесват като фабрично изпълнение с капак, осветление и филтри - стоят масивно и елегантно, а това е доста важно за мен. Може би тук е момента да спомена мненията на доста по-запознати хора, които са ми разказвали че 80 или 110 не се славят с добра филтрация, т.е. ако се мине на други риби - примерно дискуси и с подобни размери са възможни проблеми. Това е и единствената причина да съм с 60-ка.
Гледам, че сиот Варна, иначе с удоволствие бих те почерпил нещо за това че се ангажира да пишеш

Mu3epHuk

 :-D Пак изкарах за почерпка! Моят аквариум е сходен - на АкваЕл с капак 60х30. При купуването му взех отделен филтър по мой избор, който да ми прави водата кристална или поне да няма проблем с рибките дори ако е пренаселен. Имах си и 100 ватов нагревател на същата фирма. Бонус беше, че филтърът ми има секция, оразмерена за същия нагревател. Дори е по-добре нагревателят да е вътре във филтъра за постигане на равномерно разпределяне на температурата (както е при теб). А вече на въпроса за по-големите фирмени аквариуми... най-вече от теб зависи дали да ги подхванеш. Имат доста повече предимства, като изключим нуждата от начални капиталовложения, здрав шкаф или рамка на която да се постави, достатъчно място в стаята, удобство около обслужването му, по-големи количества вода за престой преди наливане в аквариума...  Ако се колебаеш между 80 и 110 литра, вземи 110, за да не съжаляваш после че си се минал с 30 литра разлика *CRAZY*.  Така ще имаш повече свобода около аранжировката, изборът на рибки, а и казват, че големите аквариуми се поддържат по-лесно... ( в случай че пропуснеш седмичната подмяна на вода, смърт на рибка, която не си извадил навреме, не се чувства негативизма, както е при малките по обем аквариуми). При по-голям аквариум ще трябва да отделиш стотина или повече лева за външен филтър, в случай че държиш да гледаш примерно дискуси при оптимални условия (като се консултираш за препоръчителният брой за този обем). Предполагам, че 110 литровия ще е в комплект с твоя модел филтър, но с по-голям капацитет. Би трябвало един такъв филтър да се справи с примерно 3 до 4 дискуса (все пак се предполага, че ще са малки известно време). Във фирмения магазин на Сера гледат дискуси с вътрешен филтър отново на Сера и никакъв проблем, а твоят ми се струва дори по-добър. Не съм в течение колко струват по-надеждните "кофи", можеш успешно да комбинираш външен и вътрешен филтър, както правят повечето акваристи. Ако не ти се дават пари за външен (макар, че е добре да си с такъв), можеш да минеш с вътрешен филтър за аквариуми от порядъка на над 100 литра, но се прави компромис с качеството на филтрация. Другото,за което се сещам е вграденото осветление в капака. Тези масовите капаци не са за нуждите на бързите аквариуми, в които ще ториш, ще добавяш въглероден диоксид и други. Светленният им индекс идва по-нисък за някои капризни растения. Ако имаш възможността да се сдобиеш с втори аквариум, примерно за Коледа от същия модел Кайман, няма защо да се колебаеш. Имаш ли удобно кътче у вас и околните също желаят - вземи си ( а после и на мен :-P ). Вторият ще се стартира много по-лесно, като добавяш вода от 60 литровия. Тези неща са ясни. Гледам, че имаш нужното желание.  *privet*

Similar topics (5)

56724

Публикации: 0
Прегледи: 1788

40959

Публикации: 0
Прегледи: 1638

23491

Публикации: 1
Прегледи: 1970

38442

Публикации: 8
Прегледи: 4339

53963

Започната от mimo_741


Публикации: 8
Прегледи: 3269