• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:21

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Гърмят ли лампите на аквариума от влагата?

Започната от GinGar, 09.10.2009 16:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

GinGar

Той работи и по 6-7 часа , дано са търпеливи да го  гледат колко ще свети. Ще го  пратя, ще го върнат и ще видим дали пак ще е така.

rgeorgieff

Сега се загледах по-внимателно. На никого ли не му прави впечетление IP- то ? IP 20 означава, че уредът/съоръжението няма никаква защита срещу влага или водни пръски. В случая, както е посочено на схемата май са "влагозащитените" фасунги...Навеждащо на мисълта за корозия някаква? Ако ти се занимава, може да ги погледнеш, стига да не нарушаваш целостта/гаранцията.

bigbeer

Ами то е очевадно, че не е защитено. :)

Асен Евгениев

Калпава изработка! Моето осветление не е защитено, но не ми създава
абсолютно никакви проблеми. Капака си го направих сам от ламинат. Купих
две обикновени тела по 120 см., извадих им "карантията" и я монтирах
директно на ламината. Фасунгите на растояние 90 см., понеже аквариума
ми е дълъг 104 см. Сложих две пури - Аквастар и Гролукс по 30 вата. Светят
та се късат. Няма прекъсвания, няма засечки. При височина 40 см. вътре е
светло като по обяд на Карибите. Единствената защита е стъкло, да не ми
се пръскат пурите с вода.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

iek

Цитат на: rgeorgieff - 09.10.2009 21:41
Сега се загледах по-внимателно. На никого ли не му прави впечетление IP- то ? IP 20 означава, че уредът/съоръжението няма никаква защита срещу влага или водни пръски. В случая, както е посочено на схемата май са "влагозащитените" фасунги...Навеждащо на мисълта за корозия някаква? Ако ти се занимава, може да ги погледнеш, стига да не нарушаваш целостта/гаранцията.

Доколкото виждам 20 е на захранващия кабел с ключето, на самото тяло пише, че е  67, а и в крайна сметка трябва ли като потребители да разбираме от електротехника, за да ползваме един готов и оборудван аквариум. А тези помпи за въздух за какво ги купувате, въобще не знам?! Виж там за напрежението, както ти казва  barabata, не е нормално да купиш 3 помпи и един аквариум и нищо да не работи.

NO CARRIER

Да, викни някой жичкаджия да ти премери напрежението в мрежата. Може би наистина има нещо нередно там.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

rgeorgieff

Цитат на: iek - 09.10.2009 23:44
Доколкото виждам 20 е на захранващия кабел с ключето, на самото тяло пише, че е  67, а и в крайна сметка трябва ли като потребители да разбираме от електротехника, за да ползваме един готов и оборудван аквариум. А тези помпи за въздух за какво ги купувате, въобще не знам?! Виж там за напрежението, както ти казва  barabata, не е нормално да купиш 3 помпи и един аквариум и нищо да не работи.
Абе аз къде съм гледал... :duvar:
Веднага си късам инженерната диплома  :buff:

winnerkn

Да използвам темата, за да попитам и аз. Стартирам едно нано аквамриумче - около 30 литра. Направих му капак от ламинат и в капака съм вградил осветление. Електрониката на пурата съм я излирал от влага, но пурата не. От нагревателя и топлината на лампата се изпарява водата и целият капак отвътре е мокър (заедно с пурата). Има ли някаква опасност влагата да направи някаква беля или да търся вариант да влагоизолирам пурата?

wwladoo

Цитат на: winnerkn - 09.02.2014 11:05
Да използвам темата, за да попитам и аз. Стартирам едно нано аквамриумче - около 30 литра. Направих му капак от ламинат и в капака съм вградил осветление. Електрониката на пурата съм я излирал от влага, но пурата не. От нагревателя и топлината на лампата се изпарява водата и целият капак отвътре е мокър (заедно с пурата). Има ли някаква опасност влагата да направи някаква беля или да търся вариант да влагоизолирам пурата?
Естественно,че има вероятност да направи беля пурата,щом капака ти от ламинат отвътре е мокър--има се продават специални влагозащитени клеми за пури. ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

petko

Цитат на: winnerkn - 09.02.2014 11:05
Да използвам темата, за да попитам и аз. Стартирам едно нано аквамриумче - около 30 литра. Направих му капак от ламинат и в капака съм вградил осветление. Електрониката на пурата съм я излирал от влага, но пурата не. От нагревателя и топлината на лампата се изпарява водата и целият капак отвътре е мокър (заедно с пурата). Има ли някаква опасност влагата да направи някаква беля или да търся вариант да влагоизолирам пурата?
При мене за 7г. не ми се е налагало да сменям обикновени фасунки. Пурите са на 10см.от водата нямам покривно стъкло.По важно е захранването да е изолирано от влага,най-добре извън капака да може и да се охлажда.

wwladoo

Естественно,че е по важно захранването,да е изолирано и да може да се охлажда,явно капака е малък и плътен,щом е упоменал че отвътре е целият мокър и пурата също.Пробий отвори на страничната стена на капака,като решетка един до друг, да може влагата да излиза :-).Написал съм го с презумцията ,,вържи попа да е мирно селото,,това със влагозащитените фасунки.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

petko

Цитат на: wwladoo - 09.02.2014 13:37
Естественно,че е по важно захранването,да е изолирано и да може да се охлажда,явно капака е малък и плътен,щом е упоменал че отвътре е целият мокър и пурата също.Пробий отвори на страничната стена на капака,като решетка един до друг, да може влагата да излиза :-).Написал съм го с презумцията ,,вържи попа да е мирно селото,,това със влагозащитените фасунки.
Напълно съм съгласен.При мен има отвор отзад ,да не се вижда от страни. Даже е изрязано парче на 1/3 от дължината. :-)

Илиян Илиев™

Преправил съм фабричния капак, като съм наблъскал 3 пури.

Баластите за по-лесно са извън аквариума. Не съм ползвал абсолютно никакви фасунги, камоли водозащитени. Просто съм свързал кабелите към крачетата на пурите с форбокс и съм изолирал с термоизолация, която не предпазва на 100 процента от влагата, а просто предпазва от допир.

Вече минаха повече от 2 месеца и няма проблеми. По капака и пурите има много конденз, който изчезва чак няколко часа след пускане на осветлението заради загряването. Според мен има проблеми в баластите или в изолирането им.

Не си съсипвай капака с дупки и измислени разпробивания. Ако аквариума е в не отоплявано помещение, както при мен винаги ще има конденз под капака и по самите пури, докато не светят.

Имай предвид, че моите пури са на не повече от 4 сантиметра от водата. проблем ще е конденза по самия ламинат, който ще се скапе от влагата. Пурата няма да и стане нищо.

winnerkn

Пробих 2 отвора Ф50 на гърба на капака и сега няма и помен от влага.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2


Similar topics (5)

53863

Публикации: 10
Прегледи: 4762

1858

Публикации: 22
Прегледи: 10991

28572

Публикации: 17
Прегледи: 6183

42119

Публикации: 6
Прегледи: 4087

55886

Публикации: 1
Прегледи: 2050