• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:53

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Гърмят ли лампите на аквариума от влагата?

Започната от GinGar, 09.10.2009 16:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

GinGar

Преди няма и 10 дни ми докараха нов аквариум със вградено осветление, излезе ми 370 лв без грунда, растенията и др работи., Бах го поръчала първоначално от София и го чаках дълго време ,добре че звъннах да ми кажат че няма да докарват 2-3месеца, иначе още щях да си чакам, и тъй като го нямаше тук намерих такъв във Пловдив.Донесоха го веднага, но в последствие разбрах че капакът не е точно този, който исках. Този който поръчах беше със изпарители а този който донесоха няма, но това го видях малко късно. Иначе аквариума е мн хубав.Както и да е,..
5 дни работеше, и изведнъж почна да спира сам, всичко угасва, след мако го пусна работи и пак спира, или при пускането присветва за секунди и не тръгва, чак след време. Почна постоянно да спира.Аквариума има гаранция и ще пратя капака във Пловдив. Чудя се дали не е от изпаренията защото като го вдигна и почва да тече вода а долу има и кабели...не ми се мисли.Ако там го оправят и е от изпаренията, после пак така ще стане така. Случвало ли се е на някой от вас ,заради влагата да спира осветлението.
Във момента имам и болни рибки а нищо не виждам във аквариума със каквото и да го осветлявам пак не е същото.
Явно на мен не ми върви, със стария аквариум за един месец ми се паднаха 3 дефектни помпи, скъсах си нервите вече  :kreshtja:
Ако някой е имал такъв случай и предполага от какво е това нека сподели

BOJO

Колко лампи има капака? Дали не е от самата пура нещо ?


GinGar

2 x 18. Всичко изглежда нормално, Даже сега пак светнаха след половин часова почивка, но пак ще спре.Работят само през деня, вечер ги изключвам. Но мисля че трябва през целия ден да си работят, без да спират сами

iek

При изключено от контакта захранване провери първо дали добре са поставени пурите, , това може всеки да направи, за по-грамотни-могат да се проверят кабелите доколко здраво са притегнати, и накрая дали щепсела на захранващия кабел влиза плътно в контакта,  ако и това не решава проблема-рекламация.
На кое казваш "изпарители"  и какво значи "капакът не е точно този, който исках".

GinGar

Проверих пурите всичко изглежда наред и щепсела пробвах и във др контакти, Той си работеше без проблем 5 дни и след това както си седях и изгасна сам, а си светеше цял ден преди това, и от тогава се почна.
Иначе става въпрос че капакът беше почти същия модел, почти не се различаваха, просто на единия има дупки най накрая за изпаряване на водата, а този няма. Това е разликата,
Там е работата, че работи по няколко часа и след обед почва да спира, за това си мисля дали пък не прегрява нещо

rgeorgieff

С или без "изпарители", капакът е предвиден да покрива аквариума. Взето е предвид, че се отделя влага и т.н. Извод- производителят/продавачът дава гаранцията, за да може клиентът да върне евентуално дефектирала стока. Т.е. ти не трябва да търсиш повреда, а да се обърнеш към продавача, който от своя страна е длъжен да ремонтира или подмени стоката.
п.п. Конкретно: най-вероятно е китайско изпълнение, ел.баласт може да не е качествен и т.н. Успех!

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

GinGar


NO CARRIER

Ако може да щракнеш и етикетчето отблизо или да го препишеш, ще е чудно. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

GinGar


iek

370лв, а дори и едни рефлектори няма, връщай им го да си го оправят.

GinGar

Така и ще направя, ще им върна капака, но си мисля че и те няма да разберат от какво е, като стои изключен и го включиш свети, ама за няколко часа . Ще стане като с помпите които връщах, във нас не работят, отивам в магазина работят. Ще кажат че са пипнали нещо ,ще го върнат и пак ще ми ги прави тия номера. На всичкото от горе рибите са болни и няма да мога да ги виждам, тъй като освен тия лампи др не може да ги освети така добре и тях не знам какво да ги правя

kapacitet

Защо не пробваш да оставиш голямата клапа отворена за няколко дена. Така няма да се събира никаква влага по капака и ще стане ясно дали тя е причината за проблема. Аз лично не затварям клапите на моя аквариум, защото от изпарението ми побеляваха рефлекторите на лампите.
А случайно да подаваш въздух и при пукането на мехурчетата на повърхността да се получават силни пръски.

GinGar

Пръска доста, да. Ще оставя  отвора за хранене отворен за няколко дни, така или иначе събота и неделя няма как да им го пратя да го оправят.

barabata

А някой сеща ли се да провери захранващото напрежение дали дава проблеми ?
Това "там си работи, а вкъщи не ще" е малко съмнително ...
Има го и другият вариант - работи няколко часа и тогава отказва  - носиш го в магазина и там го пускате за 5-10 минути ... Няма как да стане работата ...

Ако не е наложително ползването на помпа за въздух с маркуче и камъче - ги спри за няколко дена (ако това не е всъщност системата за филтриран на аквариума).
Аз не тача ползването на този метод за движението на водата и когато ми се налагаше а го ползвам доработвах филтрите с ПВЦ тръбички които да пускат водата плавно по повърхността без да се пукат балончетата ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

GinGar

Той работи и по 6-7 часа , дано са търпеливи да го  гледат колко ще свети. Ще го  пратя, ще го върнат и ще видим дали пак ще е така.

rgeorgieff

Сега се загледах по-внимателно. На никого ли не му прави впечетление IP- то ? IP 20 означава, че уредът/съоръжението няма никаква защита срещу влага или водни пръски. В случая, както е посочено на схемата май са "влагозащитените" фасунги...Навеждащо на мисълта за корозия някаква? Ако ти се занимава, може да ги погледнеш, стига да не нарушаваш целостта/гаранцията.

bigbeer

Ами то е очевадно, че не е защитено. :)

Асен Евгениев

Калпава изработка! Моето осветление не е защитено, но не ми създава
абсолютно никакви проблеми. Капака си го направих сам от ламинат. Купих
две обикновени тела по 120 см., извадих им "карантията" и я монтирах
директно на ламината. Фасунгите на растояние 90 см., понеже аквариума
ми е дълъг 104 см. Сложих две пури - Аквастар и Гролукс по 30 вата. Светят
та се късат. Няма прекъсвания, няма засечки. При височина 40 см. вътре е
светло като по обяд на Карибите. Единствената защита е стъкло, да не ми
се пръскат пурите с вода.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

iek

Цитат на: rgeorgieff - 09.10.2009 21:41
Сега се загледах по-внимателно. На никого ли не му прави впечетление IP- то ? IP 20 означава, че уредът/съоръжението няма никаква защита срещу влага или водни пръски. В случая, както е посочено на схемата май са "влагозащитените" фасунги...Навеждащо на мисълта за корозия някаква? Ако ти се занимава, може да ги погледнеш, стига да не нарушаваш целостта/гаранцията.

Доколкото виждам 20 е на захранващия кабел с ключето, на самото тяло пише, че е  67, а и в крайна сметка трябва ли като потребители да разбираме от електротехника, за да ползваме един готов и оборудван аквариум. А тези помпи за въздух за какво ги купувате, въобще не знам?! Виж там за напрежението, както ти казва  barabata, не е нормално да купиш 3 помпи и един аквариум и нищо да не работи.

NO CARRIER

Да, викни някой жичкаджия да ти премери напрежението в мрежата. Може би наистина има нещо нередно там.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

rgeorgieff

Цитат на: iek - 09.10.2009 23:44
Доколкото виждам 20 е на захранващия кабел с ключето, на самото тяло пише, че е  67, а и в крайна сметка трябва ли като потребители да разбираме от електротехника, за да ползваме един готов и оборудван аквариум. А тези помпи за въздух за какво ги купувате, въобще не знам?! Виж там за напрежението, както ти казва  barabata, не е нормално да купиш 3 помпи и един аквариум и нищо да не работи.
Абе аз къде съм гледал... :duvar:
Веднага си късам инженерната диплома  :buff:

winnerkn

Да използвам темата, за да попитам и аз. Стартирам едно нано аквамриумче - около 30 литра. Направих му капак от ламинат и в капака съм вградил осветление. Електрониката на пурата съм я излирал от влага, но пурата не. От нагревателя и топлината на лампата се изпарява водата и целият капак отвътре е мокър (заедно с пурата). Има ли някаква опасност влагата да направи някаква беля или да търся вариант да влагоизолирам пурата?

wwladoo

Цитат на: winnerkn - 09.02.2014 11:05
Да използвам темата, за да попитам и аз. Стартирам едно нано аквамриумче - около 30 литра. Направих му капак от ламинат и в капака съм вградил осветление. Електрониката на пурата съм я излирал от влага, но пурата не. От нагревателя и топлината на лампата се изпарява водата и целият капак отвътре е мокър (заедно с пурата). Има ли някаква опасност влагата да направи някаква беля или да търся вариант да влагоизолирам пурата?
Естественно,че има вероятност да направи беля пурата,щом капака ти от ламинат отвътре е мокър--има се продават специални влагозащитени клеми за пури. ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

petko

Цитат на: winnerkn - 09.02.2014 11:05
Да използвам темата, за да попитам и аз. Стартирам едно нано аквамриумче - около 30 литра. Направих му капак от ламинат и в капака съм вградил осветление. Електрониката на пурата съм я излирал от влага, но пурата не. От нагревателя и топлината на лампата се изпарява водата и целият капак отвътре е мокър (заедно с пурата). Има ли някаква опасност влагата да направи някаква беля или да търся вариант да влагоизолирам пурата?
При мене за 7г. не ми се е налагало да сменям обикновени фасунки. Пурите са на 10см.от водата нямам покривно стъкло.По важно е захранването да е изолирано от влага,най-добре извън капака да може и да се охлажда.

wwladoo

Естественно,че е по важно захранването,да е изолирано и да може да се охлажда,явно капака е малък и плътен,щом е упоменал че отвътре е целият мокър и пурата също.Пробий отвори на страничната стена на капака,като решетка един до друг, да може влагата да излиза :-).Написал съм го с презумцията ,,вържи попа да е мирно селото,,това със влагозащитените фасунки.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

petko

Цитат на: wwladoo - 09.02.2014 13:37
Естественно,че е по важно захранването,да е изолирано и да може да се охлажда,явно капака е малък и плътен,щом е упоменал че отвътре е целият мокър и пурата също.Пробий отвори на страничната стена на капака,като решетка един до друг, да може влагата да излиза :-).Написал съм го с презумцията ,,вържи попа да е мирно селото,,това със влагозащитените фасунки.
Напълно съм съгласен.При мен има отвор отзад ,да не се вижда от страни. Даже е изрязано парче на 1/3 от дължината. :-)

Илиян Илиев™

Преправил съм фабричния капак, като съм наблъскал 3 пури.

Баластите за по-лесно са извън аквариума. Не съм ползвал абсолютно никакви фасунги, камоли водозащитени. Просто съм свързал кабелите към крачетата на пурите с форбокс и съм изолирал с термоизолация, която не предпазва на 100 процента от влагата, а просто предпазва от допир.

Вече минаха повече от 2 месеца и няма проблеми. По капака и пурите има много конденз, който изчезва чак няколко часа след пускане на осветлението заради загряването. Според мен има проблеми в баластите или в изолирането им.

Не си съсипвай капака с дупки и измислени разпробивания. Ако аквариума е в не отоплявано помещение, както при мен винаги ще има конденз под капака и по самите пури, докато не светят.

Имай предвид, че моите пури са на не повече от 4 сантиметра от водата. проблем ще е конденза по самия ламинат, който ще се скапе от влагата. Пурата няма да и стане нищо.

winnerkn

Пробих 2 отвора Ф50 на гърба на капака и сега няма и помен от влага.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2


Similar topics (5)

42119

Публикации: 6
Прегледи: 4083

55886

Публикации: 1
Прегледи: 2050

22794

Публикации: 2
Прегледи: 2387

31253

Публикации: 1
Прегледи: 4052

53863

Публикации: 10
Прегледи: 4762