• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с растения

Започната от dokera, 28.11.2014 11:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dokera

Привет,

Имам проблем с растенията, с който явно не мога да се справя. Ще започна от далеч  :-)

Аквариум: 360л;
Обитатели: 8бр. дискуси, 20-на неона, 2бр. сае, 2бр. анцитрус;
Филтрация: външна - 2000л/ч, вътрешна - 900л/ч;
Осветление: 3х39в;
Грунд: фракция - 2-5мм., дебелина от 2см до 4см;
Температура: 28,5 - 29,5*
Растения: анубиас, криптокорина, гигантска валиснерия.

Аквата е стартирана преди близо 2 години. Преди 4 месеца се наложи да го преместя, така че това го броя за рестарт.
Проблеми с растенията имам от самото начало. Наясно съм, че с дискуси трудно се гледат растения, затова съм ограничил видовете, като съм подбрал по-непретенциозни. Освен високата температура,  другите негативни фактори са слабото осветление+височина на аквариума (65см) и дебелината на грунда.
От два месеца торя с профито. От две седмици добавям и глутаралдехид, като след това се забелязва помътняване на водата, което не ми изглежда нормално. Въпреки това, положителен ефект върху растенията няма.
Дозировката е следната: профито - по 6мл., пет дни в седмицата. Глутаралдехид - по 30мл., пет дни в седмицата. Смяна на вода+сифониране - веднъж седмично около 30-40%
Проблемите се изразяват в следното:
Валиснерията губи листа, като преди това пожълтяват и изтъняват;
Старите листа на криптокорината се разпадат, когато поникнат нови;
Анубиаса е с пожълтели и потъмнели листа, като част от тях изгниват, също има и някакви зелени водорасли.

Качвам и няколко снимки:

http://aquariumbg.com/forum/profile/?area=pictures;u=15691;view=3040

http://aquariumbg.com/forum/profile/?area=pictures;u=15691;view=3039

http://aquariumbg.com/forum/profile/?area=pictures;u=15691;view=3041

Ще съм благодарен за компетентен съвет!
 


petko

Проблема на валиснерията е глутаралдехида.От него се скапва.

dokera

Спрях да добавям глутаралдехид, защото водата помътнява.
Ще помоля някой ползващ продукта да изкаже мнение, това нормално ли е и каква може да е причината.
Глутаралдехида съм го закупил от магазин дискус до мед. университет Варна. Би трябвало да е 4% разтвор.

bunzip2

Аз го използвам ежедневно. Не помътнява нищо.
Дозата на алдехида, ежедневна ли е? Ако е така, ми се вижда много!
Отделно, за какво го слагаш?
И последно - добавяш профито, ама макро слагаш ли? Като гледам дупките по анубиаса, прилича ми точно на липси на макро.

dokera

Цитат на: bunzip2 - 02.12.2014 09:42
Аз го използвам ежедневно. Не помътнява нищо.
Дозата на алдехида, ежедневна ли е? Ако е така, ми се вижда много!
Отделно, за какво го слагаш?
И последно - добавяш профито, ама макро слагаш ли? Като гледам дупките по анубиаса, прилича ми точно на липси на макро.

Когато го купих (глутаралдехида) ми казаха, че концентрацията е такава, че мога да стигна до 20мл/100л дневно за борба със зелени водорасли, каквито имам по анубиаса.Така или иначе, повече от 10мл/100л не съм слагал заради бялото помътняване на водата.
С употребата на профито през първия месец добавях и макро, но темповете на разпад на листата си останаха същите, като преди.
Общо взето, нито едно растение не върви и не знам къде е причината.

shnufito

Ако не се  лъжа дозировката на Профито беше 20мл на 100 л. за силно залесени аквариуми а като гледам твоя се чудя за какво изобщо го слагаш  *dontknow*

bunzip2

Дозировката на профито е 10 мл/100 литра вода, седмично. Или по 1.43 мл. на ден
При мен тая доза е била достатъчна за доста залесен аквариум. Вдигал съм и на 2 мл/100 л. дневно, ама вече не ми се виждаха рибите от растенията. Повече според мен вече е преторяване. Пак всичко е относително де, но за твоя аквариум - слаба светлина, няма СО2... преторяваш здраво и сега.
Количеството на добавяните торове е много относително и е силно свързано с осветеноста и подаването на СО2.
Слагай по 1/3 от предписаната доза. Тоест по около 0.5 мл/100 л. дневно.

Макро да речем че имаш от рибите... ама пак е добре да си го провериш.

Глутаралдехида, при 4% разтвор, за борба с водорасли, по спомен мисля че беше 8 мл/100л. дневно. След което следва да направиш смяна на вода. За превантивна мярка по 2.5 мл/100л. дневно.
Вече сам си сметни какво и по колко слагаш.

Засили малко смяната на вода. По 2 пъти седмично.

dokera

Цитат на: bunzip2 - 02.12.2014 11:32
Дозировката на профито е 10 мл/100 литра вода, седмично. Или по 1.43 мл. на ден
При мен тая доза е била достатъчна за доста залесен аквариум. Вдигал съм и на 2 мл/100 л. дневно, ама вече не ми се виждаха рибите от растенията. Повече според мен вече е преторяване. Пак всичко е относително де, но за твоя аквариум - слаба светлина, няма СО2... преторяваш здраво и сега.
Количеството на добавяните торове е много относително и е силно свързано с осветеноста и подаването на СО2.
Слагай по 1/3 от предписаната доза. Тоест по около 0.5 мл/100 л. дневно.

Макро да речем че имаш от рибите... ама пак е добре да си го провериш.

Глутаралдехида, при 4% разтвор, за борба с водорасли, по спомен мисля че беше 8 мл/100л. дневно. След което следва да направиш смяна на вода. За превантивна мярка по 2.5 мл/100л. дневно.
Вече сам си сметни какво и по колко слагаш.

Засили малко смяната на вода. По 2 пъти седмично.

Благодаря много за насоките! Ще променя пропорциите и дано най-накрая успея да отгледам няколко читави китки.

saxon

Дозата е точно както са ти казали -10мл/100л седмично за профилактика и 20мл/100л за брада.За тебе като гледам няма смисъл от глутар.Сложи някакви бързорастящи -/егерия,паричка,роголистник/и ако може анубиаса на по-малко осветено място.Измери параметрите на водата и като сменяш я дехлорирай.

asito

Аз слагам всеки ден 15мл 2% глутаралдехид на 60л вода и няма помътняване или побеляване водата,брадата 90% изчезна,стъкла не чистя вече :)
Почнах и в големия да добавям 5% разтвор от две седмици някъде-и там не чистя стъкла вече :)
В големия ми (260л) валиснерията гние с торове и без.Не ще просто.Може би е от грунда,не знам.

tomatomov197

   Анубиаса е целия в ксенококус (от светлината ) и брада (от мизерията) . Разкарай му гадните листа , сложи го на възможно най-голямата сянка и си поддържай чисто в аквариума .  Честно казано твоите растения могат да си вървят и без да им слагаш нищо , но глутара ще ти помогне в чистенето на водораслите .  Температурата , която поддържаш заради дискусите , също пречи на растенията .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

bunzip2

глутара ще помогне само за брадата
От опит казвам, че за никакви други при мен не действа :)
Слагам 5% разтврор по 6 мл. на 110 литра вода на ден. Резултата е само за брадата.
Другите въобще не им дреме слагаш ли или не.
И аз съм на мнение да се подобри хигиената, и даже и нищо да не слагаш, нещата ще си тръгнат.

tomatomov197

Цитат на: bunzip2 - 02.12.2014 22:58
глутара ще помогне само за брадата
От опит казвам, че за никакви други при мен не действа :)
Слагам 5% разтврор по 6 мл. на 110 литра вода на ден. Резултата е само за брадата.
Другите въобще не им дреме слагаш ли или не.
И аз съм на мнение да се подобри хигиената, и даже и нищо да не слагаш, нещата ще си тръгнат.
Глутара по принцип е за дезинфекция - гори всичко ,в аквариум ако се надвиши дозата , ще умрат и висшите растения , както и рибите . 
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

bunzip2

Говорим за оптимална доза, която да порази водораслите, без висши растения и обитатели. Нали това е крайната цел все пак... не да съсипем всичко живо.
Ако идеята е да уморим всичко, има и по-рентабилен начин от това да напълним аквариума с глутаралдехид :)

asito

При мен спряха да зеленясват стъклата.Растенията растат много добре.Рибите са живи :)

Similar topics (5)

54144

Публикации: 51
Прегледи: 20758

54041

Публикации: 7
Прегледи: 3904

52236

Публикации: 0
Прегледи: 1663

50856

Публикации: 12
Прегледи: 7516

57220

Публикации: 13
Прегледи: 5904