• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с растежа на растенията

Започната от nach40, 30.08.2017 10:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nach40

Здравейте,

Имам проблем с растежа на растенията от около половин година насам.
Нищо не расте освен 1, 2 растения.

Валиснерията, Круптокоринът и едно уж червено квасиво растение загиват.
Круптокоринът му изгниха корените, а някои корени излязоха право нагоре, за да се хранят от водата. Валеснерията също загнива, както се вижда по листата. Червеното растение(не му знам името), не пуска вече корени, а си изгнива от към дръжката.
PH e по-скоро неутрално в зелената зона около 7.
Имам около 30 рибки- данио, неонки, молинезия и сомчета.

Аквариумът е 270л. 45см висок, 4x40W лум. лампи, нямам CO2 и за сега не ми се занимава с такава система.
Торя с Tropica Plant Grow Premium, на смяна на водата - на 2 седмици по 1/5 от водата, повече трудно.
В началото в продължение на година и половина аквариума вървеше страшно много, даже раздавах яко растения.
Имах даже и нещо като леща по дъното, даже се налагаше всяка седмица да изхвърлям растения.

Как стартирах аквариума:
Речен пясък 4мм, вода, малко растения и лампи.
Канистур 304 Sun и камъче за въздух.


Какво да направя, за сега мисля да започна с "тензо" коктейл, мисля че растенията не растат, защото нямам тор под грунда и не им стигат хр. вещества.

Възможно ли е понеже ползвам канистър, той да засмуква боклуците и нищо не попада в почвата и от това също да няма и  хр. вещества в почвата.

NO CARRIER

Струва ми се, че грундът ти е ситен. Тоя тор не съдържа калий и магнезий. Не съдържа и азот и фосфор, но тях би трябвало да си ги имаш от рибите. Тъмнозеленият налеп по анубиаса ми подсказва, че светиш над 10-11 часа.

Може би трябва да сменяш по-често вода, за да оправиш баланса.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

tova_onova

Според мен е липса на определени хранителни вещества. Рядко сменяне на вода води до натрупване на хранителни вещества от определен вид, което блокира усвояването на други. Пример: излишъкът на калий блокира усвояването на азота. Това обяснява, защо преди растенията са ти вървели добре, а сега не. Започни по-чести смени на водата. Препоръчвам ти да направиш по-голяма смяна на водата. Пример: махаш 50 процента и доливаш, пак махаш 50 и пак доливаш. След това всяка седмица по поне 30%. Махни камъчето за въздух. Варовиковия камък на снимката не е препоръчителен за аквариум с растения. По колко милилитра тор слагаш? До колко разбирам ториш само след смяна -веднъж на две седмици. Препоръчително е торта да се слага всеки ден в малки дози, а не веднъж на две седмици. Каква е дълбочината на грунда, струва ми се не повече от сантиметър?
Разгледай тази тема.
http://aquariumbg.com/forum/himiya/mikro-i-makroelementi-priznaci-za-lipsi-v-rasteniyata/


nach40

Здравейте,
Благодаря Ви, че се отзовахте.

* всъщнос от около година е този проблем.

Ще дам още малко инфо:
осветлението е около 8:30ч. на ден, аквариумът е на метър от прозорец с щора, но като цяло и тя пропуска малко, но мисля, че не е фактор.
Грунда е с дебелина 4мм и е дълбок около 5см.
След спиране на растежа, бях купил и глинени топки на JBL, но пак нищо(чаках някакво развитие около 4м). После бях сифонирал, така ми бяха препоръчали това, после сложих някакви таблетки шахматно и се надявах да се засилят нещата (таблетки за подсилване на корените) и до сега нищо.

Мисля този уикенд да си купя 20-30 рибочета, пак малки, ... гупи и т.н. И да почна смяна на водата всяка седмица, но повече от 50-60л. Ми е трудно да сменям.

И камъчето защо да го махам?
*преди го бях добавил, защото имах мн. растителност и повечко рибки, но всяка сутрин намирах по една умряла и предполагах, че се задушават през нощта.

/*
Имам един интересен факт.
Преди доаста време в продължение на 15г. имахме малък 60л. аквариум.
около 20ина рибки, 2 гъби с камъчета.
Водата само сме я доливали и смяната беше веднъж на година или най-малко на 6 месеца.
Имахме една 36W лум. лампа, светеше около 6ч.;
Пясъкът беше морски, ситен.
А Криптокоринът и Валеснерията бяха толкова едри и здрави че не можеше да ги отскубнеш.
Криптокоринът беше като моят в този аквариум педя и половина висок, силно червен от долната страна на листата.
Рибоците си живяха прекрасно, не са измирали... и всичко беше просто.
Сега при този аквариум, нещата са ми доста по-дисбалансирани.
до тук
*/

tova_onova

Здравей,
Аквариума ти от преди време ми звучи малко метода Walstad. Ако ти е интересно може да прочетеш нещо за него. Според мен е и най-простия начин да имаш аквариум с растения и в същото време да се месиш възможност най-малко.
А сега по темата:
Камъка с въздух отнема въглерода от водата, които е необходим за растенията. За това ти препоръчах да го махнеш. При този обем аквариум много трудно може да се получи задушаване на 20-30 дребни риби. Другия вариант е да го пускаш само вече.
Имаш ли таймер на осветлението, пишеш ориентировъчен час на осветеност?
Ударната смяна на водата ти я препоръчвам за да "занулиш водата" от към хранителни вещества. Така до месец, ако няма промяна може да търсиш проблема другаде.  Учудвам се, че червеното растение е вървяло преди. Аз никога не съм успявал да отглеждам нещо червено без СО2.
Предполага, че сменяш водата с престояла и за това нямаш възможност за по големи смени?
Нищо не си писал по колко и кога ториш?

nach40

По ред за всеки ред :
Walstad...ще прочета по-късничко за това;
Преди имах около 60ина рибки, всякакви. Разбрах, ще го пускам само вечер, ако имам същият проблем.
Имам таймер всяка вечер след 17:00 - 01:30;
Ще пробвам това с ударната смяна на водата - 50%. Относно червеното растение ми се получаваше и то доста добре.
Мога да пусна една снимка на аквариума на 6месец как изглеждаше без CO2 и с този описан горе тор.
Водата се сменя с престояла да и си заемат място тези 10л бутилки.
От даденият тор "Tropica Plant Grow Premium", торя след 6месец от както започнах с даденият аквариум.
Ами слагам колкото си пише по описание, май нещо от сорта 1,2мл на 10л аквариум.
Ето как изглеждаше аквариума ми преди:


rakim

Нитрати и фосфати нямаш,щом си сложил топчета и няма никаква разлика това ти е проблема,трябва да добавяш.Освен това щом не светиш дълго а имаш ксенокосус,пак показва че фосфата е малко.Грунда ти е супер,не е ситен.
540л Южна Америка

bustama

В аквариум без со2, рядко ще ти липсват нитрати. В твоя тор няма нитрати и фосфати. Без со2... до едно положение, но той идва по малко, но редовно от рибите и може да се крепи положението. Тези 160вата... за какво са, при положение, че няма со2. Според светлината е всичко. Капвай много малко фосфат и нитрат и си намали светлината. Преди да слагаш нитрат и фосфат е добре да знаеш какво е тяхното количество в аквариума. Аз лично се съмнявам нитрата да ти е 0. Виж  фосфата... е много вероятно.

nach40

Цитат на: rakim - 31.08.2017 15:56
Нитрати и фосфати нямаш,щом си сложил топчета и няма никаква разлика това ти е проблема,трябва да добавяш.Освен това щом не светиш дълго а имаш ксенокосус,пак показва че фосфата е малко.Грунда ти е супер,не е ситен.

Това е интересно..Защото преди време, когато намирах рибки по една дне на ден всяка сутрин, на подуенският пазар в София, ме посъветваха да взема за канистъра една торбичка пълна с едни ситни камъчета, като каменна сол и би трябвало да се разградят след време.Казаха, че премахват нитратите или нещо подобно не си спомням вече и балансира водата, нещо такова. Ползват се и за солена вода..?
та са все още е в канистъра най-отдолу.
Дали може това нещо да прецаква нещата, хах. Ако това ще му ......., толкоз мъки от тогава. Дано не е това наистина.

Лампите са 4x35W

Значи, може да си взема тестове за измерване на Нитрати и Фосвати

rakim

Значи,няколко човека сте които повтаряте постоянно тази мантра  ''Няма ЦО2 няма растителен аквариум'' и направо ви се чудя с какъв акъл го казвате.Малко ли растителни аквариуми без ''ЦО2'' има ?Ами че едни от най красивите растителни аквариуми в този форум са без. И не е верно че в аквариум без добавяне на въглероден двуокис рядко може да липства нитрат.
nach40 - разкарай я тази торбичка,вземи си тестове за нитрат и фосфат и добавяй.
540л Южна Америка

bustama

Е, rakim то вие също повтаряте, че без калий не става, но аз как тогава от години си гледам китките. :-D В поста не съм казвал, това което твърдиш, но щом толкова искаш - ще го кажа, малко по друг начин - белким най накрая се разберем. :-) Без въглерод не става абсолютно нищо на таз земя. Както сам знаеш/може би/ въглерода е един такъв елемент, че може да прави почти каквото си иска и го прави много добре с другите елементи - органична химия. Та има растения и растения - които приемат под различна форма този со2.Щото той, като влезе във водата преминава в други съединения. Добрия градинар  :-D сам трябва да знае кога какво да използва, колко време и по колко.  Във всеки аквариум има въглерод, има и различни видове растения, които си го харесват най вероятно различно поднесен. Примерно, аз стаурогин-а, без да подавам со2 не мога да го видя да се развива добре, че и даже направо си умира. От години го пробвам и не става. Криптокорината не я бърка, да.

Penta

С ясното съзнание че ще получиш много и различни мнения и няма да знаеш на кого да се довериш да кажа и аз моето :)

Ако ти е проблем смяната на вода, не сменяй.
Спри всякакво торене и си храни порядъчно рибите.
Въздух подавай през тъмната част, само от полза ще е.
Когато растенията се въстановят и започнат да растат без наситените си цвето, малко по-дребнички и т.н.т. но се размножават си купи Tropica Plant Grow Specialized и слагай половин доза седмично, без смяна на вода.
До тогава тестовете ще са излишни - всички хранителни вещества ще са в грунда, във водата няма да има абсолютно нищо.

Ако все пак сменяш вода, ще са ти нужни една кофа и една 10л бутилка. Източваш с кофата от аквариума, пълниш бутилката от банята (смесена топла и студена вода до подходяща температура) и изливаш в аквариума. Не е нужно да престоява. Тогава дозата тор може да е пълна, но смяна на 30% вода всяка седмица.

Препоръчвам ти също да светиш 10 часа с 2 или 3 лампи, вместо 8 часа с 4. Растенията ще получават необходимата им енергия при по-бавен (но по-продължителен) метаболизъм и съответно нужда от по-малко налични бързо усвоими хранителни вещества.

petko


Similar topics (5)

56565

Публикации: 4
Прегледи: 2549

55093

Публикации: 3
Прегледи: 2860

53094

Публикации: 15
Прегледи: 6509

54041

Публикации: 7
Прегледи: 3876