• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 20:59

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Петна и дупки по растенията

Започната от aileen_queen, 01.05.2015 21:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

petko

Цитат на: aileen_queen - 30.01.2016 14:55
Дали всъщност липсата на CO2 не е проблема и реално растенията да не усвояват добре всичко, което слагам...?
Точно на това наблегни внимание.


danielm

Цитат на: iuli - 31.01.2016 20:35
На газообразен азот. Процесът се нарича денитрификация и се извършва от денитрифициращите бактерии.



Това няма да му помогнес дупките ...

iuli

Да ви обърна внимание на тая тема. Много е интересна, въпреки че е от морската акваристика. И има връзка с настоящата тема, защото дава някои отговори, за това, че фосфата, може да не стига, пък нитрата да е много.

Но дебело искам да подчертая, за всеки, който не му се занимва с ядрена химия, да не си губи времето нито с въпросната тема, нито пък да ми чете мненията. Да продължава да се занимава с акваристика (а тя май е по-сложна и от ядрената химия, ама тва си е лично мое мнение, което може и да не е вярно), без да му мисли много.

Обясненията на Стоян Михайлов отговарят на въпроса, защо става така. Детритът абсорбира фосфата. Чел съм че детритът (дъното и филтъра) абсорбира в някаква степен и нитрата.

Да, не очаквах, че тема от морска акваристика, ще ми отговори на въпроси от сладководната. Срещат се мнения, че морската акваристика е по-сложна от сладководната. Аз въобще не съм съгласен с това, защото биоразнообразието в сладката вода май е по-голямо от това в моретата. Приемрно в Амазонка само видовете риба са повече отколкото в Атлантическия океан. Една от причините е че разнообразиетно на параметрите на химията на сладководните водоеми и взаимодействието с биоразнообразието на сушата в непосредствено съседство е много по-голямо. Така например химията на океанската вода варира в много малки и много тънки граници. Поради тая причина, явно в морската акваристика и боравят с мащаби примерно за концентрацията на фосфора от напълно различен порядък. А пък при пеха, такова нещо като кисела вода в морската вода май изобщо не съществува. Само алкална.

Така че за морската акваристика, може да се каже със сигурност, че е по-скъпа от сладководната. Това да.

Но има и нещо друго, което е много интересно в тоя раздел. Там не видях някой да се подиграе открито на Стоян Михайлов, въпреки, че той развиваше едни сложни химии, дето и на мене ми падна капата. Въпреки, че само в протежение на конкретната тема, може да се проследи, как той си променя собствените схващания. Тука, а съм се обадил с малко по-сложни разсъждения от обичайните на кажи речи кръчмарско ниво и вече са ме обвинили, че съм навлязъл в ядрената химия.

Е, може би морската акваристика и да не е по-сложна от сладководната. Но май в морската акваристика не е бъкано от новобранци, които са взели диплома за висше образование, дорде да видиш. И вече почват да преподават. Ако се появи някой, дето им говори по-сложно отколкото собствения им капацитет позволява да асимилират и веднага го нахокват. Къв е тоя, дето ще им оспорва царството? А колко знаят (докато си мислят, че знанията им са от последна инстанция) вече си е отделен въпрос.

Та във въпросната тема,  ojo в отговор 12  казва
"В този форум се спори все едно е парламента,не може ли поне веднъж да не се спори а да се пише спокойно и да се обменя опит не знам каква е тази черта в българина да завижда и непрекъснато да се прави на голям."
Пък аз не видях, някой да го е нахокал или нещо такова. А иначе, и на мене ми е чудно, как така се появява тоя феномен да ти се нахвърлят незнайковците и да почнат веднага да те хокат директно. Да е политически форум разбирам, но в акваристичен? Направо ми е чудно.

Ето я темата:

http://aquariumbg.com/forum/solenovodna-himiya/all-in-one-biopeleti/

Публикациите са слети: 04.02.2016 14:18

В отговор номер 15 на Стоян Михалйлов четем:
"Бих казал че скоростта на заселване на бактериите върху биопелетите е сходна с тази при сипоракса."

А аз бих казал, че торфът, детритът и мангровото дърво имат бактериална дейност която е сходна с бактериите в сипоракса. Т.е. в дълбоките пори на тия субстанции живеят анаеробни бактерии, които извършват процеса денитрификация и нитратът изчезва.

danielm

Аз не мога да разбера ...  :duvar: какво общо има и за какво се спори?
Скачаме от тема в тема без връзка.
Аз не искам денитрификация в растителен аквариум с дупки по листата, а сипвам гърнето на малката в аквата!
За денитрификацията Стоян има и цяла diy тема със сипоракс и система за кръв (на базата на която правих съмп за скаридарник), ама кака е връзката нa денитрифиакацията в корена  ... която е незначителна и няма общо с проблема.
Детрита абсорбира фосфата, ами мястото му е в дъното при корените на растенията! в соленото няма корени, няма и грунд дето абсорбира а скимер и фосфат ремувър.

iuli

Цитат на: danielm - 04.02.2016 19:07
Аз не мога да разбера ...  :duvar: какво общо има и за какво се спори?
Скачаме от тема в тема без връзка.
Аз не искам денитрификация в растителен аквариум с дупки по листата, а сипвам гърнето на малката в аквата!
За денитрификацията Стоян има и цяла diy тема със сипоракс и система за кръв (на базата на която правих съмп за скаридарник), ама кака е връзката нa денитрифиакацията в корена  ... която е незначителна и няма общо с проблема.
Детрита абсорбира фосфата, ами мястото му е в дъното при корените на растенията! в соленото няма корени, няма и грунд дето абсорбира а скимер и фосфат ремувър.

Съгласен съм. Може и да няма връзка. Ама ако забелязваш, аз съм единственият в тая тема, дето прави някакъв мижав опит да обясни, къде по дяволите се дява нитрата, дето се сипва в тоя аквариум. Ако искаш направи и ти някакъв опит да обясниш феномена, а недей да се присъединяваш към големият отбор на юнаците, които се задоволяват единствено с това да ме почукват по китарката.

Публикациите са слети: 06.02.2016 11:42

Да ти обясня, кое ми не е ясно, щото имам същия проблем. А доколкото разбирам, ти ме критикуваш нещо че не е трябвало да кажа, каквото съм казал. ОК - няма да говоря друго, освен да задавам въпроси. Ако можеш да ми отговориш на моите въпроси, само ще те слушам.

Сега да ти формулирам проблема. Според много публикации, вкл. и в тоя сайт, когато имаме малки дупки по старите листа на растенията, това е признак за липса на калии. В моя аквариум, в момента имам такива дупки по листата на хигрофилата и особено по хигрофила корумбоса. Съответно слагам калии. Слагам по малко, наблюдавам резултата, после пак и пак - все повече и повече. Но и дупките по листата стават все повече. И тъкмо вече си мисля, че или растенията ми го харчат бързо, щото са много и растат, или пък вече съм предозирал. А нямам тестер. Междувременно на микрозорумът старите листа взеха да гинат с признаци като че ли на липса на фосфор, а младите листа започнаха да излизат криви, като да е липса на калции.
И не щеш ли тука в тая тема попадам на линк към руска тема за добавяне на калии, в която участник споделя опита си, как е добавял калии даже повече и от мене. А пък хигрофилата му корумбоса има същите дупки. И човекът обяснява, как е решил пробелма - намалил калия, появила му се липса на фосфор, при фосфор 0,5 и го увеличил на 1. Като преди това казва че и в неговия аквариум, както и в моя азотът му е колкото трябва, без да добавя. Но фосфорът му е малко и го добавя. Но се оказало, че въпреки че добавя фосфор ( в предпиасните граници, все пак, но минимални) и въпреки, че дупките по листата са признак уж за дефицит на калии, проблемът се решил с добавка на фосфор.

Сега аз да добавя (не е с цел да ви изтормозя ненужно, заклевам се), че Кралчев казва, че е маниак по въпроса за тестването на фосфора и на едно място твърди, че трябва да се слага фосфор по толкова колкото да не го лови тестера.

Как ще я разрешиш тая главоблъсканица. Кажи ми ясно. Кажи ми бързо. При това без да ми усложняваш живота, че и аз не обичам да ми прегрее мозъка. Ама като ми се налага, кво да правя?

rakim

Сега ще ти кажа ,без лоши чувства.Пишеш за разни неща от сорта на дървесна пепел,в други теми небивалици от рода на ,,аквариума трябва да стои на пряка слънчева светлина,, и тн. от сорта.И всичко това го чете някой начинаещ и си вика егати сложната химия,или пък ще си изтропа аквариума до прозореца на слънце и ще се чуди защо не се получава.Топлата вода отдавна е открита и си има правила и съотношения които ако спазваш всичко е наред,а ти пишеш за някакви други такива.И за това ако искаш да покажеш нещо стига само на приказки ... направи профил,сложи снимки на ,,постиженията ,, си и  ако наистина са постижения, хората ще вземат да ти вярват и да си кажат брей да пробвам и аз така.Може пък да станеш световен новатор знае ли се.Относно соленоводния раздел,там наистина нещата с химията са доооста по хард и човека който отбеляза в поста си освен че пише е показал и постижения.И като имаш дупки по листата и не се махат с добавяне на калий и ти е писнало да се чудиш...взимаш тест и мериш.Аз така направих и се оказа че съм предозирал с калия и листата се дупчеха,късаха и деформираха.
540л Южна Америка

petko

iuli - още малко главоблъсканица.
Тъй като не даваш някакви по точни данни ,а само предположения.
Повишаване на калия блокира потреблението на магнезий, калций, бор.Калция от своя страна блокирва фосфата.Така,че при намаляване на калия се увеличава блокирването на фосфора от калция.
Натрия пък блокирва калия.Така,че при повишен натрий във водата също стават липси на калий.

iuli

Цитат на: rakim - 06.02.2016 11:51
И всичко това го чете някой начинаещ и си вика егати сложната химия,или пък ще си изтропа аквариума до прозореца на слънце и ще се чуди защо не се получава.Топлата вода отдавна е открита и си има правила и съотношения които ако спазваш всичко е наред,а ти пишеш за някакви други такива.И за това ако искаш да покажеш нещо стига само на приказки ... направи профил,сложи снимки на ,,постиженията ,, си и  ако наистина са постижения, хората ще вземат да ти вярват и да си кажат брей да пробвам и аз така.Може пък да станеш световен новатор знае ли се.

Топлата вода, дето отдавна е открита не е последния писък на комерсиализацията, дето постоянно лъже с цел да изкара пари. Аз няма как да имам претенциите, че съм новатор, с моите остарели разбирания за основните правила в акваристиката, които са от ... осемдесетте години на миналия век. И са железни - особено правилото за това, че аквариумът е най-добре да се постави перпендикулярно до прозореца, като се регулира светлината от прозореца и се комбинира с изкуствено осветление. Като същевременно е добре в аквариума да влиза не само силна или умерена разсеяна дневна светлина, но и един до три часа пряка слънчева.
Ама ти не си чул за тях, понеже си чул нещо за топлата вода, дето била открита. Е, аз обаче съм чул. И ти казвам, без лоши чувства, че не ща да се пиша новатор.

А по въпроса, за това, че постоянно ме карате да си показвам аквариума, въпреки че направо ме мързи да го правя това нещо и ви го казах вече няколко пъти. А да не говорим, че фотографията не ми е била детската мечта и не съм си мечтал от малък да стана кинооператор и съответно - не съм на ти с фотошопа. Ама вие май наистина сте много сигурни, че аз след четиридесет години занимания с акваристика, не смея да си покажа аквариума понеже е много грозен, така ли?

Та без лоши чувства, да те питам? Ти можеш ли да ми отговориш на въпроса, дето и оня руснака на 6 и 7 страница го е отчел с личния си опит или не можеш и ще ми дрънкаш глупости?

Публикациите са слети: 06.02.2016 14:38

Цитат на: petko - 06.02.2016 14:10
iuli - още малко главоблъсканица.
Тъй като не даваш някакви по точни данни ,а само предположения.
Повишаване на калия блокира потреблението на магнезий, калций, бор.Калция от своя страна блокирва фосфата.Така,че при намаляване на калия се увеличава блокирването на фосфора от калция.
Натрия пък блокирва калия.Така,че при повишен натрий във водата също стават липси на калий.

Радвам се че си идваме на същината на въпроса. Аз данни не давам, защото нямам тестер за фосфор и калии. Но руснакът ти ги е дал и аз се позовавам на неговите данни, като същевремнно имам някакви горе долу верни предположения за мойте концентрации все пак. Въпреки че някой път може и аз да съм изпаднал в грешка, понеже нямам тестери. Обаче и Кралчев дава случай при който е ползвал тестер за фосфор, който е показвал един два млиграма, пък после се оказало, че тестерът бил лош и концентрацията му била станала 40. Така че няма нищо сигурно, освен това, че сме сложили калии, и няма как да липсва.
Тия неща обаче откъде ги четеш, защото аз ще ти извадя статия от тоя форуми, по въпроса за предозирането на хранителните елементи, в която пише, че предозирането на калии води до блокирането на усвояването на азота.
А пък натрият може да компенсира липсата на калии до (ако не се лъжа) 80%. На мене ми се вижда, че белезите за липси на хранителните елементи и блокирането на едни елементи от други, не е май изяснен. Така че в случая с хигрофилата, май в момента правим някакво откритие и откриваме топлата вода. Но не конкретно ние - а тоя руснак, дето е провел експеримента. Между другото, опонента му казва, че предозирането на калии блокира магнезия. На кого да вярвам?

petko

Цитат на: iuli - 06.02.2016 14:24

Радвам се че си идваме на същината на въпроса. Аз данни не давам, защото нямам тестер за фосфор и калии. Но руснакът ти ги е дал и аз се позовавам на неговите данни, като същевремнно имам някакви горе долу верни предположения за мойте концентрации все пак. Въпреки че някой път може и аз да съм изпаднал в грешка, понеже нямам тестери. Обаче и Кралчев дава случай при който е ползвал тестер за фосфор, който е показвал един два млиграма, пък после се оказало, че тестерът бил лош и концентрацията му била станала 40. Така че няма нищо сигурно, освен това, че сме сложили калии, и няма как да липсва.
Тия неща обаче откъде ги четеш, защото аз ще ти извадя статия от тоя форуми, по въпроса за предозирането на хранителните елементи, в която пише, че предозирането на калии води до блокирането на усвояването на азота.
А пък натрият може да компенсира липсата на калии до (ако не се лъжа) 80%. На мене ми се вижда, че белезите за липси на хранителните елементи и блокирането на едни елементи от други, не е май изяснен. Така че в случая с хигрофилата, май в момента правим някакво откритие и откриваме топлата вода. Но не конкретно ние - а тоя руснак, дето е провел експеримента. Между другото, опонента му казва, че предозирането на калии блокира магнезия. На кого да вярвам?
Сега го прочетох там 6-7 стр.,но не виждам да е правил експеримент,а просто негово наблюдение след като е променил нещо в аквариума.
Относно концентрациите на елементи,затова има много различни торове с различаващи се пропорции.Какъв тор да се ползва зависи от изходните параметри на водата в аквариума.
При някой даден тор се представя отлично ,при други не дава резултати,но това не го прави лош тор.Например в мека вода е достатъчно по малко калий от колкото в твърда вода.
Калия блокирва калция и магнезия,но също така и те блокират калия.
Натрия не замества калия.
Азота блокирва бора, а стимулира употребата на магнезий.
Много са навързани нещата и само собственика на дадения аквариум може да си отговори.
Някои признаци за липси си приличат и могат да се объркат.В момента си пишем общи неща,без снимка и пълна история поне месец назад на аквариума.

Ти сам си забелязал,че като си увеличил калия се е получило като липси на калций.
Вярвай на аквариума си.

iuli

"Калий. При излишъка му се задържа постъпването на азот в растението."

Цитатът е от тука:

http://aquariumbg.com/forum/himiya/priznaci-na-izlishak-na-elementi-pri-vodnite-rasteniya/

Там четем още:

"Натрий. Повечето водни растения могат да растат в широк диапазон на концентрация на този йон. В пресноводните водоеми обикновено не се срещат токсични концентрации на натрий. В аквариума може да се получат излишъци в резултат на използването на йонообменни смоли (натриеви катиони) за намаляване на общата твърдост, както и при употребата на натрий-съдържащи препарати за корекция на химичния състав на водата (сода за хляб, готварска сол и т.н.). Натрият взема участие в поддържането на осмотичното налягане в клетките, участва в работата Na+-K+ и H+ каналите, а също така може да замени калия в някои реакции на активиране на ферментите. Понякога без видими нарушения до 2/3 от необходимия калий може да бъде заменен с натрий. Степента на тази заместимост е различна и зависи от вида на растението. Високите концентрации на натриеви йони могат да нарушат структурата на хлоропластите и оказват вредно влияние на процеса на обмяна на веществата.  Положително влияние може да се наблюдава при недостиг на калий, но ако той е в достатъчно количество, излишъците от натрий могат да бъдат токсични. (В.В.Полевой, Физиология растений). "

Дай твоя източник от който черпиш сведения и тогава ще говорим!

Публикациите са слети: 06.02.2016 17:50

цитат от линка:

"Азот. При излишък на азот се получава задържане на цъфтежа и съзряването. На външен вид се отличава с тъмнозелени листа, прекалено дебели стебла. Вегетационният период се удължава. Тъканите стават сочни и меки заради натрупването на органични форми на азотните съединения, особено белтъци. При някои растения признаците на излишък на азот са близки както при недостатък на калий. Хлорозата се развива в началото по края на листата, а после между жилките и се съпровожда с кафява некроза; след това се свиват краищата на листата, а дръжките също се извиват. Описани са случаи, когато при силно отравяне, растенията загиват в течение на няколко дни.
При недостатък на въглехидрати и, следователно, органични кетокиселини, излишното постъпление на амониев азот в растенията може да окаже отрицателно действие. В този случай амониевият азот не успява да се използва за синтез на аминокиселини и се натрупва в тъканите, предизвиквайки амонячно отравяне. (Агрохимия. Смирнов П.М., Муравин Э.А.) Амонячното отравяне настъпва по-бързо при недостатък на калий.
При аквариумните растения, то може да се прояви при предозиране на амониева селитра. Първо започва да гние стеблото и растежът им спира. След няколко дни некрозата се разпространява в главните жилки, а в същото време листата могат да изглеждат напълно здрави. В последния стадий листата опадат или умират направо на стеблото. При такова отравяне обикновено растението загива."

И така, до скоро нямах и тестер за нитрат и никога не съм ползвал. Когато растенията ми се скапаха това лято, взех та си купих. И най-изненадващо се оказа, че азотът ми е над 50 мг на литър дори и без да добавям - в момента е пак толко, сега го мерих. Това може би се дължи в момента и на недостиг на фосфор. И съответно съм си скапал растенията лятото, защото азотът ми е бил много а аз съм добавял още.
Обаче горния цитат ме наведе на мисълта, че листата на хигрофилата ми са на дупки в момента, поради липса на калии, който се дължи на завишения азот. Обаче слагам калии и колкото повече калии слагам, толкова повече дупките се образуват. Сега пак питам:

Дали дупките по старите листа на хигрофилата (малки, като убождане с игла, които са с жълта периферия) са признак за липсата на калии, както пише и в тоя форум; или пък те се дължат и са признак за липсата на фосфор. Щото опитът ми в момента, който се потвърждава изглежда и от опита на руснака, навежда именно на това предположение. Ако е така, обясненито вече е много просто - имам излишък на азот, при липса на фосфор и като добавям и калии, дефицитът на фосфор се задълбочава. За излишък в момента на който и да е добавян от мене елемент не може да се говори изобщо, защото го слагам много внимателно, с няколко дневни пазузи, за да видя резултата. Единствено азота е завишен, ама му знам концентрацията.

Общата твърдост е 6 - 8 градуса. Няма как да имам излишък на калции.

petko

Цитат на: iuli - 06.02.2016 17:30
Дай твоя източник от който черпиш сведения и тогава ще говорим!

Схема Малдера.

iuli

Цитат на: petko - 06.02.2016 17:53
Схема Малдера.

Тва некаква парола ли е? Не съм в тая секта.

rakim

Не знам за какво говориш изобщо вече и ако ще 70 години да се занимаваш с акваристика нищо не говори това.Не знам за никакви руснаци и тн.  знам само че от както по опитните и наистина с постижения хора спряха да пишат във форума,всякакви професори пишат небивалици нагоре надолу.Покажи резултат,иначе е все едно човек с наднормено тегло да ми дава акъл във фитнеса.
540л Южна Америка

zariio

Цитат на: iuli - 06.02.2016 18:42
Тва некаква парола ли е? Не съм в тая секта.

Ще те помоля да внимаваш какво пишеш за да не стане после пак кой кого и с какво провокирал.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

iuli

Цитат на: rakim - 06.02.2016 19:26
Не знам за какво говориш изобщо вече и ако ще 70 години да се занимаваш с акваристика нищо не говори това.Не знам за никакви руснаци и тн.  знам само че от както по опитните и наистина с постижения хора спряха да пишат във форума,всякакви професори пишат небивалици нагоре надолу.Покажи резултат,иначе е все едно човек с наднормено тегло да ми дава акъл във фитнеса.

А ти защо мислиш, че се натискам да ти давам акъл точно на тебе? Хората с наднормено тегло може и да са ти се натискали да ти дават акъл във фитнеса. Но някой световен шампион не вярвам да се е натискал да ти дава акъл. Нали така?

Ако случайно ти покажа аквариума си и ти го харесаш, това какво ще докаже - че знам химията, за която говорим ли? Факторът късмет е с постоянно значение за успеха или неуспеха на някой в акваристиката. Без значение дали знае много или малко.

Факторът фотошоп също оказва значение. Аз си признавам, че не съм добър в тая област. Верно - много лесно мога да хвана за ушите от интернет някой аквариум сниман от някой фотошопаджия. И после какво - ти ще млъкнеш пред лицето на тия безспорни доказателства, така ли?

Или може би ще продължиш да смяташ собственото си гардже за по-хубаво? Виж сега в кви схеми ме вкарваш - да си ги премерим. Ама не ща бе човек, тука съм, защото ме интересува нещо по същество. А и защо да ти свалям самочувствието, на преуспял в акваристиката? Ако направя повече набирания от тебе във фитнеса, ще ти стане ли по-добре?

Публикациите са слети: 06.02.2016 20:56

Цитат на: zariio - 06.02.2016 20:35
Ще те помоля да внимаваш какво пишеш за да не стане после пак кой кого и с какво провокирал.

А аз ще ти се извиня, че ти досаждам - на тебе и на останалите от тоя сайт? Без друго, главната ми цел е да приемам а не да предавам.

Similar topics (5)

58087

Публикации: 3
Прегледи: 3352

57240

Публикации: 12
Прегледи: 4709

55982

Публикации: 9
Прегледи: 3227

54938

Публикации: 1
Прегледи: 1924

53777

Публикации: 6
Прегледи: 3476