• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:26

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нещо бъркам, растенията ми блокираха

Започната от mazalqk, 29.11.2016 13:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mazalqk

Здравейте,

- Стартирах си аквариума на 12 Ноември тази година (преди 17 дена) 21литра, от които към 17л вода.
- Засадих Lilaeopsis, Ludwigia и Staurogyne (дъното ми е JBL Manado)
- Светя по 8 часа на ден с енергоспестяваща крушка 20W 1150 лумена
- Вода сменям през ден (по 6 литра)
- На четвъртият ден си забърках мая и захар и започнах да слагам силно занижена доза тор JBL Ferropol (въпреки, че растенията видимо дърпаха, новите листа бяха жълти, по старите имаше дупки)
- Първите няколко дена нямаше видимо движение по растенията, след което лудвигиите избуяха, започнаха да пускат нови листа и разклонения и връхчетата им станаха приятно червени. Стауроджинът също пускаше нови листа на 1-2 дена.
- На десетия ден "удвоих" дозата Ferropol най-вече заради лилеопсисът (пуска си разклонения и растат нови листа, но като се издължат, ако се издължат - пожълтяват от върховете и някои изцяло изгниват)
- В крайна сметка стауроджинът от няколко дена е в пълен блокаж, а лудвигията "расте" само надолу, т.е. пуска си корени от средата на стеблото към грунда.  Лилеопсисът пък, си е почти в същото положение - колкото расте, почти толкова и жълтее и гние.

Ще се радвам да дискутираме с вас къде бъркам. Поздрави!

niki_o

Колега,подаваш СО,ториш с Феропол....абе не,че е умно на старта на аквариума това,но поне като ще правиш нещо го прави изцяло.Откъде мислиш има Макроелементи в този 17-дневен аквариум?Нали Микрото което добавяш и СО-то са само едната част на монетата :-PТова пожълтяване няма да го оправиш с още феропол(основно желязо) а трябва и Азот,Калии,Фосфор.
А е било добре само малко Калии да беше добавял първите 3-4 седмици и след това друго,но....

mazalqk

Откровено казано, след като си направих кратката ретроспекция в горния ми пост, и аз си казах "май съм си спретнал бомба", но ще си понасям последствията.

Не са ми съвсем ясни химичните процеси, които се случват вътре и колкото повече чета, толкова повече се обърквам, но и там ще се наредят нещата.

Забравих да спомена в първия пост - водата е супер бистра, растенията отделят яко кислород (долните части на листата са в мехурчета и мехури през целия светоден). Също така добавям ежедневно Seachem Flourish Excel и H202.

Торенето е по-малко от 1/3 от препоръчителната доза, което добавям само за количеството сменена вода.

Ники, благодаря ти за отговора, имам посока за четене. Поздрави!

zariio

Най-лесния и сигурен начин нещата да се оправят е да спреш всичко .Като започнем от това со2 и стигнем до Seachem Flourish Excel и H202.Изобщо нямаш нужда от тези неща в такъв аквариум.Слагай по малко микро и макро като сменяш вода веднъж седмично и се радвай на хубавия аквариум.Колкото повече неща добавяш толкова по-трудно става да разбереш от къде ти идва проблема.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Penta

Цитат на: mazalqk - 29.11.2016 22:39
...растенията отделят яко кислород (долните части на листата са в мехурчета и мехури през целия светоден)

Отделят газ защото :

1.
Цитат на: mazalqk - 29.11.2016 22:39
добавям ежедневно H202.

2.
Цитат на: mazalqk - 29.11.2016 13:46
- Вода сменям през ден (по 6 литра)

Останалото са ти го казали ного точно колегите  :-)

mazalqk

@Penta @zariio - Благодаря ви за съветите!

Цитат на: zariio - 29.11.2016 22:44
Най-лесния и сигурен начин нещата да се оправят е да спреш всичко .Като започнем от това со2 и стигнем до Seachem Flourish Excel и H202.Изобщо нямаш нужда от тези неща в такъв аквариум.Слагай по малко микро и макро като сменяш вода веднъж седмично и се радвай на хубавия аквариум.Колкото повече неща добавяш толкова по-трудно става да разбереш от къде ти идва проблема.

Би ли разяснил като по-напреднал - защо не е необходим въглероден двуокис. За Excel-a: лаишки го добавям, защото четох, че помага в комбинацията с CO2, а кислородната вода е 1 капка/литър, което пък четох, че е абсолютно безвредно за едва ли не всички видове организми, само подпомага цялостния "растеж на аквариума".

zariio

С такова со2 с мая и захар е почти невъзможно да постигнеш равномерно подаване.А като не е равномерно съответно и пх не ти е постоянно.От това може само проблеми да имаш.Отделно,че тези растения могат и без такова со2.
Относно кислородната вода,глутаралдехида и всякакви такива добавки аз лично не бих слагал нищо от тях ако няма нужда.колкото повече неща добавяш толкова по трудно ще разбереш причината при евентуален проблем.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

mazalqk

Разбрах, ще предприема съответните мерки.

Similar topics (5)

56565

Публикации: 4
Прегледи: 2541

55047

Публикации: 3
Прегледи: 2377

54192

Публикации: 11
Прегледи: 4526

51066

Публикации: 25
Прегледи: 10296