• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:33

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Малко помощ за отглеждане на болбитис

Започната от nicco, 22.03.2017 17:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nicco

  Здравейте,растенията ги имам от година ,доло ризомите са станали два пъти по-дълги ,пускат нови листа ,но не ми изглеждат свежи и по-старите хващат брадица.Камъните си зеленясаха като в един момент чудодейно се изчистиха (тогава го отдадох на пускането на охлюви мелания) ,но сега пак са зелени.
  Да опиша и самата система - 200л. 113x26x67 височина,канистър 2000л/ч. ,смяна на вода седмично 30%,риби 18 цихлиди ,осветление две тела с диодни ленти 20w на метър топло и студено бяло,светят 08-11ч. и 15-22ч. общо 10ч.Като ориентир за силата на светлината другия ми аквариум с две по 30в. гролукс и аквастар на 60см. дълбочина изглежда една идея по-светъл.В задния край под грунда има 2.5кг. фондовиво на продак уж трябва да отделя някакви микроелементи.
   Та въпроса е какво може да се промени за да изглеждат по-свежи растенията и да го няма това зеленясване по камъните.
    Подходящо ли е осветлението като сила (камъните си зеленясват?) и като времетраене?
    Нужно ли добавянето на макроелементи или рибите ги набавят достатъчно ?
    Нужно ли добавянето на микроелементи ?
200l. Victoria
240l. Malawi Mbuna
320l. Placidocromis,Aunocara

kuvert

Проблема е комплексен.
Започвам със светлината-в тези диодни пури няма никакъв спектър,който да задоволи нуждите на растението.
Нитрати и фосфати имаш в изобилие. Но липсата на мИкро блокира усвояването на мАкрото.
И накрая третият основен фактор-CO2.
За да се развива добре едно растение,то трябва да фотосинтезира. А за това има три основни фактора-храна,светлина и CO2.
Тънкият момент-цихлидите обичат твърда вода,растенията не...

nicco

Благодаря за отговора.Значи да разбирам ,че препоръчвате добавянето на микроелементи ,но какви и колко предвид останалите фактори.За СО знам, но идеята е за бавен аквариум, поне баланса храна светлина ако успея да наглася ще е добре.

Публикациите са слети: 23.03.2017 17:01

Погледнах спецификациите на лед телата - 2х20в,бяло - 6000к/1584лм и топло бяло - 3000к/1584лм. 72 диода на метър.Имат и някакви матови облицовки които сигурно спират част от светлината.Как ви се струват в пред вид светодня и това че растението не е от светлолюбивите?
200l. Victoria
240l. Malawi Mbuna
320l. Placidocromis,Aunocara

Similar topics (5)

56755

Публикации: 6
Прегледи: 3659

58777

Публикации: 4
Прегледи: 3865

54699

Публикации: 0
Прегледи: 1508

54403

Публикации: 22
Прегледи: 8268

54977

Публикации: 0
Прегледи: 1605