• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 02:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Гниене след тор

Започната от Тодор, 25.08.2019 22:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Тодор

Здравейте,
Имам нужда от съвет, нов съм.
Нов аквариум, стартиран преди 3 месеца, залесен преди 1. Въртях само вода в началото исках да видя как става цикъла...
2 слоя грунд от магазин. Риби малко повече, но мисля, че не прекалявам.
Подавам СО2 с мая и захар и разпръсквам с липа. Не спирам през ноща, а отделно подавам въздух с проста помпа. Отделно чистя и с потопен филтър (чист е).
Водата е чиста, сменям около 25% всяка седмица. 50/50 престояла чешмяна и осмоза. От чешмата е много твърда и с високо ph. Няма амоняк, малко нитрати. Не мирише.
Умерено водорасли, вече по-добре, изтървах осветлението в началото. Светя с китайска LED лампа с димиране. 10 часа.
Та на въпроса. Новите листа на алтернатерата се свиват и са тънки. Реших, че липсват микро елементи (не ги меря, не мога още да си го позволя) и сложих тор. Профито. 1 милилитър на литър, както е по инструкция. За нула време загубих 1 нимфоидес и 2-3 сагитарии, изгниха.
Разбрах, че съм прекалил за старт, изчаках седмица и сложих отново. 4 пъти по-малка доза. Растение не загубих, но няколко листа на сагитарии изгниха бързо.
Къде бъркам?

niki_o

Дозата на Пофито е 10мл на 100л вода,не 1мл на литър :-)
И на въпроса ти.....въпреки,че без снимка и точно обяснение е гадаене то ти липсват Макроелементи и с добавянето на Микро задълбочаваш проблема. Тези два слоя грунд от магазина дане би да значи че едното е хранителна подложка?

Тодор

Моя грешка, изтървал съм нула. Да, толкова сложих. 1 мл на 10 л, после 0,25.
Да, долния грунд е подхранващ.
Не мога да закача снимки, сайта не ме пуска. Ще пробвам пак.
Какво Макро може да ми липсва?

Тодор

Тази снимка мина, аквариума сниман отзад.
Калий има в профитото.
Фосфатите следва да влизат с храната.
Нитратите от цикъла са постоянно около 25 ppm, само вчера бяха 10.
Растенията не кипят бурно, но по тези в близост до лампата (анубиас, мъх, сагитария) има мехурчета 2-3 часа след вкл. на осветлението. Анибиасите вадят непрекъснато нови листа и пускат корени, сагитарията се разсажда сама.
Какво ми липсва?

rakim

Не е сигурно дали влизат достатъчно фосфати с храната,даже като ти гледам рибите не ми се вярва да имаш толкова нитрати...но щом казваш.
540л Южна Америка

Тодор

Това долу са показателите.
Защо не ти се вярва, каква е връзката? Много-малко риби, много-малко амоняк?
Имам 3 тернеции, 4 неона, 2 амано скариди, 1 китайски алгояд и 1 виетнамско скатче. Даже мисля, че са в повече. Аквариума е 40 л. Знам, че е малък за начинаещ, но нямам повече място.
Храня веднъж на ден, толкова, колкото изяждат за 3-4 минути.
За алгоядите има вече 3-4 вида водорасли. В началото повече алги, сега малко алги и други. Не съм забелязал да са гладни.
Ако фосфатите не са достатъчно и това може да е причината, как да вкарвам?

   20-Jul   29-Jul   10-Aug   14-Aug   25-Aug
   50/50   50/50   50/50   50/50   50/50
ph   7 - 7,5   8   7,5       
KH/ppm   180   180   180       
GH/ppm   100-150   100-150   150       
Cl/ppm   0   0   0       
NO2/ppm   0   0   0       
NO3/ppm   40   25   25   25   10

niki_o

Слагането на Микроелементи на аквариум с три китки и хранителна подложка е грешка.Става предозиране и блокиране на усвояването на други елементи.Недобавяй повече Профиро ,а малко Калии и Фосфат щом Нитрата ти е толкова.Незнам каква хранителна подложка си използвал ,но каквато и да е то поне половин година с тия растения няма да ти липсват Микроелементи :-)

Penta

Понеже и друг път съм срещал заблудата "ПроФито има Калий" искам да поясня : Препоръчителната доза от 10мл на 100л добая точно 0.48ppm Калий т.е. има го но в незначителни количества.
Хранителната подложка осигурява на растенията предимно Азот, а при твоя сравнително едър грунд една част се отделя във водата. При тези стойности обаче изпускането е минимално. Според мен трябва да добавяш малко Фосфат и повечко Калий.
Торове разни, например JBL ProScape NPK , да кажем по 1мл през ден за общо 4мл седмично.

rakim

Имах на предвид че рибите ти са много малко и от видове които почти не цапат,за това се чудех от къде го имаш този нитрат изобщо.Пропуснал съм хранителната подложка която явно отделя.
540л Южна Америка

Тодор

Благодаря много!

Спирам профито, слагам този с фосфор и калий.

Това с нитрата обаче леко ме притесни. Аз разчитах, че рибите и изгнилите растения ще "произвеждат" достатъчно амоняк за цикъла. Забелязах обаче, чи нитратите падат, а не знаех, че тези риби не цапат както трябва.
Предполагам, че каквото и да е сифониране ще е противопоказно.
Да не си прецакам цикъла, гледах го като рохко яйце толково време...
Струва ми се, че с повече риби ще пренаселя, а не ми се иска да вкарвам амоняк изкуствено.
Така ли да държа, или да правя нещо и за нитратите?

niki_o

Двама човека ти дадоха доста сходни съвети ,а третия се съгласи......:-P

Тодор

Ами какво да кажа, трудно бих си върнал жеста.
Съвет мога да дам на някой като мен (тора не ми е първата грешка...), не и на вас.
От 5 септември в Стара Загора има бирен фест.
Тел. ми е 0883 933334. Заповядайте, бирата е добра, с удоволствие ще ударим по някоя. *DRINK*