• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Зелени точки по стъклото

Започната от ivanpz6, 21.02.2019 22:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivanpz6

Здравейте! Днес като се пребрах забелях, че по предното стъкло на аквариума ми има зелени точици! Единственото, което се е променило през последната седмица е, че се свети сутрин от 8 до 17 след обяд, а преди светех обикновенно от 17 до 00 часа. Недоумявам какъв може да е проблема. През деня от дясно на аквариума влиза 1 лъч светлина през щората  на прозореца.. Но това се случило последната седмица! Ако е зеленясал с какво да го почистя? Четох някъде за да не надраскам стъклото се почощиства с кредитна карта.. От лъча светлина ли е проблема и защо се проявява чак сега? https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190221/03319554f01d7420fe15e2923efd7fbc.jpg

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk


kstoilov

Слънчева светина определено би увеличила налепите.
При всяка смяна на водата почиствам старателно стъклата отвътре, с фабрично кече на Ехайм с дълга дръжка. Така не бъркам с ръце вътре във водата.
Макар при мен да няма видими налепи, всеки път след почистване на стъклата, кечето позеленява леко. Имам и специален накрайник с ножче, но го ползвам веднъж на 2 месеца, за по-упорити налепи близо до грунда.

Lightning_boy

Ксенококус е това според мен.  *privet*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ivanpz6

Цитат на: Lightning_boy - 22.02.2019 09:06
Ксенококус е това според мен.  *privet*
Toй не се ли появява само върху растенията? И ако е ксенококус как да се оттърва от него? Осветлението ми е 18W led което мисля , че не е малко  *dontknow*

Lightning_boy

22.02.2019 14:43 #4 Last Edit: 22.02.2019 16:52 by Lightning_boy
Цитат на: ivanpz6 - 22.02.2019 10:49
Toй не се ли появява само върху растенията? И ако е ксенококус как да се оттърва от него? Осветлението ми е 18W led което мисля , че не е малко  *dontknow*

Ами част от отговора на въпроса ти се крие в самия въпрос. Осветлението ти е добре да е достатъчно, но не и силно, ако нямаш растения, които да усвояват елементите във водата, защото тогава започват да ги усвояват водораслите (ксенококус и др.). Мощността вече не е фактор в осветлението, а светлинния поток. Цветната температура също е сериозен фактор.
Преди бях с едни корави диоди 6000К, и за нула време се напълних с ксенококус. Сега ги смених с топли такива 2700К, нещата са значително по-добре.
Лъча светлина също ще спомага за растежа на водораслите. Дори и да не е пряка светлината, самото светло помещение ще спомогне много за развитието на алги.
Да, с дебитна или кредитна карта се чисти добре (пробвал съм).
Стържи и споделяй мнение да видим какво се случва ;)
Храниш ли често? Какви китки и риби има в този аквариум? 
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ivanpz6

Значи осветлението е около 12-14 диода който са студено бяло, топло бяло, синьо и червено! Имам стръкове ротала около 20, който се развиват добре също така и някакво растение, което си мислех, че е полянково но сега израства.. Рибите са 4 рамирези 2 от които са по-едри.. 6 огнени серпи 2-3 см и 2 анциструса 3-4 см.. Торя по 10 мл тетра планта мин на всяка смяна на водата. Единствената разлика е, че осветлението е светело през деня по 8 часа, а не вечерта! 

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk


Lightning_boy

Ами замисли се колега. През деня имаш доста повече светлина в читав слънчев ден.
Можеш да намалиш, светлоденя, дневната светлина, времето на светене, торенето ... доста са нещата.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

ivanpz6

Реално какво да пробвам, да не торя утре като сменя водата? Или да намля осветлението? Понеже аз от понеделник до четвъртък съм в София, съм наредил на нашия да пуска осветлението сутрин от 7 и да го гаси към 17 като се пребере от работа. Освен да го накарам да смени светоденя, тоест да го пуска към 17 и към 22-23 да го гаси! Ще видим другата седмица какво ще стане, ако пак се появят ще мислим друго решение! Иначе идеи точно от какво се е появило това.. Забелязвам, че по растенията (не всички) има нещо като мъх но е едвам забележим.

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk

ivanpz6

Така една седмица по късно, след като реших да сменя светоденя да си е пак през ноща от 17 до около 00 часа, а не през светлата част на деня налепи по предното стъкло няма. Като след смяната на водата пак добавих 10 мл тетрапланта мин :). Сега имам друг въпрос, понеже аи поръчах сипоракс мини на сера уж трябваше да е опаковка от 130 гр включваща в нея шишенце нитривек за "размножаване" на полезните бактерии и днес ми се обадиха, че нямало налично и ми предложиха или 270гр  с нитривек или опаковка от 35 без.. Понеже не  ми се даваха парите за 270, си поръчах 3х35 но без нитривек, как да процедирам сега слагам си медията в филтъра или има нещо по спефипно при поставянето на първата филтър медия?  И по колко време горе-долу тя е годна за използване?

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk


Lightning_boy

Цитат на: ivanpz6 - 01.03.2019 00:13
Така една седмица по късно, след като реших да сменя светоденя да си е пак през ноща от 17 до около 00 часа, а не през светлата част на деня налепи по предното стъкло няма. Като след смяната на водата пак добавих 10 мл тетрапланта мин :). Сега имам друг въпрос, понеже аи поръчах сипоракс мини на сера уж трябваше да е опаковка от 130 гр включваща в нея шишенце нитривек за "размножаване" на полезните бактерии и днес ми се обадиха, че нямало налично и ми предложиха или 270гр  с нитривек или опаковка от 35 без.. Понеже не  ми се даваха парите за 270, си поръчах 3х35 но без нитривек, как да процедирам сега слагам си медията в филтъра или има нещо по спефипно при поставянето на първата филтър медия?  И по колко време горе-долу тя е годна за използване?

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk

Бухай я във филтъра и никакъв нитривек. Няма нужда. Всичко ще се случи както си му е реда.
Можеш да я ползваш доста време, година-две. Аз моята и повече я ползвам. Промивам периодично част от медията за да не се задръства и тва е.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

wire

Ако нямаш друга медия, слагаш я, след като я премиеш малко. Ако имаш стара медия, остави ги да работят заедно поне 10-15 дни. Срок на годност не би трябвало да има, но трябва да я премиваш в аквариума вода(не в аквариума) на известен период, когато се позацапа, за да не се запуши. Може след 4-5 години да я смениш, но това зависи изцяло то развитието на аквариума и поддръжката му.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

ivanpz6



Филтъра ми е такъв сложих 3 мрежички(имаше ги в комплекта) ,които точно покриха  цялата повърхност под ватата! Надявам се да съм направил добър избор със сера сипоракс мини!

MeTogu

Сложи и рингове, както и малко активен въглен. Този вид филтрация е уникален сапоре мен.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

VDO

Активния въглен ,измешан с керамика- защо и кое е уникалното точно на тоя филтър?Питам от любопитство.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Similar topics (5)

45923

Публикации: 2
Прегледи: 2151

47532

Публикации: 7
Прегледи: 6855

54740

Публикации: 8
Прегледи: 2363

46222

Започната от Paskalev


Публикации: 8
Прегледи: 3820

36071

Публикации: 12
Прегледи: 6440