• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 16:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на нов аквариум

Започната от Caxapa, 24.11.2010 15:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Искам да помоля за съвет знаещите тези които са правили подобна гимнастика. Купувам нов по-голям аквариум ще го слагам на мястото на стария. Него пък слагам на местото на по- малък от него. Гимнастиката е доста голям но си струва да се направи.
Въпроса ми е: Колко време мога да държа аквариумната вода без филтрация докато наместя големият и да е налея в него? Само разбирате,ще ползвам стара вода за по-лесно стартиране на новата придобивка. Благодаря на отзовалите се.

nidkolio

Във водата има много малка част бактерии.
Според мен водата може да изкара доста време без да се заседи.
Друг е въпроса за биологичния филтър, той може да се зацикли в една кофа с вода, за да не измрът бактериите.
https://www.youtube.com/user/ZoomagazinPetPaw Полезни клипчета

MeTogu

Със водата няма да имаш проблем,но за бактериите от канистъра трябва да се погришиш подобаващо.
Сложи двата края на канистъра в една туба и го пусни да се върти.Ако канистъра си запази функцията и не утрепиш бактериите в него,можеш спокойно да си сложиш прясна вода и след пускането на канистъра азотния цикъл ще ти се завърти за 1 ден.Но ако толкова си решил да използваш стара вода може да е 50 на 50 с прясна.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

tomatomov197

   Аз съм го правил това , като в няколко съда (кофи и легени) сложих и рибките . Около 40 часа продължи това и нямаше проблем. Бактерии в грунда сигурно бяха останали , но не и във филтъра.
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

}|{opukc

При всички случаи няма да загубиш напълно цикъла. Анаеробните бактерии ще останат или поне голяма част от тях. Аеробните обаче умират за часове ако няма приток на кислород. До 1-2 часа нищо няма да остане. Ако толкова държиш на тях - варианта е средния, слагаш керамиката в една кофа с вода от стария аквариум и пускаш вътре аератор на мах. докато трае процедурата с преместването.
Ако все пак загубиш цикъла - след това почваш всекидневни смени на вода от около 20%. Така докато се възстанови всичко за рибите ще е по-безболезнено.

Raven

Точно тази гимнастика правих и аз преди месец- имах работещ стар 260 литров и пусках нов по голям.
Бактериите обаче асновно са в дъното, в пясъка има най голямо количество бактерии, нито в филтъра нито във водата има толкова.
Така че гледай да прехвърлиш пясъка без да го промиваш много много, аз само го преплаквах с вода от аквариума.
При стартирането на новият аквариум нямах никакви проблеми- нито водорасли нито дори побеляване на водата.

Водата в старият аквариум може да я въртиш само с някаква помпичка- колкото да не застоява.
Дори и с някаква аераторна, и ще изкара доста време без да се развали стига да има течение.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Caxapa

Благодаря за съветите! Снощи ходих да купувам уж аквариума но се отказах. Собственика му като го е правил му разпробил 2 дупки за филтърни отвори на дъното. Муфите стърчат по 4 см и не ми пасва а и не ми хареса. Идеята за по-голям аквариум не ме е напуснала.  Относно съветите които получих измислих план. В бидон слагам грунда и източвам вода от аквариумите (тези 2х120 литра) махам ги и слагам един от порядъка на 300 литра. В това време в бидона ще пусна един вътрешен филтър  + една помпа(служила е за създаване на течение в соленоводен) почистена и чакаща своето приложение. Нея е ползвам като сменям водата като после е потапям в бидона и от там пък пълня аквариумите с прясна-престояла вода. Тази гимнастика ще ми отнеме към 2-3 часа но да се надява, че няма да съсипя тотално цикъла. Благодаря още веднъж за съветите.

Caxapa

Малко развитие по темата. Купих 200литров аквариум. Нямах търпение да чакам да излезе нещо по-голямо и изгодно. Та приготвих един 100 литров бидон и там източих водата от единия 120 литров.сложих канистъра да върти водата там като пуснах и рибите в бидона.източих и другият 120 литров и го махнах и него. Освободисе местото и наместих новата придобивка. Размерите му са 100/40/45 и почнах да го пълня с водата от бидона. Грунда леко го промих с аквариумната вода,насдих китките пуснах канистъра ичас след това пуснах и рибите. Плуват като засветовно и се чустват идеално в новото си жилище. Боциите вече не се крият толкова по кокосовите черупки а правят тегели по цялата дължина. Сиамезите отначало бях стресирани и се държаха неадекватно но24 часа след пускането в новия се държат също нормално. Анциструсите все едно не показват с нищо да са усетили промяна. Осветлението е сборно от 4 тела. Две по 30вата и две по 18вата. Канистъра е Ехайм2222 професионал, но ако е малко ще сложа или допълнително вътрешна помпа или ще купя по-мощен канистър. Снимки ще пусна по-късно  в съответния раздел като се прибера от работа. АквРиумите от по 120 литра също са пуснати в експлоатация отново като там също съм процедирал по същият начин за запазване на цикъла.

itzko

Здравейте,

това е първото ми мнение във форума.
   И на мен ми се случи скоро да сменя един 50 литров аквариум със 140 литров, като новия зае мястото на стария, т. е. нямаше как да стане без преточване на водата в бидони и т.н. Филтъра е външен и не е стоял повече от 40-50 мин изключен. Сложих целия стар грунд + още 3 пъти по толкова нов и 40л вода от стария. Изсипах вътре Sera aquatran и florena колкото пише че трябва. Растенията ги сложих веднага, а рибите(6 неона, 4 анциструса и 2 коридорас) след около час, водата на другия ден беше бистра. Мислех си, че съм постъпил правилно, но като чета подобни теми ми се струва, че може и да се е объркало нещо.
Понеже целта на цялото упражнение беше да има повече риби, а не съм сигурен дали всичко е наред, въпросът ми е следния: след колко дни може да се очакват неприятни последствия? И кога мога да сложа нови рибоци?

Да ме извините за офтопика, но търсих в търсачката и не можах да намеря, а понеже съм ламер не искам да пускам нова тема: на повърхността на водата стои нещо като мазен слой, това го имаше в стария аквариум, има го и в новия. Какво е това и как мога да го махна, защото е много грозно?


paolo6481

Още след първата седмица ще се усети АКО има проблеми.Ако имаш тестове,тествай за амоняк,нитрити и нитрати за да разбереш на какво дередже е аквариума.Всъщност това са първите опасности които те заплашват но както описваш процеса на гимнастиката вероятноста за проблеми не е много голяма. (wasntme)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

kapacitet

Спокойно, нищо лошо не си направил, напротив даже. Рибите ти са прекалено малко за да се получи претоварване и натравяне. Просто изчакай няколко седмици и чак тогава си вземи още рибки. Сменяй си водата редовно и всичко както трябва и няма да имаш проблеми.  :coffee:

Асен Евгениев

Цитат на: itzko - 29.11.2010 21:51
Здравейте,

това е първото ми мнение във форума.
   И на мен ми се случи скоро да сменя един 50 литров аквариум със 140 литров, като новия зае мястото на стария, т. е. нямаше как да стане без преточване на водата в бидони и т.н. Филтъра е външен и не е стоял повече от 40-50 мин изключен. Сложих целия стар грунд + още 3 пъти по толкова нов и 40л вода от стария. Изсипах вътре Sera aquatran и florena колкото пише че трябва. Растенията ги сложих веднага, а рибите(6 неона, 4 анциструса и 2 коридорас) след около час, водата на другия ден беше бистра. Мислех си, че съм постъпил правилно, но като чета подобни теми ми се струва, че може и да се е объркало нещо.
Понеже целта на цялото упражнение беше да има повече риби, а не съм сигурен дали всичко е наред, въпросът ми е следния: след колко дни може да се очакват неприятни последствия? И кога мога да сложа нови рибоци?
При една трета стара вода и грунд и работещ канистър нама проблем за цикъла. Правил съм го няколко пъти това упражнение.
Възстановява се много бързо. Мазната ципа се маха с парче хартия /или салфетка/ на повърхността на водата. Мазното попива
в хартията и се изхвърля с нея. След което насочваш струята от филтъра така, че да раздвижва повърхностния слой.

Да ме извините за офтопика, но търсих в търсачката и не можах да намеря, а понеже съм ламер не искам да пускам нова тема: на повърхността на водата стои нещо като мазен слой, това го имаше в стария аквариум, има го и в новия. Какво е това и как мога да го махна, защото е много грозно?


От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

28994

Публикации: 13
Прегледи: 7457

3043

Публикации: 29
Прегледи: 16508

55255

Публикации: 23
Прегледи: 5873

54121

Публикации: 5
Прегледи: 3336

49724

Публикации: 18
Прегледи: 7635