• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 02:15

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съвет за нов аквариум

Започната от kdravia, 16.08.2010 22:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kdravia

Колеги ще правя нов аквариум с дължина твърдо-230 см.Ширина от 50-60 см.И височина ~45 см.
   Идеята ми е да изглежда по този начин--https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi36.tinypic.com%2F2rco1hl.jpg&hash=351b033fcb8f9e374f06c7f5647bde304b08396b--или поне да се доближава колкото може повече.Този е с размери 400/70/55 вис.
   И евентоално ако е 230/55/45-вис.-569 литра,колко трябва да е дебело стъклото?
Докато има шарани,ще има и рибари!

Giorgio_Armano

без проблеми от 10 мм
кой ще го прави
ако не си правил препоръ4вам  ти да се обърнеш към някого който има опит в това
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

MeTogu

Щом е 45 см височината 10 мм ще е достатъчна дебелина но трябва да има поне 1 напречна разпорка и 2 надлъжни по дължината на панорамните стъкла.Giorgio_Armano има опит в лепенето на такива аквариуми.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Raven

Ще седи малко сплескан с тази височина.

Аз предпочитам по дълбоки аквариуми - има по голяма панорама .
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Giorgio_Armano

Raven е прав,наистина ще иглежда по добре но все пак  всеки си има разли4ни предпо4итания към размера
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

kdravia

Цитат на: Giorgio_Armano - 16.08.2010 22:51
без проблеми от 10 мм
кой ще го прави
ако не си правил препоръ4вам  ти да се обърнеш към някого който има опит в това
Аз ще го лепя.Най големия досега ми е 150/36/60 вис.-324 литра,но мисля че ще се справя и с този.Проблема е само че нямам в/у какво да го лепя.А и 10 мм. ме е шубе,имам 3 и 4-годишни синове,бих желал да се презастраховам,но в нашата област от 10 мм. по-дебело нема.
: 16.08.2010г 23:11ч
Аз искам,поне малко да прилича на този от снимката.
Докато има шарани,ще има и рибари!

Giorgio_Armano

спокойно  бе 4овек няма никакви проблеми
моя 4укан у нас е 980 литра от 10 мм ве4е 10 години
а относно стъклото..........
ве4е има и 12 и 19 мм ама си е бая пари4ки
другия вариант е дуплекс  но не мисля 4е е нужно
сглобява от 10 мм с надлъжни и напре4ни разпорки и нямаш грижи
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

elblanko

Зависи какво ще го правиш.
Ако ще е цихлидарник е направо перфектен, не му трябва повече височина и ширина.
Ако ще правиш растителен или нещо подобно, там вече не знам, предполагам че колегите са прави.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

BOJO

Аз съм го планувал това също :) 230/50/60 е идеалния размер за мен. Ще се задоволя с 200/50/60 заради асансиора, не влиза повече :)

Помисли сам - 1 см от 45 ти изяжда вписаното дъно, 1 см е подложката под камъните , пчсък 3-4 см и разпънките горе 1-2 см , остават ти реално за воден стълб 35 см, което си е малко. Иначе Елбланко си е прав, добър размер за цихлидарник си е.

kdravia

Цитат на: BOJO - 17.08.2010 07:43
Аз съм го планувал това също :) 230/50/60 е идеалния размер за мен. Ще се задоволя с 200/50/60 заради асансиора, не влиза повече :)

Помисли сам - 1 см от 45 ти изяжда вписаното дъно, 1 см е подложката под камъните , пчсък 3-4 см и разпънките горе 1-2 см , остават ти реално за воден стълб 35 см, което си е малко. Иначе Елбланко си е прав, добър размер за цихлидарник си е.
И аз съм ограничен,но от хурдите на комина.Относно вписаното дъно незнам,никога не съм правил от този тип,всичко досега съм лепил в/у дъното.Не ми е ясна самата технология,но като здравина,вписаното дъно ми се струва по-здраво.
   На височина може да му пусна още 5 см. за да стане 50 см.,не повече,защото съм ограничен от дебелината на стъклото.
Докато има шарани,ще има и рибари!

BOJO

Цитат на: kdravia - 17.08.2010 18:14
И аз съм ограничен,но от хурдите на комина.Относно вписаното дъно незнам,никога не съм правил от този тип,всичко досега съм лепил в/у дъното.Не ми е ясна самата технология,но като здравина,вписаното дъно ми се струва по-здраво.
   На височина може да му пусна още 5 см. за да стане 50 см.,не повече,защото съм ограничен от дебелината на стъклото.

Мисля че няма проблем - на мен 230/50/50 ми казаха че става от 10мм , ама аз не  разбирам нищо де . Колегите да кажат. Но си трябват разпънки и усилващи шини

Giorgio_Armano

според мене с вписано дъно става по красив но за здравина  другия вариант е по добър за мене
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Caxapa

Тук в чужбина , всички аквариуми които се правят и продават са с вписано дъно. Естетика и красота но си мисля и сигурноста не е на последно място. (лично разсъждение) Когато стените лягат върху дъното  му тежат  и може да се получи някой непредвидена ситуация. При вписаното , няма как да стане това.

Giorgio_Armano

може би но вси4ката тежест на водата и пясъка и камъните падат на дъното така 4е напрежението нее никак малко
както знаеш стъклото има еласти4ност и много или малко потдава...................
;)
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Caxapa

Цитат на: Giorgio_Armano - 17.08.2010 20:32
може би но вси4ката тежест на водата и пясъка и камъните падат на дъното така 4е напрежението нее никак малко
както знаеш стъклото има еласти4ност и много или малко потдава...................
;)


Даа, аа Когато лягат върху дъното има посукване което е ограничено от лягащите страни. А когато е вписано(представи си го мислено) силикона между стените и дъното обира това посукване. Инак посукване пак има но да преодолее стената няма как да стане. Еластичност има но на равнина а в отвес с малка площ на прилягане е равно на нула почти.

Giorgio_Armano

............. и не дай си боже малко да не е нивелирана стойката и  резултата е спукано дъно.
както и да е и двата варианта са уда4ни но това за стъкло върху дъно си е мое мнение
въпроса на колегата беше от колко дебело стъкло ще издържи аквариумадоста колеги му дадоха задоволителен отговор 
оттук нататък нека той да реши как да го прави надявам се 4е сме били полезни в на4инанието му ;-) *OK*
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Асен Евгениев

Относно сигурността, силиконът държи повече на опън, отколкото на срез, така че - вписано
дъно. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Giorgio_Armano

да така е но не и стъклото
:-)
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

elblanko

Като почнете да развивате теории за опъни и напъни сте страшни.
Принципно ако е хубаво залепен аквариума, няма как да имаш проблеми, който и начин за лепене да си избрал.
Проблем може да имате евентуално с някое дефектно стъкло.

Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Giorgio_Armano

сигурността е  важно нещо
дето се казва
вържи попа да е мирно селото
:) :-)
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Асен Евгениев

Цитат на: elblanko - 18.08.2010 08:23
Като почнете да развивате теории за опъни и напъни сте страшни.
Принципно ако е хубаво залепен аквариума, няма как да имаш проблеми, който и начин за лепене да си избрал.
Проблем може да имате евентуално с някое дефектно стъкло.


:popcorn:
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

kdravia

Цитат на: akapulko - 17.08.2010 21:54
Относно сигурността, силиконът държи повече на опън, отколкото на срез, така че - вписано
дъно. *THUMBS UP*
От това изхождам и аз. *THUMBS UP*Даже преди и темичка мислех да пусна.
Докато има шарани,ще има и рибари!

elblanko

Цитат на: Giorgio_Armano - 18.08.2010 08:36
сигурността е  важно нещо
дето се казва
вържи попа да е мирно селото
:) :-)
Принципно е важно, но в случая е чесане на показалци, и само го вкарват човека в размисли.
Едва ли точно на тебе трябва да ти обяснявам вариантите един аквариум да протече, има толкова много огромни аквариуми с страниците върху дъното и нищо им няма, но неговия 500 литра видиш ли ще среже силикона. *dontknow*
Това е все едно да правиш метална стоика за 50 литра аквариум, става по здраво, ма какво от това.

Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Асен Евгениев

18.08.2010 22:13 #23 Last Edit: 19.08.2010 00:22 by akapulko
Никой никъде не е споменавал, че стъклата му ще срежат силикона, не си го изсмуквай от палците.
Много отдавна хората са развили теорията за опъна и среза, просто му я съобщаваме, ако случайно
не знае. Вложения труд е еднакъв при двата варианта, в какви размисли го хвърляме, че не се
сещам? *dontknow* То и всички аквариуми, за които препоръчват 8 мм. стъкло, и които действително
се правят от 8 мм., спокойно могат да бъдат сглобени и от 6 мм. С достатъчно разпънки, нивелация,
подходящи подложки и т.н.  ще служат вярно дълги години без проблеми. Но не се правят от 6 мм.,
а от 8 мм., нали? По аналогични причини и аз си направих последния аквариум с вписано дъно, същия
труд щях да вложа и при другия вариант, затова избрах този, за лично успокоение. Като гледам в
нета, и хората по света така правят. Нищо грешно не съветваме колегата. Ако толкова държиш да
слуша само твоите съвети, обади му се по телефона и го инструктирай, недей да масажираш
клавиатурата.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

valnata

Ако не е залепен хубаво ще протече.. Принципно ако е залепен хубаво няма да протече. *THUMBS UP* *YAHOO*  Какво ли са 500 литра за една  стая.. Минава с мопа и е готов.В какви размисли го вкарват?  Това не е играчка и е хубаво да се помисли. *THUMBS UP*  Бих се всушал в съветите на Giorgio_Armano.

Асен Евгениев

Цитат на: valnata - 18.08.2010 22:22
Ако не е залепен хубаво ще протече.. Принципно ако е залепен хубаво няма да протече. *THUMBS UP* *YAHOO*  Какво ли са 500 литра за една  стая.. Минава с мопа и е готов.В какви размисли го вкарват?  Това не е играчка и е хубаво да се помисли. *THUMBS UP*  Бих се всушал в съветите на Giorgio_Armano.

Точно така, някои от нас са направили по два аквариума и половина, но други колеги са направили стотици, ясно е
на кого съветите ще натежат. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

valnata

Да, въпроса е кой от вариантите е по-удачен.Това, че ако е залепен добре не тече всички го знаем. :-D На мен скоро ми протече аквариума и знам какво е.. Така че сега като правя новия ще питам и ще се доверя на човек направил доста аквариуми.. Все пак говорим за сериозен литраж и повечко питане и обяснения никога не са излишни. Сигурността е на първо място.

Giorgio_Armano

хей,хей колеги !
стига сте се препирали
мисля 4е доста хора му дадеоха отговори на въпросите на колегата
нека той да си решава как да си го прави оттук нататък
дали с вписано или не
вместо да се препирате пийте по една бира или който каквото му душа сака
*DRINK*
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

elblanko

Цитат на: akapulko - 17.08.2010 21:54
Относно сигурността, силиконът държи повече на опън, отколкото на срез, така че - вписано
дъно.
Ми хайде обясни ми го това с думи прости.
Къде точно аджеба силикона държи на срез при варианта със страниците върху дъното?
Като ми отговориш на този въпрос, имам още един.
Цитат на: akapulko - 18.08.2010 22:13
в какви размисли го хвърляме, че не се
сещам?
Ми човека каза че е лепил само страници върху дъното.
Ти изтипосваш че трябва да е с вписано дъно, и  го хвърли в размисли че всичките му аквариуми са неправилно направени. 

Цитат на: akapulko - 18.08.2010 22:13
Ако толкова държиш да
слуша само твоите съвети, обади му се по телефоно и го инструктирай, недей да масажираш
клавиатурата.
Къде ме видя да му давам съвети само не се сещам, май ти си изсмукваш от палците.
От нас двамата само ти даваш съвети, и сега ще ми е много интересно как ще ги обосновеш.
Та може ти да му се обадиш по телефоно.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Асен Евгениев

Наистина ли не знаеш къде силиконът държи на срез при варианта със страници върху дъното,
или просто "убиваш" времето в приказки? И си тръгнал да правиш забележки, направо нямам думи.
Айде  *DRINK*, че не ми се влиза в безсмислени спорове.

P. S. ТелефонО е техническа грешка, не съм ШОП и не говоря на О.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

elblanko

Цитат на: akapulko - 19.08.2010 00:07
Наистина ли не знаеш къде силиконът държи на срез при варианта със страници върху дъното,
Аз много добре знам, но подозирах че ти не знаеш и затова исках да се уверя.
След като вчера не ми отговори, ситуацията ми се изясни напълно.
Интересното е че дори и днес не си си направил трудът да разбереш.

П.П. А във вашия край на какво говорите?
Гледам че под профила ти пише София/Русе, да ти кажа под секрет такъв град нЕма. *ROFL*
Между другото съм почти сигурен че си нямаш идея какво значи шоп, но ти явно обичаш да пишеш за неща които са ти непонятни.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

Similar topics (5)

48577

Публикации: 35
Прегледи: 57436

43081

Публикации: 3
Прегледи: 2616

35178

Публикации: 9
Прегледи: 3805

29440

Публикации: 9
Прегледи: 9829

59

Публикации: 18
Прегледи: 15797