• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:29

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Съвет за 75 литров аквариум

Започната от valka111, 06.02.2010 23:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

valka111

Здравейте,искам съвет относно това,че искам да стартирам нов 75 литра аквариум.Въпросът ми е мога ли да прехвърля водата от 40- литров аквариум,който работи от около година, в по-големия, с грунда ,растенията и рибите,като добавя още грунд и престояла вода, колкото да се напълни,около 30-тина литра.Или трябва да го стартирам с нова вода и с всички стартови процедури,които отнемат седмици?

dandy

Не съм много компетентен, но от това което съм срешал във форумът, вода от работещ аквариум и съответно грунда са много полезни за твоят случяй, от личен опит знам, че няма да имаш проблем, но все пак си имай едно на ум.

vasso

Промии добре стария грунд и добави още, но ако можеш да е същия по размер и вид. Може даже да ги смесиш добре. Водата е добре да я сложиш от стария аквариум. Добави нова, но не наведнъж и може да слагаш рибите без изчакване. Постепенно допълни. Успех! :-)

discus

Цитат на: vasso - 06.02.2010 23:37
Промии добре стария грунд и добави още, но ако можеш да е същия по размер и вид.

Това как ти хрумна да го кажеш. Старият грунд може само да се преплакне във водата от старият аквариум и без никакво друго промиване да отиде в новият. В грунда има това което ни трябва, ако хубаво го измием по-добре да си сложим направо нов. Водата в старият след като се по избистри от приплакването на грунда може и нея да сложим в новият и да долеем.

vasso

Ако е стоял дълго време в аквариума ще е доста тинясал. Иначе си е полезен. *THUMBS UP*

valka111

Благодаря ви,значи ще премия леко стария грунд,добавям нов,растенията,водата и съм готов *THUMBS UP*.

Alexfield

Тази операция я правя вече 2-3 пъти - да, може.
Ето как ти го препоръчвам по стъпки:
1. Изливаш 1/2 вода от стария в новия аквариум.
2. Ако филтъра позволява, включи го да върти в новия аквариум.
3. Извади растенията (в кофа примерно)
4. Премести рибите
5. Премести 1/2 от грунда в новия аквариум без да го размътваш... много. Става като вземеш канче и го напълниш с грунд и местиш, спускаш на дъното и леко обръщаш.
6. Доливаш в новия аквариум още 20 литра нова темперирана вода.
7. Изваждаш останалия грунд и го приплакваш с вода. Може да използваш останалтата от стария аквариум. Аз го преплаквам с чешмяна - но не се престаравам. Може и да не го приплакваш.
8. Слагаш останали грунд в новия аквариум.
9. Ако ти е останала още вода в стария я сипваш в новия. Тя ще е мътна, но е по-добре да я сложиш.
10. Пускаш новия филтър да върти заедно със стария, като стария не го вадиш поне седмица, а най-добре 3 седмици.
11. На следващия ден доливаш темперирана вода, за да напълниш новия аквариум.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Similar topics (5)

59273

Публикации: 9
Прегледи: 4078

58416

Публикации: 0
Прегледи: 1153

51498

Публикации: 13
Прегледи: 4990

46073

Публикации: 1
Прегледи: 1889

40871

Публикации: 13
Прегледи: 6912