• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 19:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Рибките умират след смяна на водата

Започната от apetkov, 27.02.2017 16:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

apetkov

Здравейте,
Рибките ми умират след смяна на водата. миналата седмица след като смених водата на следващия ден сутринта едно сомче (анциструс мисля че така се казва) и една гупа бяха умрели, онзи ден пак смених 20% от водата с престояла 2-3 дни, и вчера сутринта и 2-то ми сомче беше на дъното с обърнат корем.
Имах една гупа със свити перки и тя също беше умряла на следващия ден.

Преди месец и нещо също след смяна на водата на следващия ден беше ми умряло едното сомче, без никакви други признаци. След това купих тези двете и сега се повтори.


от 1-2 седмици почна да ми потъмнява и грунда на места.

Кажете от къде може да е проблема, водата престоява с кофа която купих за аквариума и я измих няколко пъти преди това от началото само нея ползвам и само за това.

аквариума е:
50 литра,

стартиран преди 4 месеца,

температура 26 градуса,

грунд 2мм -1см камъчета, купен от аквамания,

филтър - вътрешен 350л/час,

осветление: 3 лед ленти около 50см, 10 часа свети.

водата я сменям на всеки 7 дни с престояла поне 2 дни със стайна температура, при смяната симфонирам грунда.

Храна
Видове храна: тетра - гупи
Колко често храните рибките си: 1 път на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 1-2 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 30%
Колко % от дъното са бързо растящи: 20%
Колко плуващи: 0

Риби:
5 гупи, около 10 новородени гупи 2 седмици,
5 неона,
3 даниота
2 сомчета преди / вече 0

Nebunu

Хммм много интересно. От къде си? да не е много гадна водата, да се прекалили с някое препарат и за това се получи така. Мириши ли водата на лошо или не? Пусни снимка на аквата и на грунда.

a__andreew

Хи, според мен не е от водата, каквото е имало в нея за 48 часа би трябвало хлора да е излязъл. Освен вашето ВИК да използва някаква химия неземна. Аз за съжаление след авария, не съобразих и смених водата на един аквариум с новородени рибета и загубих всичко. Ако имаш възможност вземи си химия, независимо кой е производителя и сложи в аквариума да оправиш положението.

idaet1990

Ако искаш пробвай да намалиш дебита на филтъра на 150-200 например.

Изпратено от моят F3211 с помощта на Tapatalk


apetkov

От Варна съм, надявам се да не е много зле водата от чешмата.
Не съм слагал препарати скоро. При стартирането слагах нещо от рода на "Аква старт" и скоро прочетох че е хубаво да се слага веднъж на месец и сложих след като беше умряло 1-то сомче за да се подобри водата. Довечера ще видя точно как се казва като се прибера. Други препарати не съм слагал.
Не съм усетил да мереше водата.
Ще кача и снимка довечера.

NikolaiF

Колега храни с по-малко храна,рибките трябва да изядат храната за 20-30 секунди.И един ден няма да храниш.

tetra

Проблемите след смяната на водата може да са два, първият е когато не е престояла и съдържа дезинфекциращи вещества, и втората когато разликата в температурата е с голяма разлика. Иначе няма по подходяща вода за смяна от чешмяната след едноседмичен престой.

apetkov

Ето това са снимки на аквата и на препаратите които слагах за подобряване на водата.

Мисля си че е нещо от новата вода понеже става след като я сложа. Мисля да сменя кофата с някаква бутилка от минерална вода 11 литра примерно, да не би пластмасата да пуска нещо. Понеже чистачите умират. Имам новородени гупи на 2 седмици и на тях нищо им няма.

Искам да реша проблема преди да взема нови сомчета, че без тях ми се струва че бързо ще потъмнее аквата.










geshi

Грунда ти е огромен и задържа органика, при сипване на вода явно я вдигаш и рибите я поглъщат и явно за това умират.

Колега tetra, аз от години гледам риби и сипвам директно от чешмата с мъркуч, горе долу (на пипане) преценявам температурата. Много трябва да е кофти водата, че да се гътнат от толкова малко.

20-30 секунди да ядът е нищожно, няма думрът, но....

Dedo

Принципно не пречи и един тест да пусне колегата на аквариумната и чешмяната вода - може оттам нещо да подскаже.

NikolaiF

Цитат на: geshi - 27.02.2017 22:02
Грунда ти е огромен и задържа органика, при сипване на вода явно я вдигаш и рибите я поглъщат и явно за това умират.

Колега tetra, аз от години гледам риби и сипвам директно от чешмата с мъркуч, горе долу (на пипане) преценявам температурата. Много трябва да е кофти водата, че да се гътнат от толкова малко.

20-30 секунди да ядът е нищожно, няма думрът, но....
По малко храна два пъти на ден и няма проблем с загниващи остатаци това имах предвид

geshi

По малко храна два пъти на ден и няма проблем с загниващи остатаци това имах предвид


Това вече е друго.

dafil

Тествай и водата от чешмата.Да не забравяме,че започна снеготопенето и каквото е имало някъде,сега се е стекло към водопровода.Нищо че минава през пречиствателни :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

geshi

Ако е там проблема ще има и други колеги с мъртви риби, според мен.

NikolaiF

Геши е прав за водатя няма смисъл да се набутваш за тестове ,сифонираш добре и доливаш вода.

Dedo

Бе той колегата , като се ,,набута,, за още 1-2 анциструса и ще докара пари за един тест 5в1.
Иначе са държеливи животинки , но от личен опит резки смени на рн не им се отразяват добре.

geshi

А въобще сифонираш ли този едър грунд?

apetkov

Да синфонирам го всяка седмица при смяна на 20% от водата.

Ако проблема е от прекалено големи грунд си мисля да взема нов примерно 3-4 мм. и да подменя 30% (2-3кг) но при следвашите симфонирания дребния ще падне на дъното и от горе пак ще остане големия.

Като за последно ще купя някакви тестове 5в1, но като гледам онлайн за цена са над 20-25лв. като сменя и грунда и взема нови анциструса, може и да остана без тестове.

Buhoff

Колега какви риби имаш умрели? Само сомовете ли ?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F4lge4o.jpg&hash=5660dd52dccd55421c84b73c312185f9a730a154

apetkov

Само сомове и гупи. Надявам се само тези да са.

apetkov

Петък смених пак 20% от водата и симфонирах добре. Днес сутринта видях още една умряла гупа.

Buhoff

Колега , чудна работа твоя случай.
Аз като сменям водата слагам направо от чешмата без да чакам, температурата на пипане я нагласям,
като барникам вътре се дига мътилка (последния път рибите не се виждаха )и повече от 3-4 години нямам умрели риби. Филтъра как го обслужваш на колко време? Миеш(или чистиш) ли нещо по аквариума и как когато сменяш водата?
Пък пробвай една седмица не сменяй водата да видиш как е!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F4lge4o.jpg&hash=5660dd52dccd55421c84b73c312185f9a730a154

geshi

Има ли капак този аквариум?
Има ли вероятност някое дете (ако имаш), да си пуска някви работи след като те е видяло да бъркаш. Не е нормално да правиш всичко както трябва и да умират риби, дори и с едрия грунд.

NikolaiF

Чудна работа е при тебе! Огледай внимателно всички рибки да несе е появила някойя инфекция.И мое мнение е дане  добавяш други риби докато не се останови проблема откъде идва.Ако не е добре затворен аквариума данеби да попадат почистващи препарати( при бърсане на прах и др.такива).Незнам от много неща може да става.

apetkov

Филтъра го почиствам на 3 седмици някъде, гъбата я изплаквам във водата която съм изкарал при смяната. На 2-3 седмици почиствам и стъклата с една карта ( от началото ползвам само нея, само за това я ползвам и я прибирам при другите неща на аквариума)
Нищо не мия с препарати по аквариума.

Имам стъклен капак, които покрива целия аквариум. Няма как да влизат препарати от никъде. Няма и дете което да пуска нещо друго вътре :)

За инфекциите много не разбирам. Но като гледам рибите си плуват нормално и си ядът нормално. Тези които умират само предния ден почват да не ядът много и да стоят на страна от другите на не плуват много много и на следващия ден на дъното...

Единственото по-странно е потъмняването на грунда, но предполагам че е от липсата на чистачи.

Имам растения които се развиват супер бързо според мен, за 1 месец почти и увеличиха размера 3-4 пъти.

Ако е някой инфекция, има ли някакво общо лекарство което може да се сложи без да се определи точно каква е. Като парацетамол за хората примерно :)

karadaliev

Общото лекарство, което обикновено се слага като не знаеш какво друго да сложиш се нарича метиленово синьо.

Buhoff

Колега,
след изчетеното до тука и аз клоня към мнението изразено и от други колеги, че проблема ти произтича от грунда  и с този вътрешен филтър само с гъба явно качеството на водата е лошо. Като разръчкаш нещата със смяната на водата и нещата отиват на зле.
Като сифонираш дигат ли се много мътилки?

В работата имах един аквариум 25 литра в него имаше растения криптокорини 5-6 стръка и 4 -5 гупи, един анцитрус и 2 данио Грунда беше едричък като твоя. Водата се сменяше на интервали от около месец. Абе с две думи нямах свободно време за поддръжка. Филтъра китайски вътрешен стандартно беше с гъба която обаче аз извадих и отрязах и остана гъба с 1-2 см височина. Купувал си бях едни пълнежи (няма да споменавам каква марка са) които ми представиха като да абсорбират фосфати, нитрати и нитрити. И с комбинацията пълнежите и остатъка от гъбата нямах грижи рибите си живуркаха 2-3 години в офиса докато ме стана грех да го гледам така занемарен аквариума и го развалих.
Трява да си оправиш филтрацията според мен. Ето една тема ако не си я чел може да се запознаеш с нея.
http://aquariumbg.com/forum/oborudvane/optimalna-filtraciya-prakticheski-saveti/
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F4lge4o.jpg&hash=5660dd52dccd55421c84b73c312185f9a730a154

dafil

Цитат на: karadaliev - 07.03.2017 23:02
Общото лекарство, което обикновено се слага като не знаеш какво друго да сложиш се нарича метиленово синьо.
Общото лекарство се казва "смяна на вода",но първо трябва да се провери каква вода се налива :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

apetkov

Здравейте,
Снощи след като се върнах от работа намерих още една мъртва гупа( на забелязах че опашката е почти я няма, стоеше само като стърчащи кокалчета а самото покритието го нямаше) предния ден и нямаше нищо. А на последната останала мъжка гупа опашката и снощи беше леко свита а по принцип е се е разперена.

Мисля днес да отида до магазина да купя "метиленово синьо" и да сложа. Както и някакъв пълнеж за филтъра и да махна по-голямата час от гъбата.

Ще видя и какъв грунд имат и може да взема да подменя част от моя с по-ситен.

Като симфонирам не бих казал че се дига много голяма мътилка.

Мерси за помощта и дано това помогне и да спрат да измират, че не ми останаха почти, а имах супер красиви гупи :(


Водата както казах е от чешмата и престояла 2-3 дни поне.

Nebunu

Чудна работа че нямаш подобрение след всичките съвети. Много страно найстина. Грунда да не е проблема...

apetkov

Здравейте,

Миналата седмица в петък ходих до зоомагазина и след като обсъдихме с продавача проблема той, каза че е инфекция и ми даде някакъв препарат за външни инфекции. Сложих го и неделя смених 50% от водата както пишеше на упътването.
В неделя също смених част от грунда с 3-4 мм. Също и сложих активен въглен на мястото на гъбата във вътрешния филтър около 70% от мястото зае и отгоре сложих малка час от старата гъба (препоръчаха ми активен въглен вместо някаква керамика понеже за малък аквариум било по-добре и пречиствало по-добре).

И във вторник едната от двете ми останали гупи беше болна ( плуваше супер трудно само с предните перки, и дишаше тежко). На следващия ден и задната перка беше свита е стоеше по ъглите на аквариума и в растенията, а днес вече стоеше на дъното задната перка беше супер свита като игла направо и дишаше тежко. Предполагам че до утре може и да не изкара..

Това лекарство ми казаха че само 1 път се слага. Но как действа веднага ли помага или трябва да мине време?
Казаха ми да не взимам рибки докато не се оправят нещата но без чистачи растенията ми взеха да потъмняват..

karadaliev

Ами няма как мигновено да ти оправя рибките, със сигурност тези, които са били в напреднала фаза на болестта вероятно няма да оцелеят също. Изчакай малко, сменяй вода на нужните периоди, сифонирай основата и т.н. Един вид направи всичко, което е нужно акваирума да е максимално чист откъм химии.

След около седмица ще стане ясно кои ще ти оцелеят, които не и ще търсим решения.

geshi

Е как така са ти препоръчали лекарство и активен въглен?  Той активния въглен не се ли слага за да убие химията след лечения, демек би спрял действието на лекарствата. А и в аквариум с растения съм чул, че не се слага.

apetkov

Ами това ми препоръчаха. Обясних им понеже не съм много запознат и това ми дадоха.
Сега аквариума изглежда чист, като изключим част от растенията по които мисля че почна да се появява брада.
За бактерията не знам дали ще разбера дали я няма вече, понеже ми остана само 1 гупа, а до сега от другите видове не са ми умирали ( като изключим сомовете от които нямам сега).
Тази последната която се разболя след като сложих лекарството умря.

asito

Активния въглен се използва да пречисти водата от лекарства,тежки метали и други химии.Първо лекарството се слага и след спиране на лечението се слага въглена.Ти така ли направи?
И аз да бях продавач и аз щях ти продам тази комбинация.Както докторите изписват антибиотик паралелно с пробиотик :)
Проблема ти е мн странен.Анциструсите не понасят мед,както и планорбисите.Имаш ли планорбиси???


Публикациите са слети: 22.03.2017 19:06

Купи си https://aquarium.bg/preparati-za-cladkovoden-akvarium/podobriteli-za-voda/seachem-prime-tm-bg.html?mfp=manufacturers%5B16%5D и слагай при смяна на вода.Ако пак умират риби,проблема няма да е във водата.

Similar topics (5)

46043

Публикации: 12
Прегледи: 5547

43273

Публикации: 5
Прегледи: 2631

24435

Започната от shyfx


Публикации: 5
Прегледи: 4519

40691

Публикации: 16
Прегледи: 10799

3043

Публикации: 29
Прегледи: 16433