• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 05:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Ремонт аквариум

Започната от kre10, 29.04.2017 13:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kre10

Здравейте, незнам дали съм попаднал в правилния раздел на форума.
Сдобих се с употребяван аквариум от колега.
Аквариума е Aquael Z3 с размери 80x26(34)x40, 112л. капак с луминесцентно осветление и овално стъкло отпред.
Проблема беше че е разлепено страничното стъкло от предното стъкло и има теч.
Но колегата го даде на добра цена с която реших да се ангажирам с ремонта понеже ми допадна овалното стъкло.
Монтажа на аквариума е с дъно на което не стъпват стъклата а са залепени странично на дъното.





https://s23.postimg.cc/aea5q0ikr/Photo_4-27-17_10_02_27_AM.jpg

За ремонта свалих предното стъкло което ми се стори достатъчно,
почистих добре стъклата само с вода и макетно ножче.
котления камък или отлаганията се оказаха доста инати и неможах да махна всички пробвах с оцет и сода но без резултат.
изрязах навсякъде отвътре стъчащия силикон.

https://s23.postimg.cc/nwh22auq3/Photo_4-27-17_10_09_13_AM_1.jpg



https://s23.postimg.cc/6lm1wjdor/Photo_4-27-17_1_57_50_PM.jpg



Облепих с хартиено тиксо всичко без дъното по овалната страна.
Избърсах всички ръбове които ще се залепят с изопопиленов алкохол ( спирт 99% )

Работата със силикона се оказа че е доста трудна за мен понеже нямам никакъв опит, пистолета е стар и ужасен и отново нямам никакъв опит с треперещи ръце от притеснение.

Залепих челното стъкло на легнал аквариум в/у гърба си.
Забелязах че се получиха малки балончета с въздух в силикона но са тънки по 1мм до 2мм и няма от край до край на фугата.



https://s23.postimg.cc/bzku433ez/Photo_4-27-17_7_26_55_PM.jpg



На следващия ден силиконирах всички фуги от вътре

след 24 часа съхнене махнах хартиеното тиксо което се оказа трудна задача понеже силикона е залепнал здраво и хаертиеното тиксо се къса. подрязах силикона след хартиеното тиксо но все пак силикона остана.

Реших да напълня аквариума до горе за да видя дали има течове и тогава да се заигравам отвътре да подравнявам и чистя силикона, че ако текне така или иначе ще лепя наново.
издуването на задното стъкло е около 4/5мм, чудя се дали да слагам разпорка за тези размери или е в допустимите граници.




това до тук.
Мисля до понеделник вторник да го оставя така вън на терасата да видя дали ще протече.
тогава да го изпразня да изсъхне и ако не е текъл да го подрежа добре силикона да го почистя и пак да направя теста с водата.
Давайте съвети и не ме винете много за грозното изпълнение ;)

niki_o

Първо поздравления за това,че си се решил.
Раздуването да не те притеснява-доскоро имаш аквариум със същите размери,но без распънка на предното стъкло и не съм имал проблем.За грозното.....абе вземи си едно 3см. широко маторо черно тиксо и облепи отвън ъглите.Ще изглежда като рамка,а няма да виждаш неравния шев :-)

kre10

Махнах цуменисцентното осветление от капака. Мисля да го заместя с влагоустойчиви лед ленти и спотови RGB ледове мисля да ползвам някакъв димер за регулиране или контролер някакъв евтин. Нямам идея все още какви растения ще имам мисля да е нещо непретенциозно. Рибоците засега ще са 2 гупи 2 неонки имам и 2 принцеси(прасета) които ще оставя в колбата че много цапат. По нататък ще добавям нещо още имам и бета но незнам дали ще се спогодят. А и е много тясно в една 2литра колба.

Amev

Тия "влагоустойчиви" ленти , точно в този капак им давам 2 месеца живот. Да не говорим че под тях само анубиас вирее

kre10

Цитат на: Amev - 29.04.2017 20:06
Тия "влагоустойчиви" ленти , точно в този капак им давам 2 месеца живот. Да не говорим че под тях само анубиас вирее
Подлежи на модификация ако се налага. Мога да махна джоба посредата който се ползва за траф и стартери. Да поставя вентилация ако е необходима но нямам представа какво трябва да е като лумени

mitko8899

Не е въпроса до вентилиране.По-принцип влагозащитените ленти са умишлено скопени,за да не греят,защото не им е добра основата, че да ги охлажда коректно и поради тази причина не светят силно.Не могат да пробият над 30см височина.Казвам ти го от личен опит.

Аквариума ми беше 81x36x50см в/ш/д и абсолютно нищо не правиха на тази височина.
Фабричното осветление ми беше 2x28w t5 и добавих първо лед ленти,след това лед модули 5630 24w,които уж по описание трябваше да се равняват по-сила колкото 48-58w t5...Да ама не! Мерих lux-овете с датчика на телефона с няколко различни приложения,като колко са верни самите приложения не ме вълнуваше,просто исках да видя каква разлика ще ми даде.

При поставен телефон на дъното ми даде около 3700-4000 lux на t5-то,а на лед модулите 700-1000.Като ги гледаш привидно светят силно,но реално са като подсветка.На всичкото отгоре въпреки че бяха уж водоустойчиви,от свръзките се просмуква влага и за два месеца ми изгоряха 50-60% от диодите(нямам стъклен капак).
И така за захранване Meanwell,ленти и модули хвърлих към 100лв на вятъра.За тези пари можех спокойно да добавя още две t5,при това маркови и хем аквариума ми щеше да е осветен,хем растенията ми щяха да са доволни.Но човек се учи с времето.

Ако нямаш намерение да гледаш претенциозни растения,може и да свършат някаква работа,но за по-капризни растения няма да си доволен от резултата :-)
Ако все пак решиш да го правиш с тях,се насочи към твърди лед ленти,тоест монтирани на твърда основа-светят по-силно,но ще трябва стъклен капак под тях или някакси да ги херметизираш в лед профил или кутия.
П.П Сега видях че има и готови такива водоустойчиви на твърда основа,но са по 1 метър:

http://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=50&products_id=1002

http://www.ledneonbg.eu/product/426/vodoustoychiva-led-lenta-5630-v-profil.html

https://vikiwat.com/aluminiev-profil-s-led-lenta-144w-12v-studeno-byal-bg.html

Споделям ти просто моите впечатления,вече ти си преценяш *DRINK*

kre10

Благодаря mitko8899, за изчерпателния отговор.
Видях че за 112л. аквариум реално ми трябват 3360 лумена явно достигащи до дъното. в диапазона 5500К - 6500К
с таймер който да регулира времето за светене и евентуално димиране за настройка.
Посъветвайте ме дали това е достатъчно.

kre10

Здравейте отново,
реших на този етап да оставя 2 луменисцентни лампи който си вървят с капака.
Едната е топла светлина другата я подмених със студена.

Няколко корена намерих на село от стари изсъхнали лози.
киснах ги цяла седмица да им се размекне кората и се мъчих да я обеля като я човъркам. Но накрая прибегнах до малка четчица и с винтоверта ги отстъргах.
Единия го приготвих за дърво като пробих дупка в един плосък камък за да го държи като дърво.
Другия стана хубаво скривалище понеже вътре се оказа изгнил и го изчистих целия по дължина отвътре.
Киснах ги в розор разтвор на калиев перманганат 2 пъти по 12 часа
и варих в голям казан около 2 часа и половина.


https://s14.postimg.cc/ubsr9s4w1/Photo_5-12-17_10_05_05_AM.jpg

Сглобихме най-накрая и шкафа който е предназначен за аквариума.


https://s14.postimg.cc/5wkj8q5z5/Photo_5-19-17_3_00_47_PM.jpg

Положих под предната част на грунда субстрат понеже искам да засадя малко по капризната полянка и ситен грунд докато в задната част ползвам по едър грунд.
събстрат-а е на Sera floredepot 17,60 лв. ми се стори скъпо честно казано за тор но исках да сложа нещо отдолу а не ми се чакаше повече.

https://s14.postimg.cc/uecmwm8jl/Photo_5-19-17_4_25_11_PM.jpg




Добавих някаква добавка като пясък с полезни бактерии но не ми хареса вобще как се разпръсна като пясък върху старателно подбрания черен грунд :(
останах много разочарован от това.

Засадих отпред малко растения и напълних с вода
засега това :)




Penta

Ако бялата част от грунда виждащ се през предното стъкло е подложката си загазил. Много, ама много тънък слой грунд я покрива.

kre10

Да това отдолу е подложката, която е само на предната част на аквариума, понеже пишеше че 2,5Кг за 50 л. аквариум и реших да я разположа само в предната част, остана ми още грунд ако трябва да я покрия с още грунд ?

Публикациите са слети: 20.05.2017 20:27










asito

Щом Пента ти е писал,че е тънък слоя,слагай още рунд от горе и.

kre10

Добавих още толкова грунд отпреде.



asito

Фона ти е перфектен,аквариума...меко казано...чудесен :)

kre10

Искрено се надявам това да са първите колонии от полезни бактерии.


kre10

тези бели топки със спорички станаха все повече и по корените се появат.
Растенията започнаха да загниват листата от вън навътре, потъмняват и омекват.
сменям водата през ден по 20 литра (20%)
свети от 14:00 до 22:00 сега го пренастроих от 12:00 до 20:00
за обитатели пуснах 3 скариди Macrobrachium redclaw, но едната започна да се чувства зле и очите и станаха черни (или бяха такива) и я преместих в друг аквариум където се възтанови.
Притеснява ме това че добавих в началото на старта някакво пакетче от кварталния зоомагазн за биостарт нещо като пясък който всъщност създава тези спори, и част от него закопах под грунда като добавях още грунд.
растенията са:
- малък анубиас
- Eleocharis acicularis
- cryptocoryne parva
- Mayaca vandellii
- лудвигия
- и нещо като водна лилия отгоре с всящи коренчета си обикаля от течението.
тревата на преден план я постригах вчера. препоръчаха ми го след 3-4 дни като се вкорени за да може да расте настрани.

kre10

Пуснах 4 анцитруса вътре от 5 см до 10 см. за една вечер изчистха всички корени и осраха целия аквариум.
Двата най-големи ги върнах другите 2 оставих за профилактика
пуснал съм в аквариума засега
2 молинезии
1 бета
4 стъклени костура (за които видях че трябва да добавя малко сол във доата)
2 Анцитруса
въпроса ми е мога ли и колко червен неон мога да добавя
като мисля също да добавя 4 рибки данио (зелен и розов)

аквариума е 112 л. но според мен не събира повече от 90 л. вода реално

kre10

3 месеца доста промени.
Мисля си вече че аквариума ми е доста малък.



Similar topics (5)

24015

Публикации: 20
Прегледи: 6954

58991

Публикации: 4
Прегледи: 2946

58416

Публикации: 0
Прегледи: 1136

49318

Публикации: 8
Прегледи: 3875

46073

Публикации: 1
Прегледи: 1872