• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 04:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с водорасли

Започната от qoke2, 07.12.2011 19:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

qoke2

Здравейте, колеги,

Преди 28 дни стартирах аквариум

обем: 200л. (100/40/50h)
средно залесен
мангров корен - да
осветление: ЛЕД - около 26 вата
филтрация - JBL-E900 (канистър с дебит 900 л/ч). Според мен предостатъчен - насочил съм флейтата към стъклото иначе направо изравя растенията.
грунд - пясък 1-3 мм
Цо2 - беше спряно за 10 дни заради пускането на нови риби (да се адаптират постепенно с Цо2-то- от два дни пак работи)
риби:
      неонки - 15 бр.
      4 гупи (сърце не ми дава да ги изхвърля)
      сомчета - 2 бр.
      дискуси - 9 бр. на около 3,5 месеца
Смяна на водата: ежедневно по 10-15%

По всички растения ми се появиха водорасли (не съм много вещ, но според мен са космовидни). Преди 3-4 дни почистих внимателно всички растения с четка за зъби и се получи добре, но сега отново има. Ниско растящите растения направо ги изхвърлих днес, защото няма как да ги почистя а и бяха започнали да гният поголовно. Помагайте, че както е тръгнало, скоро време ще рестартирам, а едва сега започвам. Ето и снимки:

тук се вижда на термометъра:


ето по елеохариса:


има навсякъде, ето една цяла снимка за да добиете представа за залесяването

: 07.12.2011г 18:06ч
светя по 11ч. на ден, растенията растат доста бързо (по няколко сантиметра на ден). Торя всеки ден след смяна на водата, като от вчера съм спрял - със ferropol на GBL, като слагам количество по таблицата само за сменената вода.

dafil

Колега,дай повече информация за тея 26 вата ЛЕД :-)
Тая работа дето си я написал,че 900л/ч на 100см дълъг аквариум ти изравя растенията не мога да я повярвам!!Аз съм със СънСън 1000л/ч на 40литров съд ;-)
Сложи си флейтата на късата страна и я насочи по дължината на аквариума и леко към дъното.В аквариума трябва да има добро движение на водата навсякъде.за да са снабдени  всички растения с хран.в-ва и ЦО2.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

qoke2

Колега, ако обърна флейтата на късата страна и я насоча леко надолу, точно след 20 мин ще остана без растения! Всичките са накланят и лягат почти до земята. За Ледовете не мога да ти дам повече инфо, защото такова няма, използвал съм 6,5 м диодна лента, като мощността е 4 в на метър. Мисля, че светлината е достатъчно, защото растенията растат страшно бързо и започват да излизат от аквариума за 10-тина дни, тръгнали от 5 см височина. Постоянно ги режа и смалявам.

Ето ти снимка на капака:

Георги

Това на термометъра ми прилича на бактериална колония, това на елеохариса - на боклуци хванати от бактериалните колонии. Спри торенето за известно време да изконсумират растенията излишното... 1 седмица може би...

zambo

Съгласен съм с Георги за бактериалната колония по термометъра .
9 дискуса са много за този аквариум . Бързаш с торенето и канистъра е недостатъчен ,относно възможността да филтрира този аквариум с дискуси .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

qoke2

Благодаря, спирам торенето и ако не възразите ще светя за седмица по 6 часа на ден. Ще пиша какво е станало ... Относно канистъра, наистина не знам ако го пусна с цялата му мощност, какво ще остане по дъното. Мисля че не е недостатъчен. бтв, в него съм заменил стандартната керамика с микромек 1кг (едното отделение) Мислите ли, че е нужно да сложа още едно с микромек?

dafil

qoke2,виж си първата снимка,тази с дифузера.Балончетата си излизат право нагоре и...извън водата.Гледай така да организираш течението,че хем да не ти  се изкореняват растенията/аз все  още се съннявам,че това ще стане :-D/хем тези мехурчета да се разпръскват из целия аквариум,а не да излитат на вън :-)
Подстрижи елеохариса на 2-3см над грунда,а освен тора на jbl,гледай да добавяш и калий.
2х50% седмично смяна на вода ми звучи по-добре от всеки ден по 10-15% .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

qoke2

за другото ще се постарая, но смяната на водата като ми казваш  2x50, вземаш ли предвид, че вътре има дискуси. Иначе самата смяна ми е лесна, щото всичко е автоматизирано и става както му кажа. Ако мислиш че не е проблем за рибите, ще сменям по 50 2 пъти седмично...

tomatomov197

   Колега , щом си изхвърлил нискорастящите , значи са останали : гигантска криптокорина , ехинодорус и анубиас .   И то по един стрък , при всички тези риби , особенно 9 дискуса е безмислено да ториш .  Ако те е страх да сменяш по 50 % ( ти си знаеш водата) сменяй 3 пъти по 30 % примерно .  Намали светлината и пускай съвсем малко со2 .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

qoke2

ами в момента е 0,7 мехурчета в секунда а и колегата каза, че не ми се разтваря изобщо, така че няма страшно с Цо2-то. Светлината я намалям на 6ч дневно,  след като се махнат водораслите на 10. Исках да питам дали да се опитвам да махам водораслите с четка за зъби ?!?
: 07.12.2011г 22:10ч
qoke2,виж си първата снимка,тази с дифузера.Балончетата си излизат право нагоре и...извън водата.Гледай така да организираш течението,че хем да не ти  се изкореняват растенията/аз все  още се съннявам,че това ще стане Ухилен до уши/хем тези мехурчета да се разпръскват из целия аквариум,а не да излитат на вън Усмивка
Подстрижи елеохариса на 2-3см над грунда,а освен тора на jbl,гледай да добавяш и калий.
2х50% седмично смяна на вода ми звучи по-добре от всеки ден по 10-15% .

dafil, орязах елеохариса, и преместих флейтата странично, като половината от нея е надолу към Цо2 реактора, така че да не му дава да излиза директно навън и сега като че ли мехурчетата се пръскат из целия аквариум. Почистих с четка колкото можах и сега в аквата е страшна мътилка. Ще свет
: 07.12.2011г 23:11ч
qoke2,виж си първата снимка,тази с дифузера.Балончетата си излизат право нагоре и...извън водата.Гледай така да организираш течението,че хем да не ти  се изкореняват растенията/аз все  още се съннявам,че това ще стане Ухилен до уши/хем тези мехурчета да се разпръскват из целия аквариум,а не да излитат на вън Усмивка
Подстрижи елеохариса на 2-3см над грунда,а освен тора на jbl,гледай да добавяш и калий.
2х50% седмично смяна на вода ми звучи по-добре от всеки ден по 10-15% .

dafil, орязах елеохариса, и преместих флейтата странично, като половината от нея е надолу към Цо2 реактора, така че да не му дава да излиза директно навън и сега като че ли мехурчетата се пръскат из целия аквариум. Почистих с четка колкото можах и сега в аквата е страшна мътилка. Ще светя по 6 часа на ден идната седмица. Ще пробвам с 2 смени по 50% седмично както каза. Не разбрах само да продължавам ли да торя или чак следващата седмица ??
: 07.12.2011г 23:11ч




dorbitan

Здравей колега!
Относно торенето мисля, че нямаш особена нужда при наличието на тези големи риби, или поне за сега с наличната ти растителност.
Относно бялото по термометъра и според мен е бактериална колония. Няма какво да те притеснява специално тя.
Намали осветлението до към 6 - 8 часа на ден максимум.
За смяната на водата искам да попитам относно коментарите по-горе.Знам че дискусите са капризни относно чистотата на водата, но 2х 50% смяна не са ли много? Няма ли да се пресича водата и да седи мътна. Не е ли по-добре по около 30 % да са смените?

qoke2

Здрасти, колега, относно тези бактериални колонии, от днес има и по дифузера на Цо2-то. Намалих светоденя на 6ч. За смяната на водата, с колкото човека съм говорил до сега (които гледат дискуси) сменят или 10% на ден или по 20 през ден. затова и аз така правя. Ако има някой, който смята че не е правилно нека даде доводи :)

paolo6481

До 50% НА СЕДМИЦА НЕ Е ГРЕШКА ОСОБЕНО ЗА ДИСКУСИ.А за бактериалните колонии не се притеснявай-те ще изчезнат!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

dorbitan

Цитат на: qoke2 - 08.12.2011 21:23
Здрасти, колега, относно тези бактериални колонии, от днес има и по дифузера на Цо2-то.
Това може и от маята да ти е! Ако се е била дигнала пяна в бутилката с мая и малко да е влязло в тръбичката.

qoke2

За колониите ли говориш колега? Може да, само че с мая бях само 3 дни, вече съм с бутилка, а и тези неща по термометъра ги има от преди това. От три дни не торя, вчера не смених вода и днес смених 30%. светя по 6 часа на ден и храня рибите нормално (по малко 5-6 пъти на ден). Водораслите продължават да се увеличават.

Вени

Колега за водораслите пробвай с Кислородна вода,при мен за няколко дни заличи черната брада *DRINK* *DRINK* http://aquariumbg.com/forum/himiya/pochistvane-s-kislorodna-voda/

dorbitan

Цитат на: qoke2 - 09.12.2011 21:55
храня рибите нормално (по малко 5-6 пъти на ден). Водораслите продължават да се увеличават.
Не знам но 5-6 пъти на ден въобще не ми се струва нормално! Тестов ползвал ли си? Да не са високи нитратите?

Similar topics (5)

59210

Публикации: 4
Прегледи: 2654

3043

Публикации: 29
Прегледи: 16536

50772

Започната от stoned


Публикации: 6
Прегледи: 4529

43241

Публикации: 11
Прегледи: 4111