Автор Тема: Посъветвайте ме какво да правя  (Прочетена 1539 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 9
Здравейте на всички, имам 43 литров аквариум вече от няколко месеца и всичко беше наред, когато не възникна проблема. При ремонтни дейности и запалване на огън водата се замърси със сажди. До някъде извадих късмет че точно същия ден щях да сменям водата и имах престола. Та ето какво направих: прехвърлих рибките и водораслите в новата вода. Източих всичко, измих основно аквариума, декорацията и грунда. Наредих наново нещата и пуснах рибите и новата вода. Понеже не ми стигна за цял аквариум наточих да престоява друга и на следващия ден добавих още. Вече минаха 2,3 дена и нещата изглеждат добре но се притеснявам за азотният цикъл, някой ми е казвал че на 5-тия ден водата отделя амоняка. Тревожи се да не обърнат коремите, дайте съвети как да процедирам от тук нататък.

Неактивен MeTogu

• говорещия с риби
  • Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 2 634
Re: Посъветвайте ме какво да правя
« Отговор #1 -: 13.10.2018г 12:12ч »
Няма страшно. Щом си със стария филтър всичко се съвзема много бързо. Това с азотния цикъл важи за нов сега стартиран аквариум. При теб е възможно помътняване и леко преболедуване.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #2 -: 13.10.2018г 14:02ч »
Да но аз гъбата я поизплакнах и нея

Публикациите са слети: 13.10.2018г 17:05ч
Да сменя ли част от водата още веднъж с престола или да изчакам така 10 дена. И въобще вие през колко дни сменяте водата, аз през 7-10 дена по 2/3 добре ли е
« Последна редакция: 13.10.2018г 17:05ч от savi_90 »

Неактивен MeTogu

• говорещия с риби
  • Публикации: 2 634
« Отговор #3 -: 13.10.2018г 21:09ч »
За сега не бързай със смени на вода.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #4 -: 14.10.2018г 09:09ч »
Добре

Публикациите са слети: [time]15.10.2018г 09:09ч[/time]
Едната женска гупа от снощи е увиснала, лежи по дъното само и отваря уста, хрилете и са зачервени. Имам и 7-8 малки но на тях за сега нищо им няма, както и на още една женска гупа. Мъжките не мога да преценя те си стоят все така заспали. Какво да правя, като я гледам май няма да я бъде.

Публикациите са слети: 15.10.2018г 09:09ч
Да я преместя ли в отделен съд с нова вода
« Последна редакция: 15.10.2018г 09:09ч от savi_90 »

Неактивен Smelly fish

• Публикации: 63
« Отговор #5 -: 16.10.2018г 20:08ч »
Натровена е с амоняк, това е защото ти е заминал азотния цикъл. И да я местиш особено във вода от чешмата та дори и престояла файда няма.Смени веднага 40-50% вода, после сменяй по 10% всеки ден с престояла за около седмица. Може да се оправи ама има много вероятност да замине, поне да не се гътнат другите. Не пери филтрите поне 10ина дни. И после вече водата се сменя 1 път на 7 дена по 25-30%, а не 2/3. Май симптомите от амоняка се махаха екстремно със сол, ама май морска е по- добре. А количеството не помня, може да сложиш по една чаена лъжичка на всеки 10 литра няма да ги убие, обаче при повече сомовете се гътали знам.

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #6 -: 17.10.2018г 18:06ч »
Благодаря за отговора, имам престола вода на два дена със сол, ще сменя още сега. Останалите риби са добре, само тази още е оклюмала и лежи по дъното но качили се подобрява.

Неактивен Smelly fish

« Отговор #7 -: 17.10.2018г 22:10ч »
Не прекалявай със солта, даже най- добре се поразрови из Нета да видиш точно колко се слага, че мисля само първия ден се слагаше. Ако всеки ден добавяш сол накрая ще стане супа. Мисля даже, че и тук във форума го пишеше някъде. Тя е само за ударно отстраняване на отравянето първия ден, а след това с честите малки смени на вода се намалява концентацията й докато всичко се изчисти.

Неактивен NO CARRIER

• Живеещ на 100м от лудницата
  • Администратор
  • Публикации: 10 848
  • Николай Цветков
    • http://tsvetkov.be/
« Отговор #8 -: 18.10.2018г 07:07ч »
Прехвърлянето от аквариума във вода със сол най-много допълнително да я съсипе рибката. Изобщо, солта не е добро решение. По-добре сменяй по-често вода и храни по-малко.

Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #9 -: 18.10.2018г 23:11ч »
Това правя, сменям водата и храня през ден. Добавих малко сол - две супени лъжици на 25-30 литра вода. Интересното е че от толкова много риби само една е заболяла.

Неактивен Smelly fish

« Отговор #10 -: 19.10.2018г 09:09ч »
Вдигна ли се гупата от дъното вече? Повече сол не слагай, ако е помогнала, помогнала. Оттук нататък само малките смени на вода докато стане една седмица. След това вече си минаваш на нормален режим на смени на водата- един път седмично по 25-30%. Иначе и при мен имаше един период на лягащи по дъното хелери и молинезии, точно така една рибка на месец си легне на дъното и след седмица умираше. Така, че е възможно да се разболее (видимо) само една. Но при мен беше друг проблема- органика, задръстен грунд плюс много кисела вода, pH ми беше под 6,4.

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #11 -: 19.10.2018г 15:03ч »
Не, все така си стои. Забелязвам че сутрин е на повърхността на водата а през деня лежи по дъното. Става да яде но като че ли няма сили да плува. Изкачва се трудно, хапва малко и пак потъва. Понякога прави резки изкачвания и се стрелка. Сигурно няма да я бъде.

Неактивен Smelly fish

« Отговор #12 -: 19.10.2018г 20:08ч »
Ами вероятно няма да я бъде, ама поне другите да са добре и да няма повече пострадали, че рибката легне ли успеха е малък. Този симптом се появява няколколко дена след като се е отровила.

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #13 -: 19.10.2018г 22:10ч »
Дано няма други. Имам в аквариума две мъжки гупи, две женски, един охлюв, 7-8 мънички гупи на около месец да кажем. Майка им пак е на дула корема. Понеже много ги гонят в малък 7 литров аквариум съм отделил два хелера единия мъжки другия не знам и две тернеции. Още малко да поотраснат и ще ги връщам в големия. Наскоро гледам едната тернеции налапала нещо черно в устата а то какво да бъде една муха. Изяде я само главата и остана, явно е влязла през стъклото хахахаха

Неактивен savi_90

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #14 -: 23.10.2018г 23:11ч »
Рибата продължава да си е все така, забелязвам и още промени. Водата около помпата се разпенва, а изкуствените водорасли и някой миди са покафенели, дори на места зелени. Какво се случва?