• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 13:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помощ! Проблем с водорасли в нов аквариум

Започната от mlukarev, 26.08.2014 09:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mlukarev

Здравейте колеги,

Дата на стартиране на аквариума:   18.08.2014 (8 дена)
Аквариум:  100  л.; Височина на аквариума   50 см.
Вид и размер  на грунда: речен пясък 2-3  мм; има и по едър тъмен на някои места.
Смяна на водата в пъти на седмица  - не е правена до сега
Осветление:  светодиоди 5.5 метра лента с мощност 14W на метър, намалено на 80%
Торене: не; СО2 подаване:  не
Брой и вид обитатели риби, скариди, др:  2 анцистуса пуснати преди няколко часа
Седмична честота на хранене, вид храна и количество:  не
Филтрация пълнеж и дебит: JBL cp901  със стандартните пълнежи
Стойности на водата pH: 7-7.5, NO2: 0-0.5

След няколкодневно отстъствие, се прибрах, като междувременно купих и първите обитатели на аквариума.
Това което заварих беше доста грозна картинка....
Растенията набучих на втория ден, но мисля че не се развиват добре. Някои май загниват...

Моля посъветвайте ме какво да правя? :duvar:















tova_onova

Цитат на: mlukarev - 26.08.2014 09:42
Смяна на водата в пъти на седмица  - не е правена до сега
http://s29.postimg.cc/ow3s3nlx3/IMAG0381.jpg[/img][/url]
Започни да сменяш водата през ден по 20-30 %. Появата на кафяви водорасли в началото е нормално. При теб са малко повече заради липсата не смени на водата и липсата на азотен цикъл.
Не си писъл по колко часа светиш?  От това което виждам от снимките си започнал с бавно разтящи растения, но си мисля че, за бъдеще 14 вата на 50 см. воден стълб ще са малко. Нормално е при първоначалната адаптация на растения да хвърлят някой друг лист. Прочети как се стартира аквариум и следвай описаните стъпки. Дай снимка на целия аквариум.

mlukarev

Светя по 6 часа.
мочността на светлината е: 10ленти по 0.55 метра по 14W = 77W при пълна мощност
На практика съм намалил мощността на 60-70%
Светя със ледната конфигурация
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2F6t0lo8x7h%2FIMAG0370.jpg&hash=b12530b41a46f1f60d1ba5ae98303982898745f7
RGB лентите съм ги пуснал само в червено. Така видимо аквариума изглежда по-добре. Останалите ленти са на 80%

Целия аквариум изглежда така:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fq0hrksvub%2FIMAG0368.jpg&hash=9d25f3c1d859983a33abaf1ee2c5148865b5ce08
Снимката е преди появата на водораслите...

За стартирането съм прочел доста статии. Неприятното е че не се припокриват...
В магазините където пазарувах ми препоръчаха да не сменям водата в началото...
Честно казано се обърках напълно  *dontknow*

Ще започна да сменям през ден. Дано помогне...

bunzip2

Сменяй си 30% от водата на седмица.
Но, аз имам друго съмнение - камъните какви са?
Струва ми се, че причината за тези водорасли са високи нива на силикати, за които причина може да са камъните, които си сложил! (и/или грунда)

tova_onova

Цитат на: mlukarev - 26.08.2014 09:42
Осветление:  светодиоди 5.5 метра лента с мощност 14W на метър, намалено на 80%
Извинявам се, не съм прочел правилно. Това осветление в никакъв случай няма да е слабо за тези растения.

Цитат на: bunzip2 - 27.08.2014 00:17
Сменяй си 30% от водата на седмица.
Как ще намали органиката при смяна от 30% на седмица? Растенията не са се захванали още, а филтъра в момента служи само за механична филтрация.

bunzip2

Цитат на: tova_onova - 27.08.2014 09:12
Как ще намали органиката при смяна от 30% на седмица? Растенията не са се захванали още, а филтъра в момента служи само за механична филтрация.

Колега, аквариума е на 8 дни, а риби от ден. За каква натрупана органика говорим? Плюс това, смяната на водата е, за да се махнат натрупаните излишни хранителни вещества. Органика се маха със сифониране. В аквариум от седмица, с риби от 1 ден, какво да сифонира?
Аз казах, според мен къде е проблема. Не твърдя, че е така, но ми се струва по-логично.

_Kirilov

НАмали като цяло времето за светене - започни от 4 часа и  на 3 дни увеличавай примерно с 30 минути. Сменяй си нормалните 30% на седмица вода и всичко ще се оправи  ;)
Можеш да пуснеш 1-2 гупи за "пилоти изпитатели" а и те обичат да ядът всевъзможни неща образували се при пускане на аквариума .

tova_onova

Цитат на: bunzip2 - 27.08.2014 09:34
Колега, аквариума е на 8 дни, а риби от ден. За каква натрупана органика говорим? Плюс това, смяната на водата е, за да се махнат натрупаните излишни хранителни вещества. Органика се маха със сифониране. В аквариум от седмица, с риби от 1 ден, какво да сифонира?
Аз казах, според мен къде е проблема. Не твърдя, че е така, но ми се струва по-логично.
Явно не съм формулирал добре казаното. Под органика разбирам не само акитата на рибите. Докато се адаптират  растенията хвърлят листа който загниват = органика. Корените дори и предварително обработени в първите дни също отделят всевъзможни гадости (не случайно по корените има повече водорасли от колкото по растенията) = органика.   Според  написаното от колегата  mlukarev  оставам с впечачтление, че се притеснява за появилите се водорасли, а не как да си завърти язотния цикъл. Да несъмнено с няколко гупички и не толкова чести смени на водата азотника цикъл ще е факт много по-бързо.
До сега винаги съм процедирал по начина описан в тази тема при стартиране на аквариумите си и никога не съм имал  проблеми с водорасли.  Дори последния път кафявата фаза мина почти незабележимо.  Единственото, което не съм спазвал от описаното е сифониране на дъното и светлоден от 10ч. на 4-тата седмица.
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=98

mlukarev

Камъните са речни. Събирал съм ги сам. Почистих ги с четка...
Грунда е купуван от магазин (в  насипно състояние). Така и не можах да го измия добре. След три часа постоянно миене при интензивно разбъркване, водата помътняваше леко...
Корените не съм ги изварявал (в магазина ми казаха че няма смисъл). Може би това е грешка...
При напълването на съда добавих акватан и бионитривек на сера (дозата за обема на водата)
От три дни насам започнах да слагам по малко бионитривек всеки ден (така ме посъветваха в магазина)

Иначе в аквариума има доста органика - изгнили парчета от листа, водорасли на парцалчета и др. (виждат се понеже помпата ги завихря...)
Ще започна със сифониране и смяна на водата, ще намаля малко продължителността на светене, след няколкко дни може да пусна 1-2 гупи

Благодаря ви за помощта  :-)

tova_onova

Цитат на: mlukarev - 27.08.2014 10:35
Ще започна със сифониране
Според мен няма нужда  от сифониране. В различните слоеве на грунда в моемнта се заформят различни колоний от бактерий, който ще бъдат въпрепятсвани при сифониране. При смемите на водатя просто се опитай да обереш по-голяма част от плуващите частици и тези събралисе по повърхноста на грунда в мъртвите зони. Гарантирам ти, че до една седмица ще има видим резултат.

dafil

Кафявите водорасли говорят за наличие на амоняк,което е нормално за нов аквариум  особено,ако не сменяш вода.Големи смени на вода не вредят ,нито на растения,нито на риби.
Мисля,че можеш още да намалиш интензитета на осветлението.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

M14iro


mlukarev

Здравейте,

Благодаря за съветите!
За няколко дни от водораслите не остана никаква следа.
На 2-3 дни сменях 10-20% от водата. Малко намалих осветлението с 10%
Мисля че основна заслуга имат анцистусите... (направо излъскаха корените  :-D)

Similar topics (5)

56260

Публикации: 0
Прегледи: 2221

2218

Публикации: 20
Прегледи: 12590

36542

Започната от marto6a


Публикации: 19
Прегледи: 9659

41142

Публикации: 18
Прегледи: 11137

128

Публикации: 3
Прегледи: 4357