• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 09:11

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помагайте ,че ГОЛЯМ батак става.

Започната от FenZariben, 20.12.2010 19:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

FenZariben

Здравейте на всички,
Ето аквариума ,за който ще става въпрос (http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/parvi_-iwagumi_-akvaskeip-stapka-po-stapka-fenzariben/msg295142/).
Параметрите на водата са тия:
5 часа след 20% смяна на водата.
1. pH   - 6.5
2. GH  - 6.72dH(120mg/l)
3. KH  - 4.48dH(80mg/l)
4.NO2  - 3.3mg/l
5.NO3  - 100mg/l
6.NH3  - 4mg/l
7.Fe (chelated)  - 0.15mg/l
8. PO4  - 0.25mg/l

Това са параметрите на водата от чешмата:
1. pH   -  7.2
2. KH   -  1.68dH(30mg/l)
3. GH   -   2.24 dH (40mg/l)
4. Ca     -    >20mg/l
5. PO4   -   2.5mg/l -  3mg/l
6. NH3   -   0 mg/l   - 0.1mg/l
7. NO2    -   0mg/l
8. NO3    -   0mg/l
9. Fe(toxic)   - 0mg/l
10. Fe (chelated)   - 0mg/l


Както се вижда положението не е много добре. Част от растенията доста загниват. Pogostemon helferi почти не остана тотално
се разпада(растението не търпи развитие от началото ,не пуска корени ,става леко прозрачно(не само листата, но и стеблото)
и после става като пихтия. Като го хване за 24 часа заминава коренчето).
Ето снимка.




Staurogyne sp. Repens също са рязко загнили.Прилича малко на недостиг на Фосфати. След добавяне на Тропика Плант Нутришън + ,
като че ли гниенето спря.









Хемиантуса си расте бавно но поне гниенето спря при него. Може да се е адаптирал.Другите две растения растат като луди.
Аз си мисля, че нещо в субстрата май е причината,а е специално за растения.
Рибите са пуснати през последните 3 дена да изяждат гниещите материи от растенията, но вече си мисля да ги вадя ,че да не се споминат.
2 САЕ
6 малки молинезийки
4 Отоцинклус

Аквариума се тори с:
АДА Брайти К -2мл на ден
Ада Грийн Гейн - 8 Капки на ден
АДА ЕКА -5 капки на ден
Тропика Плант Нутришън - 2мл 2 пъти седмично (от днес се заменя с Тропика плант нутришън +)
Няма никакви Водорасли!!!
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

paolo6481

Колега не пишеш кога ти е стартиран аквариума. Като гледам резултатите от тестовете сигурно наскоро си го стартирал(наличие на амоняк и нитрити и прекалено много нитрати). Ако съм прав,можеш много да си помогнеш с добавяне на готови нитрифициращи бактерии(сера-нитривек или бактозим на тетра.От първите съм по-доволен). За сега просто се нуждаеш от чести смени на вода за да не стане по-критично положението. По 30 % през ден.Ако греша нека ме поправят по-опитните но аз така бих действувал! Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

FenZariben

Аквариума е стартиран преди 2 седмици. Въпросните бактерии на СЕРА , ги добавях всеки ден през първите 7 дена. Но пък за сметка на това филтъра беше монтиран на другия ми аквариум преди рестарта на този,така че е на месец и половина от както е стартиран.
Мен повече ме вълнува това ускорено разлагане на растенията,на какво може да се дължи.За толкова години за първи път виждам такова нещо. *HELP*(от върха до дъното на корена за около 24 часа)
Явно субстрата прави нещо,не зная(не съм ползвал преди тия на АДА).Освен, че е наблъскан с амоняк и ......
Водата я сменям всеки ден 20 - 25%.
Тия нитрати и нитрити , може и да са от гниенето на растенията.
Загубите са:
4 стръка   Staurogyne sp. Repens - за последните 36 часа( другите са незасегнати и здрави за сега)
8 стръка Pogostemon helferi - като това гние на интервали от по 1 ,2 на ден(през ден) от една седмица
20 % от HC Cuba - на втория ден и от тогава си се възтановява,и расте. (мисля четова с хемиантуса  се получи защото изтървах много Изикарбо в акваруима, около 5 пъти дозата от 1мг на 25 литра).
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

Nikola 1

 :-( Химията е нож с две остриета. *privet*

dafil

Постоянно ли ПРЕдозираш Изикарбо-то?3мл на ден си е нормална доза за 150л вода ;-).И на шишето си пише ,че не е препоръчително предозирането.
С толкова фосфат от чешмата ,по-добре наливай вода от с-ма за обратна осмоза.То вярно,че Аквасойла поема,но все пак.
Не съм ползвал АкваСойл,но  препоръчват смяната през ден на 30-50% от водата докато се завърти азотния цикъл.С толкова нитрити и амоняк значи не е готов при теб.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

FenZariben

Цитат на: dafil - 20.12.2010 23:55
Постоянно ли ПРЕдозираш Изикарбо-то?3мл на ден си е нормална доза за 150л вода ;-).И на шишето си пише ,че не е препоръчително предозирането.
С толкова фосфат от чешмата ,по-добре наливай вода от с-ма за обратна осмоза.То вярно,че Аквасойла поема,но все пак.
Не съм ползвал АкваСойл,но  препоръчват смяната през ден на 30-50% от водата докато се завърти азотния цикъл.С толкова нитрити и амоняк значи не е готов при теб.


Дозата която слагах е 2мл,но сега е 1мл на ден,защото си пуснах една бутилка мая+ захар.Доза от 1 мл на 25литра вода си е ОК,при добре залесен аквариум (или като третираш против водорасли ]:->)при
по- голяма доза прегаря по-нежните растения.А за фосватите те растенията нали си ги папкат,тъкмо няма да ги добавям с торовете(все пак в аквариума са 0,25мг/л което ме устройва)
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

dafil

Прав си ,но ако говорим за вече активно растящи  треви.А ти все още нямаш много листна маса.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

FenZariben

Хайде бре хора, някои друг разбирател(в положителния смисъл), няма ли да се обади.На никого ли не му се е случвало нещо такова с растенията.Нещо с торовете може ли да се оптимизира.До сега трябваше да има видим растеж при всичките растения не само при две(Ехинодорус везувиус и Погостемон еректус)кое от условията в аквариума е добро за тия но е недостатъчно за останалите.Може ли да е от много високи(ниски) нива на CO2(24/7) ,но имам дроп чекер който си е идеално зелен през деня и бледо зелен рано сутрин като светнат лампите.Имам помпичка на таймер да пускам въздух през тъмните часове, за да не разкачам и закачам постоянно системата,но и да се създаде режим,с който да свикват обитателите).В другия аквариум с прост чакъл фракция 2-3мм около 2см от горе и 5-6мм от долу същите растенията направо летят(без Хемиантуса който расте мн. бавно, но имам и прикрепен на вулканичен камък и той си е ОК),от тук съдя ,че има нещо общо със субстрата(може би му трябва време да узрее или незнам).В нет-а  има много негативни отзиви за тоя субстрат точно.
Дали ще е добра идея да спра подаването на въглероден диоксид.
: 21.12.2010г 18:06ч
Бях посъветван от колегите в UKAPS(UK Plant Society),че  проблема е в недобро циркулиране на водата и недостиг на въглероден диоксид при тая светлина.
Моля за мнения!!
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

NO CARRIER

Каква е вероятността да има някаква грешка в измерванията? При 4мг/л амоняк пеха трябва да ти е доста над 8. Да не би да е 0,04? И нитратите са множко.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Raven

Положението е нормално за двуседмичен аквариум, просто спри да слагаш каквото и да е защото го превръщаш в хвостохранилище.
Растенията се адаптират и хвърлят надводните си листа, при нов аквариум и такива капризни растения трябва да мине около месец преди да започне някакво развитие.
Не слагай нищо повече защото само утежняваш положението, има си стартова процедура на растителен аквариум- в началото се сменя вода по схема и евентуално чак след известно време се добавя калий.

Причината за мен е че първо бързаш с очакваните резултати и второ си претоварил аквариума с химия.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

FenZariben

Цитат на: Raven - 22.12.2010 09:52
Положението е нормално за двуседмичен аквариум, просто спри да слагаш каквото и да е защото го превръщаш в хвостохранилище.
Растенията се адаптират и хвърлят надводните си листа, при нов аквариум и такива капризни растения трябва да мине около месец преди да започне някакво развитие.
Не слагай нищо повече защото само утежняваш положението, има си стартова процедура на растителен аквариум- в началото се сменя вода по схема и евентуално чак след известно време се добавя калий.

Причината за мен е че първо бързаш с очакваните резултати и второ си претоварил аквариума с химия.


Някой от растенията си бяха адаптирани в друг аквариум,кадето си растяха около месец,преди га ги сложа в този.За химията си прав спирам всичко,ще дозирам 3мл Изикарбо и 3 мл  Тропика плант нутришън + на ден .Смените на водата ще са 50% всеки ден за 2 седмици,след това 50% през ден за 3 седмици и ако всичко е наред ще мина на 1 път седмично.Рибите ги извадих и засилих филтъра на 100%,че го бях спънал на 50%.Мисля да пусна още една бутилка с мая за повече Въглероден Диоксид.

Това ще пробвам И ще видим.
Мерси за бързата реакция
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

Raven

Според мен не трябва да слагаш от торът на ЮТропика, аз го ползвам и знам че е много силен.

Дори и в моят свръх ускорен аквариум пълен с много бързи растения ми докара водорасли, според мен за сега трябва само да сменяш вода всеки ден за да изчистиш натрупаната химия и чак след като тръгнат нещата да прецениш с какво да ториш.
Тропика плант нутришън+ е силен тор с макро и микроелементи за много ускорени, и пълни с бързорастащи растения аквариуми които са в пик на растеж, за нов аквариум е неподходящ.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

paolo6481

И 2-рата бутилка с мая и захар е излишна засега според мен.Сам казваш че теста ти за со2 показва добри резултати.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

kapacitet

 *spam

ЦитатТропика плант нутришън+ е силен тор с макро и микроелементи за много ускорени, и пълни с бързорастащи растения аквариуми които са в пик на растеж, за нов аквариум е неподходящ.

Обаче ефекта е 100%. Със или без СО2 растенията полудяват, сменям на две седмици вода и кастря с голямата ножица. Сипвам яко вече повече от година, а водорасли имаше само в началото, а сега има само расли.
: 22.12.2010г 15:03ч
Момент малко, сега се зачетах в темата и ми стана интересно това:
Цитатще дозирам 3мл Изикарбо и 3 мл и Тропика плант нутришън + на ден

Ако говорим за PLANT NUTRITION+ liquid, и ти добавяш в 50 литра аквариум 3мл на ден, това си е направо чудо. =-O
Дозата е 5мл на 50 литра вода НА СЕДМИЦА. Аз на 160 литра аквариум, на 90% пълен с растения и 5 риби на кръст, слагам 15 мл. на седмица.
Твоята седмична доза е общо 21 мл. на 50 литра вода, а това е 4 пъти над нормалното количество и говорим за мега тор.  =-O

FenZariben

Добре заформи се май дискусията тук. *YAHOO*

Да обобщим ,какво имаме до тука:
1.Аквариум на две седмици- спецификациите ги има на журнала(без пълнежа на филтъра, които са 1 лт Сера био пръстени,200г активен въглен,и разни дунапрени).
2.Растения-знам че е нормално да има някъкво гниене при растенията  през адаптацията,но това определено не е случая.Raven  казва да чакам месец за резултати,но до 2 седмици няма да има рестения ,които да чакам  :'(.Днес за мое съжаление  видях белези от проклетото гниене по последните 3 сръка Погостемон Хелфери ,което значи ,че до утре вечер ще даде фира и го губя(около 15 стръкчета от 2,5 саксийки,другото е в др аквариум и си расте).Имайте предвид,че в този аквариум има Ехинодорус Везувиус и Погостемон Еректус които си растат повече от супер.Кое  е това нещо ,което е много зле за останалите но в същото време е много добре  за тия два вида.
3 .Химията-  спрял сам я от днес сутринта тотално, 50% смени на водата всяка вечер.
4.Показателите на водата - верни мерил сам ги 4 пъти подред.Имаите предвид ,че Субстрата е АДА и Имам добавки,Нормално е да имам амоняк до тавана.Точно за това се препоръчват по големи смени на водата 30%- 50% на ден и риби не се пускат поне 3 - 4 седмици.А нитратите може да са последица от амоняка ,за първи път ползвам Аквасоил и не знам какво става тука въобще,тотален мат.
5,Относно CO2- тука съм много босичък,Имам една ботилка  2 л разтвор мая и захар ,която ми дава 1 мехурче в секунда + Изикарбо което е основно да превентира появата на водорасли.Досега в моите аквариуми не сам пускал газ,само течен ,което ги прави малко по бавни и не сам имал такива катаклизми.


Вариантите за мен са следните:

1.Субстрата отделя нещо ,което избива растенията(стеблата на Погостемон хелфери и Хемиантуса гният от долу на горе и гниенето, е като че ли на вълни,по растението се образува нещо като бяла паяжинка)-какво ?защо?Как може да се спре или да му се реагира?Ако някой има опит с  тоя субстрат да си сподели изживяванията.

2, Недостиг на  CO2 при осветление 0,5вт на литър - относно това бях посъветван от Англииски колега да засиля водния поток в аквариума(от Tetratec EX400да мина  Ex700 )и  да надуя въглеродния диоксид с още една ботилка с мая,като същевреммено добавям 3мл Изикарбо на ден като трети източник и Тропика Плант нутришън +,който ще предутврати липси на хранителни вещества и ще се нулира вечер при смяната на водата ,и по този начин да се опитам да ги стабилизирам.

Моля темата да бъде разглеждана изцяло от гледна точка на отглеждането на растения ,а не на рибки.Показателите на водата не вярвам да влиаят  много на растенията, така че не смятам да коментирам как ще ги оправям и  от къде са се изкривили така.
Не се притеснявам за водорасли,ако се появят  ще ги трепем ама сега трябва първо да спасим растенията.


Благодаря на всички които вземат участие и дано го измисля как ще стане номера.

П.С мога ли да пиша с латински букви ако влизам от телефона или служебен комп ,който не е с кирилица.За да мога да  хваня някой буден ,че много късно свършвам бачкане.
: 23.12.2010г 04:04ч
Цитат на: kapacitet - 22.12.2010 16:33
*spam


Ако говорим за PLANT NUTRITION+ liquid, и ти добавяш в 50 литра аквариум 3мл на ден, това си е направо чудо. =-O
Дозата е 5мл на 50 литра вода НА СЕДМИЦА. Аз на 160 литра аквариум, на 90% пълен с растения и 5 риби на кръст, слагам 15 мл. на седмица.
Твоята седмична доза е общо 21 мл. на 50 литра вода, а това е 4 пъти над нормалното количество и говорим за мега тор.  =-O

Колега като се сменя 50% вода се нулират и хранителните вещества ,грешно е да се събират 3+3+3+3=21.
Просто ги приеми като постоянни 3 мл в аквариума(погледнато по този начин съм 2 мг под препоръчаната доза) :-D, А ти дозираш малко защото сменяш водата на 2 седмици ,а не всеки ден
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

Similar topics (5)

36839

Публикации: 7
Прегледи: 3726

56484

Публикации: 1
Прегледи: 2003

57135

Публикации: 9
Прегледи: 4597

1617

Публикации: 9
Прегледи: 4295

54799

Публикации: 5
Прегледи: 2812