• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 10:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Относно карбонатната твърдост

Започната от Петър Василев, 05.05.2016 16:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Петър Василев

Привет
Как  без  химии  мога да покача  карбонатната твърдост на водата по естествен начин.
имаше статии че мрамора  не е добър за аквариум, че варивика се разпада.
Има ли някъкъв филтърен пълнеж или някакъв естествен материал който  без да го мисля и сменям да си действа .
Мисля си с натрошени миди дали ще стане - ама гадая
Поздрави

Amev

Аз си мисля за коралов пясък... Някъде имаше такова нещо във филтъра за аквариум с африкански цихлиди.

gebo777

Варовикът се разпада, точно защото се разтваря във водата, повишавайки така карбонатната твърдост. Малко обикновен чакъл от някой строеж ще свърши чудна работа, особено ако се натроши на ситно. Кораловият пясък върши още по-добра работа - той е почти чист варовик, с много малко други примеси, освен това е много ситен, което означава голяма контактна повърхност. Само че излиза по-скъпо...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Петър Василев

по скъпо от това ли
http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?page=search&search_text=Ferplast_BluCalcium_1kg&product=Ferplast_BluCalcium_1kg&n=1
ако е вечно бих си го взел  ама знам ли  *CRAZY*

Публикациите са слети: 05.05.2016 18:49

Не бях чувал за коралов пясък - ще разпитам местните магазини - дано да намеря
Но филтрирам  през  него   или просто го слагам в грунда??

Amev

Какво ще гледаш ,че искаш да вдигаш твърдоста ? По голям е проблема с намаляването и ;) повечето за това се борим ..

Деян

Както си прецениш. Ако филтрираш през него силно увеличаваш дифузията, значи по-бързо ще ти се вдига твърдостта, но и може рязко да ти падне дебитът на филтъра (зависи как го замислиш конструктивно, разбира се  :-) ). Ако го сложиш за дъно активен ще е повърхностният му слой, но имайки предвид че в аквариум водата се движи а не е застояла пак ще има добра дифузия. Ако ти харесва как изглежда може да си го ползваш за грунд.  :-)
Пример: http://www.tropicalfishsite.com/wp-content/uploads/2013/08/P1040422-1024x576.jpg

gebo777

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 18:47
ако е вечно бих си го взел

Като говорим за вдигане на карбонатната твърдост, няма нищо вечно - тя се вдига точно чрез разтварянето на съответния материал във водата. Но все пак става въпрос за разтваряне в продължение на месеци, ако не и години - не е като да си разбъркаш захарта в кафето...:)
В този смисъл не е и особено скъпо - ако не се лъжа, кораловият пясък е към 5-6 лв за килограм...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

danielm

Малко корали в канистер вършат перфектна работа.

Петър Василев

Ами  то ... купиш мангров корен  и оп - от магазина казаха че парви водата мека. Най новото било листа от кетапа- антибактериални - ама видиш ли  прави водата мека. Слагаш активен грунд - в него торф и водата става мека. Решаваш да наториш - пак торф- съответно  водата омеква. Решаваш  да слагаш СО2 и изведнъж почва да се гони минимум на карбонатната твърдост щото  видиш ли водата става много мека  *CRAZY*. Всички по големи филми продават филтърен пълнеж за омекване . Да ама за твърдост ...
Аз затова сложих мрамор - хем ккрасив  хем икономисах грунд с едни големи обли бели камъни .хем не се разпада хем прави водата твърда - и сега всичко мии е ок.
Е пишеше  че мрамора предизвиква арсенова болест. може би - не ми се рискува  не съм химик . И таз събота целия мармор ще изчезне :-) и ще се появи субстрата на JBL за дъно - с торф естествено . Затова  питам как да си компенсирам твърдостта . А и бъдещите ми охлюви пише че искат минимум 10 твърдост ;-)
Благодаря - май кораловия пясък за грунд ще е идеално решение  *DRINK*

Amev

Добре де , защо ти е торф за подложка ... Има къде къде по добри и по хранително подложки които не умекотяват водата .. И не я прават жълта. Пък ако ще гледаш растения , по добре е мека вода. Вкарай ни малко в час какво ще гледаш де

petko

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 20:42
Ами  то ... купиш мангров корен  и оп - от магазина казаха че парви водата мека. Най новото било листа от кетапа- антибактериални - ама видиш ли  прави водата мека. Решаваш да наториш - пак торф- съответно  водата омеква.
Де да беше така.Нищо от изброеното не омекотява водата. :-)
Добре де каква карбонатна имаш и колко искаш да стане.
Гледам си от Пловдив ,а там до колкото знам си е твърда водата.

Деян

Хммм, интересно ми е точно как парче дърво ще омекоти водата... тя е твърда заради наличието на калциеви/магнезиеви йони и някои разтворени сулфати. Да подкисели - да, съгласен съм, но ми е много любопитно как пък би омекотило вода, освен ако не действа на йонообменен принцип...   *NO*
Може пък и аз да бъркам.

Петър Василев

JBL AquaBasis 2.5L  това  ще слагам - обаче в това има  цитирам  "Селектиран естествен торф, който предлага среда като хумус с леко киселиннен характер (киселинни pH нива) предоставя лесно достъпни полезните съставки за растенията".
Има една страхотна статя за грунда . май в този форум я четох . Съставките  са торф, лава и активни субстанции. Естествено препоръчват дънен нагревател= циркулация на водата - значи не само корените ще са в "кисела" среда Варианта на Prodac - хумус с торф и порести гранули .......все е торф. Даже да не я искам  все това е .Имам мангров корен 3 кг - водата пожълтеня . ..... и сега  с кварцово дъно - разбирай инертен материал /ни приема ни предава :-)/ с поне 10-11 кг мраморни късове навсякъде , само с   корена  без торове  и химикали съм в долните нива на твърдост и PH -а уж пловдивскта вода е твърда
Какво ще гледам - камобма и анубиас и ексодурас май беше . Първата кабомба изгни -не се вкорени в кварца и сега ще сложа хранителна субстнация. видях че расте по бързо отколкото златните я гризат  :-D. Искам нещо бързорастящо да яде нтратите . Сега искам да махна мрамора - да сложа  както добре ми казахте  *DRINK* коралов пясък  и да си оставя статуквото - Че после като слагам СО2  да не мисля тепърва как да качвам твърдоста . Аз не си представям събота кака ще се справя  че не е малка аквата а и е нестандартна като размер- и хич няма да искам после да я пипам.
Понеделник ще пусна снимки да се посмеете  :-D

Публикациите са слети: 05.05.2016 21:33

Е то подкиселяването  и омекотяване - влиае на РH - значи и на твърдоста - те са като дупе и гащи  :-). Пък да не бъркам

evgeni200

Коралов пясък и аквариумни растения!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Първо бъди наясно точно кое искаш да гледаш

petko

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 21:29
долните нива на твърдост и PH -а уж пловдивскта вода е твърда


Публикациите са слети: 05.05.2016г 21:09ч

Е то подкиселяването  и омекотяване - влиае на РH - значи и на твърдоста - те са като дупе и гащи  :-). Пък да не бъркам

Мнооого бъркаш.

Говори ми в цифри ,колко е твърдостта,ако си я мерил или съдиш по PH,а то колко е.

Торфа влияе на РН малко ,но не и на твърдостта.

Петър Василев

Растения искам да гледам  :-)
цитат "Ако приключвате с четенето на тази част от дискусията и помните само, че карбонатната твърдост е способността на pH да противостои на спадане, а не просто високо pH, значи сте разбрали нещо много важно."
е това  е де - стабилно ниво на PH - значи висока карбонатна твърдост - значи варовик ?
къде греша

Публикациите са слети: 05.05.2016 21:46

Работя с бързите тестова не JBL
GH - между 7 и 14
KH - 6d
ph  7,2
това е с много мрамор вътре който ще изчезне сега

petko

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 21:42
Растения искам да гледам  :-)
цитат "Ако приключвате с четенето на тази част от дискусията и помните само, че карбонатната твърдост е способността на pH да противостои на спадане, а не просто високо pH, значи сте разбрали нещо много важно."
е това  е де - стабилно ниво на PH - значи висока карбонатна твърдост - значи варовик ?
къде греша
Стабилно ниво на РН не означава висока карбонатна твърдост.
Тълкуваш го точно на 180 градуса.

Петър Василев

Тоест  всичко е ок - и да не правя нищо - махам мрамора и стадартен грунд по статията  с субстрата и прочие. И няма да има проблем 

petko

Сега видях тестовете,ако са верни карбонатната ти е идеална,но ми се струва ,че реално ти е по-висока.

Amev

Аз мога да ти предложа едно растение което яде стабилно нитрат , погостемон октопус. Срещу синдикалния имаха , ако нямат вече , следващото кастрене ще ти пратя.
Това за корена ... Няма такова нещо , просто изпуска танини от които пожълтява водата (както при торфа) ама чак да я омекотява ...
А за охлювите които искаш (предполагам тези за които ме пита) в пловдивската вода ще им е перфектно , само с температурата на златните няма да се разберат.

Пс: ако тестовете са ти от старите (сравняваш на кутийката) горе долу са добре , ако са от новите с смартфона не вярвай на пх , кх и со2 - лъжат доста

Петър Василев

Може би не се изразявам правилно - под твърда вода  имам предвид само КН
А съм чел това  написано е на човешки език  "Карбонатът е много нестабилен йон. Той изпитва непреодолимо желание да се закача за водородните катиони. Докато си плува наоколо в йонната супа, той внезапно се блъска в H+ йон. Когато се блъсне достатъчно пъти в някой такъв, той започва да ги привлича и задържа само за частица от секундата. Ако в даден момент се получи така, че има задържани два H+ йона едновременно, цялата тая работа се превръща в H2CO3, която пък се нарича въглена киселина. Въглената киселина след това отново се разпада, но не на тези йони, от които е произлязла. Двата H+ йони ще принудят единия от трите O- йона да напусне групичката и да формира с тях нова молекула. Тези атоми се превръщат в сравнително по-стабилната H2O молекула и зарязват другите три, които пък стават CO2. Добре де, това вече трябва да е въглероден диоксид (или двуокис постарому), което пък е друга доста стабилна молекула. Така нестабилният карбонат и още по-нестабилните H+ катиони си намериха нещо, което повече им харесва.


За нещастие това елиминира два H+ катиона от водата, което пък от своя страна кара равновесието между H+ и OH- във водата да се измести в полза на OH- анионите. Това пък от своя страна покачва pH.


Колкото по-ниско пада pH, толкова повече се приближава до онази точка, която ще обозначи възникването на равновесие между H+ катионите и карбоната (CО3 ). Ако добавите още киселина отвъд тази точка, като така повишите концентрацията на водородни катиони, ще предизвикате по-чести сблъсъци между карбоната и H+ йоните, а това пък ще причини по-чести взаимодействия между тях, като така отново ще се постигне равновесие. Това ще спре вашето pH от спадане до момента, в който не намалите достатъчно концентрацията на карбонат.


Ако добавим към алкална (или основна) вода много карбонат, pH ще се покачи, но това не е свързано пряко с нивото на карбоната. То е свързано със съотношението на H+ към OH- йони. CО3- ще реагира с H+ йоните, като ги елиминира. Това пък ще причини разпад на повече H2O молекули на H+ и OH- йони. Поради това, че вече има известно количество OH- йони, това пък ще измести pH нагоре и ще направи водата основна."

Публикациите са слети: 05.05.2016 22:05

Старите с кутийката  :-) - на смартфона ич не вярвам.
Амеv мерси за растението  ще го потърся  като му знам и името вече  *DRINK*- Имаш предвид аквамания ли  . Там ако уцеля правилня младеж помага много  но май по рядко ходи
Добре  експертите се изказаха - забравям кораловия пясък
Притеснява ме само че сега мрамора влияе  а после като го да не се променят показателите - и на мен така си ми харесват сега

petko

Това пък къде го прочете.Това не е написано на човешки език.Омотах се докато го чета. :-)

Amev

Точно там , а за "младежа" .. Само ще се усмихна ;) ама и "другия" понякога е добре ... Рядко ама съм го хващал в такива фази ;)

evgeni200

Грешиш много - добавяш  киселини и варовик заедно  :-) или едното или другото  *THUMBS UP*


evgeni200

Пак да напиша - искаш две неща които се неутрализат едно друго

Деян

Получи се много интересна химическа дискусия и ми доставя истинско удоволствие. Само нещо да вметна относно текста, който колегата цитира - H2CO3 е официално известна като въглеродна киселина. Тъй като авторът я е написал като въглена киселина или превежда дословно от руски (У́гольная кислота́), което е добър вариант защото руснаците имат жестока химическа школа, или използва старата номенклатура отпреди 30 години, което не говори добре за обновяването на познанията.  :-)

Още малко размисли.

Въглеродната киселина се формира при излишък на CO2 във вода, независимо дали е разтворен от атмосферата или получен в следствие на произтекъл във водата химически процес. Тая киселинка обаче не е грам стабилна и се разпада на карбонати и хидрокарбонати. Това ми се струва е точно обратното на горенаписаното.   *DRINK*

Петър Василев

затова искам съвет
киселината все я добавям - избор нямам- всички хумуси и прочие се киселинни
а аквариума ми е дълбок 80 см - затова казах че ще се смеете като го видите  :-D  - Та не мога да си позволя да го преподреждам при грешка. та аз сега се качвам на стол да бръкна вътре  *CRAZY*
Извод  - махм всичко
слагам субстрат на aqva + На jbl - купъл съм си 5 л лава , 6 л продак грунд , мисля 2 л зеолит да сложа , 3-5 л от кварцовия ми пясък сега стария   и това е  . - и съм готов да гледам растението на колегата Амеv и моите  бавнорастящи анубиаси барабар с рибоците
и няма да ми  се променят горните показатели от тестовете  /то затова беше и тема те  :-)/  -ако е така - ок съм

petko

Растението ,което ти каза Амев няма да вирее в този аквариум.
По добре роголистник.

evgeni200

Ах, 3-5 литра затискат около 20 литра активен грунд

Петър Василев

не евгени  - то продака си е пак грунд - нещо като манадото ама по евтино , зеолита  също е ти п буфер . Активния грунд е само  2 л  този с хранителния субстрат . Ама е дребен и ще го омеша с лавата - ето ти 5 л - отгоре  мешафица  лава зеолит и продак - 10 л  , и последните 2-3 см от грунда ще са стария кварцов пясък + продакския . Средно 7 см ще затискат долните 2  - така смятах - Искам дъното да е бяло  :-)
за роголистинка ще прочета . Ама  ще слагам и СО2 - само да се опарича - че то хобито ми глътна повечеот предвиденото *dontknow*

evgeni200

Цитат на: evgeni200 - 05.05.2016 22:41
Ах, 3-5 литра затискат около 20 литра активен грунд

Дай снимки или описание на което слагаш, че май всички се объркахме  :-)

baygry

Не мога да разбера идеята да втърдяваш водата в Пловдив.Аз се чудя как да я омекотя..
По памет от последното замерване на аквариума с тест ленти на JBL ми беше Ph 7.6,Kh 10,GH повече от 14.
Преди 2 месеца замерена с електронен TDs метър..320 ppm.
Почти всички растения си растат нормално..

Amev

Охх 80 см .. С какво ще го осветяваш ? Верно няма да върви погостемона ... Нещо плуващо ... Пистия , паричка е вариянт.

evgeni200

Посипи малко активен грунд и затисни с кварц
На тази дълбочина анибуаси

Зеолита е химически филтър  *THUMBS UP*

Петър Василев

осветление - две пури Т5 60 см с отражатели . сега съм "Засадил " анубиаса на корена на 20 см от дъното  :-D
За твърдоста - по горе си дадох моите показатели  ама съм с много мрамор - това ме притесни и повдигнах дискусията . Вярно не мрят много точно лентите . Опасявам се ако сложа Со2 а сега махна мрамора  да не се издъни нещо
Грунда - давам  си поръчката - между другото - много е точен магазина от където пазаря . ама незнам допустимо ли е да го  хваля в форума
Та . дъно 
1.  JBL ProTemp b10  + JBL AquaBasis 2.5L+Еheimlav 2l
  грунд
2. Еheimlav 3l + Prodac Fondovivo 2.5kg + Aqua EL ZeoMax Plus 2L
финиш  по скоро за красота
3. кварц - 3-4-5л зависи  + Prodac Fondovivo 2.5kg
Идеята е ,,е след мнооооого години ще рестартирам пак и затова си позволих по различен грунд


Публикациите са слети: 05.05.2016 23:11

зеолита бил буфер за йони - може да не се изразявам правилно - Нов съм и чета много и може да чета грешното *dontknow*. Та зеолита приема ако има в повече желязо примерно и го отдава като има нужда . Ползва се в разсадници . пък и филтърен материал да маха амоняка в грунда ми се струва че би облекчил филтрацията.
Лавата се препоръчва в всички стаии  като основа  за да се развиват бактерии но не и като горен слой че пречи на корените .
А анубиасите са ми страшно красиви - ама искам и бързорастящо

Amev

Добре де а со2 за какво ще ти е ? Като на тази височина главно папрати , анубиаси , може би криптокорини и някой плаващи може да вървят както трябва. Аз на 50 см височина съм с 54 ватови с рефлектори и пак е мъка с "полянките"

evgeni200

Prodac Fondovivo 2.5kg е активен и JBL общо 7,5 литра
Зеолит не слагай

Размера на дъното е ?

Петър Василев

дъно 64/31 - височина 80 от които активна височина на водата 73  -лампите са влагоустойчиви и няма междинно стъкло - аквариума е изцяло стъклен
СО2 - за бързорастящите  - незнам четох че без него не може . Бързорастящи заради нитратите - а не дадавам по 20 лв на месец за смоли  . Нитратие за да имам повече риби . Повече  че съм с златни и цапат :))) И кръга се затваря

petko

А златните дали ще се спогаждат с бързорастящите. :-)

Amev

Ммм повечето бързорастящи , може и да бъдат опасани от златните ... Сложен казус е това ... Ама пробваш о това е ;)
Петко ти защо каза че октопуса няма да върви ? Заради светлината или заради златните ?
Комшито му давах октопус , гледа молинезии , хелери , плати , гупи .. И му го пасат яко.

evgeni200

Грунда за златни 100% инертен
Всичко бързорастящо ще е изядено

Почети още малко форума  *THUMBS UP*

Петър Василев

Кабомбата беше пасана и растеше  :-D и пак я ядяха и пак растеше - накрая я изхвърлих че не пусна корени и взе да гние
Не искам да правя изкуствен инкубатор - всеки в аквариума да яде каквото си иска - ако имат нужда да ядат трева - нека - те животинките знаят кое е полезно за тях. това не ме притеснява де .

А зеолит защо не  *NO*

Публикациите са слети: 05.05.2016 23:29

Деян  един от колегите ми е инженер химик . Ще проуча още въпроса с PH r КH  и ще се опитам в форчули да го представя  *THUMBS UP*

Amev

Друго за което се сещам нимфоидес сп тайван ... Расте доволно бързо , високо да търси светлина .. Ама дали ше го пасат..

petko

Цитат на: Amev - 05.05.2016 23:21

Петко ти защо каза че октопуса няма да върви ? Заради светлината или заради златните ?
Комшито му давах октопус , гледа молинезии , хелери , плати , гупи .. И му го пасат яко.
Заради светлината,но сега като спомена и златни и .... резултата е ясен.

Петър Василев

искам да пробвам - за растенията - както каза колегата Амев -
Все пак да създам хубава подложка - пък рибите / дано не става пак мор / може да ги сменя с тропически спокойни и с благ нрав гупи  ;-)

evgeni200

Златните решиха 3 страници писане  :-)
Зеолит никой не използва в грунд  :-)
Ах, да беше почнал с рибите

petko

Евгени ,той беше ги споменал още някъде в началото,но тогав коментирахме твърдостта.
Нека пробва,но с толкова активен грунд.

Цитат на: Amev - 05.05.2016 23:30
Друго за което се сещам нимфоидес сп тайван ... Расте доволно бързо , високо да търси светлина .. Ама дали ше го пасат..
Златните пасат всичко с меки листа. :-)

Amev

Оффтопик: Колега взимай буцефаландрии тогава .. Пък ако ги опасат , ще си ги нахранил скъпо ;)

Валиснерия , микрозоруми , анубиаси злачи и това е

evgeni200

Цитат на: petko - 05.05.2016 23:41

Нека пробва,но с толкова активен грунд.


За по активен грунд от златните не се сещам
Златните как ровят по добре в грунда нищо да няма

petko

Цитат на: Amev - 05.05.2016 23:44
Оффтопик: Колега взимай буцефаландрии тогава .. Пък ако ги опасат , ще си ги нахранил скъпо ;)

:-D
Тъкмо ще си оправдаят името.

Петър Василев

Колеги  мерси за помоща
Извод от въпроса
1. Без зеолит
2. Без коралов пясък
3. Активня субстрат кварц и лава за дъно
4.Не я мисля твърдста - хубава ми е - позволява и СО2 и охлюви
5. Златните . ще им пускам ток като се доближат до китките  :-D :-D :-D -  и това е май
*DRINK*

Публикациите са слети: 06.05.2016 10:18

евгени  защо не зеолит  пак да питам
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=137
виж последните  редове
Горен слой подреден по качество:

- ADA Aqua Soil или алтернатива Profile/Turface или Akadama

- смес пясък 2-5мм с природен или модифициран зеолит ZeoPro™, EcoSand (около 20

- смес пясък 2-5 мм с диатомит DiaHydro (около 20

- смес пясък и лава
защо  се отрича като материал

evgeni200

Зеолита е много видове ако не е правилния става изключително лошо.
Ако зеолита е хубаво нещо ще се използва в грунда и извън България, като има вариант аз да съм пропуснал някои аквариум от чужд форум.
Много неща не са ти ясни и предлагам да прочетеш още малко време статий от форума  *THUMBS UP*

Сложи напълно инертен грунд подложка се слага в растителен аквариум с бързо развитие на растенията.
Дълбочината ти на аквариума почти изключва бързорастящи растения.

Опитваш се да събереш много несъвместими неща и резултата дано не те разочарова

Similar topics (5)

58794

Публикации: 13
Прегледи: 4165

25861

Публикации: 15
Прегледи: 7398

50099

Публикации: 21
Прегледи: 7033

28398

Публикации: 7
Прегледи: 3289