• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Относно карбонатната твърдост

Започната от Петър Василев, 05.05.2016 16:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Петър Василев

Привет
Как  без  химии  мога да покача  карбонатната твърдост на водата по естествен начин.
имаше статии че мрамора  не е добър за аквариум, че варивика се разпада.
Има ли някъкъв филтърен пълнеж или някакъв естествен материал който  без да го мисля и сменям да си действа .
Мисля си с натрошени миди дали ще стане - ама гадая
Поздрави

Amev

Аз си мисля за коралов пясък... Някъде имаше такова нещо във филтъра за аквариум с африкански цихлиди.

gebo777

Варовикът се разпада, точно защото се разтваря във водата, повишавайки така карбонатната твърдост. Малко обикновен чакъл от някой строеж ще свърши чудна работа, особено ако се натроши на ситно. Кораловият пясък върши още по-добра работа - той е почти чист варовик, с много малко други примеси, освен това е много ситен, което означава голяма контактна повърхност. Само че излиза по-скъпо...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Петър Василев

по скъпо от това ли
http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?page=search&search_text=Ferplast_BluCalcium_1kg&product=Ferplast_BluCalcium_1kg&n=1
ако е вечно бих си го взел  ама знам ли  *CRAZY*

Публикациите са слети: 05.05.2016 18:49

Не бях чувал за коралов пясък - ще разпитам местните магазини - дано да намеря
Но филтрирам  през  него   или просто го слагам в грунда??

Amev

Какво ще гледаш ,че искаш да вдигаш твърдоста ? По голям е проблема с намаляването и ;) повечето за това се борим ..

Деян

Както си прецениш. Ако филтрираш през него силно увеличаваш дифузията, значи по-бързо ще ти се вдига твърдостта, но и може рязко да ти падне дебитът на филтъра (зависи как го замислиш конструктивно, разбира се  :-) ). Ако го сложиш за дъно активен ще е повърхностният му слой, но имайки предвид че в аквариум водата се движи а не е застояла пак ще има добра дифузия. Ако ти харесва как изглежда може да си го ползваш за грунд.  :-)
Пример: http://www.tropicalfishsite.com/wp-content/uploads/2013/08/P1040422-1024x576.jpg

gebo777

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 18:47
ако е вечно бих си го взел

Като говорим за вдигане на карбонатната твърдост, няма нищо вечно - тя се вдига точно чрез разтварянето на съответния материал във водата. Но все пак става въпрос за разтваряне в продължение на месеци, ако не и години - не е като да си разбъркаш захарта в кафето...:)
В този смисъл не е и особено скъпо - ако не се лъжа, кораловият пясък е към 5-6 лв за килограм...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

danielm

Малко корали в канистер вършат перфектна работа.

Петър Василев

Ами  то ... купиш мангров корен  и оп - от магазина казаха че парви водата мека. Най новото било листа от кетапа- антибактериални - ама видиш ли  прави водата мека. Слагаш активен грунд - в него торф и водата става мека. Решаваш да наториш - пак торф- съответно  водата омеква. Решаваш  да слагаш СО2 и изведнъж почва да се гони минимум на карбонатната твърдост щото  видиш ли водата става много мека  *CRAZY*. Всички по големи филми продават филтърен пълнеж за омекване . Да ама за твърдост ...
Аз затова сложих мрамор - хем ккрасив  хем икономисах грунд с едни големи обли бели камъни .хем не се разпада хем прави водата твърда - и сега всичко мии е ок.
Е пишеше  че мрамора предизвиква арсенова болест. може би - не ми се рискува  не съм химик . И таз събота целия мармор ще изчезне :-) и ще се появи субстрата на JBL за дъно - с торф естествено . Затова  питам как да си компенсирам твърдостта . А и бъдещите ми охлюви пише че искат минимум 10 твърдост ;-)
Благодаря - май кораловия пясък за грунд ще е идеално решение  *DRINK*

Amev

Добре де , защо ти е торф за подложка ... Има къде къде по добри и по хранително подложки които не умекотяват водата .. И не я прават жълта. Пък ако ще гледаш растения , по добре е мека вода. Вкарай ни малко в час какво ще гледаш де

petko

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 20:42
Ами  то ... купиш мангров корен  и оп - от магазина казаха че парви водата мека. Най новото било листа от кетапа- антибактериални - ама видиш ли  прави водата мека. Решаваш да наториш - пак торф- съответно  водата омеква.
Де да беше така.Нищо от изброеното не омекотява водата. :-)
Добре де каква карбонатна имаш и колко искаш да стане.
Гледам си от Пловдив ,а там до колкото знам си е твърда водата.

Деян

Хммм, интересно ми е точно как парче дърво ще омекоти водата... тя е твърда заради наличието на калциеви/магнезиеви йони и някои разтворени сулфати. Да подкисели - да, съгласен съм, но ми е много любопитно как пък би омекотило вода, освен ако не действа на йонообменен принцип...   *NO*
Може пък и аз да бъркам.

Петър Василев

JBL AquaBasis 2.5L  това  ще слагам - обаче в това има  цитирам  "Селектиран естествен торф, който предлага среда като хумус с леко киселиннен характер (киселинни pH нива) предоставя лесно достъпни полезните съставки за растенията".
Има една страхотна статя за грунда . май в този форум я четох . Съставките  са торф, лава и активни субстанции. Естествено препоръчват дънен нагревател= циркулация на водата - значи не само корените ще са в "кисела" среда Варианта на Prodac - хумус с торф и порести гранули .......все е торф. Даже да не я искам  все това е .Имам мангров корен 3 кг - водата пожълтеня . ..... и сега  с кварцово дъно - разбирай инертен материал /ни приема ни предава :-)/ с поне 10-11 кг мраморни късове навсякъде , само с   корена  без торове  и химикали съм в долните нива на твърдост и PH -а уж пловдивскта вода е твърда
Какво ще гледам - камобма и анубиас и ексодурас май беше . Първата кабомба изгни -не се вкорени в кварца и сега ще сложа хранителна субстнация. видях че расте по бързо отколкото златните я гризат  :-D. Искам нещо бързорастящо да яде нтратите . Сега искам да махна мрамора - да сложа  както добре ми казахте  *DRINK* коралов пясък  и да си оставя статуквото - Че после като слагам СО2  да не мисля тепърва как да качвам твърдоста . Аз не си представям събота кака ще се справя  че не е малка аквата а и е нестандартна като размер- и хич няма да искам после да я пипам.
Понеделник ще пусна снимки да се посмеете  :-D

Публикациите са слети: 05.05.2016 21:33

Е то подкиселяването  и омекотяване - влиае на РH - значи и на твърдоста - те са като дупе и гащи  :-). Пък да не бъркам

evgeni200

Коралов пясък и аквариумни растения!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Първо бъди наясно точно кое искаш да гледаш

petko

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 21:29
долните нива на твърдост и PH -а уж пловдивскта вода е твърда


Публикациите са слети: 05.05.2016г 21:09ч

Е то подкиселяването  и омекотяване - влиае на РH - значи и на твърдоста - те са като дупе и гащи  :-). Пък да не бъркам

Мнооого бъркаш.

Говори ми в цифри ,колко е твърдостта,ако си я мерил или съдиш по PH,а то колко е.

Торфа влияе на РН малко ,но не и на твърдостта.

Similar topics (5)

28398

Публикации: 7
Прегледи: 3288

57159

Публикации: 1
Прегледи: 1429

58794

Публикации: 13
Прегледи: 4052

25861

Публикации: 15
Прегледи: 7355

50099

Публикации: 21
Прегледи: 6990