• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 11:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Относно карбонатната твърдост

Започната от Петър Василев, 05.05.2016 16:01

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Петър Василев

Растения искам да гледам  :-)
цитат "Ако приключвате с четенето на тази част от дискусията и помните само, че карбонатната твърдост е способността на pH да противостои на спадане, а не просто високо pH, значи сте разбрали нещо много важно."
е това  е де - стабилно ниво на PH - значи висока карбонатна твърдост - значи варовик ?
къде греша

Публикациите са слети: 05.05.2016 21:46

Работя с бързите тестова не JBL
GH - между 7 и 14
KH - 6d
ph  7,2
това е с много мрамор вътре който ще изчезне сега

petko

Цитат на: Петър Василев - 05.05.2016 21:42
Растения искам да гледам  :-)
цитат "Ако приключвате с четенето на тази част от дискусията и помните само, че карбонатната твърдост е способността на pH да противостои на спадане, а не просто високо pH, значи сте разбрали нещо много важно."
е това  е де - стабилно ниво на PH - значи висока карбонатна твърдост - значи варовик ?
къде греша
Стабилно ниво на РН не означава висока карбонатна твърдост.
Тълкуваш го точно на 180 градуса.

Петър Василев

Тоест  всичко е ок - и да не правя нищо - махам мрамора и стадартен грунд по статията  с субстрата и прочие. И няма да има проблем 

petko

Сега видях тестовете,ако са верни карбонатната ти е идеална,но ми се струва ,че реално ти е по-висока.

Amev

Аз мога да ти предложа едно растение което яде стабилно нитрат , погостемон октопус. Срещу синдикалния имаха , ако нямат вече , следващото кастрене ще ти пратя.
Това за корена ... Няма такова нещо , просто изпуска танини от които пожълтява водата (както при торфа) ама чак да я омекотява ...
А за охлювите които искаш (предполагам тези за които ме пита) в пловдивската вода ще им е перфектно , само с температурата на златните няма да се разберат.

Пс: ако тестовете са ти от старите (сравняваш на кутийката) горе долу са добре , ако са от новите с смартфона не вярвай на пх , кх и со2 - лъжат доста

Петър Василев

Може би не се изразявам правилно - под твърда вода  имам предвид само КН
А съм чел това  написано е на човешки език  "Карбонатът е много нестабилен йон. Той изпитва непреодолимо желание да се закача за водородните катиони. Докато си плува наоколо в йонната супа, той внезапно се блъска в H+ йон. Когато се блъсне достатъчно пъти в някой такъв, той започва да ги привлича и задържа само за частица от секундата. Ако в даден момент се получи така, че има задържани два H+ йона едновременно, цялата тая работа се превръща в H2CO3, която пък се нарича въглена киселина. Въглената киселина след това отново се разпада, но не на тези йони, от които е произлязла. Двата H+ йони ще принудят единия от трите O- йона да напусне групичката и да формира с тях нова молекула. Тези атоми се превръщат в сравнително по-стабилната H2O молекула и зарязват другите три, които пък стават CO2. Добре де, това вече трябва да е въглероден диоксид (или двуокис постарому), което пък е друга доста стабилна молекула. Така нестабилният карбонат и още по-нестабилните H+ катиони си намериха нещо, което повече им харесва.


За нещастие това елиминира два H+ катиона от водата, което пък от своя страна кара равновесието между H+ и OH- във водата да се измести в полза на OH- анионите. Това пък от своя страна покачва pH.


Колкото по-ниско пада pH, толкова повече се приближава до онази точка, която ще обозначи възникването на равновесие между H+ катионите и карбоната (CО3 ). Ако добавите още киселина отвъд тази точка, като така повишите концентрацията на водородни катиони, ще предизвикате по-чести сблъсъци между карбоната и H+ йоните, а това пък ще причини по-чести взаимодействия между тях, като така отново ще се постигне равновесие. Това ще спре вашето pH от спадане до момента, в който не намалите достатъчно концентрацията на карбонат.


Ако добавим към алкална (или основна) вода много карбонат, pH ще се покачи, но това не е свързано пряко с нивото на карбоната. То е свързано със съотношението на H+ към OH- йони. CО3- ще реагира с H+ йоните, като ги елиминира. Това пък ще причини разпад на повече H2O молекули на H+ и OH- йони. Поради това, че вече има известно количество OH- йони, това пък ще измести pH нагоре и ще направи водата основна."

Публикациите са слети: 05.05.2016 22:05

Старите с кутийката  :-) - на смартфона ич не вярвам.
Амеv мерси за растението  ще го потърся  като му знам и името вече  *DRINK*- Имаш предвид аквамания ли  . Там ако уцеля правилня младеж помага много  но май по рядко ходи
Добре  експертите се изказаха - забравям кораловия пясък
Притеснява ме само че сега мрамора влияе  а после като го да не се променят показателите - и на мен така си ми харесват сега

petko

Това пък къде го прочете.Това не е написано на човешки език.Омотах се докато го чета. :-)

Amev

Точно там , а за "младежа" .. Само ще се усмихна ;) ама и "другия" понякога е добре ... Рядко ама съм го хващал в такива фази ;)

evgeni200

Грешиш много - добавяш  киселини и варовик заедно  :-) или едното или другото  *THUMBS UP*


evgeni200

Пак да напиша - искаш две неща които се неутрализат едно друго

Деян

Получи се много интересна химическа дискусия и ми доставя истинско удоволствие. Само нещо да вметна относно текста, който колегата цитира - H2CO3 е официално известна като въглеродна киселина. Тъй като авторът я е написал като въглена киселина или превежда дословно от руски (У́гольная кислота́), което е добър вариант защото руснаците имат жестока химическа школа, или използва старата номенклатура отпреди 30 години, което не говори добре за обновяването на познанията.  :-)

Още малко размисли.

Въглеродната киселина се формира при излишък на CO2 във вода, независимо дали е разтворен от атмосферата или получен в следствие на произтекъл във водата химически процес. Тая киселинка обаче не е грам стабилна и се разпада на карбонати и хидрокарбонати. Това ми се струва е точно обратното на горенаписаното.   *DRINK*

Петър Василев

затова искам съвет
киселината все я добавям - избор нямам- всички хумуси и прочие се киселинни
а аквариума ми е дълбок 80 см - затова казах че ще се смеете като го видите  :-D  - Та не мога да си позволя да го преподреждам при грешка. та аз сега се качвам на стол да бръкна вътре  *CRAZY*
Извод  - махм всичко
слагам субстрат на aqva + На jbl - купъл съм си 5 л лава , 6 л продак грунд , мисля 2 л зеолит да сложа , 3-5 л от кварцовия ми пясък сега стария   и това е  . - и съм готов да гледам растението на колегата Амеv и моите  бавнорастящи анубиаси барабар с рибоците
и няма да ми  се променят горните показатели от тестовете  /то затова беше и тема те  :-)/  -ако е така - ок съм

petko

Растението ,което ти каза Амев няма да вирее в този аквариум.
По добре роголистник.

evgeni200

Ах, 3-5 литра затискат около 20 литра активен грунд

Similar topics (5)

28398

Публикации: 7
Прегледи: 3289

57159

Публикации: 1
Прегледи: 1435

58794

Публикации: 13
Прегледи: 4165

25861

Публикации: 15
Прегледи: 7398