• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:37

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

ПОМОЩ - Грешка при стартиране на аквариум

Започната от lusi_m12, 11.06.2018 12:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

lusi_m12

Здравейте,съвсем нови сме в акваристиката и имаме нужда от доста помощ.
Направихме грешката преди да се информираме да купим аквариум,нагревател,препарати,изкуствени растения и всичките му там джвъчки,които са необходими за стартиране на един аквариум. Всичко беше по препоръка на служителите в зоомагазина,като смея да твърдя не да се опитвали да ни "набутат" излишни неща,даже напротив.
Само дето ние като не разбираме се доверихме на тяхната преценка относно хронологията по заселването на аквариума и сега си сърбаме попарата.
Сложихме грунда,декорирахме,сипахме водата и препаратите,които са Sera aquatan и Sera nitrivec,и изчакахме 24ч (доста малко) преди да пуснем рибките. Те са 2 плати,2 гупи и 2 анцитруса.
Вече 10 дни си живеят вътре,но забелязвам някои неща,които ме притесняват и не ми се иска моето невежество да отведе рибоците в Рая.
1. Платите постоянно правят тигели по едното стъкло на аквариума,сякаш се опитват да се търкат в него.
2. Гупите стоят до повърхността на водата и изглеждат все едно няма грам живот в тях.
Аквариума е с вградена помпа 600л/ч,по четеното мисля,че филтъра се води външен,т.е сложихме гъба и вата под капака на аквариума,където има една бяла пръчка,от която тече вода (може би вие я наричател флейта?! ) Само не мога да схвана колко литра е самият аквариум,защото ни го продадоха за 60л,а по размерите му (60*30*48-40 без капака)излиза,че е повече.
Храним рибките със Sera vipagran сутрин и вечер,като им разделяме една порция.
Ясно е,че сме направили грешки,но искаме да ги поправим,затова се обръщам към Вас за помощ.
1. Как да процедираме с водата? Да сменяваме ли седмично 1/3 с престояла вода,или да изчакаме някакво време без смяна,за да се стабилизират нещата?
2. Има ли някакъв вид растения,които стават за отглеждане от хора без никакъв опит?
3. Колко часа на ден да пускаме осветлението?
4. На какво може да се дължи поведението на рибките? И как да им помогнем ,ако има такъв вариант?
Предварително Ви блгодаря много за вниманието и отделеното време.
Хубава и успешна седмица.


nicco

Здравейте ще се опитам да ви дам общи насоки:
1.Прочетете за азотния цикъл и стартиране на аквариум
2.Роголистник,валиснерия
3.Ако няма растения само когато го гледате, по-малко ще зеленясват стъклата.Ако има 9ч. примерно.
4.Най-успешно стартирането на аквариум се подпомага с използването на филтърен материал,грунд или камъни от стабилизиран аквариум ако има откъде да намерите.Поне месец не добавяйте нови риби и хранете по-малко веднъж на ден.
Успех!
200l. Victoria
240l. Malawi Mbuna
320l. Placidocromis,Aunocara

lusi_m12

Мерси за препоръките
От това,което прочетох за азотния цикъл тук :
"Размножаването им ще се ускори(ще стане за 2 седмици), ако пуснете в аквариума няколко рибки – примерно 1/10 от всички, които възнамерявате да гледате в него. Те ще набавят храна на бактериите.

В магазините се продават специални препарати, съдържащи живи нитрифициращи бактерии. Те са много удобен начин за зацикляне на цикъла и съкращават времето на чакане на няколко дни (примерно 4-5). Не гледайте какво пише на опаковката на тия препарати (пише 24 часа) – заложете на сигурно и изчакайте повече."
По пътя на логиката стигам до извода,че нещата не са чак толкова зле.
И пак не разбрах какво да правим с водата аквариума е на 10 дни и не сме пипали водата,това трябва ли да ни притеснява?
Мерси предварително

Публикациите са слети: 11.06.2018 22:34

Току що направих тестове на водата .... направо ми се доплака 🤭😰 Ще прикача снимки на резултатите и ще помоля за помощ.
https://s33.postimg.cc/kmpnp8d4f/51766_B00-9366-4_D63-_BE14-6_AC1545_F8420.png

wire

С мишката дайте най-вдясно на сайта, ще се появи меню, там има ЧЗВ, прочетете всяка статия - стартиране, грунд, хранене, смяна на водата и т.н.
Който ви е продал изкуствени растения и цветни камъни, не може да се каже, че разбира въобще нещо от акваристика *MODERATOR*
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

lusi_m12

Толкова горчиво съжаляваме и двамата с мъжа ми,че не е истина. Подлагаме горките рибки на някакви експерименти ... Да ги извадим ли от тази вода ?!?

vmax

Нямам опит с аквариуми, но според мен единственото притеснително в теста са нитритите и те са най-вероятно заради все още не напълно функциониращият азотен цикъл.  Хлор не вярвам да имаш във водата, щом е на 10 дни и не е сменяна с чешмяна, тоест този показател можеш да го игнорираш. Ниската стойност на общата твърдост в момента не вярвам да е сериозен проблем, тоест няма място за паника. Слагането на нитрифициращи бактерии ще ускорят процеса на затварянето на азотният цикъл.

lusi_m12

Цитат на: vmax - 12.06.2018 00:28
Нямам опит с аквариуми, но според мен единственото притеснително в теста са нитритите и те са най-вероятно заради все още не напълно функциониращият азотен цикъл.  Хлор не вярвам да имаш във водата, щом е на 10 дни и не е сменяна с чешмяна, тоест този показател можеш да го игнорираш. Ниската стойност на общата твърдост в момента не вярвам да е сериозен проблем, тоест няма място за паника. Слагането на нитрифициращи бактерии ще ускорят процеса на затварянето на азотният цикъл.

Ако сложа препарат докато рибките са вътре ще им навреди ли ?
Разполагам с препарат на Сера - Нитровек
Също забравих да спомена нещо,в Петък срещу Събота през нощта нямаше ток 3-4 часа,дали това е оказало някакво влиание ?
Сложих препаратите с които разполагам,изчаках малко и сега ново 20 ... Твърдоста на водата е скочила,но пак е в червеното. За сметка на това другите стойности са се нормализирали. Прилагам и снимка.
https://s33.postimg.cc/lg7beyhr3/1_AFD4_B40-_E414-4113-_A84_E-39026_E34_F34_F.png

NO CARRIER

А какъв е този тест за водата?

Твърдостта си е в нормални граници. Сера нитривек ще ускори затварянето на цикъла, но няма да пречисти водата. Не им се притеснявайте на рибките.

Най-важното - не прекалявяйте с храната!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

lusi_m12

Теста е на JBL . Въпросът беше да се закърпи някак положението добтази сутрин,за да мога да отида до зоомагазина и да взема,ако е необходимо други тестове или не знам и аз какво. Сънувах рибки цяла нощ ...

wire

Не купувай тестове, а грунд и растения. Сложи рибките в един леген с вода от аквариума, останалата налей някъде(бутилки от минерална вода или леген), сложи филтърът да върти водата там, махни всичко изкуствено и оцветено, сложи новия грунд(премит) и забоди 5-6 бързо растящи и лесни за гледане китки, може и повече(във форума има хора, които продават такива), върни водата, рибките и техниката. Рибките са свикнали с тази вода и ще се стресират по-малко.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

lusi_m12

Цитат на: wire - 12.06.2018 13:39
Не купувай тестове, а грунд и растения. Сложи рибките в един леген с вода от аквариума, останалата налей някъде(бутилки от минерална вода или леген), сложи филтърът да върти водата там, махни всичко изкуствено и оцветено, сложи новия грунд(премит) и забоди 5-6 бързо растящи и лесни за гледане китки, може и повече(във форума има хора, които продават такива), върни водата, рибките и техниката. Рибките са свикнали с тази вода и ще се стресират по-малко.
А да сменим ли част от водата или не ?
Една гупа вече умря  :-(
Какъв грунд да вземем? Някакви препоръки ?

wire

Да, водата се сменя 20-30% на 3-4 дни първите 2 седмици. Грунд от кварцови пясъци в Горубляне, фракция 1-3, 2-4 или 3-5мм, речен чакъл или кварцов пясък.
Така и не се разбра какъв е филтърът и какво е осветлението. Ако аквариумът има марка, това също ще помогне. Или снимки.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

lusi_m12

Аквариума е RS 600B,не съм запозната какъв е филтъра,съвсем невежа съм в това начинание. Ще приложа снимки.




wire

По тази бялата тръбичка, която изглежда вие да сте я сложили, ако няма дупки и не тече вода върху ватата и гъбата, значи нямате филтър, а само помпа, която върти водата. При всички положения я махнете  и оставете водата да минава през филтърната медия. Този аквариум няма ли упътване?
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

lusi_m12

Цитат на: wire - 12.06.2018 23:40
По тази бялата тръбичка, която изглежда вие да сте я сложили, ако няма дупки и не тече вода върху ватата и гъбата, значи нямате филтър, а само помпа, която върти водата. При всички положения я махнете  и оставете водата да минава през филтърната медия. Този аквариум няма ли упътване?
Има дупки по тръбичката и тече вода от нея. Не сме я слагали ние вървеше си с аквариума,и не нямаше упътване към него.

Similar topics (5)

27344

Публикации: 30
Прегледи: 8541

57976

Публикации: 7
Прегледи: 2053

57882

Публикации: 6
Прегледи: 2179

39164

Започната от ivanchoy_mk


Публикации: 17
Прегледи: 6648

50247

Публикации: 3
Прегледи: 2420