• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 16:35

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтър и стерилизатор с UV лампа

Започната от viki127, 11.06.2013 22:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

viki127

Здравейте,
от около две години имаме аквариум 120 литра и за пръв път от около месец имаме ужасен проблем с цъфтене на водата.  :-( В момента водата е ужасно зелена.  :-(
Обмисляме варианта да си купим стерилизатор с UV лампа, тъй като методите с памука във филтъра не дава никакъв ефект, поне за сега. Опитвам от три дни, но не виждам промяна. Въпросът ми е - в момента аквариума е с филтър блулейв 05, като купим стерилизатора, трябва ли да махнем другия филтър или трябва да ги оставим и двете машинки да работят едновременно в аквариума.

asito


Caxapa

Потърсете приччината за цъфтенето на водата и го премахнете. Не се опитвайте да  натрупвате допълнителни проблеми в аквариума. От снимката в профила  ми се струва, че аквариума е аранжиран с изкуствени -пласмасови растения. За повече критики се въздържам. Предполагам осветлението е над 10 часа на ден.  Ако дадете подробна информация по обслужване на аквариума-смяна на вода, поддръжка/седмечен, месечен  и прочие профилактичен преглед/ ще се види грешката от която се е получил проблем в него. Има една таблица- проформа която се попълва за състоянието на риби  и като цяло на аквариума. В раздел Болести   ще я откриете. Попълнете коректно за да може колегите които четат да дадт препоръки и мнение.

dok70

Как го постигате това цъфтене бе, аз се мъча да "цъфне" при подрастващи живородки и не успявам!?! :-P
Гледам липсват живи растения, ами то проблема ви е никакъв! Гасите осветлението, завивате аквариума с "юрган" ;-) за 5 дни, филтрация на макс, без хранене и накрая номера с памука! *DRINK*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

viki127

Дата на стартиране на аквариума: май 2011
Обем на аквариума: 120 литра
Височина:47 см

Вода:
pH: 6.5
Температура: 23-24 градуса
Сменям по 30 литра на всеки 14 дни.
При смяната: Водата е от чешмата направо. Водата е с температура  23-24 градуса. При всяка сменя на водата добавям пропорционално стабилизатор за вода.

Филтрация:
Аераторна помпа (без гъба):
Аераторна помпа (с гъба):
Вътрешен филтър л/ч: вътрешен филтър блулейв 05
Външен филтър л/ч:
Система за СО2:

Филтрите работят(непрекъснато).

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
преди повече от месец сменихме изцяло консумативите на филтъра.

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: sera aquatan - стабилизатор за вода и като забелязах проблема с помътняването на водата Algol за решаване на проблеми с вредни водорасли (без ефект)

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 4 скаларии, 4 тигрови барбуси, 2 златисти трихогастера, 1 хелер, 1 мъжка бета, 2 вишневи барбуси (за тези не съм сигурна,че така се казват, малки червени рибки)  и 4-ри сомчета
Млади риби(видове, брой): няма
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): няма

Храна:
Видове храна: tetra pro color
Колко често храните рибките си: един път на ден
За колко време рибките изяждат порциите си: 3-4 мин

Растения: пластвмасови 5 бр.
Колко % от дъното е засадено с растения:
Колко % са бързо растящи:
Колко са плуващи:

Грунд:
Дебелина на дъното: 4-5 см не мога да преценя точно
Размер на камъчетата: от 1 см. до по малко от половин см. бели и сини

Осветление: 2 пури по 24 w,  аквариума не е изложен на пряка слънчева светлина, лампите светят 2 часа преди обед  и 2 часа вечер, докато заспива дъщеря ми, тъй като това е нейно изискване, за да се приспива  :-)

Състоянието на аквариума може да видите на снимката, а изкуствените растения съм ги извадила, след като започна проблема с позеленяването на водата.

IMG]http://i43.tinypic.com/dpio07.jpg[/IMG]

trupai

Не е проблем, че има изкуствени растения в аквариума, а че няма естествени. Рибите са много за този обем, а изобщо не искам да коментирам как са подбрани като видове. Смените на вода са прекалено редки, а количеството вода, което се подменя е много малко. За да се оправи ситуацията са нужни коренни промени в начина на поддръжка на аквариума. Тогава няма да има нужда от УВ стерилизатор.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

asito


dok70

Стабилизаторите са пълна пуфня, но като имате излишни манги... :-[  Направете това дето съм писал по-горе! Има проблем и с грунда, с този каманяк няма да се оправят нещата. Вече има натрупани мизерии. Пясък 3-4 мм е екстра. Следват чести смени за да се стабилизира аквариума, а най-добре при първата смяна да добавите вода от стар стабилен и здрав аквариум! *THUMBS UP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

Similar topics (5)

51051

Публикации: 3
Прегледи: 2521

57451

Публикации: 5
Прегледи: 2266

59495

Публикации: 8
Прегледи: 3561

45086

Публикации: 6
Прегледи: 3699

58814

Публикации: 5
Прегледи: 3580