• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 17:05

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Златната ми рибка е болна :(

Започната от karerina, 28.07.2011 19:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

karerina

Здравейте,
Горе-долу от около 2 години си отглеждам 2 златни рибки. Скоро разбрах, че условията в които ги отглеждам не са много подходящи(заради размера на аквариума), но до този момент не съм имала проблеми с тях. От 4 дни едната рибка видимо не изглежда добре, стана много ленива и стой постоянно на дъното на аквариума. Външни белези няма. От вчера положението й се влоши вече почти лежи на дъното и не мърда, дори гръбнакът й се е изкривил. Днес я заведох във ветеринарна клиника, но там не успяха да ми помогнат. Звънях на други 2, но резултата беше почти същия. От едната клиника ме посъветваха да взема бактопур на таблетки и да опитам лечение с него. Четох доста из форумите, но не успях да открия някакви съвети за лечение, като изключим смяната на аквариума.
Ще съм ви много благодарна ако можете да ми помогнете.
Ето и усповията в които ги отглеждам:

Обем на аквариума: 10 литра.
Дъното е покрито с камъчета.
Осветление: не.
Филтрация:
Аераторна помпа (без гъба)
Дата на стартиране на аквариума: 19.09.2009
Използвани препарати през последните 45 дни: Tetra aqua safe
Храна:
Тетра суха за златни риби
Колко често храните рибките си: 2 пъти, но по малко
За колко време рибките изяждат порциите си: 2-3 минути
Растения: изкуствени
Риби: 2
Нови риби през последните 20 дни: не
Смяна на водата: веднъж на 1-2 седмици (от скоро на части, преди това изцяло)

Bolta

Здравей!
Според мен , проблема се дължи на амонячно натравяне, но не съм сигурен.
Стигам до този извод, от това че рядко сменяш вода....интервал от 2 седмици е много време, особено за такова малко аквариумче и то с 2 златни в него.
Ако можеш направи снимка на рибката и колегите ще се отзоват. Ако е болест, предполагам, че ще я разпознаят, ако снимката е читава де.
Все пак съвета ми е да сменяш по-често вода. Даже на този етап спри да храниш рибките и сменяй през ден по 20-25% вода.
А, каква ти е точно филтрацията, че не ми стана ясно? Температурата на водата също не си споменала.

ico

Според мен е от прекалено висока температура, а за крайно мизерните условия... Те не са се променили въпреки изчетеното за изискванията на рибите. В случая не е безхаберие, ами направо садизъм...
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

salamandar

Ако негреша това е жена,и искам да кажа че девойката е написала че ги гледа от 2г и до сега е нямало проблем.А наскоро е прочела че условията са неподходящи и мисля че ще вземе впредвид тези фактори и ще се погрижи да подобри живота на рибите си.Така че немисля че става дума за садизъм,просто късно е прочела.
По-скоро съм съгласен с Bolta,и найстина трябва по-често са се сменя водата,понеже златните много цапат,и поне един път в седмицата трябва да ги държи гладни.А ако успе да им осигури поне най-малко 40л аквариум,мисля че ще се подобрят условията им.

karerina

Това е снимка на рибката в сегашното й състояние :(
Температурата наистина е по-висока от необходимото(около 26 градуса) и затова от 2 седмици  насам се опитвам да ги разхлаждам като им сменям водата(около1/3 от нея) с по-хладка и се чудя дали може да е заради това. Макар, че внимавам да не свалям градусите прекалено рязко.

П.П.  Работя по-въпроса за подобрение на условията им (не съм садистка), но все пак ми е необходимо малко време. И не разбирам защо ако условията са били толкова лоши как рибките си живееха (видимо) щастливи до сега.
: 28.07.2011г 21:09ч

salamandar

Тая рибка много странно е застанала,така килната настрани.Бих те посъветвал да махнеш рапаните защото качват твърдостта на водата.Прочети това мисля че ще ти е от полза:http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=60

Bolta

karerina, те златните някои хора и в сфери ги гледат и пак живеят, но това живот ли е! *dontknow*
Не искам да те упреквам или да си налагам мнението, но аз лично бих им осигурил по-голям дом!
Иначе преди време съм правил същата грешка, която ти правиш, макар и несъзнателно. Гледах 8 или 9 златни в аквариум 54 литра.....струваше ми се доста голям, може би заради дължината му. Беше 70см. дълъг. След малко четене във форума, установих че ще им отеснее много скоро и реших да ги махна, защото нямаше вече място за по-голям аквариум.
А и от снимката грунда ми се вижда едър. Ако е така те съветвам да го смениш, но не мога да кажа с каква фракция, защото съм чел разногласия спрямо големината, а златните имат навика да поглъщат камъчета.
При едър грунд се събира голямо количество органика, което пада между камъчетата на дъното и няма как да се сифонира/почиства.  Аз бях с едри камъчета. Не искам да ти обяснявам какво стана, когато махнах златните и започнах да чистя аквариума. :-! Иначе и при мен си живееха няколко месеца и видимо нямаха никакви проблеми.
А, относно рибката, според мен е пътник, дано да греша!

karerina

Bolta, благодаря за съветите ще се постарая да ги изпълня. Като за начало скоро ще ги преместя в по-голям аквариум.
Силно се надявам да не си прав за рибката ми, в момента съм сложила в аквариума таблетка бактопур и се надявам да има подобрение. *dontknow*

paolo6481

А филтъра е просто задължителен.Защото останах с впечатлението че няма филтър.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Здравков

Цитат на: paolo6481 - 28.07.2011 23:42
А филтъра е просто задължителен.Защото останах с впечатлението че няма филтър.
На една от снимките се вижда вътрешен филтър.
Ще ти дам съвет, като си вземеш аквариум, гледай да осигориш най-малко 20-25 литра на рибка ако искаш да се развиват добре.
И още нещо, според мен грунта на аквариум с златни рибки трябва да е по-едър за да се сифонира по-лесно и рибките да не поглъщат камъни.

iek

По-скоро 80л за първата и по 40л за всяка следваща.

karerina

Рибката ми почина :'(
Втората ми остава сама, дали ще е проблем да си живее сама (не искам да взимам заместител  на другата)?

Bolta

Цитат на: karerina - 29.07.2011 19:06
...дали ще е проблем да си живее сама...
Няма да е проблем да живее сама, но те съветвам при първа възможност, да и вземеш по-голям аквариум.

Similar topics (5)

50979

Започната от Memento


Публикации: 3
Прегледи: 1593

25981

Публикации: 14
Прегледи: 10651

58063

Започната от delta14betta


Публикации: 9
Прегледи: 2735

38794

Публикации: 21
Прегледи: 8398

57120

Публикации: 3
Прегледи: 1944