• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Златна рибка - информация и съвет

Започната от Р, 14.12.2016 00:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Р

Здравейте!

Моля за съвет.

Започвам с обща информация за аквариума:

- 40 литра, 27 градуса на водата, с филтър, помпичка и нагревател
- 1 златна рибка и 2 сомчета
- гледам ги от около 3 месеца, а предишният им собственик ги има от около година и половина
- на две седмици сменям 20-30 % от водата, на около месец и половина го почиствам основно.
- Гледам храната да не е прекалено еднообразна. В момента ги храня с храна за златни рибки (на люспи), чернодробна и храна за сомчета (на таблетки), като ги сменям.
- Храня ги веднъж на ден, като на седмица-10 дни ги оставям за ден-два без храна.

Този месец се забавих с последната смяна на водата и аквариумът се беше замързил повече. Преди четири дни направих последното основно почистване, като добавих и нов пясък в аквариума (преварен преди това и надявам се, достатъчно голям, за да не го погълне златната рибка...).

Днес сутринта забелязахме изпъкнало образувание в долната дясна част на корема на златната рибка. Тази вечер ми прави впечатление, че мястото около изпъкналостта е с по-тъмен цвят. Златната ми рибка е тъмна (като покрита с патина), но точно в коментираната област в момента има черно петно.

Иначе е активна. Храни си се. Като прахосмукачка е. Гръбната перка е изправена. Не забелязвам промяна в поведението й.

Моля за съвет какво да правя. Дали някой от Вас е имал подобен проблем и как е най-добре да процедирам в момента?

Четейки из вече съществуващите теми не смея да прибягвам веднага към медикаменти. Ще сменям редовно водата и няколко дни няма да ги храня. Но колко време да действам така и какви последващи действия да предприема?

Четейки за болестите, по симптомите, които са видими към момента ми прилича на Ихтиофоноза, което много ме плаши.

Ще бъда благодарна ако ме насочите.


Деян

С каква храна я храниш? Също един съвет, златните рибоци са студенолюбиви, намали температурата до към 22-23 градуса.  :-)

Р

Здравейте!

Благодаря Ви за отговора. Рибките пристигнаха с храна Snoby (чернодробна) и им давам от нея. Храна на люспи - Tetra и Snoby.

Благодаря за съвета за температурата! Ще я намаля.



Деян

С чернодробната бих те посъветвал да спреш, или поне да я накисваш малко преди хранене. Има тенденцията да се раздува, а когато това се случи в рибока може да причини много неприятни състояния.  :-)

Р

Благодаря!

Спирам я. А да я замествам ли с друга, за да има разнообразие?

И колко време да изчакам и да следя състоянието на рибката, преди да предприема други действия (с лекарства например)?

И... извинявам се за този глупав въпрос, но, няма ли къде да го заведа за консултация?



Деян

Може да му купиш Сера Випан, на люспи, или ако дължиш да са гранули - Випагран. Недей да бързаш с лекарствата.
Няма къде да занесеш рибока за консултация, но може да пробваш да го снимаш, да го видим ние.  :-)

Р

Здравейте!

Прилагам снимка на рибока. Съжалявам за недоброто качество на изображението.






Деян

Я кажи, има ли охлюви в аквариума?

Р

Не. Само този шишко и две сомчета.

Деян

Значи, във форума има един специалист по златните, той ако е на линия и има желание ще се включи.  :-) Да кажа аз какво знам/съм чел. При златните може да се появят черни петна/точки/ранички и най-вероятните причини са две: много мръсна вода и едни паразитчета, които се пренасят от охлювчета. Ти охлюви нямаш, а също и първият вероятен причинител съвпада с:

Цитат на: Р - 14.12.2016 00:47
Този месец се забавих с последната смяна на водата и аквариумът се беше замързил повече. Преди четири дни направих последното основно почистване, като добавих и нов пясък в аквариума (преварен преди това и надявам се, достатъчно голям, за да не го погълне златната рибка...).

Да кажем че ако го прехранваш и остава достатъчно боклук в аквариума + основните почиствания (които правиш) може да са си спомогнали. Ако чистиш основно всичко - гъби на филтри, пясък, стъкла, голяма смяна на вода и т.н., разказваш играта на азотния цикъл. След това нещата се зацапват и ей го резултата. В една друга тема вчера дадох съвет филтрите да се чистят само когато се затлачат, даже и тогава без много престараване. Сменяй 20% вода на седмица, преплаквай филтърчето като много се задръсти и не прехранвай. Всичко би трябвало да е наред, още повече че рибето е жизнено.  :-)

Р


Similar topics (5)

53439

Публикации: 8
Прегледи: 4948

38571

Публикации: 9
Прегледи: 3668

23068

Започната от valioti


Публикации: 7
Прегледи: 6040

46575

Публикации: 15
Прегледи: 4275

33504

Публикации: 4
Прегледи: 2728