• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Защо на гупите ми им се цепи опашките

Започната от zlatna_ribka, 25.12.2009 23:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zlatna_ribka

имах една много хубава гупа(мьжка) започнах да си чиста аквичката и прехвьрлих рибките в 10л сьд .Пребирам се и кокво да видя  =-O на единия мьжки упашката му се е цепнала по средата..МОЛЯ ПОМОЩ ОТ СПЕЦИЯЛИСТ ЗА ДА ПРЕДОТВЬРДЯ ТОВА<>МЕРСИ НА ВСИЧКИ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Ако човек не открие нещо, за което си струва да умре, той не заслужава да живее

Ивайло Гиздов

Може при преместването да си го наранил ,или пък кажи с какви други риби ги гледаш.опашките на мъжките гупки привличат много риби

wwladoo

Цитат на: zlatna_ribka - 25.12.2009 23:58
имах една много хубава гупа(мьжка) започнах да си чиста аквичката и прехвьрлих рибките в 10л сьд .Пребирам се и кокво да видя  =-O на единия мьжки упашката му се е цепнала по средата..МОЛЯ ПОМОЩ ОТ СПЕЦИЯЛИСТ ЗА ДА ПРЕДОТВЬРДЯ ТОВА<>МЕРСИ НА ВСИЧКИ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Не претендирам за думата ,,специалист,,която си написал там,просто споделям опит---това често се получава при мъжките гупи при рязка смяна параметрите на водата!!!Затова и като се сменя периодично на 7до10дни, част от водата--обикновенно една трета от обема на аквариума при другите риби-- тази една трета при гупите се сменя постепенно по малко в продължение на 3дни!!!А не изведнъж,както нормално се сменя! ;-) :-)Може и при преместването да е станало,както сподели колегата!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

zlatna_ribka

значи гледам ги с  молинези хелер данио<това с какви рибки ги гледам>мерси че споделихте опитаси с мен БЛАГОДАРЯ  *privet*
Ако човек не открие нещо, за което си струва да умре, той не заслужава да живее

Caxapa

Няма значение с какви риби гледаш гупитата. Поне с тези които са в аквариума ти не са такива, че да гризнат опашките на гупи. Колегата Владо ти е намекнал много леко, че проблема е от стреса и смяната на параметрите на водата. Рибката Гупи наречена на един от великите ботаници от Лондон сър Гупи. Тя е много издържлива рибка за пръв път донесена в в Европа и по-специално в Британският музей от остров Триниад. Както споменах е много издържлива(лично аз бих добавил приспособима) рибка. Но всяка рязка промяна на условията на живот са стресиращи за кое да е живо същество. Сторил си точно това и поради тази причина рибката е с нацепена опашка. ТОВА е едната версия. версия номер 2 е липсата на някои вещества и завишеното съдържание на някои други във водата на аквариума ти.Направи тест на водата, дай подробно описание на аквариума, филтъра, камъчетата (грунда) растения, температура и какво ли не още и тогава може да се гадае каква е причината за нацепването на опашният плавник при рибките ти. Имаше един линк с проформа която се попълва и тогава биха ти отговорили и спецовете по тези рибоци.

zlatna_ribka

много ти благодаря ще видя тая анкетаи ще попьлвам....АМ сега има много голям проблем днес си купих нов акавааа *bg*  след един месец ще продьлжа наблюдение и ще го попьлня ако продьлжааева *SORRY*
Ако човек не открие нещо, за което си струва да умре, той не заслужава да живее

chepik

Цитат на: Caxapa - 26.12.2009 18:15
........ Тя е много издържлива рибка за пръв път донесена в в Европа и по-специално в Британският музей от остров Триниад. Както споменах е много издържлива(лично аз бих добавил приспособима) рибка............


Само да добавя нещо Гупите вече неса Това Което бяха.

Прекалено много инбридинг за съжаление, не-професионално развъждане по зоомагазинте се продават рибки занесени там от примерно пусналия темата които рибки са F4 поколение от инбридинг.

Гледал сам гупи преди 25 години и разликата с сегашните е огромно сигорен съм, че и други акваристи който са ги отглеждали преди 25-30 години и отглеждат и сега ще се съгласят с мен.

freza

здравейте!!!
колегите са прави гупите са специфични рибки трябва да се внимава със тях при улавянето и пускането в аквариума също има начини на пренасяне като примернода хванеш една рибка със някакъв съд и после да я пуснеш от пликчето директно без да я слагаш в кепчето на мен ми се е случвало за такова кратко време не може да подействат никакви параметри и влияния просто я пускаш от кепчето и гледаш опашката на две -това се случва със рибки с особено големи опашки
Въпреки всичко и параметрите играят роля и то много важна -това е специфична теория и много учени и хора я оспорват всичко е въпрос на наблюдения и късмет -но ако забележите ,че на един мъжки се цепи опашката по добре го върнете в аквариума където е бил ако е новозакупен го сложете в аквариума с най-буйна растителност и ще видите ефекта това е тънкост от форума на малайзия и аз го прилагам чат пат и виждам ефекта изисква време 7-15 дни се въстановяват но само някой това са гупите за това тръпката на ръзвъждане при тях е най голяма-успех на всечки запалени  акваристи- чао и весели празници
ЗАНИМАВАМ СЕ С ЖИВОРОДНИ РИБИ 20 години
имам награди от 2 изложби ,мисля ,че ще бъда полезен на форума-за контакти пишете на
e-mail-freza@abv.bg- 0887581153

wwladoo

Цитат на: chepik - 27.12.2009 12:22

Само да добавя нещо Гупите вече неса Това Което бяха.

Прекалено много инбридинг за съжаление, не-професионално развъждане по зоомагазинте се продават рибки занесени там от примерно пусналия темата които рибки са F4 поколение от инбридинг.

Гледал сам гупи преди 25 години и разликата с сегашните е огромно сигорен съм, че и други акваристи който са ги отглеждали преди 25-30 години и отглеждат и сега ще се съгласят с мен.
Напълно съм съгласен с колегата,гупите не са това което бяха,преди години!!Гупата стана една от най капризните живородки!!!
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

zlatna_ribka

И аз така мисля.Преди години когато бащами отглеждаше гупи той ги оставяше по месец без вьздух(филтьра) и като се вьрнеше те бяха два пьти повече а сега са много капризни много

Ако човек не открие нещо, за което си струва да умре, той не заслужава да живее

chepik

Дано да пооравим гена.Аз лично не си купувам гупи от един и съши магазин.В смисал или зимам само мъжки или женски.

wwladoo

Цитат на: chepik - 30.12.2009 12:26
Дано да пооравим гена.Аз лично не си купувам гупи от един и съши магазин.В смисал или зимам само мъжки или женски.
Това е оправя проблема ---доста години не е имало масовост на развъждане както преди, има липса на свежа кръв на определени линии или ако я има е от едни и същи източници!!!! ;-)  Освен цепенето на опашките при мъжките--което не е толкова срещано---много често основен проблем е гниенето на плавници --което не е генен проблем(показателите на водата в много градове са много лоши--примерно в БС наесен и зима водата е отвратителна--В и К я бухат със всевъзможни химии)Гупите ако издържат да си ги гледаш--6-7месеца си герой!!Препоръчвам и друго на колегите---женските от които искат да вадят поколение да ги гледат отделно от 2-рата седмица--когато почват да си проличават малките--пола до 2-3 месеца--отделно от мъжките!!Много женски не издържат след първото раждане и почват да слабеят след него!Чак след 3 месец--да ги пускат заедно!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

mojiganga

Да попитам и аз нещо тъй като днес след като разместих малко криптокорини, че бяха нагъсто и се дигнаха акита след 15тина минути забелязах, че на една от мъжките ми гупи им се е нацепила опашката искам да попитам ще се възстанови ли ?

chepik

Ще се оправи няма страшно.Рязката смяна на параметрите на водата е причината като си рабутал грунда предполахам се е променило Ph то.
Дриг е въпроса, че това е показател за стрес който пък води не само до нацепване на опашките както всички знаем в аквата има всякакви бактерии и гадости с който всяка здрава не стресирана рибка се справя благодарение на имунната си система която пък ряско отслабва при стрес.

Важното нещо при гупите е внимателната смяна на водата.Ако се сменя по - рядко водата да не се сменя голямо количество изведнъж, ако пък се сменя по - често да не се пропускат смени.Трябва плавно да се преминава от едната към другата схема, като колегата по - горе е написал гупите са приспособими риби.Могат да се гледат в мека или твърда вода, с високо Ph или пък ниско Ph живеят и при кофти вода (ако се сменя рядко), при по ниска или пък по висока температура , но при една рязка смяна в параметрите води до загуба на рибки.

Давам пример веднъж трябваше една женска гупа да се здобие с нов съпруг реших да пусна 2 ма, проблема беше че имаше разлика в температурата на 2 те акви 6-7 градуса, а можеби и в други параметри понеже става въпрос за 2 различни акви, едната мъжка премина през плавно пренасяне както си е реда и нямаше пробелми жива е и до днес , но другта без да изкам бутнах чашката в която я бях сложил и тя цопна в новата аква и, какво се случи след 30 секунди рибката бе мъртва.


butcherboy

Изненадан съм много колега,
За мен гупите са(бяха?) дурако-устойчиви риби :)

Цитат на: wwladoo - 29.12.2009 05:26
   Напълно съм съгласен с колегата,гупите не са това което бяха,преди години!!Гупата стана една от най капризните живородки!!!

wwladoo

Цитат на: butcherboy - 20.04.2010 11:22
Изненадан съм много колега,
За мен гупите са(бяха?) дурако-устойчиви риби :)

Колега,изказваш се малко неподготвен!!!Особенно без,да си се занимавал професионално с гупи и след като след дълги години се връщаш,към това прекрасно хоби!!Не ми се се влиза пак в дълги полемики,оставям те, да се убедиш сам. *DRINK*
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

butcherboy

В смисъл не съм прав, че преди едни от най-непретенциозните аквариумни рибки бяха гупите ли?
За това смело мога да поспоря :)
Професионално не съм се занимавал-то тогава всичко беше на аматьорска основа, но по едно време имах доста гупи...

Виж сега как е положението - не знам, затова и се учудвам...

Ако мога да се перифразирам тогава - има ли въобще рибки, които днес могат да се категоризират като не особено претенциозни (температура, светлина, храна и т.н)? Интересно ми е да науча!  *THUMBS UP*

Цитат на: wwladoo - 21.04.2010 23:16
 Колега,изказваш се малко неподготвен!!!Особенно без,да си се занимавал професионално с гупи и след като след дълги години се връщаш,към това прекрасно хоби!!Не ми се се влиза пак в дълги полемики,оставям те, да се убедиш сам. *DRINK*

wwladoo

Пропуснал съм да отговоря(нищо с 2 м. закъснение),неправилно си ме разбрал-първите си гупи,съм отглеждал през далечната -1970г.-в един трилитров буркан,без машинка за въздух,камо ли филтър,та дори и гъба,хранене със суха дафния(то друго нямаше)и си живееха без проблем,и поколение имах!Болести не ги ловяха,макар водата да беше със съмнително качество!Някакъв мъх бях намерил,от една рекичка и го бях затиснал,с едно камъче!По късно беше,голяма радост,когато сложих една валиснерийка,дадена ми от един стар майстор,подарък!За осмият ми рожден ден-подаръка ми беше аквариумче,от дом. потреби и т.н.спомени!!!Това го пиша в уверение,че наистина бяха ,,дурако,,устойчиви рибки,ела сега да гледаш така гупи,друг път--първото което ще се сблъскаш,веднага ще почне гниене на плавниците и край!!!Свият ли опашките и са готови........За мен от живородките-хелерите си остават,, куче,,марка! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

kdravia

Цитат на: wwladoo - 11.06.2010 02:52
За мен от живородките-хелерите си остават,, куче,,марка! ;-) :-)
В смисъл издръжливи или не?
Докато има шарани,ще има и рибари!

chepik

Владо според мен и хелерите вече не са това което бяха :)
Проблема май е, че вече няма дива кръв и при двата вида (поради масовото им разпространение и лесното развъждане).

Similar topics (5)

49572

Публикации: 11
Прегледи: 6576

44441

Започната от ivo_p


Публикации: 1
Прегледи: 1536

26148

Публикации: 10
Прегледи: 4601

39488

Публикации: 7
Прегледи: 3005

59998

Публикации: 2
Прегледи: 2055