• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стресирани неони или...?!?

Започната от GRUEL, 03.10.2010 21:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

GRUEL

Проблема се състои в това, че почти не мога да разбера, че в локвата има неонки. Непрекъснато стоят под/зад камъните и мъха и не се показват. Не излизат да ядат. Инцидентно някоя се покаже за няколко секунди, колкото да видя че са живи и до там. Малко инфо за локвата: 
Размери 45/22/35, около 30-35 литра, филтър RESUN SP900L, който не се спира и съм го обърнал към стъклото, че иначе става водовъртеж, термометър настроен на 22 градуса, светя с една пура Т5  8W около 6-7 часа на ден. Вода сменям по около 5 литра през седмица. Хранене - много рядко, по простата причина че рибите просто не излизат и храната таки и си пада на дъното... В аквариума са само 7бр. червени неони и Х бр. ред черита. Аквариума е стартиран преди около 3 месеца, рибите и скаридите ги пуснах 3 седмици след стартирането. Първите 2-3 дена неоните се движеха на пасаж из аквариума, след това се скриха и така до днес...На какво може да се дължи това поведение на рибите? Бъркам ли с нещо?
Ето някоя снимка
Локвата:

Рибите (дебнах почти 1 час с дистанционното на фотоапарата докато се покаже)

Скаридите


Под големия камък съм оставил нещо като пещеричка и неоните постоянно стоят вътре, всичките 7 броя...

MeTogu

Първо температурата ти е много ниска.Червения неон обича топла вода 27-28 градуса.А и течението може би ти е много силно и седят на място където стоят в покой.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

tomatomov197

   Ехаа 22 градуса е голям студ ,  как я поддържаш толкова студена особенно през лятото.
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

GRUEL

Малка поправка за температурата - термометъра е настроен да се включва ако температурата падне под 22,  иначе температурата в аквариума е около 24. Ако е проблем мога да я вдигна, ама бях чел някъде че не обичали мн високи температури и за това. Ама с течението как мога да се преборя. Филтъра няма флейта, намалил съм му дебита на минимум ама пак си прави течение....

MeTogu

Ами пригоди му някаква флейта.Няма начин да няма начин.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

iek

Добави и фина вата във филтъра и съвсем леко изплаквай дунапрена, когато го почистваш. След един месец като се развият достатъчно бактериалните колонии, дебита ще падне. Аквариума е прекалено малък за акселроди, а и от естетична гледна точка аквариума трябва да е поне 90см за тази риба.

GRUEL

Цитат на: iek - 03.10.2010 22:41
Аквариума е прекалено малък за акселроди, а и от естетична гледна точка аквариума трябва да е поне 90см за тази риба.

Какво е акселрод? Имам само неони, други риби няма.
Проблема се оказа във филтъра. Спрях го за известно време и рибоците пак си плуват спокойно. За сега ще карам с изключен филтър докато измисля някаква флейтичка. В аквариума има доста растения и се надявам че няма да има проблем с кислорода (за сега поне няма такива признаци, вече 2-3 седмици)...

iek

http://aquariumbg.com/fish.php?fish=630- у нас популярни като червен неон, в англоезичните страни- като кардинал.
http://aquariumbg.com/fish.php?fish=628- на този вид казваме в България неон.

didoman

Ако има някаква възможност да си размениш филтъра с по-малък, можеш да се възползваш. За 30 - 40 литра ти трябва филтър с дебит под 200 л.ч. Явно течението, което се получава от него е силно за неоните.
Един от бедните студенти :)

Raven

Предполагам че ги плаши прекалено голямото открито пространство.
Като всички дребни риби и неоните не обичат такива открити площи, освен това пасажът е прекалено малък за да им създаде някаква сигурност.
Най хубави пасажи с неони се получават от няколко десетки бройки, виждал съм пасажи от по стотина двеста червени неона, движат се много спокойно.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

56365

Публикации: 9
Прегледи: 3799

47924

Започната от Totti868


Публикации: 7
Прегледи: 2807

31692

Започната от Nikiengi


Публикации: 3
Прегледи: 5513

21624

Публикации: 5
Прегледи: 3472

39771

Започната от stenli


Публикации: 3
Прегледи: 2748