• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 15:57

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Странни поведения на рибоците

Започната от n1k3r, 20.02.2011 20:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

n1k3r

Имам 50 л. аквариум с 3 лимомени тетри 5 хелера 3 гупи и 1 сом.... Та всичките ми живородки правят едни странни движения незнам само какво значи. От време на време се "варгалят" като кон в грунда. А и вчера ми се родиха малки гупи и ги гледам и те го правят това нещо или при тях просто така ми се струва. Тези движения нормални ли са или ?  *dontknow*

reaskol

Качеството на водата е кофти  *NO*

Morphined

Не се знае какво е,как пък установи,че е качеството ? Това,че се "въргалят" е много общо понятие.
Клатят ли се ?
Търкат ли се в дъното?
Има ли прегърбени/изкривени ?
Някакви външни белези по тях ?

Най-добре снимка.

n1k3r

Направо ще дам 1 хубава информация за аквариума. А после ще видим и да гадаем на боб  :-D
Аквариума е 50 литра със вътрешем филтър + нагревател с реле и осветление 9W в  него гледам:
3 лимонени тетри
5 хелера
4 гупи
1 сом калихт
Имам 5 стръкчета роголистник.
Сменям над 50 % от водата с престояла 2 3 дни през 4 5 дена и тогава сифонирам дъното.
По рибките нищо им няма. Смисъл нямам изгърбени или болни. Поне така като ги гледам ми изглеждат здрави.
От 1 седмица някаде забелязах, че хелерите се търкат в грунда и снощи забелязах, че и 1 гупа го направи това.

П.С >> Температурата е 27г. филтъра съм го пуснал така, че да е поносим за всички рибки.

Caxapa

Каквато и да е причината да се "търкалят" в грунда... отъркват се  в него и понякога в листата на растенията, корени и други . Не е добре това, третитай с метиленово  или с калиевпермаганат  една серия на лечение. Вода не сменяй по 50% а по 30% на седмица веднъж.  Нямаш толкова много риби в аквариума за да правиш такива големи смени. Така няма как да ти се стабилизира азотния цикъл в аквариума.

Morphined

Абе колега сигурен ли си,че чакаш водата да престои 2-3 дни ? :) Защото аз на "младини" хич не я чаках и сега се сещам,че тогава имах "търкащи" се риби от хлорта с която се бяха нагълтали. Ако пишеш по учебник,а в действителност не чакаш - започни да го правиш. Не е нужно да чакаш 2-3 дни,понякога и 2-3 часа са достатъчно.
И Сахара право ти е казал,50% вода от 50 литров аквариум е ненужно много смяна. Освен ако грунда ти не е някакъв много ситен и да се задръства с боклук. (не пише какъв е грунда)

n1k3r

То май верно по учебник писах. 1 бутилка 20л. престояла вода наливам и 1 20л директно от чешмата. Явно от там ми идва проблема.  :-[

Morphined

По-добре общия литраж да престои 1 час от това,което си написал. Ти смесваш вода с хлор с вода без хлор и си мислиш,че... няма хлор ? За съжаление има :) Само си я поразредил. Оставяй я да престои,колкото да се утаи,знам че е неприятно,бавно и дразнещо,но се налага.

galinvayov

Цитат на: n1k3r - 21.02.2011 12:26
1 бутилка 20л. престояла вода наливам и 1 20л директно от чешмата

Това не прави ли 40 литра сменена вода. За 50 литра аквариум е доста над препоръчителното.
A Lone Rider

n1k3r

Сега като се замисля преди да почна да разреждам водата като наливах престояла вода всичко беше 6+ при рибките. Нито ги правеха тези номера нито съм имал болни или изгърбени. А за сега само се потъркват в грунда други особености няма.

Caxapa

Освен, че правиш грешки при смяната на водата се съмнявам в още една. Водата която наливаш не е с необходимите градуси. Тоест е по-студена от тази която е в аквариума и рибите ти  се шокират. Пак не си чел достатъчно по темите а гледам даваш мнения и съвети на доста места по форума!

Morphined

Е чак пък да я сипва по-студена не вярвам,все пак каза,че 1/2 му е от чешмата (т.е. надявам се от бойлера) но кой знае... може и със ситен грунд да е и да задържа сума ти боклуци,това е моето предположение. И е стигнал до фазата,в която боклука е преминал допустимата граница. А 40 от 50 литра вода е ужасно много. Това си е чист рестарт.

n1k3r

Водата естествено я нагласям долу горе колкото е в аквариума. Първо я меря колко градуса е и така я сипвам. Старая се всичко с точност да правя. А ботилките са по 10л. не по 20 объркал съм ги.

Асен Евгениев

Колега, пуснал си няколко теми за проблеми в един и същи аквариум. Явно не е стабилизиран още,
след даниото може да се споминат и други риби.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Morphined

Не го разпъвайте на кръст човека. Като е нов е съвсем нормално да има проблеми.
Колега,напиши си ВСИЧКО с точност по аквариума за да ти се отговори какво трябва да промениш,след това го направи както трябва и повече няма да ти умират риби (от неестествена смърт) :)
Важното е,че все пак си усетил,че нещо не е наред и искаш да си подобриш аквариума. Най-добре дай някоя снимка,ако можеш.

Similar topics (5)

53411

Публикации: 1
Прегледи: 1390

34110

Публикации: 3
Прегледи: 2478

48149

Публикации: 11
Прегледи: 6311

53034

Публикации: 8
Прегледи: 3530

28101

Публикации: 9
Прегледи: 3868