• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Скаларията ми има някакъв проблем :( Помощ.

Започната от helloo00, 28.08.2015 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

helloo00

Здравейте.

Една от скалариите ми дъвче храната и след това я изплюва. При другите две рибки, които също са скаларии, нямам такъв проблем. Смених храната - въобще не иска и да я опита. Храня рибите веднъж на ден. Когато ме види се търка по стената на аквариума, знаете как, чака да ѝ пусна храна, не е яла от 5-6 дни, наистина започвам да се притеснявам. Другото което е, стои на дъното и гледа само в една точка, ако е да се раздвижи, отива при другите рибки и се връща обратно на същото място. Отваря си устата, но е едва забележимо, трябва човек да се приближи, за да види, отдалеч изглежда сякаш е със затворена уста, не е както преди. От време на време поглежда нагоре, за да види дали има храна и тръгва натам, но се спира на половината и се връща отново на дъното. Рибките са свикнали една с друга, нямам никакви проблеми в аквариума и не са нови. Нито водата е студена, нито някога рибите са били болни. Плува си нормално и няма никакви петна по нея. Водата я сменям веднъж в седмицата. Гледам да им осигуря най-доброто, но не знам какво да правя с тази скалария. Ако трябва и от по-скъпата храна ще взема, стига да знам, че ще я яде. Не искам да умре :( Мисля си, че е болна, но не знам, вие сте по-запознати с гледането на рибки и болестите.

dgwrite

Колега имах същия проблем преди месец. Гледам скаларии Манакапуру, едната от тях не беше яла близо месец. Абсолютно същите симптоми които описваш. Появиха и се дупки в главата от липсата на витамини и оранжевия цвят от гърба и се изгуби. Реших да третирам целия аквариум с Хлорнитромицин, това е широкоспектърен антибиотик продава се в аптеката. Разтварях по 2 капсули и сипвах във водата (аквариума ми е 240 л. по външни контури)през 48 часа, като преди да сложиш новата доза сменяш 40/50% вода. След третото дозиране рибата прояде и сега е в перфектно състояние, дупките в главата изчезнаха и се оцвети както преди. Предположения, вероятно са били чревни паразити които антибиотика пребори. Мисля обаче че нарушава азотния цикъл, така че след приключване на лечението може да сменяш поне 2 пъти вода седмично до възстановяване на цикъла. Успех!

helloo00

Цитат на: dgwrite - 28.08.2015 19:51
Колега имах същия проблем преди месец. Гледам скаларии Манакапуру, едната от тях не беше яла близо месец. Абсолютно същите симптоми които описваш. Появиха и се дупки в главата от липсата на витамини и оранжевия цвят от гърба и се изгуби. Реших да третирам целия аквариум с Хлорнитромицин, това е широкоспектърен антибиотик продава се в аптеката. Разтварях по 2 капсули и сипвах във водата (аквариума ми е 240 л. по външни контури)през 48 часа, като преди да сложиш новата доза сменяш 40/50% вода. След третото дозиране рибата прояде и сега е в перфектно състояние, дупките в главата изчезнаха и се оцвети както преди. Предположения, вероятно са били чревни паразити които антибиотика пребори. Мисля обаче че нарушава азотния цикъл, така че след приключване на лечението може да сменяш поне 2 пъти вода седмично до възстановяване на цикъла. Успех!

Много ти Благодаря! *DRINK*  Определено ще пробвам това лечение. А трябва ли да я прехвърля преди това в друг аквариум или няма да навреди на другите рибки?

dgwrite

Третирай в общия, само ще стресираш рибата като я преместиш. Лекарството не влияе отрицателно нито на рибите нито на растенията и безгръбначните.

helloo00

Цитат на: dgwrite - 28.08.2015 23:32
Третирай в общия, само ще стресираш рибата като я преместиш. Лекарството не влияе отрицателно нито на рибите нито на растенията и безгръбначните.

Колега, страшно много ти Благодаря!!!  *thanks

Рибата прояде още след второто дозиране, и не само, вече взе да плува, та не може да се спре.  :-) Да продължавам ли с антибиотика или вече няма нужда?

Similar topics (5)

49877

Публикации: 8
Прегледи: 4567

57574

Публикации: 2
Прегледи: 1636

23603

Публикации: 7
Прегледи: 3780

35992

Започната от Nikola 1


Публикации: 19
Прегледи: 7930