• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Развъждане на Плати

Започната от Daskalov, 15.01.2008 20:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Daskalov

Здр, преди няколко години гледах декоративни рибки, много видове плати хелери гупи молинезии и поне 10, 15 вида които
се размножават с хайвер, калихт барбус неонки данио и т.н и т.н..Така цели 4 години.Искам да кажа че имам нужния опит
и не са ми умирали.След няколко години пауза, ми дойде музата и реших че искам да гледам само плати,и то определен вид,
един от 6-7те чисти породи които се срещат в БГ, защото те най много ми харесват и просто не искам друг вид.Тези плати
не са крастоска а са чиста порода и искам само този вид да гледам размножавам и разпространявам.

И така миналото лято си взех 2 плати " ( Gold Moon Platy ) с жълто тяло червен гръбен плавник и черно петно с форма на
полумесец на опашното стебло и т.н. " - така е според инфото, иначе е жълто-бяло тяло няма голяма разлика и червената
черта на горната перка в основата е мн малка,горна долна задна и странични перки са чисто черни.Всички перки са чисто
черни. Храня ги с Тетра основна и Тетра за цветовете и двете са на люспи стривам ги с пръсти преди да им поръся за да
е по дребна и да може да я ядът пък и по лесно да се смила в стомаха. Наистина с тази за цветовете черното става
доста тъмно а тялото е жълто и са доста красиви, мъжкия е плата-пика ( с издължени средни лъчи на опашната перка ),
такъв искам да е, а женската е с обла черна крайна опашка. Понеже да не им е скучно взех още една женска след месец, и
така вече повече от половин година гледам 3 плати, 2 женски и една мъжка. ( мъжкия постоянно бие едната женска, и я
гони настървено,пък тя женска,сигурно защото е по малка ).
Живеят в 15 литров аквариум, по 5 литра на рибка, събрал съм им за грунд камъчета от баластра,такива шарени, черни
червени жълти, с една дума шарени, подбирал съм ги по дребни и красиви с еднаква големина. бтв и преди като гледах
винаги на дъното е имало дребни шарени камъчета от баластра ( подчертавам само камъчета с горе доло еднаква големина,
без пясък ), никога не съм ги варил просто хубаво ги омивах в студена вода.Много е красиво с тях, имал съм и с
кварцов пясък преди но не ми харесва и е голяма мътилка.
И така имам и 2 вида живи водорасли ( водни растения ) едното е Cabomba caroliniana, другото е доста по скъпо обаче
си приличат на външен вид,няколко стръка са с корени, имам и нагревател с термо реле, нагласил съм го на 25 градуса
и така си седи от мин. год. температурата я държи  постоянна една и съща, сам си се вкючва и изключва, даже има и
един диод който като свети показва че е включен, като не свети е изключил.Също има и стъклен термометър и филтър.
С една дума имат си всички условия за развитие, просто го описах по подробно.

Но на 23 ноември 2007 ми се родиха плати от по голямата женска,отървах я да я извадя, и като видях 1,2 бебета по
дъното между камъните извадих трите големи в буркан и полека лека извадих всички камъни от дъното, и с една лъжица
събрах цели 18 бебета.Нямаше как да извадя бебетата без да махна едно по едно камъчетата защото те се завряли между
тях и нямаше никакво вадене.Трудно беше изваждането. След няколко дни умря само едно, мисля че не беше доразвито и
затова. Храня ги с най дребната бебешка храна мисля че е чернодробна. Така дотук добре, после без да
очаквам че женската ще роди отново, на 27 декември 2007 забелязах пак едно две бебета на дъното, отново същата
процедура,вадя големите,полека изваждам камъчетата,без да ги смачкам защото няма как да извадя всички бебета крият се
между тях.Смених наново целия аквариум, и извадих само 10 бебета,( бтв женската ми е голяма и съм отървал бая бебета )
Както и да е, сложих ги при другите вече 17, които бяха на един месец,почти нямаше разлика в големината от старите и
новите,мн незначителна. И всъщност целия пост досега е че почнаха да ми умират бебетата, след 5,6 дена умряха 2,3 след
извесно време още  едно две, на 5,6 дена по 2,3. Досега са умрели 12 от общо 28. И интересното е че умират тези от по
старите дето са на по 1 месец просто сякаш им се е спукал мехура с въздух в тях който ги държи да плуват,седят 2,3 на
дъното и се мъчат да плуват нагоре, издигат се и после падат. Немогат да се задържат в средата на по малкия аквариум,
другите си плуват добре в средата и горния слой, но тези които са на дъното се мъчат нагоре и падат, Немогат да се
задържат в водата, падат на дъното и седят там и след няколко дена умрели.

Мисля си добре още 3,поне другите са добре, но след още 4,5 дена гледам още 2 на дъното и то от здравите които можеха
да се задържат във водата без да падат.Седят на дъното и немогат да плуват нагоре, а искат, мъчат се нагоре и като
спрат падат сами надолу, сякаш им е спукан мехура, неможе да се задържи и пак надолу, не му се мре:) и се мъчи и
умира.Знае ли някой от какво мрат и как могат да оцелеят?

Незнам защо така става, никога преди не ми се е случвало такова нещо, едва ли е болест, нито пък съм ги удрял или
наранил по някакъв начин.Преди като гледах са ми са раждали гупи и вс беше ок без нито една жертва.
На тези на 2,3 седмици им сменям и на тях водата защото от храната дето не я изядат стават боклуци по дъното и да не
се окисли нещо водата им я сменям. Наливам им вода от големия аквариум, и си плуват идеално, с една голяма лъжица ги
прехвърлям, а на големите им доливам от чешмата водата която съм взел за бебетата. Едва ли е болест защото са със
същата вода като на големите,параметрите и са едни и същи температурата също, а големите са си много добре с тях
проблем нямам, виждам че са доста игриви така вече цяла година.
Това е единият ми въпрос за бебетата

Вчера умряха още 2.На 4,5 дена по 2,3 умират първо немогат да плуват мъчат се нагоре и като спрат падат немогат да
се задържат и така един ден да издържат на дъното и умират. Лошото е, че и от здравите на 5,6 дена се случва да не
могат да се задържат във водата и да плуват и умират.От какво е? Едва ли е от глад давам им сутрин и вечер от най
ситната за новородени.
Или пък понеже седят на дъното и от голямото налягане все пак отгоре водата им тежи и така да им се е спукал
мехура? ( ако се е спукал де ) може от друго да не може да се задържат във водата? Ако някой знае нещо нека каже.

Друго искам да отбележа, че на големите (3те плати) също им сменям изцяло аквариума, на един месец някъде. Откакто
съм ги взел от 7,8 месеца съм им сменил близо 10 пъти изцяло аквариума. Просто няма как, много 'говна по дъното'
нищо,че са само 3 рибки за един месец правят голяма мръсотия, и няма как да я очистя без да сменя изцяло водата.
Вадя ги в един буркан, махам водата от аквариума, водораслите в два буркана, омивам отвътре целия аквариум, всички
камъчета ги измивам пак, и нареждам на чисто камъните водораслите и наливам водата от чешмата, слагам също филтъра
нагревателя и термометъра наново.И е много чиста и бистра водата като им я сменя. Никога не съм им наливал
престояла вода, винаги направо от чешмата, само изчаквам нагревателя да я натопли до 24 градуса и ги пускам.Много
добре се чувстват в чиста и прясна вода.Знам че не е редно да се сменя изцяло водата и че има сифони но просто няма
как да ръчкам измежду камъчетата, ще се изровят водораслите, пробвал съм с тънко дълго маркуче да се осмуче квото има
по дъното по просто водата става една мътилка като разбутам по дъното че просто няма как да не сменя изцяло всичко.
Обирам с маркуча от долния слой вода плуващите боклуци като съм разръчкал но просто то няма обиране,
отива цялата вода, трябва цялата да я сменя,пък и стъклото отвътре става мръсно. Немисля че е кой знае каква грешка
като сменям цялата вода.Живи са и се чувстват добре.Вярно че бактериите наново трябва да се образуват но друг избор
за да очистя всичката тиня в такъв аквариум няма.Някъкви съвети за това?
Бих ги приел с удоволствие.
бтв и преди като съм гледал рибки също така на 1 месец им сменях цялата вода,гледах и сомчета калихт, и така цели 6
години всеки месец им сменях чялата водата. Това е някъде 72 пъти за 6 години. Поддържал съм ги чисто както трябва и
не са мрели от цялостна смяна на водата,просто накрая подарих сомовете и другите и се отказах.

И третия ми въпрос е какво ще рече филтър, и каква е разликата от филтър и от помпа за въздух с гъба?
Не съм от голям град, и имаме 2,3 малки магазина за дек.рибки и като им кажа че искам филтър, който да очиства
дъното от боклуците ми предлагат обикновена помпа с дунапрен, демек с гъба и вътре в нея камъчето от което излизат
мехурчетата.И това било филтъра.Да ама не.Предлага ми обикновена помпа с гъба. бтв тя продавачката щом ми казва, че
е добре да сменям цялата вода и че тя така правела, и било хубаво и длъжно за малките аквариуми да се сменя изцяло
водата и всичко, само по това я разбирам колко разбира от дек.рибки, значи никак. Бамба дева дето взема заплата
но нейна си работа.Затова питам тука някой който разбира от тия работи повече. Но както и да е.

Трябва ми такъв филтър дето да очиства говната и боклуците както при големите аквариуми, иначе как в аквариуми над
70 литра се очиства дъното без да се смени цялата вода,нали с филтър и после само се почиства филтъра, поне така съм
чел в интернет. Моя филтър който го имам е малко по скъп и е с правоъгълна форма, вътре в аквариума отвесно надоло
седи и отгоре почти до повъхноста излизат мехурчета под водата естествено и обогатява с кислород, а надоло има гъба
само че под пластмасата, и тя е на решетка и уж се засмуква мръсотията и примерно но един месец, го вадя отварям
отдолу вадя гъбата и я очиствам от мръсотията, обаче тя тази гъба вътре в филтъра като я извадя си е същата като на
обикновена помпа гъбичката, и по никакъв начин не събира говната от дъното.
Не знам това най прост филтър ли е, какъв трябва да си взема.Вярно само кислород им прави.Но аз през по голямата
част го държа изключен защото прави голямо течение и 3те плати немогат да плуват спокойно. Кислород им правят
водораслите, пък и са само 3 плати в 15 литра,веднъж седмично им сменям и част от водата с прясна.
На филтъра пише ATMAN AT-F301 POWER LIQUID Filter HMAX 0.5m QMAX 230 l/h ,какво означава и добре ли е?
бтв мисля на пролет да им взема на 3те плати по голям аквариум, един 25 литров, с 10 литра повече от сегашния ми
защото като пораснат бебетата плати поне 10 ако оцелеят и ще им стане малко тясно, до 25 литра мах мога да взема,
по голям не искам а и не ми харесва,вярно че като натрупаш нужния опит може да се прехвърлиш на по капризни рибки в
по големи аквариуми, но аз нямам пари а и не искам по голям аквариум от 25л, не ми харесват големите аквариуми.
Предпочитам по компактните които заемат по малко място. На мен ми харесват платите точно този вид и искам само тях да
гледам и развъждам.Плюс това са и живораждащи и не много капризни.Други видове рибки освен тези плати няма да гледам.
Според мен най важния фактор за платите е температурата,варира ли в границите 22-26 гдадуса всичко е ок.

Искам да знам и още нещо,бебетата след като оцелеят ако има такива, между братя и сестри може ли да се оплождат и да
се раждат, въобще ще се родят ли? Защото ще живеят заедно и аз няма как да отделям мъжки от женски.

Същесвува ле такъв филтър за аквариум до 25 литра който освен да вкарва кислород да очиства и говната и мръсотията
от дъното? Ако може да кажете модел и марка и аз да си го поръчам тука от малките магазинчета защото те нямат от
по скъпите тука.Или пък от някой друг град да поръчам.

Трябва ми такъв хубав филтър и ако може да очиства да не им сменям изцяло водата на рибите?Ако има кажете.Но всъщност
реших да пиша тук най вече заради умиращите бебета плати, които немогат да се задържат във водата и падат на дъното.
Не ми се е случвало никога такова нещо а и не съм свикнал да ми мрат рибки дори и бебета.Пък и другото което е много
бавно растат,пораснът ли веднъж да ги сложа при 3те големи плати със сигурност ще оцелеят и няма да умрат там, но
бавно растат.За 2,3 месеца ли ще пораснат за да не ги ядат? Температурата им е 25С и мисля да я намаля на 23 да не би
да мрат от липса на кислород все пак са 17 (за сега) в 4,5 литра.Нали колкото е по студена повече кислород има в нея.
Но едва ли е от това защото първите които се родиха цял месец си живяха на 25С.Но както и да е.

В клубчето на dir.bg съм чел почти всичко.Има един Boby_ който мисля че разбира доста.Ако е тук в този форум ще ми е
много интересно и важно да видя какво ще каже по моята тема:))

За първи път влизам тук, знам че в този форум са се събрали най големите специалисти и очаквам бързи отговори за да
може да си спася колкото се може по бързо и повече от бебетата.

Никога не съм писал толкова много, ама просто ми дойде музата:)) и реших да опиша всичко ясно и точно:))

Desmoria

15.01.2008 21:10 #1 Last Edit: 15.01.2008 21:17 by TOXIC
Малките ти умират от недостатъчно чести смени на водата. Липса на минерали и др. съставки във водата, който се доставят чрез подмяна на част от водата минимум веднъж седмично. Макар че за малки рибки в толкова малко литра вода трябва поне през ден подмяна на ЧАСТ от водата, а не цялата.

П.П. Няма да имаш проблем с кръвосмешението на малките, обаче това ще е временно. След известно време ще започнат да се израждат и да се получават деформации.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Тони

Уау, егати дългия пост!
Четах го до някъде, останалото ще си го оставя за друг път. Сега е твой ред да четеш. Като начало започни с "Отговори на често задавани въпроси". След това разгледай и останалото в раздел "Литература" .
Предполагам, че след като прегледаш темите ще си отговориш на повечето въпроси сам. За останалото можеш да питаш пак.
Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Daskalov

Цитат на: TOXIC - 15.01.2008 21:10
Малките ти умират от недостатъчно чести смени на водата. Липса на минерали и др. съставки във водата, който се доставят чрез подмяна на част от водата минимум веднъж седмично. Макар че за малки рибки в толкова малко литра вода трябва поне през ден подмяна на ЧАСТ от водата, а не цялата.

П.П. Няма да имаш проблем с кръвосмешението на малките, обаче това ще е временно. След известно време ще започнат да се израждат и да се получават деформации.

Eжедневната смяна с каква вода да става? Направо от чешмата или от тази в аквариума на големите? И като живеят в 4,5 литра колко да сменям 1 литър достатъчно ли е?

миа

Мисля че е добре да вземеш две малки шишенца от минерална вода по половин литър и като напълниш едното днес,в петък да източиш половин литър и да изсипеш водата от шишенцето.

MeTogu

Сифонираш дъното за отпадъци.Препоръчително е малки рибки (до 2 месеца) да се гледат на голо дъно.На 4-5 или 4.5 литра вода (1 литър е наистина достатъчно).През ден два наистина е идеално,няма смисъл да чакаш цяла седмица.А лесно се стабилизира кръвта,като след време като заредиш от новите риби за развъждане да сложиш изцяло нови (или мъжки или женски).Дано да съм се изразил понятно.  :-[
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Desmoria

Престояла от чешмата. Тази от другия ти аквариум е по-зле.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

blagoy

Tова което имаш (ATMAN AT-F301 POWER LIQUID Filter QMAX 230 l/h) е филтър. Проблема че не чисти е в това, че не го държиш включен. Филтъра трябва да е включен нон-стоп. Тогава няма да е с чиста гъба и дъното няма да е толкова замърсено.
QMAX 230 l/h - дебит на филтъра (l/h==литър/час). Силата на потока може да се намали с флейта.
Когато сменяваш вода, независимо дали на аквариума с възрастните плати или с бебетата, водата трябва да е престояла поне 24 часа.
Прочети основните неща във форума.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

Daskalov

Хайде някой който наистина разбира да каже защо ми умират бебетата. Определено не е от смяната на водата изпробвах всичко но пак умират. Правя както казва миа редовно им сменям водата с престояла от чешмата ВСИЧКО ИЗПРОБВАХ и пак умират. Сложиш ги в 15л аквариум понеже се родиха още 25 а от старите 28 оцеляха само 8. И сега са 33 бебета в 15 литра не са на тясно защото те нямат и 1 см още. На голо дъно са. В аквариума има само автоматичен нагревател термометьр и две водорасли отгоре колкото да не е без нищо. Температурата им е 23-24. Давам им някаква специализирана храна за бебета на която пише, че не разваля качеството на водата.
Интересно е, че когато им угася лампата вечерта и сутринта като я вкюча има по 3,4 на дъното и от тях поне едно остава на дъното и неможе да се вдигне нагоре и до вечерта е умряло. Тази сутрин като им вкючих лампата 4 бяха на дъното 2 се вдигнаха другите 2 немогат мъчат се нагоре и падат пак. И до довечера ще са умрели със сигурност. Вчера също 2 жертви. Мисля да не им угасям лампата денонощно ще спят на светлина защото всяка сутрин като им я вкюча има по няколко на дъното от които поне 1 умира до вечерта а през деня когато са с другите най отгоре са добре. Хайде някой който наистина разбира да каже какво да направя за да не умират?

mp450

А аератор имаш ли? Защото от поста ти разбрах, че имаш термометър и нагревател.

Borgot

Задължително аератор с гъбка!!!! Кислород в голями количества:) (Сложи малко сол във водата, ако продължат да умират!!!!!)
: 15.02.2008г 12:12ч
Даже сега сипи сол.

rookie_gyn

Смени напълно цялата вода, без да оставяш каквото и да е количество от старата. Сложи сол малко повиши температурата. Може да има нещо по рибките което да не виждаш понеже са дребни.

Daskalov

Мерси на всички. Сложих им малко сол, но нямат аератор. Филтъра им го махнах защото ги засмуква между решетката, гъбата е вътре под пластмасата и ще ги убие. Дори извадих кабела за въздуха дето им прави мехурчета, но няма ефект, пак силно дърпа филтъра и ги засмуква настрани между решетката.
Не знам дали да не им купя обикновена помпа с гъба, дали ще свърши работа?
п.с. понеже компа ми е в ремонт и от зала пиша, та досега 4 жертви от предишния ми пост.

rookie_gyn

Ами задължително сложи аераторна помпа с гъбичка. Все нещо трябва да пречиства водата.

batRambo

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО купи аераторна помпа с гъба. Повиши температурата на 26-28 градуса.

Similar topics (5)

43974

Публикации: 2
Прегледи: 1977

41460

Започната от cheshire


Публикации: 1
Прегледи: 1846

40924

Започната от menshot


Публикации: 0
Прегледи: 1012

26383

Публикации: 50
Прегледи: 20019

34402

Публикации: 5
Прегледи: 3178