• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

ПРОБЛЕМ СЪС ЗЛАТНА РИБКА

Започната от axlrose, 25.05.2010 07:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

axlrose

Здравейте на всички , имам проблем със златната ми рибка , и на кратко : имам голяма стъклена купа в която я гледам около 10 литра без машинка  .  Рибката ми стои на повърхността и плува на една страна много рядко плува нормално, ако някои може да ми помогне ще съм мо много благодарен ,че немога да си гледам така рибката  *SORRY*

ivanchoy_mk

Рибката май ще омре аз преди гледах в колкото твоита 10л и умря на златните им трябват поне 50л да си живеят нормално купи си нещто кое ще живее напримерно неон аз имам 2 аквариума аквариум 32л и 60 л и сам саобразил ''вече'' колко риби да гледам.
Такаче купи си нова но дане е златна. купи си неон,данио,гупа

успех

Nuriko

Това ми напомня на един мой проблем който имах преди година. Бях решила отново да гледам рибки и си взех от близкия магазин две данио и една малка златна. Първата седмица и бе добре, но след това започна да се килка на една страна и да и е трудно да диша. Ако не ме лъже паметта имаше и нещо като изкривяване на гръбната, която по-рано като я взех нямаше. Няма и две седмици и ми умря. Даниото иначе вече е на повече от година и нищо им няма.


И само да добавя, че не мисля, че проблемът е точно в аквариума. 10л наистина може да е малко за една златна рибка, но моя е 20л и преди също съм имала златни рибки. Едната от които бе от онези с балоните като бузи под очите (сори не знам името й) и на нея и бе доста добре.

gecatax

За този обем си вземи една мъжка бета, а ако искаш златната да оживее трябва да я прехвърлиш в по-голям съд предполагам в вашият град има магазини за акваристика и там няма начин да няма малки аквариуми един 50л. аквариум няма да ти излезе повече от 30-на лв. слагаш малко грунд една помпа за въздух с една гъба за по 2-3лв. и в последствие може някое растение (даже е много препоръчително) малко валиснерия предполагам никой от форума няма да ти откаже 10-15 коренчета да ти подари, макар че Iek е гледал златни в много заселен аквариум:
http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/rastitelen-akvarium-sas-zlatni-ribki/msg264589/#msg264589
За 50-60лв. ще си гледаш златната в 50л. аквариум и ще се радваш много повече защото златната ще има място да плува, тя сега на дали може да се завърти даже (ако я гледаш от малка значи няма да е на 1/3 от размера който достига)
Ако ти се занимава дай една снимка на аквариума ти.
Поздрави!

-250л.

Svill

Златните могат да се гледат с мноооого растения , даже и с CO2 и торене. Личен пример , изпробвано от една година насам, около 130л, 3 златни, 2 САЕ-та, 1 анциструс. http://img404.imageshack.us/i/img64121.jpg/

zambo

Започни да сменяш по 50 процента от водата всеки ден с престояла и спри да храниш . Ако до седмица не се оправи значи рибката е пътник . Препарати няма да ти помогнат .
В такава купа много трудно може да поддържаш дълго време жива златна риба . Все пак ако не си направиш по-голям аквариум , сменяй вода всеки ден / по 15-20 процента / и храни доста пестеливо .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

axlrose

Мерси на всички , да разбирам ,че трябва да взема по голям аквариум рибката си я имам от три години и неискам така да се разделям с нея . Дали мога да пробвам примерно с някакв леген или нещо друго по голямо да видя какво ще прави ....  Всеки ден по малко ли да я храння или на 2 дена.. Благодаря за отговорите !

Svill

 =-O Незнам как е издържала толкова време в тази купа , за да оцелее със сигурност трябва да я преместиш и да и осигуриш нормални условия. Дори да не е много голям аквариума трябва да има поне една машинка с гъба, ако е много студено и нагревател за да се поддържат някакви постоянни параметри. Не си казал с какво храниш , вземи си маркова храна на люспи, гранулите не им се отразяват добре. А има и малки върешни филтърчета за по 10-тина лв. и 20л аквариум ще излезе всичко 30-40лв.

Bolta

Цитат на: axlrose - 26.05.2010 07:28
Мерси на всички , да разбирам ,че трябва да взема по голям аквариум рибката си я имам от три години и неискам така да се разделям с нея . Дали мога да пробвам примерно с някакв леген или нещо друго по голямо да видя какво ще прави ....  Всеки ден по малко ли да я храння или на 2 дена.. Благодаря за отговорите !
Колегааа , спри да мъчиш животинката .  *STOP*
Какви са тези купи , легени и т.н.  *CRAZY*
Толкова ли нямаш възможност , поне едно аквариумче - и да не е 50 литра ....около 30 литра - пак ще стане. Не струва милиони все пак.
Трябва ти и една аераторна помпичка с гъба /колегите по-горе са ти писали/ и си готов. Нагревател - както ти е казал Svill - не ти трябва /особено в момента/.

zambo

Цитат на: axlrose - 26.05.2010 07:28
  Всеки ден по малко ли да я храня или на 2 дена.. Благодаря за отговорите !
Засега не я храни 4-5 дни . После през ден , по половин порция .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

axlrose

Просто исках да пробвам дали това е проблема ама направо утре ще и взема нов дом и ще видим... Досега съм я хранил с гранули бях и взел едни люспи както казвате маркови и от тях едва не умря излезнаха и някакви петна и вече не и давам  от тях .  Вече трети ден не е хранена но пак си лежи и понякога слиза до даното и пак се враща. Като сменя всичко ще гледам да направя снимка.

gecatax

Цитат на: axlrose - 28.05.2010 07:22
Просто исках да пробвам дали това е проблема ама направо утре ще и взема нов дом и ще видим... Досега съм я хранил с гранули бях и взел едни люспи както казвате маркови и от тях едва не умря излезнаха и някакви петна и вече не и давам  от тях .  Вече трети ден не е хранена но пак си лежи и понякога слиза до даното и пак се враща. Като сменя всичко ще гледам да направя снимка.
Какви бяха тези люспи?

-250л.

Асен Евгениев

Цитат на: axlrose - 28.05.2010 07:22
Просто исках да пробвам дали това е проблема ама направо утре ще и взема нов дом и ще видим... Досега съм я хранил с гранули бях и взел едни люспи както казвате маркови и от тях едва не умря излезнаха и някакви петна и вече не и давам  от тях .  Вече трети ден не е хранена но пак си лежи и понякога слиза до даното и пак се враща. Като сменя всичко ще гледам да направя снимка.
И защо реши, че е щяла да умре от люспите, с които си я хранил?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Svill

Колега, не искам да те разочаровам но рибката най-вероятно няма да я бъде. Аз като реших да гледам рибки влязох в първия магазин и казах че искам малък аквариум с 3-4 рибки. Естествено човека ми "удовлетвори желанието" и ми даде 10л аквариум с 4бр златни рибки  :-|, предполагам се сещате какво стана после. Така че ако искаш да имаш хубави и здрави рибки и ти да им се радваш, във форума има цялата информация която ти е нужна. Прочети какъв обем ти трябва,филтрация, азотен цикъл, хранене, и общо взето как се поддържа една такава система. Успех  *THUMBS UP*

Desmoria

Ейй ама и вие сте едни. То ясно, че човека не е направил добър старт. Важно е да се закърпи положението възможно най-скоро.

axlrose вземи си един правоъгълен 25 литров аквариум. Купи си една помпичка с гъба. Горе-долу нещата да изглеждат по този начин:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fstatic.howstuffworks.com%2Fgif%2Fchoosing-aquarium-equipment-11.jpg&hash=b2b07b82a1ad25026039d192f31f3ebb737c6306

като на мястото на онова кръгло нещо с разреза, да е гъбата. Напълни с престояла поне 24 часа вода и пусни рибока вътре. Дай му малко храна, трябва да е качествена на люспички. Има специални храни за златни рибки, на различни фирми. Може да направиш и следното: слагаш да заври вода в дна метална купа, потапяш във врящата вода 1 листо маруля и го оставяш да ври 3-4 мин., изваждаш листото, изчакваш го да изстине и го пускаш при рибока. Златните рибки обичат да си хапват попарени марулки и ако рибока има апетит, за един ден листото ще изчезне. :) Сменяй по малко вода от аквариума с престояла, на всеки 4-5 дни. Това което ти описах до тук е най-доброто, което можеш да направиш за твоя рибок в момента.

Дори и да не успееш да спасиш рибката знай, че ако си вземеш друга малка златна рибка, тя ще се чувства чудесно в гореописаното аквариумче.

П.П. Имай в предвид, че когато един рибок се гледа в кръгъл съд дълго време, много често получава изкривявания от сорта на плуване в кръг и тем подобни. Мене ако питаш, кръглите аквариуми трябвада се забранят със закон. :)


В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Similar topics (5)

46020

Публикации: 9
Прегледи: 3270

54522

Публикации: 4
Прегледи: 2053

31446

Започната от hera_orsa


Публикации: 1
Прегледи: 2039

41696

Започната от ARCHEON


Публикации: 5
Прегледи: 2967