• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 09:46

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с рибка "Комета" от рода на златните рибки

Започната от Richizaio, 19.12.2010 11:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Richizaio

Помощ! Днес се събудих и заварих рибката ми вид комета да има нещо като мъх все едно около врата!
Вчера вечерта не беше така! Какво е станало и какво да правя?
*mislia* *TIRED* *YES*

Благодаря предварително ( Температурата на аквариума ми е нормална, Живее и още две златни рибки, Хранят се с основна храна на Sera)



MeTogu

Колко е нормалната температура според теб?И колко е точно в аквариума.
Много добре ще е да приложиш и снимка.Защо не извадиш рибката и го остраниш на ръка.Може и малко обезпаразитяващо да сложиш.Много вероятно е да са някакви паразити,с който да се справиш лесно.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Richizaio

Само че не излязоха много хубави итемпературата е към 25 градуса
: 19.12.2010г 12:12ч
и за това обезпаразитяващо  - не съм го чувал и мисля че нямам - и пак мисля че се продава в зоомагазините иначе ще се опитам да махна мъха

MeTogu

Бих ти препоръчал 23 градуса за тези рибки.Обезпаразитяващо от най-нисък ранг който можеш да намериш във всеки зоомагазин е метиленово синьо.Наистина не се вижда много добре.Няма ли кой да ти помогне да се направи една по-добра снимка?Или малко по-отдалече да я снимаш за да фокусира по-добре.
И темата ще бъде преместена в раздела в който трябва да е.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Richizaio

Вече малко се махна, но не можах да ходя да купя от онова, защото живея далече от зоомагазин.

миа

 Болестта е сапролегниоза, причинител е Сапролегнията - вид плесен. По тялото на рибата изглежда като памук. Заболяването се развива много бързо. Баните с трипафлавин имат ефект в ранните стадии на заболяването.

За да има ефект от лечението отстранете причините - може би недобра хигиена в аквариума или остър предмет, на който се е одраскала рибката. Хранителните остатъци поднасят също добри условия за заболеваемост от сапролегниоза.

Richizaio

Много ви благодаря за коментарите - ше се опитам да се преборя *THUMBS UP* *bg* *privet* :-)
: 19.12.2010г 22:10ч
вече втори ден е така - дали 6те стане с трипафлавина?? и пак 6те опитам - аммм... във вода се разтваря , нали?  :-) *privet*
: 20.12.2010г 15:03ч
ето снимки от днес 20.12.2010

миа

Трипафлавинът, който се използва за целите на акваристиката е разтвор на водна основа, така че отговорът на въпроса е ясен. Дозировката е оказана на опаковката.

Дали ще се излекува никой не може да гарантира или да предвиди.

Като начало рибката трябва да се отдели от останалите, за да се предотврати евентуална зараза на останалите обитатели на аквариума.

За лечение на болната рибка има 3 плана за работа:
                 1. Да се дозира подходяща доза трипафлавин направо в аквариума, болната рибка не е отделена.
Забележка: Трипафлавинът уврежда растенията в аквариума, ако има такива. Лечението не е много ефективно.

                 2. Да се провеждат бани с трипафлавин. Това значи, че рибката се отделя в съд с чиста вода (престояла поне 24 часа чешмяна вода с температура, близка до тази в аквариума) и с малко по-завишена концентрация на трипафлавин за не повече от 25-30 минути.

                 3. Опаразитените места се третират директно с тампон, напоен с трипафлавин. Процедурата се провежда, като рибата е хваната с марля и е извън водата за не повече от 1 мин. и тампонът се задържа за 10-ина секунди върху опаразитеното място. Не бива да попада дори част от лекарството върху хрилете или очите!
Забележка: Методът не е подходящ за дребни риби и е много рисков. Не се препоръчва за начинаещи!

Richizaio

Мерси много , отделих я рибката , но не можах да намеря трипафлавин или онова което беше - бил е спрял производство!!! Ще проверя в зоомагазините ! и пак много благодаря че ми помагате
: 20.12.2010г 21:09ч
о и за първи път ще си лекувам рибката , та ще се разровя из нета и ще се науча

миа

Сера микопур също помагала, но не съм я ползвала и не мога да кажа дали е ефикасна. По-скъпичка е обаче.

Лъжат те тези от магазина, за да ти пробутат някакви скъпи илачи. Не им се вързвай и не се съгласявай да си купиш нещо което не сме казали. Повечето търговци нищо не разбират и гледат да си пробутат стоката.

Richizaio

Да , точно това на сера  купих  и им инструкции на български.  Ще ви съобщя дали действа.

Richizaio

 :-( кометата почина , но не днес , а отдавна  но наскоро си купих нова златна рибка - дори я и кръстих Сави  :-D

миа

 Е, нека тази да ти е жива и здрава!
Поддържай хигиената в аквариума, но не сменяй повече от 15% вода. И, както предполагам знаеш, водата трябва да престои едно денонощие.
Това е една хубава статия за отглеждането на златни рибки:
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=60

Similar topics (5)

39943

Публикации: 8
Прегледи: 4041

58844

Публикации: 0
Прегледи: 2262

49755

Публикации: 8
Прегледи: 4090

56431

Започната от apovijan


Публикации: 7
Прегледи: 2959

37490

Публикации: 10
Прегледи: 5093