• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:40

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Болен дискус

Започната от gymel, 10.04.2013 18:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gymel

Здравейте! Преди месец след 10 години пауза отново се запалих по рибките. Взех си 200 л. аквариум и 6 дискуса. До вчера всичко си беше наред, докато забележа, че единият малък дискус плува трудно и неориентирано. Не се храни бепе много слаб. Не знаех какво да направя. Уви дискусът не изкара до днес. Забелязах и другият да показва същите симптоми. Препоръчаха да вдигна температурата на водата до 31 градуса и да пусна 1.5 таблетки макропен 400. Направих до и увеличих аерацията. Сега след около 6 часа има леко подобрение в дискуса. Не знам какво става и дали е правилно това което съм предприел. Нямам опит с дискуси и може ли някой да помогне.
Благодаря предварително.

borracho

Интересно до сега на каква температура са били отглеждани, след като температурата е вдигната на 31 градуса? Освен температурата, много важни елементи от отглеждането на дискуси са филтрацията, честата смяна на вода, храната, с какви други риби се гледат, въобще ако искаш да ти се помогне дай повече информация. Не бързай да ги тровиш с химия.
бъди сеяч, а не разбирач!

gymel

До сега температурата в аквариума беше 28-29 градуса. Аквариума е RS със собствен филтър, правя частична смяна на водата 30% на седмица. Храната която давам е само на SERA - гланули за дискуси и основна храна. В акварима освен тях има 4 боции, 11 неонки, 5 кралски тетри, 4 данио, 2 малки сомчета. Но сега гледам че и неоните почнаха да се обездвижват. Не знам какво да правя.

qoke2

Виж дали изпражненията на дискусите са бели (не прозрачни) на цвят и ако не са си провери парамерите на водата  ;-)

gymel

Лошото е че не виждам и акотата им. За параметрите на водата в аут съм. Нямям тестове. Така и не можах да избера какви и от къде да си поръчам.

grigor nakov

Параметрите на водата не са ти добре,първо си купи тестове и след това започни каквото и да е ;-)
Сложи като начало само ,,sera bio nitrivec,,и виж дали ще има подобрение

gymel

Днес отделих всички малки риби от дискусите, като оставих само нялокло анцитруса в аквариума. Вече 3-ти ден слагам Макропен във водата и нещата започнаха да се оправят. Дискусите вече се хранят, а утре очакван да ми пристигнат и тестовете за водата.

qoke2

Какво ще правиш с този макропен?

gymel

Тестовете пристигнаха. Ужас след 3 поредни теста. Показания: GH - >21 d; No3 и No2 няма; КХ - 20; рН - 7,6; Cl - Няма.
Яко твърда вода. Почнах да търся извор с по мека вода. Дали има друг начин?

diskusi233

Цитат на: gymel - 13.04.2013 21:16
Тестовете пристигнаха. Ужас след 3 поредни теста. Показания: GH - >21 d; No3 и No2 няма; КХ - 20; рН - 7,6; Cl - Няма.
Яко твърда вода. Почнах да търся извор с по мека вода. Дали има друг начин?

Има като добавяш реагент за омекотяване на водата при смяна.Като за начало,аз бих препоръчал 30 градуса на водата,и за храна Тетра Дискус,артемия,каима и общо зето да е разнообразно менюто.Може да увеличиш и смените на водата..!
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

gymel

Под какво наименование може да се намери реагента и от къде. Току що се прибрах от обиколка на всички извори наоколо. Твърдост под 15 няма никъде наблизо.

diskusi233

Цитат на: gymel - 13.04.2013 22:21
Под какво наименование може да се намери реагента и от къде. Току що се прибрах от обиколка на всички извори наоколо. Твърдост под 15 няма никъде наблизо.

Напримерно: http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=terrarium_water_conditioning&product=Conditioner_Sera_pH_Minus_100ml&n=1

За стабилно pH , карбонатната твърдост трябва да е поне от 5° dKH.. :-)
http://www.planetinverts.com/Red%20Cherry%20Shrimp.html

qoke2

Ако няма да ги рзвъждаш, твърдостта не е чак такъв проблем. Можеш да омекотиш водата със зеолит.

Similar topics (5)

39460

Публикации: 4
Прегледи: 2695

39001

Публикации: 2
Прегледи: 2708

49874

Публикации: 64
Прегледи: 16099

34648

Започната от mir4o111


Публикации: 2
Прегледи: 2236