• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 07:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с Гупите

Започната от kGitsov, 05.06.2013 11:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kGitsov

Здравейте,


от няколко дена имам проблем с гупите.
Постоянно залягат по дъното и вече извадих няколко трупа...

Водата я сменявам често..

За да се справя с проблема смених водята 100% като я наблъсках с метиленово синьо морска сол и покачих температурата с 2 градуса. До вечерта всичко беше добре, докато към 19-20 бяха залегнали 50% от рибите при температура 28*..

Веднага ги извадих от аквариума в друг празен (естествено с вода хаха) на 25-6* и на сутринта всичко беше ОК и нямаше залегнали..

Значи в проблемния аквариум водата е една и съща (когато я сменях ми остана една туба и от нея сипах на другия) пак толкова метиленово синьо и пак толкова морска сол...

Разликата е че в проблемния има пясък с фракция около 3-5мм смес между бял обикновен пясък (незнам какво му се вика от тия дето ги продават на големи чували) и зелен кварцов

Били са в тези условия около година.. не съм добавял нови риби, не съм вадил (с изключение на мъртвите хах)
Храня ги с тази червената храна за дискуси взех една туба голяма и с нея храня и барбусите..

Нямам тестове за вода...
70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

Ivan_S

Цитат на: kGitsov - 05.06.2013 11:39
Нямам тестове за вода...

Ами крайно време е да си вземеш и да тестваш водата. Това е най-малкото и най-простото нещо, което можеш да направиш. Ако с водата всичко е наред, търсиш причините другаде. Винаги ли си хранил рибите с тази храна за дискуси или е от скоро? И всичкото това метиленово синьо и сол не знам дали не влошават нещата, вместо да помагат.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kGitsov

Цитат на: Ivan_S - 05.06.2013 11:56
Ами крайно време е да си вземеш и да тестваш водата. Това е най-малкото и най-простото нещо, което можеш да направиш. Ако с водата всичко е наред, търсиш причините другаде. Винаги ли си хранил рибите с тази храна за дискуси или е от скоро? И всичкото това метиленово синьо и сол не знам дали не влошават нещата, вместо да помагат.
Последните 3-4 месеца с тази храна ги храня..
Ще взема тестове  :-|
70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

Ivan_S

Не познавам храната за дискуси, но доколкто знам диетата им включва протеини от животински произход. Струва ми се, че тази храна идва too much за гупите. Нещо от сорта като на прехранване с чернодробна. Може да опиташ да я смениш. Вземи си някоя от изпитаните на Сера примерно - Vipan или San. Също така засега бих спрял с лекарствата и дори не бих хранил рибите 2-3 дни, за да изхвърлят всичко, ако е от храната.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kGitsov

Храната е Tetra Discus

Ще им разнообразя малко менюто с замразена храна blood worms..
70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

Caxapa

Проблема е във водата. Няма как да стане просто  номера с жизнени  и плуващи рибки ако не се спазят упътванията които сме написали в началните теми. Това изказване" Водата я сменявам често и налъсках метиленово синьо и морска сол" ми настръхва косата и се моля само в следващите си животи да не съм риба и попаднал на такъв акварист. Няма да ти давам съвети каво да правиш. Все едно да пренапиша всички теми и статии за начинаещи. През това време  през ден сменяй по 1/3 от водата като не добавяш нищо като сол, химикали и други препарати.  Не споменаваш каква ти е филтрацията и колко литра е самият аквариум.

kGitsov

Цитат на: Caxapa - 05.06.2013 13:18
Проблема е във водата. Няма как да стане просто  номера с жизнени  и плуващи рибки ако не се спазят упътванията които сме написали в началните теми. Това изказване" Водата я сменявам често и налъсках метиленово синьо и морска сол" ми настръхва косата и се моля само в следващите си животи да не съм риба и попаднал на такъв акварист. Няма да ти давам съвети каво да правиш. Все едно да пренапиша всички теми и статии за начинаещи. През това време  през ден сменяй по 1/3 от водата като не добавяш нищо като сол, химикали и други препарати.  Не споменаваш каква ти е филтрацията и колко литра е самият аквариум.
Моя е грешката в начина по който съм представил нещата!
Аквариумът е 30 литра и сменям не повече от 10 литра през 2-3 дена под това имам предвид често, защото познавам хора няма да казвам имена, които със седмици не сменят и чакат да се изпари да разредят...
Помпата е обикновенна сън сън като за обема на аката и допълнително една гъба с помпичка за въздух.

Така наречените химикали които използвам ги слагам при смяната на водата в дозировка 2 мл/100л, сега когато имат някакви признаци, а по принцип слагам 1мл на 100л, което е 15 капки на 100 литра или грубо 2 кампки на 10 литра.. няма как да разделя капката ::)

Морската сол по същия начин я слагам във водата, за да запазя солеността в аквариума...

Наистина звучи много грубо как съм го написал в първия пост, но ето така стоят нещата..
Храната я кълвят супер стръвно..

Съмнявам се да не би да се е прецакала храната от седенето (разфасовал съм я в бурканчета от бебешко пюре и отварям само едно докато не свърши, докато другите са затворени като от магазин..
Другото ми съмнение е да е имало нещо във водата, когато съм наливал в тубите и да съм ги натръшкал несъзнателно..

Ако нещо в гореописаното съм сгрешил можете да ме поправите с удоволствие приемам съвети всякакви!
: 05.06.2013г 17:05ч
Хванах източника на поразията...
И за протокола го хванах благодарение на метиленовосиньото!

Гъбата, която използвам за въздух е сравнително стара и беше с някакъв червеникав цвят, който сега забелязвам че е почнал да пуска и със синьото става лилаво. В крайна сметка рибите ги преместих в друг аквариум, а оборудването претърпя изваряване.

Благодаря за съветите...
Взех храна на люспи да ги разнообразя и ще ги редувам седмица люспи, седмица гранулки тетра дискус.
Все пак мисля, че храната им харесва, щом се млатят яко като пусна.. :)

Поздрави!
70x40x40 - 112л
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg706%2F7310%2Favatar45421347888580.png&hash=917f9fa458ab2d042d71a5f58ee3f49ae2169780

Ivan_S

Ама бива ли така  :karamse:, такава небрежност се таксува с мъртви риби  :-(. Аз също ползвам стара филтърна гъба в единия аквариум, но знам в какво състояние съм я прибрал и със сигурност не е проблемна. На твое място бих си купил нова. Едва ли 2-3-5 лв. ще те притеснят. Дано повече да нямаш проблеми ... и по-кротко с храната за дискуси, нищо че много я харесват. Проучи дали е подходяща за твоите риби, за да няма пак подобна тема *THUMBS UP*.

П.С. Сигурен ли си, че това червеното по гъбата всъщност не е храната, която подаваш. Поне е същия цвят. Като се замисля може това да е неизядена и уловена от гъбата храна. Продължавам да си мисля, че трябва да я спреш тази храна, защото ако е от вида на чернодробната, неотстраняването на неизядената води до влошаване на водата (както ти писа Сахара) и до смъртни случаи дори. Нека по-запознатите с Тетра Дискус да кажат как се дозира и предозирането дали е опасно.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Има много различни маркови храни от сухи и на гранули до замразени и живи такива. Има и такива домашно приготвени.  За система в храненето може да си изградиш собствена но  изискванията за параметри на вода както и без химикали си е просто  строго по  учебник.  Добавянето на сол  в аквариума има и своите особености. Става натрупване и ако не разполагаш с техника да замерваш параметрите, ще стане бавно натрупване  на БУМ който като се появи ще бъде извън контрол да се оправи. Имам предвид не само лакмусувите лентички а TDS Meter и Ph Meter. Надявам се не приемаш и този ми пост за злобен.

Similar topics (5)

55773

Публикации: 10
Прегледи: 2798

28404

Публикации: 18
Прегледи: 8376

40216

Публикации: 25
Прегледи: 11672

52594

Публикации: 8
Прегледи: 3739

50014

Започната от rdvsuka


Публикации: 0
Прегледи: 1298