• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:44

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

проблем с една рибка

Започната от iordanmonov, 16.06.2013 14:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iordanmonov

Здравейте от известно време всичко си беше наред докато забелязах че едно от малабарските ми даниота започна да плува странно първо си помислих че нещо генетично не е наред защото 2 от другите са си леко кривички  *JOKINGLY* , един приятел на баща ми ми ги подари още като малки но тои ги гледа в един голям аквариум и явно много са се кръстосва ли но както и да е разгледах рибката не и липсват перки люспи или каквито и да е било части
рибките които гледам са : 4 розови даниота 8 малабарски даниота 3 сомчета и 2 Барбус конгхониус
вътршен филтер 700л/ч нагревател 100W акавиума е 100л препарат който използвам е Easy Balance на Tetra имам и няколко растения но не им знам имената

iordanmonov

Искам да ви попитам за малабарското данио то агресивна рибка ли е и най вече към себеподобните си защото още една рибка е със същия проблем  като горната (но другата преди няколко дена умря) но преди да и се случи същото като горната само малабарските даниота се гонеха много из аквариума та да ви питам дали тва е проблема благодаря предварително...

Penta

Всяко данио прави точно 3 неща : яде, сере и играе (играят на гоненица). Нормално е.

petko

Да парафризирам колегата ,даниото въобще не е агресивно към никоя риба.

iordanmonov

благодаря за отговорите  *privet* а някакви идеии какво може да причинява по горните неща

Caxapa

Проблемът не е в гонитбата на рибките.  Странното плуване може да се дължи на много неща и да се изразява в различни по вид движения при плуване.

iordanmonov

Цитат на: Caxapa - 09.07.2013 21:09
Проблемът не е в гонитбата на рибките.  Странното плуване може да се дължи на много неща и да се изразява в различни по вид движения при плуване.
рибката главно плува по гръб спуска се към дъното и пак изплува отгоре но тя продължава да си се храни и тва е че нищо им няма и изведнъж на др ден почва да плува странно

Георги

Цитат на: iordanmonov - 09.07.2013 19:13
благодаря за отговорите  *privet* а някакви идеии какво може да причинява по горните неща

колега, причината е в качествата на водата.
Не си попълнил формата за инфо при проблеми, така че повече не може да се каже.

Ако искаш, но само ако искаш, смени 50% с престояла вода.

iordanmonov

Дата на стартиране на аквариума: точна дата незнам но е повече от 6 месеца
Обем на аквариума: 100л
Височина:

Вода:
pH: 7.5
Температура: 25 градуса
Сменям по 30 литра на всеки 20 дни.
При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 20 градуса.

Филтрация:
Аераторна помпа (без гъба): да
Вътрешен филтър 700 л/ч:
Система за СО2: няма

Филтрите работят непрекъснато.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни:
(напр. смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър) -> няма

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: Easy Balance на Tetra

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 4 розови даниота 7 малабарски даниота 1 Барбус конгхониус 1 Платигорас кастатус 1 сом калихт и 1 коридорас
Млади риби(видове, брой): 1 Барбус конгхониус
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): няма

Храна:
Видове храна: някаква комбинирана храна и едни като хапчета които били за сомове  :-D
Колко често храните рибките си: 1-2 пъти
За колко време рибките изяждат порциите си: за около 10 мин

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: растенията не ги знам мн мн те са само 3 вида а иначе на брои са 7
Колко % са бързо растящи: не растат много бързо
Колко са плуващи: няма

Грунд:
Дебелина на дъното:в предната част е 2 см в края е 5 см
Размер на камъчетата: от 2мм до 5мм

Осветление:
старото ми осветление беше 2x24W но поради няколко неочаквани инцидента остана 1x24W което е много малко и смятам много скоро да поправя този проблем

Ivan_S

iordanmonov, хайде сега кажи за протокола какви са нивата на нитрит, нитрат, амоняк. Да не се окаже, че рибите са натровени. Според мен смяна на 30 л. през 20 дни са крайно недостатъчни. Това на практика е веднъж месечно. За твоя обем аквариум тази смяна е препоръчително да се прави всяка седмица.

"При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 20 градуса." Според мен правиш на рибите и някакъв температурен шок. Големичка ми се вижда амплитудата в градусите - наливаш 20 градуса в 25. А ако след наливането на водата температурата става 25 градуса, тогава нещата ми звучат още по-зле. Неслучайно се налива темперирана вода, т.е. колкото градуса е в аквариума, толкова градуса се налива (аз например пълня с амплитуда не повече от 1-2 градуса).

Колко често сифонираш? Виждам, че растенията ти не са много, не е проблем да се сифонира.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

iordanmonov

Цитат на: Ivan_S - 10.07.2013 15:24
iordanmonov, хайде сега кажи за протокола какви са нивата на нитрит, нитрат, амоняк. Да не се окаже, че рибите са натровени. Според мен смяна на 30 л. през 20 дни са крайно недостатъчни. Това на практика е веднъж месечно. За твоя обем аквариум тази смяна е препоръчително да се прави всяка седмица.

"При смяната: Водата е престояла. Водата е с температура 20 градуса." Според мен правиш на рибите и някакъв температурен шок. Големичка ми се вижда амплитудата в градусите - наливаш 20 градуса в 25. А ако след наливането на водата температурата става 25 градуса, тогава нещата ми звучат още по-зле. Неслучайно се налива темперирана вода, т.е. колкото градуса е в аквариума, толкова градуса се налива (аз например пълня с амплитуда не повече от 1-2 градуса).

Колко често сифонираш? Виждам, че растенията ти не са много, не е проблем да се сифонира.
преди сменях всяка седмица както бях чел из форума но откакто използвам еasy balance на tetra ми казаха че трябва веднъж на 2 месеца на мен ми се стори прекалено много и за тва на 20 дена даже на шишенцето пише че на 3 което е твърде много а доколкото температурата на водата не съм много сигурен дали е точно 20 градоса стаина температура не е голяма разликата от тази в аквата (аз налея водата например днес и на другия ден я изсипвам) , сифонирането го правя всеки път при почистването на аквариума гледам да няма остатаци и др неща по дъното а и сомовете вършат доста добра работа  ;-)

Ivan_S

iordanmonov, аз пак да питам: Тестове на водата правиш ли? Какви и какви са показанията? Колегите преди мен вече са ти писали, че проблемите вероятно са от водата, а ти нищо не казваш за нея като параметри. Само температурата и колко често я сменяш не стига  ;-).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

fizika01

Подкрепям мнението на @Иван_С . По чести смени на водата и по малко хранене. Като гледам си писал 10 мин че я изяждат. Мойте на 2-3 минута ако има нещо значи съм им пуснал много. Когато ти остава не изядена храна влошава много бързо водата. По малко храна  и задължително един ден в седмицата глад.

iordanmonov

тестер нямам   :-( значи пак да си почна да си сменям водата както преди всяка седмица но при всяка смяна ли да слагам от тва easy balance и ще почна да ги храня по по - помалко

Ivan_S

Да, сменяй си всяка седмица по 30%. Купи си тестове за нитрити поне и тествай. Иначе препаратът easy balance аз лично не съм го ползвал. Аз ползвам кондиционер Акватан. Ако този на Тетра е неговия еквивалент, ползвай го след всяка смяна на вода. То и така го дават - 2.5 мл на 10 л. вода. Ако е нещо друго - колегите да кажат какво да го правиш :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

58860

Публикации: 0
Прегледи: 1180

38344

Публикации: 9
Прегледи: 4404

50014

Започната от rdvsuka


Публикации: 0
Прегледи: 1288

49039

Публикации: 1
Прегледи: 1460