• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с бета

Започната от Valmart, 24.02.2012 11:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Valmart

Преди четири месеца подарихме на сина ми рибка бета. Аквариумът е 10 л., с камъчета и едно изкуствено растение. Храним я 1 път на ден, сменяме водата на 4-5 дни. Преди около седмица рибката започна да се издига на повърхността, след това с почти истерични движения да се спуска към дъното, където обаче не можеше да се задържи и пак се издигаше нагоре. 1 - 2 дни не я хранихме, нещата се нормализираха. Следващата седмица отново се повтори същото. Можете ли да ми кажете какъв е проблемът, защото много се притеснявам, че ако нещо се случи с рибката, малкият много ще се разстрои.

beta61

С какво я храните?

Valmart

суха храна на люспички
извинявам се, ако звучи глупаво
препоръчаха ни я от магазина, където купихме рибката
: 24.02.2012г 14:02ч
поразрових се и намерих това - JBL Novo Betta
това е храната, която даваме

Nikiengi

Цитат на: Valmart - 24.02.2012 14:23
суха храна на люспички
извинявам се, ако звучи глупаво
препоръчаха ни я от магазина, където купихме рибката
: 24.02.2012г 14:02ч
поразрових се и намерих това - JBL Novo Betta
това е храната, която даваме

Бетите обичат жива храна (тубифекс), замразени храни (хирономус, артемия едра).  :-)

Valmart

Разбирам, ще сменим храната.
Но дали това е причината да се държи по този начин? Защото тази храна я даваме от самото начало, а проблемът възникна съвсем скоро.

ico

Преди храните бетите обичат топла вода. Каква температура поддържате в аквариума и каква е на новата вода която наливате след смяната?
Пък бетата ще си стане тлъста и със сухи или живи храни, просто с едните ще е по-бързо. Хранете по-оскъдно за да е здрава и по-свежа рибката.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Valmart

Водата е със стайна температура 22 - 24 градуса, същата е и температурата на водата, която доливаме. Сравнително постоянна температура, защото сме с парно вкъщи.

ico

Да, ама на бетата не й е добре на тая температура. Вземете нагревател с термореле и термометър, за да направите водата 26-28 градуса.
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

cwetalin

Подкрепям ицо за температурата, едва ли топлите 10л. аквариум, а последните дни не беше много топло.
И нещо друго - за 4 месеца кой знае какво се е развило в грунда, имам предвид гниенета всякакви. Предполагам остава от храната, още повече ако я храни детенце. Няма растения да регулират нещата. няма филтър, предполагам. И рибката в крайна сметка се натравя, най-вероятно с амоняк. Смените на вода помагат, но малко.
Аз съм разделил 10 литров аквариум на 2 с решетка. Гледам 2 мъжки бети в него. Има прилично количество растения както и малък вътрешен филтър. Моят е 4.2 W, и докато работи поддържа водата достатъчно топла. А и върти водата, прекарва я през гъбата и доста успешно я филтрира.
Предлагам ти т.нар. рестарт, което в твоя случай ще е 10 минути работа. Просто измийте целия аквариум. И после помислете за филтърация и отопление. А и за някоя жива китка. :)

Valmart

Благодаря ви за съветите.
Ще вземем мерки да подобрим живота на рибката.
Относно аквариума, един път в месеца аз се заемам, изваждам всичко и го измивам основно.
Но понеже ни казаха да сменяме само част от водата го правя само един път в месеца това.

cwetalin

Така се прави, по около 30% на седмица. Но трябва да има малко микроживот в аквариума, нитрифициращи бактерии му казват.
Не е лошо да отделиш 1 вечер да прочетеш някои основни неща, след това става по-лесно да се гледа рибка.
А и е нормално първата рибка да не изкара много.  :-(

Valmart

Съгласна съм, че трябва да прочета повечко. Малко неподготвени подходихме към това, но ще се поправим:) Дано не се окаже кратък животът на първата ни рибка.

niki

Бетите са топлолюбиви риби и трябва температура около 26 градуса. Виж дали храната ти не е развалена, с изтекъл срок на годност.

iochka_89

Здравейте  Усмивка
Преди известно време си вземах бети. Изчетох доста материали за начина им на отглеждане. Стигнах и до размножаването им. Всичко вървеше идеално. Имам си хайвер. Извадих женската от размножителният аквариум. Тази сутрин обаче забелязах че опашката на мъжкият сякаш е изсъхнала. Не съм много сигурна, но от това което прочетох мисля че има бактериална инфекция във водата. Въпросът ми е какво мога да направя, за да премахна инфекцията без  да навредя на будещите бети

mirosiav

Към iochka_89, пробвай с baktopur direkt.  Аз успях да спася  една-две бети в началото с този препарат.
Отглеждане и развъждане на betta splendens като хоби!

Similar topics (5)

54326

Публикации: 1
Прегледи: 1627

51118

Започната от Martinn


Публикации: 5
Прегледи: 2125

29431

Публикации: 12
Прегледи: 8052

40288

Публикации: 7
Прегледи: 4425