• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 00:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем при начинаещи

Започната от joro_qkiq84, 11.02.2010 16:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

joro_qkiq84

здравеите,моля за съвет рибките са умърлушени-плуват със свити перки и опашки и не са особено активни,но имат апетит.Аквариума е 25 литра -2 гупи,2 молинези-вече 1, 2хелера 1 калихт и 1 ансцитрус всички са вяли само сомчетата са си добре за  сега.Вчера смених 30 % от водата като новата е със 2 чаени лъжици сол.От вчера сутринта не сам ги хранил.Пуснах ги 2 часа след пълненето на аквариума-моя грешка,но първите 1-2 дни рибките си бяха мн добре.Служих на3-4 ден и растения-едно което се засажда в грунда и едно плаващто по повърхноста.Храната е на тропикал-хоби микс.
Само да добавя ,че рибките от време на време с бързи и резки движения се утъркват или почесват в камъните и растенията

ivcho0

Мисля,че рибките ти са болни от тази болест..
http://aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=36&vid=3&vsearch=%%E8%F5%F2%E8%EE%


А ето и нечението и...
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=50

Горещо препоръчвам лечението с готварска сол,малахитово зелено и завишаване на температурата до 30 -32 градуса.Лично аз така се оттървах от болестта

vasso

Добре ще е да качиш снимка. Проблемите като гледам не са малко. Аквариумът е твърде малък за калихт. АнциСтрусът е издръжлив, но в тези условия не е ясно докога(трябва му дърво, с него допълва менюто си). Кога е стартиран аквариумът? Каква е филтрацията? Каква е температурата? (ако няма нагревател, или не е с термореле трябва да купиш)Солта не е добре да се слага- отлага се в аквариума. Стресът може да е изиграл ключова роля. Твърде рано са пуснати!

joro_qkiq84

Здравейте ,благодаря Ви че се отзовахте,не мисля,че е някаква болест-нямат никакви петна или налепи по тях.До сега разбрах ,че е амонячно отравяне от колегите по форумите.Пуснал съм ги твърде рано -2 часа след пълненето на аквариума и ето резултата-миналата седмица в четвъртък ги пуснах в аквариума-всичко си беше ок,в събота започнаха да плуват със свити перки и сигурно от тогава започна проблема,в неделя гупата беше на повърхноста на една страна, така три дни и умря, а мъжката молинезия в понеделник сутрин си беше горе-долу добре ,след 4-5 часа все едно потъваше и на утре сутрин беше умряла.Вчера смених 50% от водата със чешмяна престояла,днес един приятел ми даде от неговата вода  от аквариума и  я сложих около 4-5 литра (30% ) .Нагревателя е 100 вата с термореле , обикновенна помпичка стара е но работи добре с вътрешен филтър ,не знам как да кача снимки ,пишете.   

herlitz90

здрасти жоро аз също съм начинаещ и чесно казано не сам толкова информиран като теб но да ти кажа не мисля че е от водата на рибките защото аз не чакам моята да престоява толково време а направо я сменям докато рибките са си в аквариума само че слагам ч капка на литър метиленово синио и хлор стоп продават се във всяко зоохоби мой съвет е да си вземеш , а и да не забравяме солта

vasso

Не става въпрос за ежеседмичната смяна на вода, при която повечето не изчакват и слагат водата веднага. Става дума за новостартирал аквариум и това метиленово синьо за мен е безсмислено. *dontknow*

discus

Цитат на: vasso - 11.02.2010 20:06
...... това метиленово синьо за мен е безсмислено. *dontknow*

*spam То е за цвят, а солта за вкус. :duvar:

ivcho0

Рибките се почесват...ти им даваш диагноза амонячно отравяне.Интерено ;-) ;-) ;-)

zambo

Цитат на: ivcho0 - 11.02.2010 21:22
Рибките се почесват...ти им даваш диагноза амонячно отравяне.Интерено ;-) ;-) ;-)
Не е интересно , а правилно .
Започни с ежедневни смени на 20-30 процента от водата за около седмица . След това сменяй същото количество през два - три  дни . Не ти препоръчвам използването на сол и препарати - според мен е безсмислено .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

joro_qkiq84

Благодаря на всички,че се отзовахте толкова бързо,за сега  още се чудя през ден или всеки ден да сменям 20% от водата,но вече трети ден я сменям и няма резултат все са си така със свити перки и са по дъното.Дано да се оправят ще, ви държа в течение

herlitz90

според мен използването на препарати не е безмислено защо да чакам водата да престои като мога да я обезхлоря веднага
И извинете за тъпия въпрос но колко време след като направя аквариума трябва да пусна рибките просто информативно

zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

vasso

Тук не става въпрос само за хлор! Той излиза сравнително бързо. Няма стабилен азотен цикъл в аквариума в началото. Проблемите не са свързани само с хлор. Солта не ми е ясно защо я препоръчваш.  *dontknow*

joro_qkiq84

ето и снимки
: 12.02.2010г 16:04ч
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi46.tinypic.com%2Ffx7820.jpg&hash=a282eae7443c2762939b16a1a7ade9dacc2b2259
: 12.02.2010г 16:04ч
   https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F2j33alj.jpg&hash=1550710ac825351f7e32e852baa4eae7dfc3ce8e
: 12.02.2010г 16:04ч
Не разбрах само кога ще разбера , вече има амонячен цикъл?
: 12.02.2010г 16:04ч
Опа грешка азотен цикъл

San Giovanni

Болт, закован с чук, държи по-здраво, от пирон завит с отверка!

BOJO

Цитат на: San Giovanni - 12.02.2010 17:30
послушай  ivcho0

Вие двамата ivcho0 и San Giovanni защо поне не преброите до 20 преди да пуснете някоя глупост. Стига сте давали меко казано некомпетентни мнения.
ivcho0  ти как разбра че това е ихтио. Снимки няма  , няма и симптомите. ПО свитете перки ли бре? Ако да , направо си за ясновидци. А San Giovanni .... нямам думи.
Готоварска сол се слага само ако ще готвите рибата. В аквариума е допустима МОРСКА СОЛ и то за определени видове. 
..............
joro_qkiq84  - успокой се малко, писах ти в другия форум . Всичко ще е наред , изчакай 3 седмици с този режим. И не слагай вода от друг аквариум, защото не знаеш какво ще внесеш с водата.
..............
herlitz90  : ако и ми обясниш смислено защо слагаш метиленово синьо на здрави риби  *dontknow*

joro_qkiq84

за сега не мисля да слагам химии срещу някоя болест,времето ще покаже,всички симптоми са като при азотно отравяне :buff:
: 12.02.2010г 18:06ч
Божо в кой друг форум и с какво име си писал там

herlitz90

колега струва ми се че се изнерви а за метиленовото синьо ме посаветваха в зоомагазина да го слагам при всяка смяна на водата и незнам дали е правилно просто слушам по компетентни от мен ако мислиш че не е правилно ми пиши защо за да се информирам

vasso

Ти ако смяташ ,че в някой магазин са компетентни. :duvar:. Пък и да са често гледат да лъжат. Не си прочел уводните статии за начинаещи и затова задаваш въпроси от типа защо да не се слага химия при здрави риби!

Tiro

Аз бих отговорил така:
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=7
http://aquariumbg.com/forum/otgovori-na-chesto-zadavani-vaprosi/zashto-mi-umirat-ribkite-narachnik-za-nachinaeshti-otroviteli!/msg11354/#msg11354
или с две думи: още не ти е тръгнал аквариума. Според това което чета и от личен опит каквото и да правиш един, два до три месеца е нормално да има проблеми - някоя рибка да умре "незнайно защо", растенията да се скапят и т.н. същото може да се случи при промяна на системата - нова рибка, растение, декорация, смяна на филтър и т.н. Солта не искам да коментирам (зашото и  аз съм слагам и сега слагам понякога  :-[ ), но не я препоръчвам.
За метиленовото синьо, малахитово зелено, FMC и други подобни доколкото съм чел, а и така го разбира мойта глава - при малки и редовни дози паразитите стават резистентни към лекарството и то не действа. Нали ваксините са на този принцип.
ето още една тема която е полезна
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=98
тази не съм я чел, но изглежда добра
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=49

надявам се да съм помогнал с нещо и да не съм казал някоя глупост с която да те подведа  *dontknow*

и най-важното успех :-)
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

joro_qkiq84

Хелерите и те си отидоха-вчера мъжкия,сутрин женската,жалко дано да няма повече жертви :'( O:-)
: 13.02.2010г 15:03ч
Още едно въпросче-дали да сифонирам аквариума в моя случай,че като гледам бая отпадък има на дъното(като сменям водата най-добре се вижда).Четох ,че бактериитеса най-много във филтъра и по повърхноста на грунда ,та като сифонирам дали няма и те да си отидат с мръсотията

митко

Сифонирай си спокойно.Бактерий имаш и във филтъра.Всеки път когато сменяш вода,сифонирай и дъното.Полезно е.Давай на рибите оскъдно храна и то само фирмена.По добре гранулки.А можеш да не ги и храниш 2-3дни.Подържай малко по- висока температура-около28гр.за седмица.Не слагай никакви химий.Купи си и витаминки да и капеш.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

joro_qkiq84

ок благодаря до сега беше на 25 гр.,ще я вдигна на 28гр.почти не ги храня *THUMBS UP*

ivcho0

Цитат на: BOJO - 12.02.2010 17:55
Вие двамата ivcho0 и San Giovanni защо поне не преброите до 20 преди да пуснете някоя глупост. Стига сте давали меко казано некомпетентни мнения.
ivcho0  ти как разбра че това е ихтио. Снимки няма  , няма и симптомите. ПО свитете перки ли бре? Ако да , направо си за ясновидци. А San Giovanni .... нямам думи.
Готоварска сол се слага само ако ще готвите рибата. В аквариума е допустима МОРСКА СОЛ и то за определени видове. 
..............
joro_qkiq84  - успокой се малко, писах ти в другия форум . Всичко ще е наред , изчакай 3 седмици с този режим. И не слагай вода от друг аквариум, защото не знаеш какво ще внесеш с водата.
..............
herlitz90  : ако и ми обясниш смислено защо слагаш метиленово синьо на здрави риби  *dontknow*



еми прочети това което е писал...след това прочети линка,който съм дал и виж дали симптомите съвпадат...."рибките се почесват" според теб краста ли са фанали ?!?!
по въпроса със солта:Много хора лекуват по този начин,а и той гледа живородки мислиш ли че ще им стане нещо от такива количества сол???

joro_qkiq84

Напоследък калихта плува посточнно нагоре-надолу из аквариума все едно не е дънна риба,а от вчера молинезията гони гупата ,която е в напреднала бременност и тя е принудена да седи на дъното.Дали всичко това е от амонячното отравяне или е нещо друго.11 дни от стартирането на аквариума *dontknow*

San Giovanni

Цитат на: BOJO - 12.02.2010 17:55
Вие двамата ivcho0 и San Giovanni защо поне не преброите до 20 преди да пуснете някоя глупост. Стига сте давали меко казано некомпетентни мнения.
ivcho0  ти как разбра че това е ихтио. Снимки няма  , няма и симптомите. ПО свитете перки ли бре? Ако да , направо си за ясновидци. А San Giovanni .... нямам думи.
Готоварска сол се слага само ако ще готвите рибата. В аквариума е допустима МОРСКА СОЛ и то за определени видове. 
..............
joro_qkiq84  - успокой се малко, писах ти в другия форум . Всичко ще е наред , изчакай 3 седмици с този режим. И не слагай вода от друг аквариум, защото не знаеш какво ще внесеш с водата.
..............
herlitz90  : ако и ми обясниш смислено защо слагаш метиленово синьо на здрави риби  *dontknow*

...брей брей ... колко ли некомпетентни мнения сме дали..... =-O  ......всеки сам си избира по какъв начин да процедира а този начин се базира на всички НЕкомпетентни мнения на многото  Ясновидци... а твоето е НАЙ компетентно *thanks
Болт, закован с чук, държи по-здраво, от пирон завит с отверка!

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ivcho0


joro_qkiq84

Колеги здравейте отново,вчера ходих до пазарджик и взех сера био нитривек,сложих 10мл. за 25л. аквариум,ако някой може да ми каже колко често да слагам в моя случай.И дали ще имам по- скоро азотен цикъл,вече минаха 17 дни от стартирането , а и оцелелите ми рибки вече като ,че ли са по-весели   *YAHOO*

joro_qkiq84

здравейте отново,някой може ли да ми каже да ли мога да си сложа корен в аквариума в моят случай с не формиран още азотен цикъл?18 дни от стартирането.

valnata

Слагай. Моят корен го сложих първия ден. :-D

vasso

Няма да има проблеми, но го измии добре и може да го превариш. Има теми за това как става. Успех! *THUMBS UP*

kdravia

Вари корена и го хвърляй вътре.
И стига си го мислил тоя азотен цикъл. :karamse:Аз единствения цикъл за който знам е този на жена ми,пък имам прекрасни риби. :coffee:
Докато има шарани,ще има и рибари!

joro_qkiq84

Благодаря на всички за мненията и отговорите,днес или утре може да го сложа,само да не изплува,че иначе ще има киснене

dandy

Моя го изплакнах преди да го сложа и като го поставих го затиснах с камачета, но пак изплува. Оставих го да се рее на повърхността приблизително седмица и сам си потъна. Така че не му мисли .

vasso

Аз и на теб ще кажа моя метод за закотвяне на дъното. Връзваш с корда дънера и после за кордата закрепяш вакуумни тампони и лепваш целия корен за стъклото на аквариума.  *THUMBS UP*

joro_qkiq84

Проблем няма ,единият корен сам си потъна ,а другия леко съм го затиснал с камък и за сега всичко е ок,само да не размътят водата и да не им стане нещо на рибите,че ги намерих в гората.Вчера ги варих около 1 час със сол и калиев перманганат и  малко потъмнчха ,но така изглеждат по добре *THUMBS UP*

sa6eks

Цитат на: joro_qkiq84 - 21.02.2010 18:51
Колеги здравейте отново,вчера ходих до пазарджик и взех сера био нитривек,сложих 10мл. за 25л. аквариум,ако някой може да ми каже колко често да слагам в моя случай.И дали ще имам по- скоро азотен цикъл,вече минаха 17 дни от стартирането , а и оцелелите ми рибки вече като ,че ли са по-весели   *YAHOO*
Когато сложиш на първия ден, слагаш след това след 1 ден т.е другиден пак по толкова, а ако има още този проблем слагаш на 5 и 7 ден по 10 капки трябва да се оправят :) Аз така се спасих...

joro_qkiq84

В събота сложих,след това в неделя и сега сутринта сложих 10 капки,обаче водата има малко кехлибарен цвят от корените,може и от калиевият перманганат да е,защото при варенето им водате доста се беше оцветила от него.

vasso

Корените пускат танин и оцветяват водата. Не е вредно това, според мен стои и красиво. *DRINK*

gipsa

Незнам дали е тук мястото ако греша ме извенете . Имам едно проблемче с една гупа. Сложих я в родилката, слагах им храна , но тя нея кусваше ,сега ражда. Проблема е там , че стои вертикално   :'(  (главата на голу, а опашката е горе ). Какво да я правя?

NO CARRIER

Не я закачай. Може да капнеш малко метиленово синьо според инструкциите на шишенцето.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

gipsa

метилено синио нямам , защото неможах да намеря в Сливен. Направих  май грешка ,че преди 1 час я пуснах при другите риби. Сякаш се е оправила сега се гони с мъжките.

joro_qkiq84

Някой може ли да каже как си слагате 3Д тапета зад аквариума ,че аз като го сложих вчера стоеше тъмно и почти нищо не се вижда от тапета.Бях го лепил с тиксо плътно до стъклото,с обикновенна 40 ватова крушка съм за 25л. аквариум.

vasso

Какъв е точно? Има едни тапети 3д, които се слагат В аквариума. Другите може да са имитация на 3д. *THUMBS UP*

joro_qkiq84

Ами незнам какъв е точно
: 28.02.2010г 18:06ч
Пак проблем забелязах ,че по рибките има малки бели точици и 90% съм сигурен ,че е ихтио само се чудя по кой метод да лекувам-с малахитово зелено,с нистатин или с някакъв препарат на сера или другите фирми.

kdravia

Не знам на какво мнение са съфорумниците,но ако разполагаш със средства си вземи нещо истинско.Лично съм виждал приятели продавачи как разреждат евтините препарати. *dontknow*
Докато има шарани,ще има и рибари!

joro_qkiq84

Здравейте, взех матиленово синъо ,само това имаше в магазина,сложих 1 капка на литър,утре 1 капка на 2 литра ,на третия ден пак 1 капка на литър и водата на 30 градуса.Остана само да чакам

San Giovanni

Цитат на: BOJO - 12.02.2010 17:55
Вие двамата ivcho0 и San Giovanni защо поне не преброите до 20 преди да пуснете някоя глупост. Стига сте давали меко казано некомпетентни мнения.
ivcho0  ти как разбра че това е ихтио. Снимки няма  , няма и симптомите. ПО свитете перки ли бре? Ако да , направо си за ясновидци. А San Giovanni .... нямам думи.
Готоварска сол се слага само ако ще готвите рибата. В аквариума е допустима МОРСКА СОЛ и то за определени видове. 
..............
joro_qkiq84  - успокой се малко, писах ти в другия форум . Всичко ще е наред , изчакай 3 седмици с този режим. И не слагай вода от друг аквариум, защото не знаеш какво ще внесеш с водата.
.............
herlitz90  : ако и ми обясниш смислено защо слагаш метиленово синьо на здрави риби  *dontknow*
  .някой май трябва да кандидатства за предаването .."Ясновидци" *ROFL* *CRAZY* *ROFL*....
joro_qkiq84 -  Какви рибки ти останаха?

Болт, закован с чук, държи по-здраво, от пирон завит с отверка!

joro_qkiq84

Здр. ,е вече мога да се похваля рибите оздравяха,4-5 дни третирах с матиленово синъо ,на 6 ден взех нистатин,но като че ли  рибките вече бяха по-доре,но все пак сложих половин таблетка на около 18л. вода ,сега ще изчакам още 2-3 дни и ще взема някоя рибка.А какво мислите-мислщ да гледам в моят около 18-20л. аква сегашните 1 калихт,1 ансцитрус,1 молинезия, 1 зебра и една гупа + още 1 гупа,1 молинезия и 2 хелера.












joro_qkiq84

Ето снимки на аквариума и пак въпрос относно тапета отзад-на едната снимка не се вижда много добре тапета ,както е и в действителност, а при снимка със светкавица се вижда много добре.В момента съм със обикновенна крушка 25 вата дали ,ако сложа луминисцентна (или там както се казваше) тапета ще се вижда ,както трябва.
: 08.03.2010г 09:09ч
На първата снимка е със,а на втората без  светкавица 
: 08.03.2010г 09:09ч
Ето я и втората https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F708kgk.jpg&hash=f7c52b8cf135e4c555206e5f5f45e0bca72b3630
: 08.03.2010г 09:09ч
Честит празник на всички дами във фурума  @}->--

vasso

Ако ти харесва този тапет го остави, но се загледай в повечето качествено направени аквариуми. Те не са с някакъв бутафорен фон. Слага се едноцветен, за да изпъква съдържанието на аквариума. Порбвай, може да ти хареса. Определено е по-добре да се обзаведеш с луминисцентни лампи- по-малко загряват, светлината е по-добра. Не знам как ще ги сложиш и как ще се вижда фона след монтажа им. Успех! *DRINK*

joro_qkiq84

Здравейте отново искам да попитам дали черна молинезия може да се размножава с жълта молинезия?

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

joro_qkiq84

а какво поколение се получава черни ,жълти?

NO CARRIER

Предимно шарени. :-) С клонящо повече към жълтото, което е естествената форма.
Нека пише някой с практически опит.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Ицо

Жълтото става сиво по-скоро.

Similar topics (5)

28867

Публикации: 5
Прегледи: 6970

40342

Публикации: 6
Прегледи: 2701

52751

Публикации: 4
Прегледи: 2439

22587

Публикации: 6
Прегледи: 2637

23363

Публикации: 5
Прегледи: 3956