• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ - измират ми малките гупи

Започната от avalanche, 29.03.2017 11:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

avalanche

Здравейте,
Имам следния проблем. Отглеждам две поколения гупи (едните родени на 20.02., другите на 03.03.) в 36-литров аквариум. Първоначалната обща бройка на двете поколения беше 18 бебета. Живяха си добре, без жертви, доколкото успявах да преброя, допреди десетина дни, когато започнаха стремглаво да измират. В момента са ми останали 5 и както гледам, едното е на път и то да си отиде.
Не мога да разбера на какво се дължи - водата се поддържа в перфектно състояние - редовна смяна и сифониране. Филтрацията е ОК. Хранят се се редовно и според препоръките, в последните няколко дни само със суха и замразена храна, но допреди това давах и жива. Температурата на водата е 25С.
Не мога да разбера какво не правя като хората и защо преди си живееха добре, а отведнъж нещо им стана. Умират по следния начин - първоначално свиват опашката, застават някъде горе до повърхността неподвижно и след ден-два започват да плуват вертикално с главата надолу, то даже не може да се нарече плуване - по-скоро се носят във водата.
Някой може ли да ми каже какво е това, на какво евентуално може да се дължи и как да спася поне тези, които са оцелели досега? Благодаря. @}->--

Tony_JB

Аз имах подобен проблем и се дължеше на лоша хигиена и прехранване.
Гледах ги първо в малка аква с грунд и не успявах да сифонирамдобре за да не смъкна някоя рибка.
После минах на голо дъно и по често хранене по съвсем малко с храна за бебета и всичко беше ОК.
Ти писа че жива замразена и т.н кото незнам как и колко изяждат за да не се влоши водата.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

avalanche

Благодаря за отговора. Аз имам грунд на дъното, сифонирам и сменям около 20 % от водата през ден. Това как е като хигиенни грижи? В началото хранех по 6 пъти на ден по малко, сега храня по 3, като редувам храната, т.е. едно хранене е с една храна, другото с друга и така. Да не би пък да ги прехранвам?

Tony_JB

Най вероятно да.
Сещай се тези мъници колко могат да изяждат.Другото което пробвах е да пусна един анциструс,но когато вече плуват нормално а той имота остатъци от храна.
И за развъден аквариум най удобно е без грунд само с малко маркуче да дърпаш боклук.Когато има грунд се трупа органика и като сифонираш се размъти и пак падне долу,но омаже качество на водата.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Tony_JB

И забравих да кажа че анциструса беше 3-4 см и не ми заминаха рибите от него.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

timeshoy

Аз гледам около 20-25 бр. малки каурелиуса на около 2-3 см. в 20 л. аква без грунд и едно сомче. Веднуж седмично сменям 10л. вода и сифонирам дъното, за филтрация ползвам гъба с камъче за въздух.

Когато няма грунд в този тип аквариуми, много лесно се поддържа високо качество на водата. Пробвай да махнеш грунда. Обемът на аквата ти ми се вижда малък за такъв брой риби. Зсигурен ли си, че успяват да намират храната която им даваш? Да не им слагаш  много храна, която рибите да не изяждат и това да влошава параметрите?

От почти 2 години имам аквариуми, но и при мен малките гупи много трудно оживяват, за разлика от много други уж по-трудни за гледане риби.

Similar topics (5)

39943

Публикации: 8
Прегледи: 4041

32109

Започната от vesmes


Публикации: 33
Прегледи: 12441

26766

Публикации: 27
Прегледи: 17078

55673

Публикации: 2
Прегледи: 1665

49597

Публикации: 6
Прегледи: 2116