• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Помътняло око на тетраодон

Започната от IvanBinev, 29.11.2017 08:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

IvanBinev

Здравейте!Имам проблем с тетраодон нигровиридис,а именн едното око на рибата стана млечно бяло.Това се случи за няколко часа като пуснах рибата в аквариума.Аквариума е 420 литра залесен с растения анубиас и криптокорина.Рибите вътре са две двойки възрастни скаларйи,6бр сиамскеаеки водораслояд,един рафаелов сом и 5 анциструси.Стар аквариум на теста на който излезе че имам завишено ниво на нитрати и ниско пх.Прочетох че въпросното потъмняване може да се дължи на качеството на водата.Снощо сифонирах дъното като смених около 40% вода а днес възнамерявам да сменя още 10%.Рибата се държи нормално,обикаля и търси храна,любопитна е.Препарати във водата не съм слагал.искарах част от лозовите клони за да не се сваля пх.Помогнете!

nicco

Здравей,не си писал дали е направена правилна аклиматизация на рибката със смесване на водата с която е донесена и от аквариума.Също някой тетраодони изискват лека соленост,не знам за този дали не е бил гледан в такава вода.Ако рядко сменяш и вода може да не му е понесло рязката смяна на условията.Другото понеже е само едното око е възможно да е травма.Някоя скалария може да го ступала за добре дошъл.В този случай  ще се оправи с времето.
200l. Victoria
240l. Malawi Mbuna
320l. Placidocromis,Aunocara

IvanBinev

Рибката е гледана в сладководна вода при 23. 24градуса в продължение на 4 седмици. Аклиматизирах я като потопих плика във водата и изчаках 30 мин. След което добавих вода от аквата и пак изчаках 10 мин.после пак 10мин и след това я пуснах.оченцето не е изпъкнало поне за сега а роговицата е млечно бяла,а вътре очето се върти.този вид е бракичен но още е малък около 4 см после се преминава към бракична лека полека.

nicco

Ами значи сигурно е травма.Гледам цихлиди и с тях това не е рядкост.Само в редки случаи ако ми се струва,че ''гъбясва'' отделям рибката за няколко дни и я третирам с дженерал тоник на тетра или друго подобно.Нещо като перде на окото изглежда.Досега не ми е умирала риба от това.
200l. Victoria
240l. Malawi Mbuna
320l. Placidocromis,Aunocara

IvanBinev

29.11.2017 13:49 #4 Last Edit: 30.11.2017 13:20 by IvanBinev
Да точно като перде изглежда.Дано да е травма.Скалариите са пакосници големи то и чифтовете се бият по между си постоянно.Ако се оправи рибето махам скалариите и само пуфера то бестуй става едро.Благодаря ти много.

Публикациите са слети: 30.11.2017 13:20

Рибето все още не се е оправило.Гледам леко като паяжинка се ветролее,но за сега си плува и яде охотно.Снощи инсталирах и канистър с керамични рингове 2000л/ч. За да се премахнат частиците във водата.Знам че на филтъра му трябва поне месец за да заработи биофилърацията.

Tony_JB

А преди без канистър ли беше?
Да ти кажа нямам опит с такива риби,но подобен случай съм имал с Дискус. Смяна на вода помага в повечето случай.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Tony_JB

Замъглени очи
Описание / Симптоми:
Едно или и двете очи стават мътни.

Причина: може да се дължи на нараняване на окото, гъбички, бактерии, паразити, но най-често се дължи на лошо качество на водата.

Повишете качеството на водата в аквариума,като започнете със смени по 50% на ден. Сол може да се добави при 1 до 2 супени лъжици / 40 литра вода. Ако проблемът се запази или се влоши, понякога атрифлавинът или метиленовото синьо помагат. Премахнете филтрирането с активен въглен или УВ стерилизатор по време на лечението.


Това съм ползвал като решение при Дискуси.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

IvanBinev

Благодаря ти за отговора.Да до сега бях с вътрешен филтър.В аквариума няма много риби за този литраж но канистъра си е мн нужен.В него сложих керамика.Пише че стабилизира пх.Префи филтъра когато направих тест излезе ниско пх и високо съдържание на нитрати.Тетрадоните не понасят препарати.Много са чувствителни.Дано се стабилизира сега с филтъра.

Tony_JB

Повечето ядове са на база влошено качество на водата. Канистъра със сигурност ще е само на добре,ако имаш керамика от вътрешния сложи във канистъра малко.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

IvanBinev

Във вътрешния има само едропореста гъба.Във канистъра 4 кошнички като три са пълни с по един кг.  Керамика а най отгоре с три пласта от ватата.Още снощи механичните частици изчезнаха от водата.Ще докарам темата до край за да е от полза за други.

Публикациите са слети: 30.11.2017 21:25




Tony_JB

Канистъра като те слушам май е Сън Сън. Три пласта вата горе май са ти в повече. Аз на моите слагам най долу гъба едра,после керамика само нагоре,а в последната само една вата над керамиката преди главата.
Даже и префилтри имам и незнам реално гъбата дали има смисъл.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

IvanBinev

Ами за сега дебита е добър но когато го почиствам ще махна пластовете вата без туй остана една торбичка с керамика.Филтъра е сунсун с 4 кошнички.

Tony_JB

Точно де,сега ще е ОК ама вратата ще се напълни бързо. Макар че аз забравям че моите свине са други.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

IvanBinev





Публикациите са слети: 30.11.2017 22:17




Tony_JB

Пак казвам че не познавам тази риба,но и снимката е кофти.
Опашката така събрана ли седи по принцип?
Така или иначе поне ще стабилизираш аквариума с канистъра.
Един Кобалт Дискус ми беше станал така с едното око и само от по често опресняване на вода се изчисти.
В аквата бяха само той и женската и само на него на едното око се получи.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Similar topics (3)

43985

Публикации: 9
Прегледи: 3545

38748

Публикации: 7
Прегледи: 4309

31325

Публикации: 0
Прегледи: 2355