• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 03:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Неони нападат мъжка бета?!

Започната от nobis, 02.05.2016 20:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nobis

30 литра аквариум. 1 мъжка бета, 6 червени неона, 2 анциструса. Рибите са заедно повече от месец, като последна е добавена бетата. В момента чакат да се зацикли по-големия ми аквариум, за да ги преместя там.
Очаквах неоните да имат грижа с бетата, а се оказа обратното. Нищо нередно нямаше до днес, когато няколко пъти вече забелязвам някои от неоните да захождат зад бетата и да я клъвват по опашката, след това бягат. Бетата започна да стои ниско долу и да се крие в растенията или зад помпата.
Някой има ли обяснение за това поведение?

Деян

Бетата е лабава (болест, глад, депресия) и им го позволява, като гледах бети покрай нормалните мъжкари нищо не припарваше на 5 сантиметра околовръст.  :-D
Какви са точно тия войнствени неони?

nobis

Цитат на: Деян - 03.05.2016 10:06
Бетата е лабава (болест, глад, депресия) и им го позволява, като гледах бети покрай нормалните мъжкари нищо не припарваше на 5 сантиметра околовръст.  :-D
Какви са точно тия войнствени неони?
Хм, не знам дали е лабава - хапва си добре, буха се срещу течението на помпата и мехурчетата от камъка за въздух, изглежда сякаш си играе. Когато някой неон е пред нея и в близост, дори леко го подгонва. Но обърне ли се, някой от разбойниците се спуска отзад и я гризва.
Не знам дали неоните не навлизат в някакъв размножителен период и да са станали по-агресивни.
Червени неони, купени от съботния пазар, нищо извънредно или специално.
Нива на амоняк и нитрити 0. Смяна на 20-25% от водата веднъж седмично. Водата е кристално чиста.
Видимо никакви признаци на болести или депресия. Храненето е през ден с Випагран. Когато се хранят, и бетата, и неоните са горе и не си пречат.

Amev

Държиш ги гладни и се агресират ;)
Храни по 1 път на ден по малко..
При мен ако не храня един ден всичко живо се агресира .. Такъв режим съм им направил и това съм забелязъл

nobis

Цитат на: Amev - 03.05.2016 13:42
Държиш ги гладни и се агресират ;)
Храни по 1 път на ден по малко..
При мен ако не храня един ден всичко живо се агресира .. Такъв режим съм им направил и това съм забелязъл
Ок, ще опитам.
Водех се от принципа "гладна рибка, щастлива рибка", пък и заради малкия литраж съм на тръни да не се наруши рязко баланса и затова ги хранех през ден.
А и неоните видимо пораснаха спрямо когато ги взех и мислех, че схемата е ок.

Amev

Ако не пада храна на дъното и я изяждат за около минута няма проблем... Това не са живородки да цапат толкова много..

nobis

Мерси.
Ще сменя схемата и ще наблюдавам ефекта.

До 2-3 седмици трябва да минат и в другия аквариум, който е 125 литра (реални около 110) и там се надявам да им е широко и да не си пречат дори и с добавени още малко риби.

mario_gg

Същия проблем и при мен само че са Serpae Tetra . Незнам какво са и набрали на бетата , в аквата има и други воални риби на които не им обръщат внимание.

nobis

А при мен от вчера ново 20.

Прибирам се и гледам бетата поела на поход срещу неоните - плува в средната част на аквариума и ги гони почти всичките на куп. Явно й е писнало да я търпи. Неоните бягаха и не я нападаха в гръб. :-)

Въпреки това последвах съвета на Amev и ги нахраних.

Amev

По принцип има ли бета в аквариума , това е господаря ... Поне при мен беше така .. Докато не сложих рамирези ;)

Similar topics (5)

58392

Започната от baldjiska


Публикации: 1
Прегледи: 1415

47924

Започната от Totti868


Публикации: 7
Прегледи: 2838

42660

Публикации: 4
Прегледи: 2752

55317

Публикации: 11
Прегледи: 3375

54756

Публикации: 8
Прегледи: 3310